عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

ادکلن یا عطر؟

بسیاری از ما در بین مواد خوش بو کننده اسم های مختلفی مثل ، ادکلن، ادوپرفیوم، ادوتویلت و… را شنیده ایم؛ اما خیلی از ما نمی دانیم که هر کدام از این مواد چه ویژگی هایی دارند. ما در این مقاله از ایران پرفیومز میخواهیم تفاوت های عطر و ادکلن را به شما بگوییم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مطالبی که قرار است در این مقاله بخوانید: واژه ادکلن به معنی «آب کُلن» است. این ترکیب فوق العاده در سال 1709 برای نخستین بار به دست یوهان فارینا تهیه شد. اغلب به عطرهایی با دو تا پنج درصد پرفیوم ادکلن گفته می شود. در ترکیب ادکلن هم الکل وجود دارد. ادکلن شامل اسانس های روغنی یا روغن های اساسی، ثابت کننده، نگهدارنده و الکل است. اسانس ها درحقیقت، عطرهای روغنی هستند. زمانی که از عطر صحبت می شود، منظور روغن اساسی و پایه یک ترکیب معطر است. این ترکیب به چند شیوه تهیه می شود:

طبیعی

مصنوعی

به کمک ترکیبات آلی تولید می شود. امروزه بیشتر کمپانی های تولید ادکلن میلانو اصل  و عطر به دلیل مقورن به صرفه بودن روش مصنوعی، این روش را استفاده می کنند.

عطر یا پرفیوم چیست؟

خانواده عطرها نسبت به سایرین از غلظت بالاتری برخوردار هستند. عطرها درواقع از 20 الی 40 درصد اسانس تشکیل شده اند. درنتیجه به همین دلیل است که بیشترین ماندگاری را داشته و همچنین قیمت بالاتری دارند. ماندگاری عطرها 6 الی 8 ساعت است. با توجه به آن چه گفته شد دریافتید که تفاوت عطر و ادکلن در نسبت اسانس و الکل در آن هاست. پس اگر به دنبال رایحه ای هستید که بیشترین ماندگاری را داشته باشد، عطر ویتابلا یا پرفیوم گزینۀ مناسب تری است. عطرها از نظر ماندگاری ،دوام و میزان اسانس به کار رفته ،به 6 دسته تقسیم می شوند:

تصور رایج غلط در مورد تفاوت عطر و ادکلن!

عده بسیار زیادی، حتی متخصص و با سابقه در زمینه تصور می کنند که به روایح زنانه باید واژه «Perfume» و به روایح مردانه «ادکلن» اطلاق می شود؛ اما این تصور و طرز فکر کاملا غلط است و باید گفت که عبارت پرفیوم تنها برای بانوان استفاده نمی شود و همچنین واژه کلون یا ادوکلن نیز تنها برای آقایان نیست. تمامی عطرهای ذکر شده را میتوانید از فروشگاه بیز پلاس تهیه کنید .

فرق عطر و ادکلن، نقش و اهمیت الکل در صنعت عطر سازی

برای توضیح و شرح فرق عطر و ادکلن های موجود در بازار یا تخصصی تر تفاوت ادوتویلت و ادوپرفیوم، شما ابتدا باید از چگونگی ساخته شدن آنها اطلاع پیدا کنید. نکته ای که دراین میان باید به آن توجه داشت این است که عصاره روغنی (ماده تشکیل دهنده اصلی) یا در واقع همان عطر خالص به هیچ عنوان به تنهایی قابل استفاده نیست و برای استفاده عموم باید با سایر حلال ها مثل الکل ترکیب شود. کارخانه ها برای رقیق کردن، عصاره روغنی را به همراه الکل که در واقع حامل آن است با هم مخلوط می کنند. ترکیب الکل با عصاره باعث رقیق شدن (آماده شدن برای استفاده) و همچنین پایدار شدن بوی آن می گردد. در الکل درست به اندازه عصاره روغنی دارای اهمیت است زیرا که این الکل است که غلظت عطر و همچنین پایایی آن را تعیین می کند.

تفاوت نحوه ی استفاده عطر و ادکلن

تفاوت دیگر عطر و ادکلن نحوه ی استفاده از آن است. عطرها معمولا از راه دور بر روی پوست اسپری می شوند اما ادکلن ها معمولا به پوست مالیده یا پاشیده می شوند. با توجه به اینکه عطر بوی قوی تری دارد و ماندگاری آن هم بیشتر است، در هر نوبت نیاز نیست که مقدار زیادی از آن استفاده شود. با توجه به اینکه خیلی از افراد ممکن است به بوهای تند و قوی حساس باشند، مصرف بیش از حد عطرها حتی می تواند آزاردهنده باشد و موجب سر درد ()، عطسه و در برخی موارد حالت تهوع شود. در مورد ادکلن ها با توجه به رایحه ملایم تری که دارند، با آزادی بیشتری می توانیم از آن ها استفاده کنیم.

تفاوت اسانس با عطر چیست؟

درحقیقت، قسمت پارافینی عطر، همان اسانس است. روغن های اساسی را از عصاره خالص گیاهان می گیرند. اسانس بدون تعادل هنرمندانه و پختگی ترکیب عطر است. اسانس با استفاده از مواد شیمیایی و در تقلید از بو و رایحه های گوناگون تولید می شود.

معرفی انواع عطرها

پرفیوم پرفیوم ها دارای 20 تا 40 درصد اسانس خالص و روغنی هستند. پس اگر صبح از این نوع عطر بزنید، به نظر می رسد تا عصر، رایحه آن را احساس کنید. پرفیوم ها بیشترین میزان غلظت اسانس معطر را دارند. همین امر موجب می شود، ماندگارتر باشند. اغلب عطرهای پرفیوم تا 6 الی 8 ساعت باقی می مانند. البته پرفیوم ها نسبت به دیگر نمونه های ادکلن و عطر گران تر هستند.

ادو پرفیوم رتبه دوم از نظر غلظت به ادوپرفیوم اختصاص دارد. EDP یا همان ادو پرفیوم ها بو و رایحه ای سبک تر دارند و در مقایسه با نمونه های پرفیوم ارزان تر هستند. ادو پرفیوم ها 15 تا 20 درصد دارای عصاره خالص هستند. ادو تویلت روی شیشه ادو تویلت ها اغلب EDT را مشاهده می کنید. در ترکیبات ادو تویلت ها 5 تا 15 درصد از اسانس روغنی به کار می رود. ادو تویلت ها در شرایط معمولی بین 4 تا 5 ساعت ماندگاری دارند. در ادو تویلت ها اغلب روی نت های آغازین تأکید می شود. خرید عطر زنانه یا مردانه ادو تویلت از انواع ادو پرفیوم و پرفیوم به صرفه تر است.

ادوکولن یا EDC در مقایسه با سه نوع پیشین دارای غلظتی کمتر از اسانس های روغنی هستند. درحقیقت، حدود 2 تا 7 درصد از اسانس های روغنی خالص در تولید ادکلن به کار می رود. ماندگاری رایحه ادکلن حدود 2 ساعت است. ازآنجاکه اغلب محصولات مردانه در شمار نوع ادکلن هستند، باور غلطتی وجود دارد که براساس آن گمان می کنند ادکلن ها فقط مخصوص آقایان هستند! ادکلن ها فقط دارای 3 درصد از عصاره هستند. به همین خاطر، برای افرادی که عطری بسیار ملایم و سبک دوست دارند، گزینه ای مناسب به شمار می روند. اغلب برای مهمانی ها از ادو پرفیوم و پرفیوم استفاده می شود و برای مصرف روزانه، اوفرش ها و ادو تویلت ها پرطرفدار هستند.

چگونه عطر را تست کنیم؟

1- عطر را در قسمت داخلی مچ و قسمت داخلی آرنج خود اسپری کنید.

2- اگر قصد بویدن چند عطر را دارید، در فاصله هر دو عطر مقداری پودر قهوه را بو کنید تا مشام شما از عطر قبلی خالی شود و قابلیت انتخاب نوع رایحه را داشته باشید.

3- عطرها معمولا دارای چند نت هستند که بهتر است اجازه دهید همه نت های عطر را درک کنید، برای همین در خرید عطر عجله نکنید.

عطرها چگونه ساخته می شوند؟

تولیدکنندگان عطر، با طبیعی و مصنوعی با رایحه های مختلف را با مقداری الکل ترکیب می کنند که باعث تثبیت رایحه ها و رقیق شدن روغن ها می شود. الکل به دلیل نقشی که در کنترل غلظت اسانس ها و ماندگاری بو دارد، یاگر تصور می کنید که ادکلن مخصوص عطر های مردانه است و پرفیوم به عطر های زنانه می گویند؛ سخت در اشتباه هستید!  عطر، ادکلن و پرفیوم مدل های مختلف عطر هستند که هدف یکسانی دارند ولی ویژگی های متفاوت آن ها باعث شده تا نام متفاوتی به خود بگیرند.

در این مقاله به بررسی تفاوت عطر و ادکلن می پردازیم تا یکبار برای همیشه پاسخ این سوال تکراری و متداول را بدهیم. در انتهای مقاله دیگر به عطر های مردانه، ادکلن نمی گویید. ک فاکتور مهم در ساخت عطر است. یافتن غلظت مناسب برای انتخاب یک عطر عالی بسیار مهم است. اگر غلظت آن کم باشد، بوی عطر به سرعت محو می شود و اگر زیادی غلیظ باشد ممکن است شدت بوی آن برای خودتان و اطرافیان آزاردهنده شود که باعث می شود در فاصله ی خیلی کمی از آن بو زده شوید.

دکمه بازگشت به بالا