آیا رژیم غذایی وگان می تواند به پیری پوست کمک کند؟

انواع رژیم های گیاه خواری را بیشتر بشناسید

قیمت کرم روز لاکچری کوین: در رژیم گیاه خواری افراد از خوردن گوشت، ماهی، مرغ و… همچنین فراورده های آنان پرهیز می کنند. گیاه خواری می تواند به دلیل حقوق حیوانات، دلایل مذهبی یا مسائل اخلاقی به عنوان رژیم انتخاب شود. برخی از افراد نیز به دلیل شرایط آب وهوایی، همچنین کاهش گازهای گلخانه ای دوست دارند از رژیم گیاهی استفاده کند. در رژیم گیاهخواری طیف غذاهایی که فرد استفاده می کند، بسیار متنوع است. انتخاب نوع غذا و رژیم بر عهده و سلیقه خود فرد است. در گیاه خواری برای پوست رژیم ها به صورت کاملاً متنوع ارائه می شوند برخی از این رژیم ها عبارتند از:

 • افراد گیاه خوار Lacto-ovo: این افراد در رژیم غذایی خود از گوشت و ماهی استفاده نمی کنند. لبنیات و تخم مرغ در رژیم این افراد جا دارد.
 • گیاهخواران Lacto: این دسته از افراد گیاه خوار تخم مرغ مصرف نمی کنند، اما از لبنیات استفاده می کنند.
 • رژیم Pescetarian : در این رژیم افراد از مصرف گوشت خودداری می کنند، اما ماهی مصرف می کنند.
 • رژیم Vegan: افرادی که رژیم وگان دارند کلیه غذاهای حیوانی را از رژیم خود حذف می کنند. این افراد تخم مرغ نیز نمی خورند.
 • رژیم Flexitarian: این رژیم به طور عمده شامل غذاهای گیاهی می شود، اما گاهی اوقات افراد از گوشت، ماهی یا مرغ استفاده می کنند.

قیمت کرم شب لاکچری کوین بیز: داشتن رژیم گیاه خواری کار سختی است. زیرا شما باید دقت کافی را در انتخاب های خود اعمال کنید. افراد گیاه خوار باید رژیم خود را طوری انتخاب کنند که همه نیازهای بدن به صورت کامل برطرف شود. گاهی اوقات به دلیل جبران نشدن نیازها با رژیم، افراد باید از مکمل های گوناگون استفاده کنند.

 سالم ماندن بدن با رژیم گیاه خواری

خرید کرم لاکچری کوین: خواص گیاه خواری برای پوست و بدن بسیار زیاد است. مطالعاتی که صورت گرفته است، نشان می دهد کیفیت زندگی و رژیم غذایی افراد گیاه خوار به مراتب بهتر از افراد گوشت خوار است. البته گیاه خواری برای پوست تنها به این عضو بدن ختم نمی شود، بلکه کل سیستم بدن را تغییر می دهد. گیاهخواران مواد مغذی و ضروری بدن مانند فیبر، منیزیم همچنین انواع ویتامین ها را به خوبی تأمین می کنند. علاوه بر این می توانند مواد دیگری را نیز برای سلامت بدن فرد فراهم نمایند.

افرادی که به دنبال کاهش وزن بدن خود هستند، می توانند با گرفتن رژیم گیاه خواری این کار را انجام دهند. طبق بررسی ها در مدت زمان 18 هفته افراد گیاه خوار توانستند 4.5 پوند وزن بیشتری نسبت به غیر گیاه خواران کم کنند. با آزمایش هایی که به مدت 6 ماه روی 74 نفر فرد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام دادند به این نتیجه دست یافتند که رژیم گیاه خواری وزن افراد را حدود 2 برابر بیشتر از رژیم های کم کالری کاهش می دهد. شاخص توده بدنی افراد گیاه خوار نیز نسبت به افراد همه چیزخوار کمتر است.

