عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

اختلالات یادگیری کودکان بیش فعال

یادگیری شامل استفاده از کارکرد های اجرایی مغز به ویژه توانایی تمرکز، توجه، مشارکت در کار و استفاده از حافظه ی فعال می شود. می دانیم که بیش فعالی باعث ایجاد اختلال در کارکرد های اجرایی مغز می شود. بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی، به دلیل همین اختلالات کارکرد های اجرایی مغز، با یادگیری یا حل تکالیف خود مشکل دارند، اما این مشکلات به اندازه ای نیست که بتوان آن ها را به عنوان اختلال یادگیری تشخیص داد افرادی که به طور همزمان مشکل بیش فعالی و اختلال یادگیری را دارند به این معنی است که کارکردهای اجرایی مغز آن ها دچار مشکل است و همچنین در مهارت های خاص مورد نیاز برای خواندن، نوشتن و محاسبات اختلال دارند.

تفاوت بیش فعالی و اختلال یادگیری در نوع کارکرد اجرایی مغز است. بیش فعالی با اختلال در یادگیری فرق داشته و افرادی که اختلال یادگیری دارند، نمی توانند روی گفته های معلم تمرکز کنند. افراد بیش فعال نسبت به سایر افراد با احتمال بیشتری دچار اختلال در یادگیری خواهند شد. اختلال بیش فعالی نوعی از اختلالات عصبی رشدی است که در آن هر قسمت از مغز با سرعت متفاوتی بالغ می شود، همچنین بخش های جداگانه مغز اطلاعات را آهسته تر از حد لازم مبادله می کنند. در این مقاله از سایت “” قصد داریم با تفاوت بیش فعالی و اختلال یادگیری بیشتر آشنا شویم:

ممکن است دوستان یا اعضای خانواده شما از قبل لباس لاک پشت های نینجا برای کودکانشان داشته باشند. اگر چنین است، می  توانید از آن ها بپرسید که از کجا لباس  های خود را تهیه کرده  اند و شما نیز می  توانید به همان منبع مراجعه کرده و لباس مورد نظر خود را خریداری کنید.

اختلال یادگیری یعنی چه؟

اختلالات یادگیری نوعی مشکلات عصبی هستند که می توانند خواندن، نوشتن، هجی و ریاضیات را دشوار کند. آنها همچنین می توانند بر توانایی شما در سازماندهی و یادآوری اطلاعات، گوش دادن و صحبت کردن تأثیر بگذارند و بر حافظه و زمان کوتاه مدت و بلند مدت شما تأثیر می گذارند.

اصطلاح ناتوانی های یادگیری اصطلاحی جمعی برای طیف وسیعی از چالش های خاص یادگیری است. اختلالات یادگیری مشکلی در یادگیری در نتیجه مشکلات بینایی یا شنوایی یا یادگیری به زبان دوم و غیره نیست.

افراد مبتلا به اختلالات یادگیری غالباً دارای هوش متوسط یا بالاتر از حد متوسط هستند و در عین حال تفاوتی بین دستاوردها و پتانسیل آنها وجود دارد. با این حال، آنها با حمایت و مداخلات مناسب می توانند این شکاف را برطرف کرده و مهارت های خود را نشان دهند.

اختلالات یادگیری شامل چه مواردی است؟

 • نارسا خوانی: اختلال خواندن
 • دیسکالیکلیا: اختلال ریاضی
 • دیسگرافی: اختلال نوشتن
 • دیس پراکسی: مشکلات مربوط به مهارت های حرکتی
 • دیس فازی / آفازی: مشکلات زبان
 • اختلال پردازش شنوایی
 • اختلال پردازش بینایی

نحوه تشخیص اختلال یادگیری و بیش فعالی چیست؟

وقتی فردی بیش از یک بیماری دارد، تشخیص بیماری دوم دشوارتر است زیرا می تواند یکدیگر را پوشانده باشد. اگر در حال حاضر تشخیص اختلال بیش فعالی دارید ، به راحتی می توان تمام چالش های خود را به اختلال بیش فعالی نسبت داد. به همان روشی که بیش فعالی بیش از حد در همه افراد خود را نشان می دهد ، همچنین ناتوانی های یادگیری نیز همین کار را می کنند ، که شناختن آنها را دشوارتر می کند – لیست مشخصی وجود ندارد.

مانند اختلال بیش فعالی ، یک مولفه ژنتیکی قوی در اختلالات یادگیری وجود دارد. اگر شما یا همسرتان مبتلا به اختلالات یادگیری هستید ، فرزندان شما نیز می توانند یکی از این اختلالات را داشته باشند.

به یاد داشته باشید، دانش یک قدرت است. تا آنجا که ممکن است در مورد ناتوانی های یادگیری و اختلال بیش فعالی بیاموزید. اگر شما یا فرزندتان قبلاً مبتلا به بیش فعالی تشخیص داده شده اید و یک برنامه درمانی را دنبال می کنید اما هنوز با چالش هایی روبرو هستید ، ممکن است شرایط دیگری وجود داشته باشد.

بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی (ADHD) نوعی اختلال رفتاری – رشدی است که باعث بروز واکنش های تکانشی، اختلال در یادگیری و فعالیت های فیزیکی بیش از اندازه شده و با برخی رفتارهای غیرعادی همراه است. اختلال نقص توجه بیش تر در کودکان تشخیص داده می شود. با این حال، این اختلال در بزرگسالان نیز مشاهده شده و می تواند زندگی فردی و اجتماعی شخص را با معضلاتی جدی مواجه می کند.

علائم بیش فعالی

شایع ترین علائم بیش فعالی عبارت اند از:

 • افراد مبتلا به این عارضه نمی توانند برای مدتی طولانی روی انجام کار یا موضوع واحدی تمرکز کنند.
 • این افراد به راحتی وظایف محول شده را فراموش کرده یا ترتیب انجام آن ها را از خاطر می برند.
 • افراد مبتلا به اختلال کم توجهی، به راحتی دچار حواس پرتی می شوند. در واقع، هر اتفاق کوچکی می تواند تمرکز آن ها را با مشکل مواجه کند.
 • این افراد به سختی می توانند برای مدتی هم که شده آرام و بی تحرک باشند.
 • افراد مبتلا به نقص توجه، غالباً نمی توانند منتظر به پایان رسیدن صحبت های سایرین بوده و دائماً حرف دیگران را قطع می کنند.

انواع بیش فعالی

پزشکان و پژوهش گران، به منظور ساده تر کردن روند تشخیص، ADHD را به سه گروه عمده تقسیم کرده اند؛ بنابراین، انواع بیش فعالی عبارت اند از:

 اختلال نقص توجه (Predominantly inattentive)

اختلال بی توجهی یکی از انواع بیش فعالی است. افراد مبتلا به این نوع ADHD در تمرکز، اتمام کارها و وظایف و پیروی از دستورالعمل ها مشکل دارند. به باور متخصصان، بیش فعالی کودکان و به ویژه دختران عمدتاً ازاین گونه است. با توجه به منزوی بودن این دسته از کودکان و عدم تمایل آن ها برای ایجاد اخلال در نظم کلاس ممکن است بیماری آن ها به درستی و در زمان مناسب تشخیص داده نشود. به همین دلیل، لازم است کلیه نشانه ها و الگوهای رفتاری کودکان خود را جدی گرفته و برای تأمین سلامت روان و جسم آن ها به طور منظم با پزشک مشورت کنید.حتما قیمت لباس گربه سیاه را قبل از خرید از سایت ما ببینید

نشانه های اختلال بی توجهی

از مهم ترین نشانه های اختلال بی توجهی یا بیش فعالی نوع اول می توان موارد زیر را برشمرد:

 • حواس پرتی مداوم
 • فراموش کاری مستمر و گسترده
 • بی توجهی به جزئیات
 • بی دقتی
 • ناتوانی در تمرکز
 • عدم توانایی در برقراری ارتباط چشمی
 • عدم توانایی در پیروی از قوانین و دستورالعمل ها
 • عدم توانایی در برقراری نظم و انضباط

   بیش فعالی – تکانشی (Predominantly hyperactive-impulsive)

افراد مبتلا به این نوع بیش فعالی در درجه اول رفتارهای تکانشی از خود نشان می دهند. از این جمله، می توان به تکان دادن دست یا پا، بی قراری، قطع مکرر صحبت های سایرین و ناتوانی در انتظار و دریافت نوبت اشاره کرد. این افراد نیز درست مانند مبتلایان گروه نخست در زمینه تمرکز با مشکل مواجه هستند.

نشانه های بیش فعالی تکانشی

از عمده ترین نشانه های بیش فعالی – تکانشی می توان موارد زیر را نام برد:

 • بی قراری مداوم
 • پرحرفی بیش از اندازه
 • عدم توانایی در رعایت نوبت
 • نشان دادن رفتارهای تکانشی
 • فعالیت فیزیکی بیش از حد و غیرمعمول
 • عدم توانایی در حفظ آرامش
 • قطع کردن مکرر صحبت های سایرین

بیش فعالی ترکیبی (Combined hyperactive-impulsive and inattentive)

بیش فعالی ترکیبی یکی از شایع ترین انواع این بیماری است. افراد مبتلا به این نوع ADHD غالباً علائم کم توجهی و بیش فعالی – تکانشی را به طور هم زمان نشان می دهند. از این جمله می توان به مجموعه ای از رفتارها نظیر عدم تمرکز، حواس پرتی، رفتارهای تکانشی، فعالیت فیزیکی بیش از اندازه و برخورداری از انرژی مهارنشدنی و عمدتاً مخرب اشاره کرد.

بیش فعالی بزرگسالان چگونه است؟

بیش فعالی بزرگسالان معمولاً از عدم درمان این اختلال در زمان کودکی ناشی می شود. بر اساس مطالعات، در حدود 60 درصد از کودکان مبتلا به این عارضه به شکل مناسب درمان نشده و در دوران بزرگسالی هم همچنان از تبعات آن رنج می برند. بیش فعالی بزرگسالان معمولاً با نشانه هایی به مراتب ملایم تر از کودکان همراه است. با این حال، اختلال مذکور به شکل قابل توجهی بر جنبه های مختلف زندگی افراد تأثیرگذار بوده و ممکن است روابط خانوادگی یا حرفه ای افراد را به شدت دچار اختلال کند. کودکانه 24 یکی از بهترین منابع برای خرید لباس دختر کفشدوزکی جدید است که تمامی فاکتور های افزایش کیفیت را در محصولات خود اعمال می کند.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا