نحوه جلوگیری از اشتباهات رایج در فارکس

یک اشتباه کوچک در دنیای معاملات می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه بیاورد. در این مقاله توضیح خواهیم داد که متاتریدر چیست و به بررسی اشتباهات رایج تریدرها می پردازیم.

انسان همواره در دوراهی انتخاب درست و غلط قرار دارد، گاهی آسیب های ناشی از تصمیمات غلط تاثیر کمی روی زندگی ما می گذارند و به راحتی می توانیم آن ها را جبران کنیم، اما در دنیای معاملات اوضاع کمی متفاوت است. اگرچه معامله کردن از دور ممکن است ساده به نظر برسد، اما یک اشتباه کوچک از سوی تریدر می تواند منجر به ازدست رفتن تمام سرمایه اش شود، بنابراین شناختن اشتباهات رایج تریدرها می تواند به ما کمک کند مسیر درست را انتخاب کنیم.

در ادامه این مقاله اشتباهات رایج تریدرها را مورد بررسی قرار داده و برای هر یک راهکار کاربردی مخصوصی ارائه می کنیم. در انتها نیز در مورد اینکه اسپرد در فارکس چیست خواهیم گفت.

بررسی رایج ترین اشتباهات تریدرها

حتماً شما نیز با مارتین شوارتز، تاجر افسانه ای وال استریت آشنا هستید. مارتین شوارتز در کتابی از ناهمواری های مسیر موفقیت در معاملات سخن گفته و در این کتاب حتی به اشتباهات خود نیز پرداخته است. درست است که او یکی از موفق ترین ها در حوزه خود بود، اما حتی او هم اشتباهاتی داشته، چیزی که او را به یک فرد موفق تبدیل کرده است، درس گرفتن از اشتباهاتش بود.

حال ما نیز در تلاش برای بررسی رایج ترین اشتباهات تریدرها هستیم تا بتوانیم از ضررهای بزرگ جلوگیری کنیم.

تجارت بدون برنامه معاملاتی

اولین اشتباه رایج این است که به عنوان تریدر بدون هیچ برنامه ای وارد عمل شوید و معامله کنید. همان طور که نقشه یکی از مهم ترین وسایل موردنیاز در مسابقات اتومبیل رانی است، برای یک تریدر هم داشتن برنامه  معاملاتی بسیار حیاتی است.

اگر هنوز برنامه معاملاتی ندارید، بهتر است به این فکر کنید که چرا معامله می کنید. آیا به ترید به چشم شغل اصلی تان نگاه می کنید یا فقط انتظار به دست آوردن کمی پول اضافی در کنار شغل دیگری دارید؟

هدف خود را مشخص کنید؛ زیرا اهداف به پیداکردن روش تجارت مناسب کمک می کنند.

راهکار مقابله با این اشتباه، این است که در قدم اول هدف خود را مشخص کنید و بعد درباره چگونگی دستیابی به آن تفکر کنید. در گام بعد زمان موردنیاز برای اختصاص دادن به معاملات، انواع معاملاتی که در راستای اهداف شما هستند و سطح دانش خود را مدنظر قرار دهید.

اگر دانش کافی ندارید، حتماً پیش از انجام معاملات آگاهی لازم را کسب کنید.

بیش از حد معامله کردن

باتوجه به پتانسیل کسب درآمد از معامله، وسوسه به خصوص برای تریدرهای جدید و اشتیاق برای به دست آوردن هرچه سریع تر سود باعث بروز یک اشتباه بزرگ می شوند و آن بیش از اندازه معامله کردن است.

باید توجه داشته باشید که ورود بیش از حد مشتاقانه به معاملات چه از نظر حجم و چه ارزش، فقط سبب افزایش سطح ریسک شما می شود. اگر زیاده روی کنید و همه چیز بر خلاف خواسته های شما پیش برود، ممکن است پیش از اینکه فرصتی برای استقرار در بازار و کسب سود بیابید، ضرر کنید. افرادی زیادی با این دید که با معاملات بیش از حد می توانند در راه میان بر قرار بگیرند وارد بازارهای معاملاتی می شوند، اما چیزی جز ضرر نصیبشان نمی شود.

حقیقت این است که موفقیت در ترید، یک شبه و اتفاقی رخ نمی دهد و به صبر، آگاهی و مهارت زیادی احتیاج دارد.

راهکارهایی که می توانند به شما کمک کنند به شرح زیر هستند:

  • آهسته و پیوسته معامله کنید
  • دانسته های خود را با یک حساب معاملاتی آزمایشی بسنجید
  • در آغاز هنگام شروع معاملات خود تنها مبلغ کمی را سرمایه گذاری کنید و به مدیریت سرمایه بپردازید
  • تخم مرغ های خود را در یک سبد نچینید و در بازارهای مختلف از جمله فارکس، سهام و بورس کالا به ترید بپردازید
  • سعی کنید زمان بیشتری به رصد معاملات و انجام آن ها اختصاص دهید

کار نیکو کردن از پر کردن است، بنابراین با صبر و پشتکار ادامه دهید و از گام های کوچک شروع کنید، به این ترتیب فرصت های معاملاتی بیشتری را خواهید یافت و عملکردتان بهتر خواهد شد.

تجارت احساسی

اگر مسابقات دو سرعت را دیده باشید می دانید دقیقاً همان لحظه ای که دونده برتر فکر می کند هیچ اشتباهی از او سر نخواهد زد ممکن است اشتباه کند و کل مسابقه را از دست بدهد. در معاملات نیز موارد مشابه به چشم می خورد. زمانی که تریدرها به دنباله ای از معاملات سودآور دست پیدا می کنند، تصور می کنند دیگر سوار بر روند بازار شده اند و هیچ شکستی در کار نخواهد بود، اما باید همیشه در نظر داشته باشیم که تصمیم های احساسی می توانند شکست های بزرگی در پی داشته باشند.

هیجان زده بودن در معاملات خوب است، اما راهکار جلوگیری کردن از این اشتباه رایج این است که اجازه ندهید احساسات، رفتار معاملاتی خاصی را به شما دیکته کنند و شما را در مسیری قرار دهند که در مواقع معمول آن ها را انتخاب نمی کنید.

تلاش کنید اشتباهات عاطفی معاملاتی را تعدیل کنید، پیش از انجام معامله تلاش کنید نگاهی دوباره به آن بیندازید و بررسی کنید آیا این تصمیم با استراتژی معاملاتی شما مطابقت دارد یا خیر؟ آیا تصمیمی که قصد گرفتن آن را دارید بر اساس اطلاعات صحیح است یا فقط یک احساس گذراست؟

راهکار آخر نیز این است که لیستی از نشانه ها آماده کنید که به شما کمک کند زمانی که قصد سرمایه گذاری احساسی را دارید، شناسایی کرده و از این  کار اجتناب کنید.

بدون دانش و از روی حدس معامله کردن

اگر معامله گران بدون هیچ گونه آمادگی و آموزشی وارد معامله شوند، در واقع تریدر نیستند.

در حقیقت تجارت بدون هیچ تلاشی برای آموزش یا درک نحوه عملکرد بازارها، بیشتر شبیه قمارکردن و به امید بهترین نتیجه ماندن است. اگرچه نوسان و غیرقابل پیش بینی بودن ویژگی ذاتی معاملات است، اما تریدرها می توانند با صرف زمان برای یادگیری و مشاهده نحوه عملکرد بازار متوجه شوند چه نوع معامله و بازاری برای آن ها مناسب تر است.

راهکار پیشگیری کردن از این اشتباه رایج این است که آموزش مناسب خود را انتخاب کرده و دانش کسب کنید. سایت های مختلفی دوره های آموزشی برگزار می کنند و شما می توانید با کمی تحقیق بهترین دوره را انتخاب کنید. تلاش کنید وبلاگ ها، کتاب ها و وبینارهای مربوط به ترید و بازارهای مختلف را مطالعه و بررسی کنید تا نکات موردنیاز را بیاموزید.

بعد از آموختن موارد موردنیاز، ابتدا دانش خود را در حساب معاملاتی آزمایشی خود بیازمایید و سپس در معامله واقعی نزد بهترین بروکر فارکس؛ از دانش خود و مشاوره کارشناسان استفاده کنید.

استفاده نکردن از حد ضرر

معامله بدون استفاده از حد ضرر مانند رانندگی بدون ترمز است، دقیقاً همان قدر خطرناک و آسیب رسان. اگرچه درنظرنگرفتن حد ضرر تبعات بسیاری در پی دارد، اما هنوز برخی از تریدرها بدون استفاده از این ابزار مفید به معامله مشغول اند که البته به ضررهای غیرقابل اجتناب می انجامد.

اگر برای معاملات خود حد ضرر تعیین کنید می تواند به موقع جلوی ضرر را بگیرید و مانع ازدست رفتن سرمایه شوید.

راهکاری که به شما پیشنهاد می  کنیم این است که حد ضرر واقع بینانه ای مطابق با اهداف خود تعیین کرده و حتماً به آن عمل کنید.

انجام معامله های خیلی بزرگ

یک پرش بزرگ درعین حال یک سقوط بزرگ نیز محسوب می شود. موفق شدن در یک معامله بزرگ برای تمام تریدرها از جذابیت خاصی برخوردار است، اما باید توجه داشته باشید که مدیریت سرمایه برای حفظ تریدرها در بازار بسیار ضروری است.

بلندپروازی گاهی خوب است، اما بازار های مالی همیشه آن طور که ما پیش بینی می کنیم  پیش نمی روند؛ بنابراین لازم است خطرات نهفته در معاملات بزرگ را نیز در نظر داشته باشیم.

افزون بر آن شکست،  ممکن است موجب آسیب و فشار روانی شود. راهکاری که می تواند به شما کمک کند این است که تکنیک های سنجیدن موقعیت را یاد بگیرید و هنگام ترید، وضعیت را بسنجید و رویکرد صحیحی برای ورود و خروج از معاملات اتخاذ کنید.

انجام معاملات بسیار به طور هم زمان

درحالی که بازارهای زیادی برای معامله وجود دارد و هر روز فرصت های معاملاتی متعددی وجود دارد، مدیریت کردن موقعیت های زیاد درآن واحد می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، مگر اینکه سیستم معاملاتی قوی و خودکاری داشته باشید که به طور خودکار معاملات شما را انجام دهد، زیرا نظارت بر موقعیت های زیاد می تواند گیج کننده و پرخطر باشد.

مغز انسان در یک زمان نمی تواند چند کار را با کیفیت بالا انجام دهد و هرچه اطلاعات بیشتری نیاز به توجه داشته باشند، میزان تمرکز بر هر یک کاهش خواهد یافت.

راهکار مناسب این است که دفعه بعد هنگام معامله، به تعداد معاملاتی که انجام می دهید توجه داشته باشید. بهتر است تعداد معدودی معامله را انتخاب کنید و روی آن ها زمان بگذارید، سپس اگر فرصت های معاملاتی بیشتری وجود داشت دوباره شروع کنید.

برای انتخاب کردن چند فرصت معاملاتی خوب از میان انبوه انتخاب ها، لازم است یک استراتژی معاملاتی شفاف داشته باشید که کارتان راحت تر شود.

انجام معامله انتقامی

اگر وقتی در بازار شکستی را تجربه می کنید و سپس بسیار خشمگین شده و عزم خود را جزم می کنید که در موقعیت بعدی به هر قیمتی برنده میدان باشید، شما گرفتار معامله انتقامی، یکی از اشتباهات رایج تریدرهای فارکس شده اید.

در اکثر مواقع معامله انتقامی می تواند باعث ضرر بیشتری شود، زیرا معمولاً استرس دارید و نتوانسته اید معامله موردنظر را تجزیه وتحلیل کنید.

بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از گرفتار شدن در معامله انتقامی بکنید این است که به هیچ وجه درگیر موقعیت های شکست خود نشوید.

در مواجه با معامله های زیان ده، عقب نشینی کرده و اشتباهات خود را تجزیه وتحلیل کنید.

ژورنال نویسی نکردن

استفاده از ژورنال معاملاتی بخش بسیار مهمی برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق است. شاید دیدن این مورد در لیست اشتباهات رایج تریدرها کمی تعجب برانگیز باشد، اما پیگیری معاملات گذشته اهمیت زیادی دارد.

ژورنال معاملاتی شما باید شامل تمام معاملات مختلف اعم از خوب، بد و حتی بسیار بد باشد. اطلاعاتی که باید در ژورنال خود ثبت کنید عبارت اند از:

  • تاریخ و زمان معامله
  • دارایی معامله شده
  • اسکرین شات از تنظیم نمودار هنگام ورود
  • افکار و استدلال شما برای ورود به تجارت

با ژورنال نویسی می توانید به عقب برگردید و معاملات خود را با دقت بیشتری رصد کنید و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید.

فراموش کردن افق زمانی سرمایه گذاری خود

سرمایه گذاری بدون داشتن افق زمانی می تواند موجب شکست شما شود. سرمایه گذاری ها یا بلندمدت هستند یا کوتاه مدت و بسته به مدت سرمایه گذاری شما، نرخ بازدهی متفاوت خواهد بود.

برای حل کردن این مشکل، افق زمانی خود را همواره در نظر داشته باشید و متناسب با آن سرمایه گذاری های خود را انجام دهید.

ناتوانی در پذیرش ضرر

یکی دیگر از انواع اشتباهات رایج تریدرها این است که نمی توانند ضرر را بپذیرند و کنار بکشند.

اگر بدون بررسی های لازم وارد معامله ای شده اید یا سبد سهام شما سقوط کرده است، مهم است که اتفاقات رخ داده را بپذیرید و به جای اینکه به غرور خود اجازه دهید تصمیمات شما را کنترل کند، از ضرر بیشتر جلوگیری  کنید.

راهکاری که به شما در پذیرش بهتر ضرر کمک می کند این است که توجه داشته باشید هر روز فرصت های تجاری زیادی در اختیار شما فرار خواهد گرفت پس بهتر است از ضررهای قبلی درس بگیرید و برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق مهارت های خود را تقویت کنید.

هم رنگ جماعت شدن

اگرچه در ضرب المثل ها نتیجه هم رنگ نشدن با جماعت، رسوایی است، باید توجه داشته باشیم که در بازارهای مالی هم رنگی با جماعت می تواند سبب رسوایی ما شود.

پیروی کردن کور کورانه از دیگران تنها ضرر به همراه دارد. این مورد یکی از اشتباهات رایج تریدرهای ارز دیجیتال است که سبب می شود، ارزهای نامناسب و بی ارزشی را بخرند و سرمایه خود را از دست بدهند.

راهکار این اشتباه این است که هنگام تصمیم گیری سبک معاملاتی خود را مدنظر قرار دهید و بدون انجام تحقیقات لازم هرگز از دیگران پیروی نکنید.

به خاطر داشته باشید که دنبال کردن استراتژی های شخص دیگر بدون انجام تحلیل  فنی یا بنیادی می  تواند عواقب سنگینی در پی داشته باشد.

چرا شناخت اشتباهات رایج تریدرها مهم است؟

اینکه بدانیم اشتباهات رایج تریدرها کدامند بسیار اهمیت دارد. گاهی ما فرصت و سرمایه امتحان کردن تمام مسیرها را نداریم، در این شرایط بهترین راه این است که از اشتباهات رایج دیگر تریدرها درس گرفته و کمتر در مسیر های نادرست قدم بگذاریم.

کسی می تواند موفقیت کسب کند که چالش های روبه رویش را بشناسد و راه های حل آن را نیز فرابگیرد، بنابراین توجه به تمام این اشتباهات اهمیت دارد، زیرا مسیر را برای ما هموارتر می کند.

راه های پیشگیری از اشتباهات رایج برای تریدرها کدام است؟

پیش تر به طور جزئی راجع به راه های پیشگیری از انواع اشتباهات رایج تریدرها صحبت کردیم، در ادامه به برخی از راه  ها که اهمیت بسیاری دارند و برای تمام تریدرها در هر بازاری مفید هستند خواهیم پرداخت.

آموزش

آموزش را دست کم نگیرید. بسیاری از نکات مهم راجع به بازارهای مالی و نحوه سرمایه گذاری را باید پیش از ورود به معاملات بیاموزید، در غیر این صورت متضرر خواهید شد. این روزها کتاب ها، سایت ها، مقالات و ژورنال های مختلفی در حال فعالیت هستند و شما می توانید باتوجه به نیاز خود آن  ها را مطالعه کرده و آگاهی لازم را کسب کنید.

ژورنال نویسی

ژورنال نویسی را جدی بگیرید، اولین گام برای درس گرفتن از اشتباهاتتان، ثبت جزئیات معاملات است. می توانید هر چند وقت یک بار به عقب برگردید و معاملات خود را بررسی کنید، نقاط مثبت و منفی را کشف کنید و تلاش کنید رفتارهای معاملاتی منفی را دیگر تکرار نکنید.

علاوه برآن بیگ پیکچر خود را نیز فراموش نکنید و همواره به بررسی و رصد بپردازید.

مدیریت سرمایه

سرمایه خود را به طور درست و منطقی مدیریت کنید. از رفتارهای هیجانی بپرهیزید و تمام سرمایه خود را روی یک معامله و در یک بازار سرمایه گذاری نکنید. برای خود حد ضرر در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید، اهمیتی ندارد تا کنون چقدر ضرر کرده اید، اگر به همان تصمیمات گذشته ادامه دهید دوباره ضرر خواهید کرد؛ بنابراین در تصمیمات معاملاتی خود تغییرات مثبت ایجاد کنید تا بتوانید از سرمایه خود بیشترین سود را به دست آورید.

دکمه بازگشت به بالا