خام  گیاه  خواری برای پوست چه فوایدی دارد؟

شما بعد از آغاز گیاه خواری، می توانید بلافاصله تأثیر آن را بر روی پوست خود مشاهده کنید. رنگ صورت افراد با گذر زمان روشن تر از قبل می شود. این موضوع سبب می شود، شما از لوازم آرایشی بسیار کمتری استفاده کنید. زیرا پوست بسیار بهتر و سالم تر از قبل می شود. تأثیر گیاه خواری برای پوست و موها کاملاً قابل مشاهده است. اما نکته ای که وجود دارد، این است که تأثیر گیاه خواری بر موها به مراتب دیرتر از پوست مشخص می شود.

تغییرات موها زمان بیشتری می برد. بعد از گذشت چند ماه گیاه خواران متوجه می شوند که موهای آنان بسیار براق و درخشان تر از قبل شده است. انواع ویتامین های مختلف و مواد مغذی در رژیم گیاه خواری تأمین می شوند. به همین دلیل پوست و موی افراد می توانند، از این مواد برای رشد بهتر، همچنین ترمیم خود استفاده می کنند. استفاده از رژیم گیاه خواری سبب می شود، بالانس مناسبی بین چربی های سالم همچنین مواد مغذی در بدن ایجاد شود.

این نکته به مرور سبب می شود لک های سطحی پوست شما از بین بروند. افرادی که در نوجوانی دچار جوش و آکنه های زیادی می شوند، با استفاده از این رژیم می توانند آن را برطرف کنند. البته زمانی این رژیم نتیجه بخش خواهد بود که علت آکنه و جوش های شما رژیم غذایی ناسالم با چربی زیاد باشد. شما با استفاده از غذاهای گیاهی صاحب پوست یکدست تری می شوید. عدم تعادل در رژیم غذایی، ریشه بسیاری از مشکلات پوستی به شمار می رود.

تحقیقاتی که در زمینه تأثیر غذاهای گیاهی بر پوست انجام شده است، نشان می دهد، افرادی که وز بودن و خشکی موهای خود رنج می بردند، با رژیم سالم همه چیز را تغییر دادند ( را از مقاله دیگر ما بخوانید). در گیاه خواری برای پوست و مو استفاده از مواد غذایی سالم و ارگانیک مانند نارگیل آووکادو سبب می شود، مو و پوست شما درخشندگی خاصی پیدا کنند. روغن موجود در نارگیل بسیاری از ویتامین های موردنیاز  پوست و مو را تأمین می کند.

مزایای استفاده از رژیم های گیاه خواری

در این بخش به بررسی رژیم گیاه خواری و تأثیراتی که به صورت غیر مستقیم بر پوست و بدن افراد دارد، می پردازیم. برخی از فواید گیاه خواری عبارتند از:

کاهش وزن افراد: استفاده از رژیم های گیاه خواری می تواند به مرور وزن افراد را کاهش دهد. همان طور که می دانید عامل ایجاد سلولیت های پوستی تجمع چربی هاست. افرادی که از رژیم های گیاه خواری استفاده می کنند، سلولیت بسیار کمتری دارند. چنانچه شما از رژیم گیاه خواری برای کاهش وزن خود استفاده کنید، به مرور به این نکته پی می برید که با کاهش وزن سلولیت های بدن شما نیز نسبت به گذشته کمتر می شوند. کاهش وزن سبب می شود، افراد سلامت بدن خود را حفظ کنند و کمردرد، پادرد و …  را تجربه نکنند. کاهش وزن فشار کمتری به زانوها و پاهای شما وارد می کند.

کاهش کلسترول: همان طور که پیش تر نیز گفتیم رژیم های غیر گیاه خواری سبب تجمع چربی ها در بدن می شوند. افرادی که از رژیم های گیاه خواری استفاده می کنند، در پخت غذاها نیز چربی بسیار کمتری مصرف می کنند. در گیاه خواری برای پوست این موضوع سبب می شود، سطح کلسترول به تدریج کاهش یابد. کم شدن کلسترول نیز بافت های چربی زیرپوستی را کاهش می دهد به همین دلیل پوست افراد درخشنده تر و یکدست تر می شود. افراد گیاه خوار نسبت به گوشت خوارها سلولیت بسیار کمتری دارند. بدین ترتیب این افراد لازم نیست برای ازبین بردن چربی های بدن خود از روش های درمانی مختلفی استفاده نمایند و برای آن هزینه کنند.

پیشگیری از سرطان: افراد گیاه خوار بسیار کمتر از غیر گیاه خوارها دچار سرطان می شوند. میزان بروز سرطان پوست نیز در افراد گیاه خوار کمتر است. قطعاً تاکنون با تفاسیر مختلفی که از رژیم های غذایی کردیم، به تأثیر بی چون وچرای آن ها بر سلامت فردی پی بردید.

سلامت قلب و کاهش بیماری های قلبی عروقی: خطر بروز انواع بیماری های قلبی و عروقی در افرادی که در رژیم غذایی خود از گیاهان استفاده می کنند، بسیار کمتر است. از آن جایی که یکی از عوامل سلامت پوست خون رسانی به آن است. بنابراین اگر این کار به خوبی انجام نگیرد، پوست افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. استفاده زیاد از چربی ها سبب می شود، عروق و رگ های خونی به مرور بسته شوند. بسته شدن عروق، خون رسانی به بخش های مختلف بدن را مختل می کند و در نتیجه فرد دچار سکته قلبی می شود. بنابراین گیاه خواری برای پوست و گردش خون انسان بسیار مفید واقع می شود.

دیابت: افرادی که از غذاهای گیاهی استفاده می کنند، کمتر از سایر افراد به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند. یکی از عوامل تأثیرگذار در این موضوع کاهش مصرف چربی ها و در عوض افزایش میزان استفاده از فیبر، غلات، سبزیجات، حبوبات و … است. دیابت یکی از بیماری هایی است که در آن سلامت پوست افراد نیز به خطر می افتد. اگر پوست فرد مبتلا به دیابت آسیبی ببیند، خوب شدن کامل آن زمان زیادی می برد. حتی افرادی که دیابت دارند نیز می توانند، با تغییر رژیم غذایی خود سلامت پوست و بدن خود را بهتر کنترل نمایند.

البته باید اشاره کنم که چنین اتفاقاتی تنها با پرهیز از خوردن گوشت اتفاق نمی افتد، بلکه نیاز به رعایت برخی از اصول دارد که عبارتند از:

 • میزان مشخصی از کالری در رژیم غذایی دریافت کنید
 • تمرکز خود را روی استفاده از انواع سبزیجات میوه ها و غلات بگذارید
 • از غذاهای فرآوری شده کمتر استفاده نمایید
 • نوشیدن الکل را کاهش دهید
 • از مصرف نمک، چربی های ناسالم و شکر پرهیز نمایید
 • مصرف سیگار را کنار بگذارید

به طورکلی باید سبک زندگی خود را سالم کنید. افراد باید در کنار برخورداری از رژیم گیاه خواری برای پوست به طور مرتب ورزش را نیز در برنامه های خود قرار دهند. رژیم غذایی گیاهی نسبت به رژیم غذایی بر اساس گوشت، از پایداری بیشتری برخوردار است. رژیم های گیاهی نسبت به گوشت آسیب بسیار کمتری به محیط وارد می کنند.

چند نکته مهم در مورد آغاز رژیم گیاه خواری

افراد باید پیش از شروع استفاده از رژیم های گیاهی نکات گوناگونی را مدنظر قرار دهند. در این بخش به بررسی برخی از این نکات می پردازیم:

 • در گام اول باید در خصوص مواد مغذی همچنین شیوه به دست آوردن آن ها اطلاعات کسب کنید
 • می توانید با مراجعه به وب سایت های مربوط به گیاه خواری یا فروشگاه های مواد غذایی این اطلاعات را به دست آورید
 • برای خود یک برنامه هفتگی خرید، همچنین برنامه غذایی مناسب تدارک ببینید
 • تمرکز خود را روی استفاده از غذاهای بدون گوشت که به صورت کامل پروتئین های بدن شما را تأمین می کنند، بگذارید
 • تغییرات را باید به صورت تدریجی آغاز کنید
 • می توانید در ابتدا رژیم خود را با غذاهایی که گوشت ندارند مانند سالاد، پنیر و … آغاز کنید و به مرورزمان تغییرات را به صورت ماهیانه انجام دهید

تجربه ثابت کرده است که انجام تغییرات به صورت تدریجی به دلیل وجود 2 عامل بهتر جواب می دهد. اول این که در طولانی مدت به یک سبک زندگی تبدیل می شود. انجام تغییرات در رژیم گیاه خواری برای پوست و بدن به صورت ناگهانی، ممکن است سیستم گوارش افراد را دچار مشکل کند. به طور مثال، اگر خیلی ناگهانی مصرف لوبیای خود را افزایش دهید، ممکن است دچار نفخ معده شوید. صبور بودن در اجرای رژیم نکته مهمی است که نباید ساده از کنار آن عبور کنید. تغییرات تدریجی سیستم بدن شما را به مرور با آن ها وفق می دهد.

نکات مهم در خصوص عدم مصرف گوشت

افرادی که می خواهند گوشت را به طورکلی از رژیم غذایی خود حذف کنند، باید برخی نکات را رعایت کنند. این نکات به شرح زیر هستند:

 • استفاده از محصولاتی مانند برنج قهوه ای، نان سبوس دار که غلات کاملی دارند را آغاز کنید. این محصولات می توانند ویتامین B موردنیاز بدن را تأمین کنند.
 • رژیم غذایی خود را بر پایه استفاده از سبزیجات، میوه ها و حبوبات قرار دهید
 • باید در مصرف لبنیات و تخم مرغ حد اعتدال را رعایت کنید، می توانید شیر سویا را نیز به آن ها اضافه کنید.
 • در مورد مکمل های غذایی مانند B12 حتماً با متخصص تغذیه مشورت نمایید
 • حتماً در هنگام خرید به برچسب تنقلات گیاهی سالم دقت کنید، زیرا موادی که مصرف می کنید نباید مقادیر زیادی شکر یا نمک را در خود داشته باشند
 • توجه کنید که غذاهای فست فودی اگرچه گیاهی نیز باشند، حاوی مقادیر زیادی کالری و مواد ناسالم هستند، بنابراین در رژیم گیاه خواری برای پوست جایی ندارند
 • از مصرف موادی که قند و چربی زیادی دارند، پرهیز کنید.

خام  خواری چه تاثیری در سلامت پوست دارد؟

لازمه برخورداری از یک پوست سالم، استفاده از مواد معدنی، انواع ویتامین همچنین آب فراوان است. سبزیجات و میوه هایی که افراد گیاه خوار مصرف می کنند، مقادیر بسیار زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی دارند. پایه و اساس مواد گیاهی از آب تشکیل شده است. مصرف سبزیجات به صورت خام میزان ویتامین های مغذی را افزایش می دهد. آنتی اکسیدانی که در غذاهای گیاهی وجود دارد، پوست سالم تری را برای افراد فراهم می کند.

در اثر سوخت وساز و فرایند متابولیسمی که به طور روزانه و در هر ثانیه در بدن اتفاق می افتد، میزان زیادی رادیکال آزاد تولید می شود. این رادیکال های آزاد به سلول های بدن حمله می کنند و به آن ها آسیب می زنند. هر چه مقدار رادیکال های آزاد در بدن بیشتر باشد، طبیعتاً از عمر افراد کاسته می شود. از طرفی این تخریب سلولی پوست افراد را نیز به پیری دچار می کند.

حال سؤال اصلی این جاست که اکسیدان ها چگونه به سلامت پوست کمک می کنند؟ آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد ترکیب می شوند. از این طریق آنتی اکسیدان ها اجازه نمی دهند که رادیکال های آزاد به سلول های بدن آسیب بزنند. مزیت بزرگ دیگری که آنتی اکسیدان ها در گیاه خواری برای پوست دارند، این است که سلول های آسیب دیده را نیز ترمیم می کنند. نکات ذکر شده ثابت می کند که مصرف غذاهای گیاهی می تواند، تأثیر بسیار زیادی بر سلامت پوست و موی شما بگذارد. فواید گیاه خواری برای پوست غیر قابل انکار است

دکمه بازگشت به بالا