دانش و فناوریکسب و کار های برتر ایجی مارکت

مصالح و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت سوله

سوله ها سازه های فلزی بسیاربزرگ با ستون های عظیم که بیشتر برای فعالیت های صنعتی استفاده می شوند. به دلیل اینکه سوله های باید وزن کمی داشته باشند، مهندسین سعی بر آن دارند که این  سازه را با موادی سبک ، مقاوم و کم هزینه اجرا کنند. به همین دلیل برای ساخت سوله از مصالح ساختمانی سبک ولی مقاوم و با دوام باید استفاده کرد.

سوله ها بر اساس نوع کاربری و  موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی منطقه ای که در آن ساخته می شوداز نظر طراحی ساختار دهانه به چند دسته تقسیم می شوند:

 • چند ضلعی
 • قوسی
 • تک دهانه به صورت هشت
 • دو یا چند دهانه با ستون  مشترک

در ساخت سوله در اصفهان از تجهیزات بسیاری استفاده میشود. همان طور که در بالا گفته شد مصالح سبک و مفاوم در ساخت سوله ها مورد استفاده فرار می گیرند. به همین دلیل توصیه می شود برای  حتماً به شرکت های معتبر در این زمینه مراجعه کنید که علاوه بر  قیمت مناسب، کیفیت بالا نیز از ویژگی های محصولاتشان باشد. از جمله  پر مصرف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از تجهیزات مورد استفاده در این سازه، است. از این پروفیل برای هدایت و انتقال آب از سقف سازه به سمت پایین استفاده می شود و بیشتر بر روی سقف های شیروانی و شیب دار نصب می شود. از آن جایی که این پروفیل به صورت مداوم با آب سرو کار دارد، باید در ساخت آن از ورق هایی استفاده شود که در برابر زنگ زدگی و خوردگی بیشترین مقاومت را داشته باشد.

ازبه صورت گسترده در ساخت سقف سوله ها استفاده می شود. این پروفیل از شکل دهی به  ورق های فولادی تولید می شود و در نقشه های صنعتی نیز برای نمایش آن نماد انگلیسی z را استفاده می کنند. از نظر ظاهری این پروفیل شکل همان حرف انگلیسی z است. برای کسب اطلاعات بیشتر از ساخت اسکلت فلزی کلیک کنید.

پروفیل زد را معمولا از دو نوع ورق فولادی تولید می کنند:

 • ورق سیاه: برای ساخت پروفیل زد از  با ضخامت کم استفاده می کنند.
 • ورق گالوانیزه: پروفیل زد در صورتی که از ساخته شود مقاومت بالاتری نسبت به پروفیل زد ساخته شده از ورق سیاه دارد.

یکی از انواع موادی که به عنوان عایق سازی سوله ها استفاده می شونداست. پشم شیشه به عنوان عایق در برابر حرارت، صوت و رطوبت عمل می کند.  استفاده از این عایق به دلیل وزن سبک، نصب راحت، قیمت مناسب و … بسیار رایج است.

اگر در عایق بندی سوله، از پشم شیشه استفاده شود برای نگهداری و نصب آن به توری مرغی نیاز خواهیم داشت. توری فلزی مرغی نوعی صفحه ی توری شکل از جنس مفتول گالوانیزه مشبک است که سوراخ های درشت شش ضلعی دارد. ت دارای مقاومت و استحکام لازم برای اجرا در عایق بندی است و در ضخامت، اندازه شبکه ها و ابعاد متفاوتی تولید و روانه بازار می شود.

یک نوع سازه است که برای پوشش دهی طبقات و سقف سوله مورد استفاده قرار می گیرد. عرشه فولادی معمولاً از ورق های فولادی گالوانیزه برای داشتن مقاومت و استحکام لازم در شرایط محیطی مختلف ساخته می شوند.

این سازه خود از چهار نوع مصالح ساخته می شود که عبارتند از: ورق های فولادی، گل میخ، آرماتور و بتن.

به دلیل مزایای زیادی چون: وزن سبک تر، استحکام بالاتر، سرعت اجرا بالا و هزینه ی کمتر جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های سنتی به شمار می رود.

این پیچ که برای اتصال ورق های گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد، دارای ویژگی هایست که آن را با دیگر پیچ متفاوت می سازد. از جمله ویژگی های این پیچ می توان به مواردی چون: نصب آسان بدون استفاده از دریل، بدون نیاز به رول پلاک، مقاومت بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی خاص، توانایی سوارخ کردن اولیه اشاره کرد.

در انواع مختلفی چون: شیروانی، واشردار، سرتخت در بازار عرضه می شوند. شیروانی پرکاربردترین نوع این پیچ به شمار می رود که  ب ساخت سوله با توسعه صنعت فولاد پیشرفت چشمگیری داشته است. سوله ها کاربرد بسیاری از جمله ساختمان کارخانه ها ، تولیدی ها ، انبار و گاراژها دارند. در نتیجه افزایش تعداد تولیدی ها و کارخانه ها در داخل کشور، تقاضا نسبت به سوله نیز افزایش پیدا کرده است. در هنگام ساخت این سازه ابتدا باید با توجه به نیاز خود ، ابعاد سوله را انتخاب کنید و سپس به دنبال یک زمین با مساحتی مناسب بگردید. کارشناسان و مهندسان زمین مورد نظر را تحویل گرفته و پس از ارزیابی آن اقدام به احداث سوله با توجه به سلیقه و نیازهای مشتری می کنند. در این میان خرید لوازم سوله سازی استاندارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مستقیما بر کیفیت سوله اثر می گذارد. در این مطلب ما قصد داریم شما را بیشتر با لوازم سوله و آشنا کنیم.

ساخت سوله

اولین قدم در ساخت سوله، تعیین اندازه مناسب است زیرا تا موقعی که اندازه های دقیق از جمله طول ، عرض و ارتفاع سوله را مشخص نکرده باشید نمیتوانید تصمیمات درستی اتخاذ کنید زیرا سایزهای مختلف سوله به تجهیزات و طراحی متفاوتی نیازمند هستند. در واقع از سه روش عمده برای ساخت سوله استفاده میشود.

در شروع باید یک آیتم بسیار مهم را در نظر بگیرید و آن هم دهانه سوله است. دهانه سوله در واقع همان ورودی سازه است که بار و کامیون از آنجا وارد میشود. لازم است دقت کنید که هر چه دهانه سوله عریض تر باشد وزن سوله افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه هزینه ساخت سوله نیز بالاتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که از طرفی هر چقدر دهانه سوله بزرگ تر باشد ، کاربرد آن بیشتر خواهد بود و ارزش بیشتری خواهد داشت. در واقع بسیاری از سوله ها به علت دهانه کوچک قابلیت استفاده برای مشاغل بسیاری را ندارند.

نکته مهم دیگر ارتفاع سوله است که شامل دو اصطلاح است. اولین اصطلاح ارتفاع کناره سوله است که به معنی ارتفاع مفید سوله میباشد و یعنی از ابتدای زمین تا زیر سقف که میشود ارتفاع دیوار کناری . دومین اصطلاح ارتفاع تاج است که به معنای ارتفاع از زمین تا بلندترین نقطه سقف است.

پس از تعیین فاکتور های دیگری از جمله طول و عمق سوله ، جرثقیل سوله و … نوبت به انجام فونداسیون و اسکلت سازی است که در این هنگام نیاز به تجهیزات خاصی است. تجهیزات مورد نیاز برای ساخت سوله نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه میخواهیم بگوییم که چه تجهیزاتی در ساخت سوله کاربرد دارد. برای اینکه از مطلع شوید، می توانید به سایت آراد آهن مراجعه کنید.

تجهیزات سوله

هر یک سوله ها با توجه به مشخصات و نیازهای کارفرما با تجهیزات و لوازم متفاوتی ساخته میشوند و در انتخاب تجهیزات مورد نیاز نوع سوله بسیار تاثیر گذار است. با کمی تحقیق در بازار به تنوع محصولات پی می برید و برای خرید لوازم مناسب باید به دنبال یک شرکت معتبر باشید.

لوازم سوله شامل ورق کرکره ، پرو فیل آبرو ، توری مرغی ، عرشه فولادی ، پیچ سرمته و پشم شیشه است که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت تا شما را بیش از پیش با این لوازم آشنا کنیم.

کاربرد توری مرغی در ساخت سوله

به نوعی شبکه فلزی میگویند. این شبکه از سیم های مفتولی تشکیل شده است. کاربرد توری مرغی در ساخت سوله  به این صورت است که از خصوصیات سیم مفتول و ورق فلز بهره مند است. همچنین سیم های این مفتول ها نیز دارای ضخامت 0.4 میلی متر است. این توری ها از سوراخ های منظم شش ضلعی ساخته شده اند که به هر کدام آنها ، چشمه میگویند.

کاربرد ورق کرکره در ساخت سوله

ورق کرکره یک از مهمترین لوازم سوله سازی است. این نوع ورق ها از فولاد ساخته میشوند و جهت افزایش مقاومت در برابر رطوبت و آب آنها را گالوانیزه میکنند. مقاومت خوبی در برابر رطوبت و خوردگی دارد و از ورق های معمولی ظاهر بهتری دارند. کاربرد ورق کرکره در ساخت سوله  عمدتا در سقف شیروانی سوله ها و یا دیوار هاست.

کاربرد ورق عرشه  فولادی در سوله سازی

به نوعی ورق فلزی مواج که در سقف و کامپوزیت استفاده میشود میگویند. تیرهایی فولادی این نوع سقف را پشتیبانی میکنند. وزن این نوع سقف بسیار سبک است و در عین حال مقاومت بسیار بالایی دارد و همین ویژگی باعث شده تا محصولی پرفروش باشد. این ورق یک محصول بسیار کاربردی برای ساختمان های چند طبقه است. کاربرد ورق عرشه فولادی در سوله سازی عمدتا در سقف آن است.

کاربرد پشم شیشه در سوله سازی

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در سوله ها ، پشم شیشه است. پشم شیشه یک نوع عایق حرارتی بسیار قوی است. کاربرد پشم شیشه در سوله سازی به عنوان یک عایق حرارتی است و ضخامتی در حدود 2 الی 7 میکرون دارد. الیاف پشم شیشه ترکیبی از شیشه ، رزین و ماسه است.

نقش پیچ سرمته در ساخت سوله

نقش پیچ سرمته در ساخت سوله اتصال ورق های گالوانیزه و سایر عناصر به یکدیگر است. این پیچ ها در سایز های 3 الی 5 تولید و به بازار عرضه میشوند. از ویژگی های مثبت میتوان به دوام و طول عمر بالا ، نصب آسان و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد.

همانطور که گفته شد در ساخت سوله از لوازم مختلفی استفاده میشود که ویژگی های منحصر به فردی دارند. قیمت هر یک از این تجهیزات با توجه به نوع و مشخصات فنی هر کدام بسیار متفاوت است. شما میتوانید به سایت آراد آهن مراجعه کنید و قیمت آنلاین لوازم سوله سازی را به خوبی در آن مشاهده کنید. این قیمت ها بر اساس نوع مقطع فولادی و مشخصاتی از جمله ضخامت و طول تقسیم بندی شده اند. آرادآهن مرکز پخش لوازم سوله درایران است و یک خرید مطمئن و تضمین شده را ارائه می دهد. این شرکت یکی از مراکز پخش لوازم سوله در اصفهان است و با بسیاری از سازمانها و شرکت ها در حال همکاری می باشد.

قبل از شروع یک پروژه عمرانی برآورد و تخمین هزینه های آن بسیار ضروری است. یکی از مهم ترین فاکتور ها در تعیین هزینه های سوله ، لوازم سوله سازی است. اما با توجه به نوسانات بازار ارز و دلار ارائه یک قیمت مشخص برای این محصولات مقدور نیست و در نتیجه نیاز به قیمت گیری روزانه دارد. شما میتوانید جهت اطلاع از قیمت روز لوازم سوله به شرکت آراد آهن مراجعه کنید. این شرکت تامین کننده کلیه لوزام سوله در داخل کشور است و بهترین خدمات را ارائه میدهد. شرکت آراد آهن به صورت آنلاین را فراهم کرده است و در نتیجه باعث سهولت دسترسی و خرید افراد شده است.

جمع بندی

لوازم سوله به یکی از ضروری ترین مصالح ساختمانی در کشور تبدیل شده است. در این مطلب به بررسی ساخت و لوازم مورد نیاز سوله سازی پرداختیم تا شما با این لوازم بیشتر آشنا شوید. همچنین مهم ترین لوازم را ذکر کردیم و ویژگی های هر کدام را نیز نام بردیم. برآورد هزینه های لوازم سوله قبل از انجام پروژه یک امر بسیار حیاتی است. اگر شما قصد ساخت یک سوله را دارید میتوانید به سایت آراد آهن مراجعه کنید و از قیمت روز لوازم سوله سازی مطلع شوید. با عضو شدن در کانال تلگرامی آراد آهن می توانید از مطلع شوید.

قیمت لحظه ای سوله سازه ای است که برای ذخیره مواد خام یا برای ساخت محصولات ساخته می شود. در هنگام ساخت سوله با تیرآهن، شما به فضایی نیاز دارید که وسیع و باز باشد و ستون ها مانع رفت و آمد در بین آن نشوند.

از طرفی ساختمان باید به اندازه ای خوب و باکیفیت باشد که خطری افراد و تجهیزات داخل را تهدید نکند. موارد ذکر شده همگی به این بستگی دارند که شما روش ساخت سوله را به طور اصولی پیش ببرید.

ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره مراحل ساخت سوله صنعتی و مصالح مورد نیاز آن را با شما به اشتراک بگذاریم. در ادامه همراه وبلاگ باشید.

روش ساخت سوله

1. تعیین هدف از ساخت سوله

اولین قدم ساخت سوله، تعیین کردن هدف ساخت سوله است. شاید برخی از مردم دقیقا بدانند هدف آنها از ساخت سوله چیست، ولی برخی دیگر هیچ ایده ای ندارند و با جزئیات کار آشنا نیستند.

عناصر زیادی وجود دارند که یک سوله را تشکیل می دهند، بنابراین مهم است که قبل از شروع کار، دقیقا بدانید به چه چیزی نیاز دارید و چگونه از سوله استفاده خواهید کرد. در اینجاست که مرحله تعیین هدف را به خوبی درک می کنید.

در ابتدا دقیقا مشخص کنید که سوله مورد نظر را برای چه کابردی می سازید و در آینده قرار است جهت چه منظوری استفاده شود. با این کار شما می دانید که به فکر ساخت سوله کوچک هستید یا باید سوله بزرگ باشد، آیا قرار است که در آینده آن را گسترش دهید یا خیر؟ زیرا ممکن است پس از ساخت دیگر امکان گسترش سوله وجود نداشته باشد.

مواردی مانند تعداد بخش های سوله، عرض سوله و تعداد دیوارهای محصور سوله، همه از عوامل مهمی محسوب می شوند که باید در ابتدا مورد بحث قرار گیرند.

با این کار سرمایه گذاری شما نیز در معرض خطر قرار نمی گیرد. برنامه ریزی مناسب و بحث در مورد جزئیات در ابتدا تضمین می کند که سوله ی مناسبی بسازید.

2. بازرسی از محل ساخت سوله

شاید شما پیش از ساخت سوله صنعتی خود، دقیقا محل سایت را بررسی کرده باشید و تمام جزئیات منطقه را بدانید. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم که قبل از شروع هر کاری، سایت را بررسی کنید و مطمئن شوید این محل برای سوله مناسب است. اگر یک بازرسی کامل انجام شود، می توان از مسائل احتمالی مانند دسترسی راحت به محل سوله و زهکشی اطلاع پیدا کرد.

3. طراحی اولیه

هنگامی که سایت شما بازدید و بررسی شد، حال نوبت به ساخت سوله با کمترین هزینه می رسد. البته هزینه کم به معنای بی کیفیت بودن کار نیست، بلکه شما باید با تحقیق در مورد ، ورق فولادی و …، بهترین قیمت را پیدا کنید تا در هزینه های شما صرفه جویی شود.

از تجهیزات مورد نیاز و رنگ سوله گرفته تا ورودی و بخش های مختلف آن را باید در این مرحله طراحی کنید. گزینه هایی مانند پوشش، تهویه، اتصالات داخلی و کف های نیم طبقه و … را در برنامه خود قرار دهید.

4. دریافت مجوزهای لازم

یکی از عوامل بازدارنده بزرگ برای بسیاری از افرادی که به فکر ساخت سوله هستند، درخواست هرگونه مجوز ساختمانی و شورایی است. بنابراین شما باید این کار را یا خودتان انجام دهید یا از مشاوری مجرب کمک بگیرید تا تمام مجوزهای لازم را دریافت کند. زیرا در صورت عدم وجود هر کدام از این مجوزها، ممکن است بعدا به مشکل بربخورید. بنابراین پس از تعیین محل ساخت و پلان اولیه، طرح را به اداره های مربوطه ببرید و برای کسب جواز اقدام کنید.

5. شروع به ساخت سوله

هنگامی که هرگونه مجوز مورد نیاز وجود دارد، می توانید به جزئیات نهایی مرحله طراحی و مهندسی بپردازید. اینجاست که طراحی سازه شما نهایی می شود و را برآورد می کنید. سپس در این مرحله از فرآیند ساخت همه چیز واقعا شکل می گیرند و مرحله نهایی ساخت و ساز است.

انواع مصالح مورد نیاز برای ساخت سوله

در ساخت سوله مصالح ورقه ای شکل به کار می روند. به طور معمول، ورق تیپ ST37 با ضخامت 5 میلیمتر تا 30 میلیمتر و در بعضی موارد دیگر از استفاده می شود. جوش های مصرفی نیز از 4 میلیمتر تا 30 میلیمتر تغییر می کنند.

از انواع مختلف پوشش و مصالح مورد استفاده در ساخت سقف و دیوار سوله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلوزینک
 • آلومینیوم همراه با عایق پشم شیشه
 • ساندویچ پانل های سقفی و دیواری از نوع پلی یورتان (با ضخامت های 4 و 5 و6 و8 و 10)
 • آجر و سیمان برای دیوارهای سوله و ورق سقفی برای پوشش سقف

سوله های پرکاربرد

1. ساخت سوله umb

سوله umb از ورق گالوانیزه باکیفیت تولید می شود و آن را در زمان کوتاهی توسط فرآیند سرد می سازند. این نوع سوله به دلیل تولید و اجرای سریع بسیار مقرون به صرفه است. همچنین به دلیل نوع سازه ی قوسی خود، در برابر بارهای وارده مانند برف، باد، طوفان و زلزله مقاومت بالایی دارد. از کاربردهای این سوله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سالن های ورزشی
 • سالن های خط تولید
 • سوله های کشاورزی
 • سوله های انبار صنعتی
 • انبار مهمات
 • سالن بسته بندی

2. ساخت سوله hss

سوله hss از طریق مقاطع ساختمانی طراحی و ساخته می شود، همین امر کیفیت سازه را بالا می برد و زمان ساخت سوله را کاهش می دهد. مقاطع توخالی و فولادی HSS به عنوان ستون ها و اعضای مهار در منازل مسکونی، تجاری، استادیوم ها، استخرها، سازه های فضایی، سکوهای دریایی، ایستگاه های مترو و سالن های فرودگاه نیز استفاده می شود.

هزینه ساخت سوله

قیمت ساخت سوله معمولا به عوامل زیادی بستگی دارد. زیرا سوله ها کاربردهای متفاوتی دارند و قیمت آنها نیز متفاوت است. مثلا اینکه شما به فکر ساخت سوله سبک و کوچک باشید یا سوله شما بزرگ باشد، همگی در قیمت نهایی تاثیر دارند. بنابراین هزینه ساخت سوله 200 متری با هزینه ساخت سوله 2000 متری متفاوت است و این تفاوت به خاطر دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره کرده ایم:

 • نوع استفاده و هدف شما از ساخت آن چیست؟
 • ابعاد سوله و نوع سوله ای که قرار است بسازید.
 • آیا به جرثقیل نیاز دارید؟
 • شرایط آب و هوایی و نوع محل ساخت و ساز
 • مواد مورد نیاز برای پوشش دیوار
 • مصالح مورد استفاده برای سقف
 • مصالح مورد نیاز برای نمای سوله
 • پوشش کف سالن
 • تجهیزات مورد نیاز برای روشنایی
 • تجهیزات مورد نیاز برای تامین تهویه مطبوع

در صورت آگاهی از موارد فوق شما می توانید به راحتی هزینه مربوط به سوله مورد نظر را بررسی کنید. این هزینه بر اساس متر مربع حساب می شود. تخمین دقیق هزینه ساخت سوله کمی دشوار است، اما اگر موارد فوق را بدانید، می توانید راحت تر قیمت نهایی را حساب کنید.

خرید تجهیزات برای ساخت سوله

با استفاده از این موارد کاربردی، شما می توانید مرحله به مرحله پیش رفته و سوله خوب و مناسبی را بسازید. جهت ساخت سوله ارزان، به تجهیزات مقرون به صرفه و باکیفیت نیاز دارید.

آیرومارت با سابقه ای درخشان در خدمت شماست، کارشناسان ما به شما کمک می کنند تا مصالح مورد نیاز را با قیمت خوبی تهیه کنید. در آیرومارت انواع مقاطع فولادی از جمله تیرآهن، میلگرد، ورق، نبشی و … به صورت آنلاین به فروش می رسند.

همانطور گفتیم، ورق فولادی در ساخت سوله بسیار پرکاربرد است و بخش عظیمی از هزینه های ساخت آن را در بر می گیرد. با مراجعه به صفحه ، به قیمت امروز این محصول فولادی در بازار، دسترسی خواهید داشت.

:

آهن آلات محبوب بازار

ه صورت گسترده در ساخت سوله و کانکس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا