اخبار بازار

RACI یا رئیس؟ – باکره

تاریخ مشخصی برای انتشار ماتریس تعیین RACI در دست نیست ، اما بیشتر منابع اعلام می کنند که این ابزار در اوایل دهه 1970 به عنوان یکی از ابزارها (مدیریت پروژه پروژه هدایت شده هدف) طراحی شده و در سال 1984 منتشر شد. نیز وجود دارد.

به نظر می رسد وقتی مدیران کارخانه های صنعتی برای اولویت بندی کار خود ، شروع به استفاده از ماتریس هایی با عناوین فرصت تهدید ، SWOT ، آیزنهاور و غیره کردند ، به خانه ای بنام “اورژانس مهم” رسیدند که مشاوران توصیه کردند آن را واگذار نمایند. انجام دادند.

 ماتریس آیزنهاور
ماتریس آیزنهاور

اکثر مدیران از خود می پرسند ، “چه کسی می توانم این را ترک کنم؟” چه کسی را باید نمایندگی کنم؟ از طرف دیگر به دلایل بسیاری مانند بی اعتمادی ، کنار گذاشتن کار برای دیگران کار ساده ای نبود. بنابراین روشن ترین و سریعترین راه حل ایجاد سیستم فرمان و کنترل بود. که به خوبی توسط ابزار RACI پیاده سازی شده است.

ویکی پدیا RACI را به شرح زیر ارائه می دهد:

ابزاری برای توصیف مشارکت نقش‌های مختلف در تکمیل Task ها و تحویل پروژه که در شفاف‌سازی و تعیین نقش‌ها و مسولیت‌های پروژه‌ها و فرآیندهای دپارتمانی کاربرد دارد.

اما به نظر می رسد که نیاز به چنین ابزاری هنگامی بوجود می آید که مدیران شرکت یا شرکت های نوپا به دلیل عدم شفافیت از یک طرف و تعیین اهداف اساسی و تاریخ های هدف در توسعه محصول سعی در ساده سازی شرایط افراد داشته باشند. می خواهم تأکید کنم که این ابزار برای مدیران سطح بالا جذابیت دارد و اصلی ترین دلایل محبوبیت آن ، توانایی آن در تست عملکرد فردی و سهولت در درک آن است.

طبق این ماتریس ، یک نقش مجموعه توصیفی از وظایف مربوط به یک شخص است. بنابراین برای هر پروژه و حتی مدیر وظیفه یا گروهی از مدیران تعیین می کنند که هر کدام چه نقشی دارند. این نقشه ها به چهار دسته تقسیم می شوند:

ر: مسئول

هرکسی یا هرکسی که کارهای زیادی انجام دهد تا زمانی که انجام شود و به همه اطمینان می دهد که همه چیز خوب پیش می رود.

مثال: وقتی ما قصد داریم یک کمپین بازاریابی را راه اندازی کنیم ، مدیر بازاریابی برای آن کمپین مسئول است.

پاسخ: پاسخگویی

فرد در نهایت مسئول ارائه شغل مناسب یا پروژه است. این افراد حق دارند در طول راه حق وتو کنند و موانع را برطرف کنند. این افراد در طول پروژه از بازخورد سرعت پروژه تغذیه می کنند.

مثال: هنگامی که ما قصد داریم یک کمپین بازاریابی را راه اندازی کنیم ، مدیرعامل مسئولیت آن را برعهده دارد.

ج: مشورت کنید

کسانی که غالباً در یک موضوع خاص متخصص هستند و با آنها مشورت می کنند.

مثال: وقتی ما یک کمپین بازاریابی را راه اندازی می کنیم ، با نویسندگان نسخه برداری یا طراحان مشورت می کنیم.

من: مطلع

کسی که همیشه با آخرین روند پروژه به روز است و بیشتر به چشم توجه می کند ، اما بازخورد آنها خیلی مهم نیست.

مثال: وقتی ما قصد داریم یک کمپین بازاریابی را راه اندازی کنیم ، مدیر فنی پروژه اطلاعات را دریافت می کند.

اما سوال اینجاست که این ابزار محبوب توسعه نرم افزار در جهان چقدر مفید است؟ من سعی خواهم کرد تا نظر خود را در چند عنوان بیان کنم:

  • تفاوت جهانی: به نظر من ، وقتی قرار است کاری انجام دهیم ، ابتدا باید بدانیم که در چه شرایطی و در کدام دنیایی تصمیم می گیریم ، جهان پروژه و دنیای توسعه محصول کاملاً متفاوت هستند ، شما باید چارچوب Cynefin را بدانید:

تعریف کار در این جهانها متفاوت است ، توسعه محصول در دنیای پیچیده صورت می گیرد و تعریف انجام کار فقط سهم نیست. در این جهان ، ارزش تولید شده در نهایت میزان تلاش صرف شده برای آن را تعیین می کند. در این دنیا ، تیمی از مهارت ها و تخصص های مختلف به عنوان یک موجود واحد رفتار می شوند و برای ایجاد ارزش تلاش می کنند. فضای این تیم فضای ناآگاهی است و آنها همیشه یادگیری را تمرین می کنند و اشتباه یکی از طبیعی ترین اتفاقات این تیم است و هیچ نسخه ای در آن نیست.

ابزار RACI تلاش می کند مشکلات را بصورت خطی حل کند: در دنیای پیچیده شما نمی توانید آنها را بصورت خطی حل کنید ، اما در دنیای ساده یا حتی پیچیده ، که دنیای وضوح است ، فقط مسئولیت انجام مجموعه ای از کارهای از پیش تعریف شده است. موفقیت است. بنابراین با پیشبرد روند پروژه (مانند یک کارخانه خروجی) و واگذاری مسئولیت با این ابزار ، می توان سیستم مدیریت صحیحی را اجرا کرد. در دنیای پروژه ، یک تاریخ به عنوان پایان پروژه تعیین می شود و خطا بی معنی است. مردم مسئولیت را به تنهایی بر عهده می گیرند.

  • جدا کردن تفکر عملی: ابزارهای RACI برای ساده تر کردن فضای کاری سعی می کنند تا حد ممکن این دو را جدا کنند. این ایده توسط تیلور در کارخانه ها ایجاد شده است و سعی شده است کارمندان بهتری را تحت مدیریت مهندسین ترغیب اقتصادی پرورش دهد.این ابزار برای ایجاد یک سیستم فرمان و کنترل بسیار خوب کار می کند.
  • گسترش انگشت: ابزارهای پر طرفدار RACI زیرا در پایان پروژه و در صورت عدم موفقیت به راحتی قابل شناسایی است ، بنابراین همیشه از حل مسئله عدم اطمینان به صورت مشارکتی جلوگیری می کند و این امر باعث تبلیغ فرهنگ سرزنش و بهانه می شود. این در حالی است که در حالی که با روحیه تیم های ارزشی ارزش دارند ، زاویه قابل توجهی دارند.
  • پهنای باند: استفاده از این ابزار در تیم توسعه محصول می تواند به شدت پهنای باند موجود در تیم را به خطر بیاندازد. با تفکیک مسئولیت ها ، این پهنای باند کاهش می یابد و در حقیقت کل انرژی انرژی کل تیم از بین می رود. در دنیای امروز ، جدا کردن تخصصها کار آسانی نیست و در عمل ممکن است افرادی که نقش مشاور را دارند ، در استفاده و برعکس بسیار مؤثر باشند.

خلاصه ، نظر من:

هر وقت اصول زیر را نقض می کنیم ، به تیم های توسعه محصول RACI می پردازیم:

سهامداران و توسعه دهندگان باید به طور روزانه در طول پروژه با یکدیگر همکاری کنند

پروژه هایی را برای افراد با انگیزه بسازید. فضای مورد نیاز را به آنها اختصاص دهید ، از نیازهای آنها پشتیبانی کنید و مطمئن شوید که آنها کارهایی را انجام می دهند

نرم افزار قابل اجرا اندازه گیری اصلی پیشرفت است

بهترین معماری ، الزامات و طراحی ها توسط تیم های خود سازمان یافته حاصل می شود

در فواصل منظم ، تیم تعجب می کند که چگونه بهتر فکر کنیم ، و سپس تیم رفتار خود را بر اساس بازتاب آن تفکر تنظیم می کند.

وقتی این مورد نقض شود و به سراغ ابزار RACI برویم ، پس از مدتی باید به دنبال مدیر RACI: D باشیم

با تشکر از سهیل Smadzada ، که بازخورد خوبی به من داد تا بتوانم نظرات خود را با وضوح بیشتری بیان کنم.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا