فیلم و هنر

۵ فیلم هیولایی بر اساس اسطوره های باستانی

در آثار ترسناک و ژانر فیلم هیولایی، ظاهر، قابلیت‌ها و قدرت یک هیولا می‌تواند مهم‌ترین تصمیم سازندگان باشد. اگر هیولای مورد نظر به اندازه کافی وحشتناک نباشد، همه ترس‌ها خیلی زود از بین خواهند رفت. خوشبختانه، کوهی از گزینه‌ها وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. داستان‌هایی که در گنجینه‌های تاریخی فولکلور و قصه‌های نسل‌های پیش پنهان شده‌اند.

داستان‌های گذشته هنوز برای مخاطبان امروزی جذابیت زیادی دارند. فیلم‌های اکشن از ساختار اسطوره‌های باستانی استفاده می‌کنند. داستان‌های عاشقانه هنوز از قصه‌های خدایان و هیولاها استخراج می‌شوند. فیلم‌های ترسناک می‌توانند ترس‌های جدیدی را در هیولاهای باستانی پیدا کنند و از آن‌ها الهام بگیرند.

Troll

فیلم هیولایی ترول

این فیلم هیولایی اورجینال نتفلیکس، ساختار یک فیلم مدرن کایجو را به خود می‌گیرد و آن را روی افسانه ترول‌های نروژی به کار می‌برد. فیلم با پیش درآمدی مختصری شروع می‌شود که مفهوم کلی اثر را توضیح می‌دهد و اشاره می‌کند که ۱۳ هیولای غول پیکر به عنوان بخشی از یک رشته کوه محلی، زندگی می‌کنند. هنگامی که شرکتی بی‌فکر می‌خواهد راه خود را از دل این کوه بگذراند تا یک بزرگراه بسازد، غول خفته را بیدار می‌کند.

ترول یک به روز رسانی فوق العاده از اسطوره‌ای قدیمی است. می‌توان آن را به عنوان یک دشمن در یک بازی ویدیویی تصور کرد، چون چهره‌ای بسیار شفاف‌تر از سایر هیولاهای سینمایی دارد. این روایت به طور مستقیم با قصه‌های قدیمی سر و کار دارد و واکنش ترول به تغییرات جامعه از زمانی که تبدیل به سنگ شد را بررسی می‌کند. ترول ایده ساده‌ای داشت و آنقدر خوب اجرا شد که توانست عالی باشد. این اثر می‌تواند راه را برای نسخه‌های جدید کایجوهای اسطوره‌ای، هموار کند.

Krampus

فیلم هیولایی کرمپوس

اکثر مردم Krampus (کرمپوس) را نقطه مقابل و متضاد بابا نوئل می‌دانند. در حالی که نیکلاس قدیس یا سن نیکلاس به بچه‌های خوب هدیه می‌دهد، کرمپوس بچه‌های بد را می‌ترساند و گاهی اوقات تنبیه می‌کند. خواستگاهش منطقه آلپ است، جایی که می‌توان انتظار داشت کرمپوس در جشن‌ها و قربانی کردن‌های پیش از میلاد نقش داشته باشد. این شخصیت سوژه یک فیلم کمدی ترسناک در سال ۲۰۱۵ توسط کارگردان فیلم Trick r’ Treat، مایکل دائرتی شد.

آدام اسکات، تونی کولت و امجی آنتونی در نقش یک خانواده تقریباً پریشان حال و آشفته ظاهر می‌شوند که با آمدن ناگهانی اقوام دور، زندگیشان دچار هرج و مرج می‌شود. وقتی مکس جوان (آنتونی) اعتقاد خود به روح کریسمس را رها می‌کند، خشم کرمپوس را برمی‌انگیزد. این فیلم تا حدودی ترسناک است و در عین حال حس شوخ طبعی سیاه و جالبی نیز دارد. داوئرتی می‌داند که چگونه از کمترین‌ها،‌ بیشترین استفاده را بکند. جزئیات ظریف این فیلم هیولایی، آن را به یاد ماندنی می‌کند. طراحی صدا کرمپوس مستحق ستایش ویژه است. طراحی صدای خوب فضیلتی است کمتر شناخته شده در سینما، که کرمپوس از آن سربلند بیرون می‌آید.

The Pyramid

فیلم هیولایی The Pyramid

اشتباه نکنید، The Pyramid فیلم بدی است. شاید بدترین فیلم در دروه رونق ژانر ویدئوی پیدا شده که تقریباً تمامی قوانین مهم این ژانر را زیر پا می‌گذارد. جالب اینجاست که این فیلم تنها چهار ماه پس از «As Above, So Below» اکران شد، فیلمی تقریباً مشابه که اتفاقاً از هر نظر بسیار بهتر است. با این حال، علیرغم کیفیت بد اثر، The Pyramid استفاده شگفت انگیزی از اساطیر مصر دارد.

(هشدار اسپویل برای این فیلم که سال ۲۰۱۴ اکران شد، به طور گسترده نادیده گرفته شد و عموماً مورد تحقیر قرار گرفت!) تهدید بزرگی که در پرده سوم ظاهر می‌شود، آنوبیس است. اگر تغییرهای ناگهانی در پرده آخر فیلم را دوست دارید، از این فیلم هم خوشتان خواهد آمد. بازیگران اصلی به طور ناگهانی به جای فرار از تله‌های مرگ، قلب‌هایشان از جا کنده می‌شوند تا روی ترازویی وزن شوند. تغییر ناگهانی داستان به اسطوره‌شناسی و تصویر ترسیمی از خدای مرگ مصری برای نجات The Pyramid کافی نیست، اما سرگرم‌کننده‌ترین لذتی است که می‌توان از این فیلم کسب کرد.

The hallow

فیلم سینمایی The Hallow

دنیای فیلم ترسناک ایرلندی می‌داند که جن‌ها آنقدر که فیلم‌های دیزنی دوست دارند نشان دهند، بانمک نیستند. کارگردان این فیلم هیولایی، کورین هاردی، می‌خواست با یک فیلم ترسناک خوب، فولکلور ایرلندی را در کانون توجه قرار دهد. این اثر مطمئناً رضایت طرفداران دنیای تاریک داستان‌های پریان را کسب می‌کند.

The Hallow خانواده‌ای را دنبال می‌کند که به یک جنگل دورافتاده ایرلند رسیده‌اند. پس از ترسانده شدن توسط برخی از مردم محلی، نوزاد آنها به طور ناگهانی ناپدید می‌شود. آنچه در ادامه رخ می‌دهند، یک فیلم ترسناک با روندی آتشین و وحشتناک به سبک Evil Dead است که با بانشی‌های کابوس‌ وار و بچه دزدها پر شده است. تسلط هاردی بر فضاسازی، حتی آشناترین عناصر این فیلم را تازه جلوه داده و ترسناک می‌کند.

اگر به فولکلور ایرلندی علاقه دارید، باید The Hallow را تماشا کنید. اگر هم علاقه‌ای به آن ندارید باید تماشایش کنید چون این اثری ترس را درس می‌دهد!

The Ritual

فیلم هیولایی The Ritual

کارگردان این فیلم، دیوید بروکنر، بیشتر برای فیلم The Night House (۲۰۲۰) و بخش فوق العاده Amature Night (برگرفته از رمان آدام نویل) از آنتولوژی V/H/S شناخته می‌شود. زمان زیادی طول می‌کشد تا این فیلم به جایی که می‌خواهد برسد، اما وقتی بالاخره به آن می‌رسد شاهد یکی از وحشتناک‌ترین هیولاهای اساطیری خواهید بود که تا به حال فیلمبرداری شده است.

داستان گروهی از دوستان را دنبال می‌کند که در شمال سوئد کوهنوردی می‌کنند. همانطور که آنها به عمق جنگل سفر می‌کنند، با توهمات بد، طالع نحس و کابوس وار و فرقه‌ای روبه رو می‌شوند که امنیت کل جهان را تهدید می‌کند. The Ritual فیلمی ساده است، اما برای طرفداران داستان‌های ترسناک فولکلور دقیقاً همان چیزی است که انتظارش را دارند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا