عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

روش های تمیز کردن و نگهداری اصولی از پلاک اسم طلا

طلا فلزی گرانبها است و جایگاه ویژه ای در بین جواهرات دارد. تفاوتی ندارد شما یک حلقه ساده طلا داشته باشید یا پلاک اسم طلا جدید و جواهری سنگین وزن، اصول نگهداری و مراقبت از طلا برای هر فرد دارنده طلا ضروری است. در مقاله پیش رو به طور کامل راه های نگهداری از طلا را می گوییم و به شما در بهتر نگه داشتن این فلز گرانبها باری می رسانیم.

چرا مراقبت از طلا مهم است؟

شاید بتوان به جرات گفت که طلا جزو جواهراتی است که هیچگاه از مد نمی افتاد و همیشه گرانبها باقی می ماند؛ اما اگر پس از مدتی جلوه اولیه خود را از دست بدهد خرید آن نه صرفه اقتصادی دارد نه نیاز طولانی مدت افراد را برطرف می کند. انواع مدل های گردنبند طلا که قیمت بسیار بالایی دارند نیاز به مراقبت زیادی دارند تا هم درخشش اولیه خود را حفظ کنند و هم در طول عمرشان افزایش یابد.

خبر خوب این است که می توان با رعایت چند نکته ساده از جواهرات طلای خود به خوبی مراقبت کنید و در مدت زمان طولانی از آن استفاده کنید.

چرا طلا بعد از مدتی کدر می شود؟

اگر در طلایی که می خرید از فلزهایی مانند نقره، مس و نیکل استفاده شود بعد از مدتی ممکن است طلای شما کدر شود و یا رنگش کمی سیاه شود علت این اتفاق هم این است که این فلزها، زمانی که در معرض هوا قرار می گیرند با اکسیژن هوا، سولفور و رطوبت وارد واکنش شیمیایی می شوند و این باعث سیاهی و کدر شدن طلای شما می شود. لازم به ذکر است که خود طلا چنین خاصیتی ندارد و به همین علت است که هرچه عیار طلای خریداری شده بالاتر باشد، امکان سیاه شدن آن کمتر است.

همچنین انواع خاصی از طلا هستند که حساس تر هستند. طلای سفید یکی از آن هاست که نسبت به طلای زرد حساس تر بوده و بعد از خرید درخشش اولیه خود را بعد از مدتی از دست داده و شما باید آن را آبکاری کنید. راه حل این موضوع این است که برای حفظ سفیدی طلای سفید هر چند وقت یک بار دوباره آن را روکش کنید. شما می توانید طلای خود را نزد جواهرساز ببرید تا یک لایه روکش طلای سفید روی آن بکشد و طلای سفید شما دوباره مثل روز اول درخشان شود. حساس تر بودن این نوع طلا از محبوبیت آ کم نمی کند و بسیاری از افراد فقط به این نوع طلا علاقه دارند. به این سری افراد توصیه می شود هر چند وقت یکبار طلای سفید خود را آبکاری کنند.

بعضی جواهرات ساخته شده از طلا هستند که به علت کیفیت بالای ساخت طول عمر بالاتری دارند.

مزایای مراقبت از طلا عبارتند از:

  • افزایش طول عمر جواهرات
  • حفظ درخشندگی و زیبایی اولیه طلا
  • باعث از بین رفتن گرد و غبار، چربی طبیعی پوست و چربی کرم ها می شود.
  • حفظ کیفیت اولیه

روش های تمیز و براق کردن طلا

به چندین روش مختلف می توان طلا و جواهرات را تمیز و براق کرد. البته روش برق انداختن جواهرات با طلا کمی متفاوت است. چون سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بافت حساسی دارند و ممکن است با مواد اسیدی یا قلیایی آسیب ببینند؛ بنابراین، به غیر از روش تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی، بقیه موارد که در زیر آموزش داده ایم را برای جواهرات و سنگ های قیمتی به کار نگیرید.

تمیز کردن طلا با سرکه

تمیز کردن طلا با سرکه را ما به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم. چون سرکه حالت اسیدی دارد و باعث خورندگی طلا می شود. اما یک دستورالعمل عمومی برای از بین بردن سیاهی طلا با سرکه وجود دارد که در ادامه نوشته ایم:

1- دو قاشق چای خوری نمک را درون نصف لیوان سرکۀ سفید بریزید و هم بزنید.

2- طلا را درون این محلول قرار دهید تا چند دقیقه بماند. سپس آن را از درون سرکه بیرون بیاورید و بررسی کنید که آیا سیاهی ها از بین رفته یا خیر.

3- اگر از بین رفته بود طلا را زیر آب ولرم آبکشی کنید. سپس آن در فضای اتاق بگذارید تا خودش خشک شود.

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

1- برای پاک کردن هر نوع سیاهی از روی طلا می توانید چند قطره مایع ظرفشویی ملایم که فسفات ندارد را درون آب ولرم بریزید و هم بزنید. یک کاسۀ کوچک را با 1 تا 2 پیمانه آب ولرم (240 تا 470 میلی لیتر) پر کنید. چند قطره مایع ظرفشویی بریزید و حدود 10 تا 15 ثانیه هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. حتما حواستان باشد که مایع ظرفشویی نباید «فسفات» داشته باشد وگرنه سطح طلا را می خورد.

2- طلا را به مدت 15 دقیقا درون کاسه قرار دهید تا خیس بخورد. این کار باعث می شود تا هر نوع کثیفی یا سیاهی از سطح طلا جدا و پاک شود. پس از 15 دقیقه آن را با دستمال تمیز کنید.

3- با مسواک بسیار نرم سطح طلا را برس بکشید. اگر سیاهی ها با دستمال پاک نشدند، مسواک نرم را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید. آن را روی جاهایی که سیاه و کدر شده بکشید. فقط حواستان باشد که خیلی فشار نیاورید تا سطح طلا خراش برندارد.

4- طلا را زیر آب شیر، آبکشی کنید تا مایع ظرفشوئی از سطح آن کاملا شسته و تمیز و براق شود. برای اطمینان از نیفتادن طلا از دست و گیر نکردن آن در چاه سینک، توصیه می کنیم حتما یک آبکش یا سبد با سوراخ ها بسیار ریز درون سینک بگذارید و سپس طلا را زیر شیر بشویید.

5- پس از شستن طلا، آن را با دستمال نرم و بدون پرز (مثل دستمال عینک یا دستمال های جیر مخصوص جواهرات) خشک کنید. سپس طلا را در معرض هوا قرار دهید و بگذارید یک شب تا صبح بماند تا کاملا خشک شود.

در آخر می توانید با دستمال مخصوص برق انداختن جواهرات سطح آن را دستمال بکشید تا درخشش طلا به آن بازگردد.

تمیز و براق کردن طلا با جوش شیرین

1- دو پیمانه (470 میلی لیتر) آب را درون قابلمه یا شیرجوش بزرگ بجوشانید. داخل یک تابه پیرکس یا ظرف شیشه ای، یک لایه فویل آلومینیومی قرار دهید. فویل را فشار دهید تا کاملا روی سطح پیرکس ثابت شود. لبه های فویل را به سمت بیرون لبه های ظرف تا کنید.

2- حواستان باشد که سمت براق فویل آلومینیومی باید رو به بالا باشد. همچنین مراقب باشید که ظرف شیشه ای حتما پیرکس باشد، زیرا در ادامه باید آن را روی حرارت قرار دهید و اگر در برابر گرما مقاوم نباشد، خواهد شکست.

3- برای تمیز کردن طلا با جوش شیرین طلایی که سیاه و کدر شده را درون پیرکس روی فویل بگذارید. پودر جوش شیرین را روی آن بپاشید. حدود 1 تا 1.5 قاشق غذاخوری جوش شیرین (حدود 14 تا 21 گرم) باید روی هر قطعه طلایی که سیاه شده بریزید.

4- حدود 2 پیمانه (470 میلی لیتر) آب جوش را درون پیرکس، روی آلومینیوم بریزید و بگذارید 5 دقیقه به حال خود باقی بماند. باید طلا درون محلول آب جوش و جوش شیرین غرق شود. لازم نیست هیچ ماده دیگری اضافه کنید. ورقه آلومینیومی باعث می شود تا جوش شیرین و آب داغ با هم وارد واکنش شیمیایی شوند.

5- طلا را با چنگال یا انبر آشپزی بردارید و زیر شیر آب سرد بگیرید. همچنین می توانید یک کاسه را پر از آب سرد کنید و طلا را درون آن بیندازید و اجازه دهید حداقل 45 ثانیه یا 1 دقیقه در آب بماند تا مطمئن شوید که محلول جوش شیرین روی سطح آن باقی نمانده است.

6- قطعه طلایی که با جوش شیرین تمیز کرده اید را با کمک یک دستمال بدون پرز و نرم خشک کنید. طلا را درون دستمال بگذارید و همۀ قسمت های آن را با انگشتان دست و دستمال خشک کنید تا مطمئن شوید هیچ ماده ای روی سطح آن باقی نمانده است. پس از خشک کردن طلا با دستمال 5 تا 10 دقیقه هم آن را در معرض هوای آزاد بگذارید تا مطمئن شوید رطوبتی باقی نمانده است.

توجه داشته باشید این روش برای جواهراتی که سنگ های قیمتی روی آنها کار شده به هیچ وجه مناسب نیست. جوش شیرین به بافت، استحکام و درخشش سنگ های جواهر آسیب جدی وارد می کند. پس فقط طلاهایی که سنگ و نگین ندارند را با جوش شیرین تمیز و براق کنید.

تمیز کردن طلای سیاه شده با آمونیاک

توجه داشته باشید که آمونیاک می تواند باعث حساس شدن پوست و خارش و سوزش آن شود؛ بنابراین هنگام انجام مراحل زیر حتما دستکش به دست داشته باشید.

1- داخل یک کاسه شیشه ای یک پیمانه (240 میلی  لیتر) آب ولرم بریزید و یک قاشق چای خوری (4.9 میلی لیتر) مایع ظرفشویی/صابون ظرفشویی به آن اضافه کنید.

2- نصف قاشق چایخوری (2.5 میلی لیتر) آمونیاک به محلول آب و صابون اضافه کنید و با یک اسفنج آن را هم بزنید. حواستان باشد که آمونیاک بوی بسیار تند و زننده ای دارد و بهتر است این کار را در یک فضای باز در خانه انجام دهید؛ مثلا در بالکن یا کنار پنجره که هوا در جریان باشد. اگر امکان باز کردن پنجره را ندارید، حداقل ماسک بزنید تا گاز آمونیاک وارد ریه هایتان نشود.

3- قطعه طلایی که سیاه شده و می خواهید براقش کنید را درون کاسه بیندارید و اجازه دهید 10 ثانیه بماند. برای اینکه طلا را در محلول آمونیاک بیندازید، توصیه می کنیم آن را چند سانتی متر بالاتر از کاسه بگیرید و سپس به آرامی درون محلول پرت کنید. مراقب باشید محلول آمونیاک به بیرون نپاشد. پس از 10 ثانیه با یک انبر، طلا را بیرون بیاورید. مطمئن شوید که همه جای قطعۀ طلای موردنظر به طور کامل در محلول آمونیاک قرار داشته.

4- با کمک مسواک، جاهایی که سیاه و کدر شده را برس بکشید. این کار را حتما در بالای کاسه انجام دهید تا محلول آمونیاک روی جاهای دیگر چکه نکند. حتما در طول این کار دستکش به دست داشته باشید. در غیر این صورت پوستتان آسیب خواهد دید.

5- پس از مسواک زدن قطعه طلا را حدود 30 تا 45 ثانیه زیر آب سرد بگیرید تا همه مواد از سطح آن پاک شود. سپس آن را با کمک حوله یا دستمال نرم، خشک کنید.

طلای شسته شده با آمونیاک را با کمک اسفنج و مایع ظرفشویی دوباره بشویید تا مطمئن شوید که هیچ گونه آمونیاکی روی سطح طلا باقی نمانده است.

فرق تمیز کردن طلا و جواهرات

در بالا تمامی روش های تمیز کردن طلا را برایتان نوشته ایم. اما اغلب این روش ها برای تمیز کردن جواهرات که دارای سنگ های قیمتی هستند، مناسب نیستند. بهترین روش تمیز کردن جواهرات چیست؟ کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:

برای تمیز کردن طلایی که نگین و سنگ قیمتی روی آن سوار شده به روش زیر عمل کنید:

1- مقداری کمی محلول آب ولرم و پودر صابون درست کنید.

2- یک دستمال نخی و بدون پرز را درون محلول خیس کنید. آب اضافه آن را بگیرید. سپس با استفاده از آن سطح طلا و نگین را تمیز کنید. این کار را آرام انجام دهید تا به سنگ آسیبی وارد نشود.

3- پس از شستن جواهر با محلول صابون، یک دستمال دیگر بردارید و کمی آن را نم دار کنید، سپس روی سطح انگشتر و نگین بکشید تا صابون شسته شود.

4- در آخر انگشتر را کنار بگذارید تا در هوای آزاد خشک شود. حتما جواهر را خشک کنید. چون ماندن آب و رطوبت روی آن باعث ترک خوردن گوهر می شود.

نکته: حواستان باشد که اگر از سنگ های قیمتی نظیر اوپال، زمرد و تانزانیت در زیورآلات شما به کاربرده شده، آنها را خیس نکنید و مسواک نزنید.

دکمه بازگشت به بالا