اخبار بازارکسب و کار های برتر ایجی مارکت

مالیات عیدی ؛ محاسبه، معافیت ها و نکات کلیدی

عید نوروز، آیین باستانی و سرشار از سنت های زیبای ایرانی، همواره با شور و شعف خاصی همراه بوده است. در کنار دید و بازدیدهای نوروزی، یکی از دغدغه های مهم کارمندان و کارگران در آستانه ی سال نو، دریافت عیدی است. عیدی، پاداش پایان سالی است که کارفرمایان موظف هستند بر اساس قانون، به کارکنان خود پرداخت کنند. اما میزان این عیدی چگونه محاسبه می شود؟ چه کسانی مشمول دریافت عیدی هستند و آیا عیدی شامل معافیت مالیاتی هم می شود؟ در این مطلب جامع، به تمامی سوالات شما در خصوص مالیات عیدی 1402 پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

قانون عیدی و میزان آن در سال 1402

بر اساس ماده ی 75 قانون کار، کارفرمایان موظف هستند به تمامی کارکنان خود به نسبت یک سال کار، معادل دو برابر حداقل حقوق آن ها در زمان عید، عیدی پرداخت نمایند. این حداقل حقوق با توجه به مصوبات شورای عالی کار در سال 1402، مبلغ 5,157,912 ریال تعیین شده است. بنابراین، حداقل مبلغ عیدی قابل پرداخت برای یک سال کار کامل در سال 1402، معادل 10,314,824 ریال (10 میلیون و 314 هزار و 824 تومان) خواهد بود.

نکته قابل توجه: حداکثر سقف پرداختی عیدی مشمول قانون کار، سه برابر حداقل حقوق است. بدین معنا که کارفرمایان نمی توانند بیش از 15,463,736 ریال (15 میلیون و 463 هزار و 736 تومان) برای یک سال کار کامل به عنوان عیدی پرداخت نمایند.

محاسبه ی عیدی برای کارکنانی با کمتر از یک سال سابقه

کارکنانی که در طول سال مشغول به کار بوده اند اما کمتر از یک سال سابقه دارند، نیز مشمول دریافت عیدی هستند. مبلغ عیدی این افراد به نسبت ایام کارکرد آن ها در سال محاسبه می گردد. به عنوان مثال، کارگری که به مدت 6 ماه در یک شرکت مشغول به کار بوده است، معادل نصف عیدی کامل را دریافت خواهد کرد.

فرمول محاسبه ی عیدی برای کارکنان با کمتر از یک سال سابقه:

عیدی = (حداقل حقوق روزانه × تعداد روزهای کارکرد) × 60 / (تعداد روزهای سال × ضریب ماهانه)

در این فرمول:

 • حداقل حقوق روزانه: حاصل تقسیم حداقل حقوق ماهانه (5,157,912 ریال) بر تعداد روزهای ماه (فروردین، تیر، شهریور، آبان، دی و اسفند: 30 روز، سایر ماه ها: 29 روز)
 • تعداد روزهای کارکرد: کل روزهایی که فرد در سال مشغول به کار بوده است.
 • ضریب ماهانه: عددی است که بر اساس ماه های کارکرد فرد در سال، متغیر است. (فروردین تا شهریور: 1، مهر تا اسفند: 0.5)

مالیات عیدی ؛ معافیت ها و نکات مهم

در خصوص مالیات عیدی، خبر خوش آن است که بر اساس بخشنامه ی سازمان امور مالیاتی کشور، معافیت مالیاتی برای عیدی کارکنان در نظر گرفته شده است. حداقل حقوق معاف از مالیات در سال 1402، برابر با 100 میلیون ریال (10 میلیون تومان) است. بدین معنا که تا سقف 10 میلیون تومان از عیدی شما مشمول معافیت مالیاتی خواهد بود و مازاد بر آن، مشمول مالیات بر درآمد می شود.

به عنوان مثال:

 • کارمندی با یک سال سابقه، عیدی معادل 10,314,824 ریال (10 میلیون و 314 هزار و 824 تومان) دریافت می کند.
 • با توجه به معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده، کل مبلغ عیدی این فرد از مالیات معاف خواهد بود.

نکات مهم در خصوص مالیات عیدی

 • مالیات عیدی بر عهده ی کارفرما است و کارفرما موظف است مالیات مربوط به مازاد بر معافیت را از عیدی کارکنان کسر کند و به سازمان امور مالیاتی پرداخت نماید.
 • در صورتی که کارفرما از کسر مالیات عیدی خودداری کند، مشمول جرائم مالیاتی خواهد شد لذا باید در محاسبه آن توجه کند تا مجبور نباشد در فرآیند و مراحل دادرسی مالیاتی درگیر شود.
 • برای بهره مندی از معافیت مالیاتی عیدی، ارائه اظهارنامه ی مالیاتی الزامی نیست.

با آگاهی، از حقوق خود دفاع کنید

همانطور که در این مطلب اشاره شد، عیدی یکی از حقوق مسلم کارکنان مشمول قانون کار است. با اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به محاسبه ی عیدی و همچنین معافیت های مالیاتی و مشورت با مشاور مالیاتی آنلاین در هر مکان و زمان می توانید از حقوق خود به درستی دفاع کنید.

موارد خارج از شمول دریافت عیدی

قانون کار، کارکنانی را که در ادامه به آن ها اشاره می شود، از شمول دریافت عیدی مستثنی کرده است:

 • کارکنانی که در طول سال، کمتر از یک ماه به صورت تمام وقت در یک کارگاه مشغول به کار بوده اند.
 • کارکنانی که به صورت ساعتی یا کمتر از ساعات قانونی کار می کنند (مگر اینکه قرارداد آن ها به صورت ساعتی تنظیم شده باشد).
 • کارکنانی که بدون اجازه ی مرخصی استعلاجی، غیبت غیرموجه داشته اند. در این صورت، به نسبت ایام غیبت غیرموجه، از عیدی آن ها کسر می شود.
 • کارکنانی که تنبیهات انضباطی دریافت کرده اند. میزان کسر عیدی در این موارد با توجه به نوع و شدت تنبیه ی انضباطی، توسط شورای حل اختلاف کار تعیین می گردد.

توصیه هایی برای کارکنان در خصوص دریافت عیدی

 • در ابتدای شروع همکاری با کارفرما، در خصوص نحوه ی پرداخت عیدی و جزئیات آن، حتماً با کارفرما یا بخش منابع انسانی صحبت کنید.
 • برای اطمینان از صحت محاسبه ی عیدی، می توانید با مراجعه به بخش منابع انسانی شرکت، فیش حقوقی خود را بررسی نمایید. در فیش حقوقی، باید مبلغ عیدی به صورت جداگانه ذکر شده باشد.
 • در صورتی که با مغایرت هایی در محاسبه ی عیدی خود مواجه شدید، می توانید با مراجعه به اداره ی کار و امور اجتماعی و یا شورای حل اختلاف کار، شکایت خود را مطرح نمایید.

آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به عیدی، برای کارکنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مطلب تلاش کردیم تا به صورت جامع و کاربردی، به تمامی سوالات شما در خصوص نحوه ی محاسبه ی عیدی، میزان معافیت های مالیاتی و سایر نکات مهم، پاسخ دهیم. امیدواریم با بهره مندی از این اطلاعات، بتوانید در سال جدید با خیالی آسوده تر، عیدی خود را دریافت نمایید. فراموش نکنید که همواره می توانید با مراجعه به وب سایت های معتبر یا مراجع ذی صلاح، از آخرین تغییرات و قوانین بخشنامه های مالیاتی مربوط به عیدی مطلع شوید. داشتن اطلاعات کافی ، کلید دفاع از حقوق شما و برقراری روابط سالم کاری است.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا