دانش و فناوری

TSMC تولید تراشه ۳ نانومتری ارتقایافته خود را در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌کند

سازندگان تراشه چندین سال است که با نمونه های اولیه 5 نانومتری خود روی تولید نیمه هادی کار می کنند. با پیشرفت سریع تکنولوژی، تغییرات به زودی رخ خواهد داد و شبیه به فرآیند تولید تراشه است. بر اساس گزارش های اخیر، تراشه ساز تایوانی TSMC تولید تراشه 3 نانومتری خود را در نیمه اول سال 2023 آغاز خواهد کرد.

تولید TSMC تراشه 3 نانومتری بهبود یافته است

تولیدکنندگان پیشرو چیپست مانند TSMC و سامسونگ قبلاً تأیید کرده اند که روی نسل بعدی سیستم های تولید تراشه های 3 و 2 نانومتری کار می کنند. TSMC، بزرگترین سازنده تراشه قراردادی جهان، قرار است سال آینده تولید تراشه را در یک سیستم 3 نانومتری آغاز کند.

در همین حال، گزارشی از دیجی تایمز این ادعا که شرکت نیمه هادی مستقر در تایوان نه تنها بر اساس تراشه های 3 نانومتری است بلکه بر روی نسخه پیشرفته خود در قالب N3E کار می کند که در سال 2023 تولید می شود.

در حال حاضر TSMC از سیستم N5P که سیستم اصلی N5 یا 5 نانومتری است استفاده می کند و از این فناوری برای تولید چیپست های اپل استفاده می کند. A15 Bionic استفاده شده. طبق مطالعات انجام شده، این نسخه پیشرفته نسبت به سیستم استاندارد N5 کارایی بیشتری دارد.

تولید TSMC تراشه 3 نانومتری بهبود یافته است

تولید TSMC تراشه 3 نانومتری بهبود یافته است

گزارش های قبلی حاکی از آن بود که شرکت تولید نیمه هادی تایوان تولید انبوه چیپست های 3 نانومتری را در نیمه دوم سال 2022 با ظرفیت کاری 30000 ویفر آغاز خواهد کرد. سپس ظرفیت تولید ماهانه خود را تا پایان سال 2022 به 55000 دستگاه افزایش می دهد و قصد دارد تا یک سال پس از آن به 105000 دستگاه در ماه افزایش دهد.

در مقایسه با سیستم 5 نانومتری فعلی، سیستم جدید 3 نانومتری مصرف برق را تا 30 درصد کاهش می‌دهد و راندمان را تا 15 درصد افزایش می‌دهد. حتی با سفارش تراشه های 3 نانومتری، این شرکت به تولید تراشه های 5 نانومتری ادامه خواهد داد.

چند ماه پیش گزارش شد که اکثریت ظرفیت تولید TSMC 3 نانومتر ابتدا توسط اپل و سپس توسط AMD و NVIDIA تکمیل شد. این اخبار با گزارش های قبلی ادعا می شود که اینتل حجم انبوه 3 نانومتری TSMC از 3 نانومتر را تولید کرده است. انجام شده، متناقض.

خط تولید تراشه های 5 و 7 نانومتری TSMC در مقادیر زیادی تولید می شود

نظر شما در مورد شروع تولید تراشه 3 نانومتری TSMC در نیمه اول سال 2023 چیست؟ به نظر شما آیا یک شرکت تایوانی می تواند مشکل کمبود تراشه را در آن زمان برطرف کند و به سیستم معمول سال های گذشته برود؟

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا