کیست مویی چیست و چگونه ایجاد میشود

همانطور که میدانید کیست مویی یا به اصطلاح عمومی بازگشت مو به زیر پوست یکی از بیماری های شایع است که در شکاف بالای خط باسن و زیر استخوان دنبالچه تشکیل می شود.

کیست مویی چیست و چگونه ایجاد میشود کیست مویی که با نام سینوس پیلونیدال (PNS)  نیز شناخته می شود، معمولاً به شکل یک سوراخ کوچک، تونل یا گودال در این منطقه از بدن ایجاد می شود که با درد بسیار زیاد نیز همراه است.

در ادامه بطور کامل توضیح میدهیم ” دلایل بروز کیست مویی کدامند؟ ” و چگونه می توانیم کیست مویی را تشخیص دهیم؟. با ما همراه باشید.

اما بیماری کیست مویی چگونه ایجاد میشود و چه عواملی در بروز آن موثرند؟

بیماری کیست مویی ابتدا در سال 1880 میلادی تشخیص داده شد و با توجه به اینکه در جنگ جهانی دوم رانندگان جیپ به دلیل نشستن زیاد برای مدت طولانی به این بیماری مبتلا می شدند به آن بیماری رانندگان جیپ نیز گفته شده است.

یکی از مشکلاتی که افراد مبتلا به کیست مویی با آن درگیر هستند، تجمع عفونت در این نقطه و خارج شدن آن همراه با ترشحات خونی و البته بوی بسیار بد می باشد. این ضایعه معمولا در قسمت دنبالچه ایجاد میشود اما در مواردی نادر نیز کیست مویی در زیر بغل و صورت نیز رویت شده است.

بیماری کیست مویی علائم و مشخصاتی خاصی مانند ایجاد سینوس در آن نقطه، قرمزی و درد شدید و … را با خود به همراه دارد.

این علائم آنقدر مشخص و قابل تشخیص است که پزشکان به راحتی هنگام مراجعه ی بیمار می توانند آن را تشخیص دهند.

برای جلوگیری از پیشرفت کیست مویی بهتر است حتما در همان مراحل اولیه درمان را شروع نمود تا این بیماری با عفونت و مسائل دیگری که باعث آزار شدید فرد می شوند، همراه نشود.

هر چند در ادامه مطلب به صورت مفصل در مورد دلایل بروز کیست مویی در زنان و مردان صحبت خواهیم کرد اما بهتر است بدانید بیشترین افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند از طیف جوان جامعه به خصوص جنس مذکر می باشند.

مطالعات و تحقیقات پزشکی بسیار زیادی در زمینه ی دلایل بروز کیست مویی انجام شده است که هیچ کدام از آن ها تا کنون به دلیل خاص و مشخصی برای بروز این بیماری اشاره نکرده اند.

به طور کلی علت ایجاد کیست مویی را مانند بسیاری از بیماری ها می توان ترکیبی از دلایل مختلف برشمرد که با هم روی یک نقطه از بدن تاثیر گذاشته و باعث تغییر در نحوه رشد موهای زائد آن قسمت می شوند.

سن بلوغ

اولین مورد از دلایل بروز کیست مویی را می توان  هورمون های جنسی در هنگام رسیدن به سن بلوغ دانست.

زمانی که یک نوجوان به سن بلوغ می رسد، تغییرات ساختاری در اندام و رشد آن ها به وجود می آید.

این تغییرات هورمونی پس از رسیدن به سن بلوغ باعث می شود تا موهای زائد این قسمت از بدن بدون بیرون آمدن و رویت شدن در سطح بدن دوباره به داخل بدن برگردند و در جهت عکس شروع به رشد نمایند.

علاوه بر این هورمون های جنسی که برای اولین بار در سن بلوغ تشکیل می شوند، با تحت تاثیر قرار دادن غدد سبابه می توانند باعث آغاز کیست مویی یا  سینوس پیلونیدال (PNS) شوند.

نشستن طولانی مدت در یک مکان به صورت متناوب

یکی از مهم ترین دلایل بروز کیست مویی شغل های کم تحرک هستند.

در این شغل ها افراد مجبورند برای ساعت های طولانی در یک مکان مانند صندلی نشسته و کار های مختلف را انجام دهند.

این مشاغل به دلیل افزایش اصطحکاک در ناحیه پشت و نشیمنگاه باعث ایجاد کیست مویی خواهد شد.

رانندگان، کارمندان شرکت ها، منشی و … از شغل های کم تحرک و در خطر بروز کیست مویی به شمار می آیند.

ارثی بودن و سابقه خانوادگی از دلایل بروز کیست مویی

تحقیقات گسترده ای در این زمینه برای بررسی یکی از دلایل کیست مویی انجام شده است که همگی آن ها به طور تقریبی تاثیر این عامل را در بروز کیست مویی در دیگر افراد خانواده تایید کرده اند. این احتمال در بسیاری از خانواده هایی که یکی از اعضای آن ها به کیست مویی مبتلا شده است به بالای 30 درصد نیز رسیده است.

چاقی و اضافه وزن

شاید تاکنون بار ها و بار ها در مورد مضرات چاقی در رسانه های مختلفی دیداری و شنیداری مطالبی را شنیده باشید. چاقی و اضافه وزن یکی از دلایل بروز کیست مویی نیز به شمار می رود. چاقی از دو طریق می تواند باعث ایجاد کیست مویی در بدن شود.

 1. زمانی که افراد از چاقی و اضافه وزن رنج ببرند به طور طبیعی تحرک آن ها کاهش میابد که این مورد می تواند مانند شغل های کم تحرک باعث ایجاد کیست مویی شود.
 2. علاوه بر این در افراد چاق، همواره گودی باسن دچار تعرق بوده که می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به کیست مویی شود.

پرمویی یا داشتن موهای کلفت و مجعد

یکی دیگر از دلایل بروز کیست مویی که در تحقیقات و آزمایش های مختلف به آن اشاره شده است، پرمویی افراد می باشد.

زمانی که فرد دارای موهای بسیار پرپشت در نواحی مختلف بدن باشد، احتمال گیر افتادن این مو ها در زیر پوست و عدم رسیدن آن ها به سطح پوست بسیار بیشتر می شود. هر چه این مو ها کلفت تر و پیچیده تر باشند کیست مویی می تواند با درد بیشتری همراه باشد. جنس مذکر به دلیل پرمویی طبیعی در نواحی مختلف بدن در خطر ابتلای بیشتری به کیست مویی قرار گرفته است.

از دیگر دلایل بروز کیست مویی می توان به عدم رعایت بهداشت فردی، پوشیدن لباس تنگ، وجود سوراخ مادرزادی در انتهای دنبالچه و … اشاره نمود.

در کنار ذکر علل ایجاد کیست مویی بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که از طریق روش های مختلف از جمله کوتاه نگه داشتن موهای زائد یا از بین بردن همیشگی آن ها، استفاده از صابون های ضد باکتری به صورت مداوم و روزانه برای شست و شوی بدن، کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم های غذایی مناسب، انجام ورزش و تحرک در محیط کاری و … می توان از بروز این بیماری جلوگیری نمود.

مقدمه:

در این مقاله به بررسی کامل بیماری کیست مویی میپردازیم. توضیح خواهیم داد کیست مویی چیست و چگونه آسایش فرد را به خطر می اندازد. همچنین به تمامی سوالات فوق پاسخ خواهیم داد.از آنجایی که این بیماری یکی از رایج ترین ضایعات در بین افراد است، هرچه بیشتر درباره آن بدانید، راحت تر میتوانید از آن پیشگیری کنید یا در صورت ابتلا به آن، روند درمان را برای خود راحت تر کنید.

تعریف کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

سینوس پیلونیدال (PNS) که با نام کیست مویی یا مو برگشتی نیز شناخته می شود یک سوراخ در پوست است که معمولا در چین خوردگی باسن، شکاف بالای باسن یا هرجای دیگر از استخوان دنبالچه تا مقعد ایجاد می شود. این کیست ها معمولاً به دلیل عفونت پوستی ایجاد می شوند و در داخل آنها مو رشد می کند. این نوع کیست معمولا عفونی شده، چرک و خون ترشح می کند و بوی بدی نیز می گیرد. درد کیست مویی به خصوص هنگام نشستن می تواند بسیار زیاد باشد.

در طول جنگ جهانی دوم، کیست های پیلونیدال اغلب “بیماری راننده جیپ” نامیده می شدند زیرا این بیماری در افرادی که به مدت طولانی در حالت نشسته قرار دارند، مثل راننده ­های کامیون، تاکسی و … بیشتر دیده می شود.

کیست مویی را می توان به دو دسته موقت (حاد) کیست مویی برگشتی (مزمن) تقسیم کرد. کیست های مزمن پیلونیدال در صورت درمان نشدن، می توانند منجر به آبسه (حفره های متورم عفونی) و حفره های سینوسی (حفره هایی خالی در زیر پوست) شوند.

کیست مویی یک بیماری بسیار شایع است. اما بسیاری از بیماران از ذکر آن خجالت می کشند که همین باعث شده دیر برای درمان اقدام کنند و باعث وخامت آن شوند. بنابراین پیشنهاد میکنیم در صورت ابتلا به این بیماری هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کلینیک کولورکتال نور، پزشکان متخصص در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن و در نهایت رضایت مشتری
برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

علائم کیست مویی چیست؟

اگر کیست مویی عفونی نباشد، ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد. هنگامی که کیست آلوده شود، علائم و نشانه هایی مانند موارد زیر وجود خواهد داشت.

 • احساس درد تا بالای باسن
 • تورم کیست
 • پوست قرمز و دردناک در اطراف ناحیه
 • ترشح خون یا چرک (در صورت پارگی آبسه)
 • بوی نامطبوع از ترشحات عفونی
 • درد هنگام نشستن یا ایستادن
 • موهای بیرون زده از ضایعه
 • ایجاد بیش از یک دستگاه سینوسی، یا سوراخ در پوست
 • همچنین ممکن است تب کم درجه ای داشته باشید اما این مورد بسیار کمتر مشاهده می شود.

علت بیماری کیست مویی چیست؟

علت دقیق کیست پایلونیدال مشخص نیست. اما به نظر می­رسد که بیشتر این کیستها بر اثر فرو رفتن مو به داخل پوست ایجاد شده است. اصطکاک و فشار بر روی پوست، سابیده شدن پوست، پوشیدن لباسهای تنگ، دوچرخه­ سواری و نشستن طولانی­ مدت باعث فشار آوردن به مو و فرو رفتن آن در پوست می­شود. بدن، مو را یک عامل خارجی تلقی نموده و یک کیست در اطراف آن تشکیل می­دهد.

این توضیحات در موارد نادری از کیست پایلونیدال که در جاهایی از بدن به غیر از انتهای ستون فقرات، رشد می­کنند نیز صادق است. مثلاً در آرایشگران، افرادی که از سگها نگهداری می­کنند و افرادی که پشم گوسفندان را می­چینند نیز مواردی از کیست پایلونیدال در میان انگشتانشان دیده شده است.

در صورت عدم درمان، کیست پیلونیدال ممکن است منجر به آبسه یا حفره سینوس شود. اینها هر دو علامت بدتر شدن عفونت پوستی هستند.

عوارض کیست مویی چیست؟

 • تشکیل آبسه
 • عود کیست پیلونیدال
 • عفونت سیستمیک (عفونی که در بدن پخش می شود)
 • به ندرت، کارسینوم سلول سنگفرشی (ایجاد نوعی سرطان پوست در کیست)

مدت زمان کیست مویی

کیست پیلونیدال ممکن است تا زمانی که پزشک شما کیست را باز کرده و تخلیه کند یا کیست را با جراحی خارج کند، باقی بماند. اما حتی پس از درمان نیز می تواند یک تا دو ماه طول بکشد تا زخم بهبود یابد. در بعضی موارد، تا شش ماه هم طول می کشد.

کیست مویی چیست و چگونه درمان می شود؟

چه کسانی به کیست مویی مبتلا می شوند؟

هر کسی می تواند به کیست پیلونیدال مبتلا شود، اما برخی افراد بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. مانند:

 • مردان (آقایان سه یا چهار برابر بیشتر از زنان در معرض کیست پیلونیدال هستند)
 • افراد بین بلوغ و 40 سالگی (میانگین سنی بین 20 تا 35 سال است).
 • کارگرانی که تمام روز می نشینند (مانند رانندگان کامیون و کارمندان اداری یا پشت میز نشین).
 • افراد دارای اضافه وزن.
 • کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا یه این بیماری را دارند (وراثت)
 • اصلاح موضعی یا آسیب به پوست در اثر اصطحکاک
 • افرادی که موهای بدن ضخیم یا خشن دارند.
 • افرادی که لباس تنگ می پوشند.
 • کیست پیلونیدال قبلی

کیست مویی در زنان

آیا ابتلا به کیست مویی در زنان باردار ممکن است؟

اگرچه غده های مویی برگشتی در مردان بسیار شیوع دارد، اما زنان باردار نیز می توانند به آنها مبتلا شوند. اگر در ناحیه باسن خود درد دارید، می تواند نشانه کیست پیلونیدال باشد و نه فقط یک ناراحتی طبیعی در بارداری!

در این حالت بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و مورد معاینه قرار بگیرید.

پیشگیری از بیماری کیست مویی

اقدامات مختلفی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ابتلا به کیست مویی یا جلوگیری از بازگشت آنها ایجاد کنید. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

 • به طور مرتب باسن خود را بشویید و خشک کنید.
 • اگر در حال حاضر دارای اضافه وزن هستید باید وزن خود را دهید.
 • برای جلوگیری از فشار در ناحیه استخوان دنبالچه، از نشستن به مدت طولانی اجتناب کنید (اگر شغلتان شما را ملزم به نشستن مداوم در روز می کند، سعی کنید هر ساعت چند دقیقه را به ایستادن و پیاده روی سریع اختصاص دهید.)
 • تراشیدن موهای دور باسن (هفته ای یک بار یا بیشتر). همچنین می توانید از محصولات رفع موهای زائد برای جلوگیری از رویش مجدد موها جلوگیری کنید.
 • از لباس های مناسب سایز خود استفاده کنید (پوشیدن لباس های مناسب می تواند از جمع شدن عرق جلوگیری کند)

درصورت ابتلا به کیست مویی، چه موقع به پآیا تا به حال نام کیست مویی به گوش شما رسیده است؟ این بیماری یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. معمولا در مردان بیشتر نام بیماری کیست مویی را می شنویم. شاید یکی از استرس هایی که در بیماران مبتلا به کیست مویی وجود دارد، جراحی آن است.

این بیماری بیماری چندان خطرناکی است و نام و ظاهر خوبی ندارد. اما می توان به راحتی آن را درمان کرد. مسئله ای که در رابطه با این بیماری وجود دارد، تشخیص به موقع و درمان آن است. اگر این بیماری را به حال خود رها کنیم، ممکن است با عوارضی نظیر سرطان مواجه شویم. با ما همراه باشید و کیست مویی یا کیست پیلونیدال را بیشتر بشناسید.

برای درمان این بیماری به دکترهای مختلفی می توانید مراجعه کنید. جهت تشخیص و درمان کیست پیلونیدال یا کیست مویی می توانید به ، ، ، ، متخصص اورژانس پزشکی مراجعه کنید.

کیست مویی چیست؟

کیست پیلونیدال یا بیماری رانندگان جیپ، یک کیسه ی غیرطبیعی حاوی مو و تکه های مرده ی پوست است که درون پوست تشکیل می شود. کیست پیلونیدال یا کیست مویی همیشه در نزدیکی دنبالچه یا کوکسیکس در بالای شکاف بین باسن قرار دارد. لازم است بدانید که کیست مویی بر اثر رشد مو و به دام افتادن آن در زیر پوست، سینوس یا کیست تشکیل می شود که اگر این کیست عفونی شود به آبسه پیلونیدال (آبسه زیرپوستی) تبدیل می شود و می تواند بسیار دردناک باشد. در این وضعیت برای تسکین درد می توان با جراحی و یا ایجاد برش کوچکی در پوست، کیست را تخلیه کرد.

در طی جنگ جهانی دوم، بیش از 80،000 سرباز به کیست پیلونیدال یا کیست مویی دچار شدند که عقیده بر این بود که علت آن تحریک شدن دائم پوست ناحیه دنبالچه، ناشی از سوار شدن در جیپ در راه های ناهموار بود. به همین دلیل این بیماری یه نام بیماری رانندگان جیپ، نامیده شد. پیلونیدال به معنای لانه ی مو است، گاهی اوقات پزشکان درون کیست فولیکول های مو را پیدا می  کنند.

کیست پیلونیدال یا کیست مویی همیشه در نزدیکی دنبالچه یا کوکسیکس در بالای شکاف بین باسن قرار دارد.

این دارای عوارضی مانند عود کیست، عفونت سیستمیک (گسترش عفونت از طریق خون به کل بدن) و سرطان پوست است. عود کیست در 50 تا 40 درصد از کسانی که جراحی انجام داده اند، اتفاق می افتد. کیست پیلونیدال یا کیست مویی در مردان و جوانان شیوع بیشتری دارد و احتمال عود نیز در آنها بیشتر است.

علائم کیست مویی چیست؟

کیست های پیلونیدال اندازه های مختلفی دارند و از یک کیست کوچک تا یک کیست بسیار بزرگ را شامل می شوند. در حالتی که کیست پیلونیدال یا کیست مویی عفونی نباشد، علامتی ایجاد نمی کند اما در صورت بروز عفونت می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • کمر درد
 • درد، قرمزی و تورم در پایین ستون فقرات در ناحیه ی دنبالچه
 • حساسیت به لمس
 • خروج چرک و خون از یک سوراخ باز در پوست
 • تخلیه خون یا چرک
 • بوی بد هنگام تخلیه ی چرک
 • تب.

اگر متوجه هر کدام از علامت و نشانه  های کیست پیلونیدال یا کیست مویی شدید، به دکتر مراجعه کنید تا با بررسی ضایعه، کیست را تشخیص دهد.

در پایین کمر تورم داری و چرک خارج میشه؟

همین حالا با متخصص مشورت کن.

علائم کیست مویی در زنان

به خاطر داشته باشید که هر کسی می تواند به این بیماری مبتلا شود. زنان هم می توانند کیست پیلونیدال بگیرند و در صورت ابتلا به کیست مویی باید برای درمان آن به دکتر مراجعه کنند. علائمی که کیست مویی در زنان ایجاد می کند، همان علائمی هستند که در بالاتر هم به آنها اشاره کردیم.

علائم سرطان کیست مویی و علائم کیست مویی خفیف

گاهی ممکن است که کیست مویی شما خفیف باشد و یا به کیست مویی سرطانی مبتلا شده باشید. از کجا این دو را می توان از هم تشخیص داد. حقیقت این است که باید بررسی های بیشتر در این رابطه انجام شوند. ممکن است که کیست مویی شما علائمی همچون مواردی که در بالاتر به آنها اشاره کردیم از خود نشان دهد و از نوع خفیف باشد. این نوع کیست معمولا به درمان خانگی پاسخ می دهد و سریعا بهبود پیدا می کند. اما کیست مویی که دایما بعد از درمان عود کند، خطرناک است و باید بررسی های بیشتر بر روی آن انجام شود.

برخی از علائم زیر علائم خطر هستند و باید برای درمان اقدامات سریع انجام دهید:

 • زمانی که می نشینید، درد شما بیشتر می شود.
 • آبسه ببنید که از آن چرک و خون خارج شود.
 • خستگی شدید، تهوع و استفراغ و تب داشته باشید.

عکس کیست مویی در مراحل اولیه

در تصویر زیر می توانید کیست مویی در مراحل اولیه را مشاهده کنید:

با دیدن علائم کیست مویی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای تشخیص و درمان کیست پیلونیدال یا کیست مویی می توانید به ، ، ، ، متخصص اورژانس پزشکی مراجعه کنید.

علت کیست مویی در زنان و مردان چیست؟

علت دقیق بروز کیست های پیلونیدال مشخص نیست. زمانی تصور می شد کیست پیلونیدال یا کیست مویی مادرزادی هستند و به علت قرار گیری سلول های جنینی در محل اشتباه و یا به علت تکرار تروما و ضربه (بیماری رانندگان جیپ) ایجاد می شوند. اما به نظر می رسد بیشتر کیست های پیلونیدال ناشی از نفوذ موی سست به داخل پوست باشد. اصطکاک و فشار باعث برگشت مو به داخل بدن شده و عامل اصلی برای شروع التهاب است. بدن مو را به عنوان جسم خارجی شناسایی می کند و در برابر آن کیست ایجاد می کند.

افرادی که لباس های تنگ می پوشند، دوچرخه سواران، کسانی که مدت زمان طولانی می نشینند مانند رانندگان کامیون، افراد با آسیب و تحریک در ناحیه ی دنبالچه و مالش پوست در برابر پوست، افراد دارای اضافه وزن و کم تحرک و افرادی که موی بدن فراوانی دارند در معرض خطر بالای ابتلا به کیست پیلونیدال یا کیست مویی هستند. در موارد نادر کیست های پیلونیدال در قسمت هایی به غیر از نزدیک دنبالچه ایجاد می شوند.

افرادی که لباس های تنگ می پوشند، افراد دارای اضافه وزن و کم تحرک و افرادی که موی بدن فراوانی دارند در معرض خطر بالای ابتلا به کیست پیلونیدال یا کیست مویی هستند.

به عنوان مثال، آرایشگران و افرادی که پشم و موی حیوانات را کوتاه می کنند، دچار کیست های پیلونیدال در پوست بین انگشتان می شوند. برخی نوزادان در بدو تولد در قسمت بالای شکاف باسن دارای یک گودی یا چال هستند که اگر این گودی عفونی شود می تواند منجر به کیست پیلونیدال یا کیست مویی شود.

عوامل خطر در ابتلا به کیست مویی چیست؟

عوامل خاصی، فرد را در معرض خطر بالای ابتلا به کیست پیلونیدال یا کیست مویی قرار می دهند که عبارتند از:

 • جنس مذکر (مردان چهار برابر بیشتر از زنان به کیست پیلونیدال یا کیست مویی دچار می شوند)
 • سن کم (کیست های پیلونیدال در سن 20 تا 30 سالگی بیشتر شایع هستند)
 • چاقی و سبک زندگی غیرفعال و کم تحرک
 • شغل هایی که به نشستن طولانی مدت نیاز دارند.
 • پرمویی بدن و موی ضخیم
 • سابقه ی خانوادگی
 • اصلاح و شیو کردن مو در محل یا آسیب به پوست ناشی از اصطکاک
 • سابقه ی کیست پیلونیدال یا کیست مویی قبلی.

کیست مویی چگونه تشخیص داده می شود؟

 • تشخیص کیست پیلونیدال یا کیست مویی توسط پزشک از طریق معاینه ی فیزیکی صورت می گیرد. کیست پیلونیدال یا کیست مویی در معاینه، یک آبسه یا توده ی متورم در بالای شکاف باسن است که در هنگام لمس حساس و دردناک است و ممکن است دارای تخلیه چرک یا خونریزی باشد. وجود کیست در بالای خط باسن (دنبالچه)، ویژگی اختصاصی کیست پیلونیدال یا کیست مویی است.
 • اگر عفونت شدید باشد، آزمایش خون نیز باید انجام شود. معمولا برای تشخیص کیست های پیلونیدال، به آزمایش های تصویربرداری نیازی نیست.
 • پرسش هایی از قبیل آنچه در زیر آورده شده اند، می توانند پزشک را به تشخیص نزدیک کند:
  • چه زمانی اولین بار علائم را احساس کردید؟
  • آیا قبلا این مشکل را داشتید؟
  • آیا تب داشتید؟
  • چه داروها یا مکمل هایی را مصرف می کنید؟

درمان کیست مویی یا کیست پیلونیدال چیست؟

اگر کیست پیلونیدال یا کیست مویی آلوده به طور کامل درمان نشود، خطر ابتلا به سرطان پوستی به نام کارسینوم سلول سنگفرشی افزایش می یابد. کیست پیلونیدال یا کیست مویی، آبسه یا جوشی است که درمان آن شامل مصرف آنتی بیوتیک، کمپرس گرم و درمان موضعی با کرم مو بر است. در موارد شدیدتر که دیگر کیست به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد، به تخلیه و جراحی نیاز است.

1. درمان کیست مویی با دارو

درمان دارویی کیست مویی می تواند توسط آنتی بیوتیک انجام شود. به خاطر دارید که این بیماری چه بود؟ این کیست آبسه ای پر از چرک و خون بود که ممکن است عفونی هم باشد. بنابراین برای درمان آن می توان از داروهای ضد باکتری استفاده کرد. معمولا داروهایی که در درمان کیست پیلونیدال مورد استفاده قرار می گیرند، به نقل از ، آنتی بیوتیک مترونیدازول است. این قرص از زیاد شدن باکتری ها و رشد آنها در این کیست پیشگیری می کند و عفونت را محدود می کند. در بیشتر موارد کیست مویی با مترونیدازول درمان می شود.

تخلیه چرک کیست مویی

گاهی لازم است که برای بهبود کیست مویی، چرک آن تخلیه شود. این کار با یک تیغ جراحی انجام می شوند و با استفاده از یک برش کوچک چرک ها و خونابه ی موجود در کیست تخلیه می شود. معمولا کیست مجددا عود می کند که در این موارد باید برای درمان جراحی را در نظر گرفت. برای آگاهی از روش های درمانی می توانید از دکتر عمومی سوال کنید. و یا به شما کمک می کنند.

2. درمان خانگی کیست مویی یا کیست پیلونیدال چیست؟

برخی درمان های خانگی با هدف کاهش درد و تورم نیز قابل انجام هستند که به بررسی آنها می پردازیم.

 • نشستن در وان کوچک آب گرم: قرار دادن باسن و کمر در وان آب گرم، می تواند درد را کاهش دهد و احتمال تشدید کیست را کمتر کند. گاهی نیز باعث تخلیه خود به خودی کیست می شود.
 • رعایت بهداشت فردی: کیست و ناحیه ی اطراف آن را تمیز و خشک نگه دارید.
 • مصرف مکمل ها: ویتامین C، ویتامین A و روی در روند بهبودی و ترمیم بافتی نقش دارند.
 • روغن های مالشی: روغن درخت چای، روغن کرچک و روغن نارگیل ممکن است به بهبود کیست و مبارزه با عفونت کمک کنند.
 • ورزش منظم: ورزش کردن باعث به جریان افتادن خون می شود که می تواند به بهبودی کمک کند.
 • حمایت از باسن: هنگام نشستن طولانی مدت، قرار دادن کوسن یا بالش در زیر باسن می تواند برای شما پشتیبانی و راحتی فراهم کند.

درمان کیست مویی با واجبی

واجبی نوعی پودر موبر است که برای درمان کیست مویی مورد استفاده قرار می گیرد. کرم موبر انتخاب دیگری است که برای رفع کیست پیلونیدال از آن استفاده می کنند. برای استفاده از این روش باید با جراح عمومی مشورت کنید.

3. درمان کیست مویی با نمک

یکی از درمان های علامتی که برای کیست مویی مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از نمک است. شاید برای شما هم عجیب باشد. اما طبق مطالعاتی که انجام شده است، قرار دادن نمک بر روی کیست مویی می تواند به طرز معجزه آسایی موثر باشد.

4. عمل کیست مویی (جراحی کیست مویی)

درمان غیرجراحی زمانی کاربرد دارد که کیست کوچک و علائم خفیف باشد. درمان اولیه ی کیست پیلونیدال یا کیست مویی شامل روشی است که در مطب قابل انجام است. در این روش ابتدا ناحیه ی درگیر به صورت موضعی بی حس می گردد و سپس برشی در محل داده می شود تا کیست تخلیه شود. در صورت عود مجدد کیست که امری شایع است، باید کل کیست سینوس هایی که تا سطح پوست راه دارند را با جراحی خارج کرد. پس از پایان جراحی، پزشک دو انتخاب دارد که مدت زمان بستری و نقاهت به آن بستگی دارد:

 • عمل کیست مویی باز با باز گذاشتن زخم: در این حالت برشی که برای خارج کردن کیست از بدن ایجاد شده، باز می ماند و پانسمان می شود. زخم از داخل به خارج ترمیم شده و جوش می خورد. اگرچه این روش دوره ی نقاهت طولانی دارد، ترمیم زخم تقریبا 8 هفته طول می کشد و نیازمند نگهداری و مراقبت زیادی است، اما ریسک عود کیست و تشکیل مجدد کیست بسیار پایین است.
 • بخیه کردن زخم: پزشک برش ایجادشده را بخیه می زند. این روش دوره ی نقاهت کوتاه تری نسبت به روش قبلی دارد، حدود 4 هفته، اما خطر عود کیست در این روش بسیار بالاست.

فیلم عمل کیست مویی شاید به شما تصویر خوبی از این جراحی بدهد.

مراقبت های بعد از عمل

به یاد داشته باشید در صورت انجام جراحی، احتمال عود کیست پیلونیدال یا کیست مویی وجود دارد. به طور کلی التهاب ناشی از جراحی 6 روز ادامه دارد و ترمیم بافتی 2 ماه زمان لازم دارد. در هر دو روش نگهداری از زخم بسیار مهم است. از مواردی که باید رعایت شوند می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • اصلاح ناحیه برای جلوگیری از رشد مو
 • رعایت بهداشت و تمیزی منطقه
 • رعایت زمان ملاقات با پزشک
 • توجه به نشانه های عفونت مانند قرمزی و چرک
 • در مواقع عفونت شدید (سلولیت و سپسیس) و یا ضعف سیستم ایمنی (بیماران مبتلا به اچ آی وی و ایدز، شیمی درمانی، درمان با استروئید یا سایر داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی) بیمار باید در بیمارستان بستری شود و تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گیرد.

هزینه عمل کیست مویی

برای آگاهی از هزینه ی عمل کیست مویی باید با دکتر جراح عمومی مشورت کنید. البته که این جراحی از انواع عمل هایی است که تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. بنابراین اگر بیمه دارید، نگران هزینه ی آن نباشید.

5. لیزر کیست مویی و هزینه درمان کیست مویی با لیزر

تیم درمان کیست مویی متشکل از چه دکترهایی است؟

درمان کیست مویی چندان پیچیده نیست و نیاز به تیم درمانی ندارد. شما می توانید به هر یک از دکترهای زیر مراجعه کنید و برای درمان این مشکل اقدام کنید:

می توانید بر روی لینک های فوق کلیک کنید و اولین نوبت را دریافت کنید. همچنین برای دریافت مشاوره تلفنی می توانید از لینک های زیر کمک بگیرید:

برای درمان کیست مویی جراحی بهتر است یا لیزر؟ هر سوالی داری از متخصص بپرس.

انواع کیست مویی کدامند؟

کیست مویی می تواند سرطانی و یا خفیف باشد. این کیست همچنین می تواند در محل های مختلفی از بدن ایجاد شود. با اینکه این کیست انواع مختلفی ندارد، ما بر حسب مکان ایجاد کیست، آن را به سه بخش مختلف تقسیم کرده ایم و به شما معرفی کرده ایم:

1. کیست مویی زیر بغل

در مواقع نادر ممکن است که کیست مویی در مکان هایی مانند زیر بغل هم ایجاد شود. چندان شایع نیست که شما کیست مویی را در این ناحیه ببینید. اما اگر با علائم کیست مویی در این نقطه مواجه شدید، به دکتر مراجعه کنید.

2. کیست مویی دنبالچه یا کیست مویی کمر

از شایع ترین نقاطی که ممکن است کیست مویی را ببینید، می توان به کمر و یا دنبالچه اشاره کرد. مخصوصا در مردان این نقطه با کیست مویی مواجه می شود.

3. کیست مویی مقعدی یا کیست مویی باسن

کیست مویی ممکن است که در نزدیکی مقعد هم ایجاد شود. احتمال ایجاد این کیست در نزدیکی مقعد و در دنبالچه بیشتر از سایر نقاط بدن است.

عوارض کیست مویی چیست؟

یکی از عوارضی که ممکن است در اثر کیست مویی به آن دچار شوید سرطان پوست است. درصورتیکه این بیماری درمان نشود، ممکن است که سلول های پوستی سرطانی شوند.

1. ترکیدن کیست مویی

در بعضی موارد ممکن است که کیست مویی به خودی خود بترکد. در این موارد، اگر کیست مویی چرکی باشد برای درمان آن باید از آنتی بیوتیک  ها استفاده کنید.

2. آبسه کیست مویی

در مواردی ممکن است که کیست مویی آبسه کند. اگر کیست مویی آبسه کند و آبسه چرکی باشد، ابتدا باید عفونت درمان شود و سپس کیست مویی تخلیه شود.

3. عوارض عمل نکردن کیست مویی

در صورتیکه درمان کیست مویی جراحی باشد و از این درمان سرباز بزنید، ممکن است که کیست مویی درمان نشده باقی بماند و ایجاد سرطان بکند. برای جراحی کیست مویی بهتر است که با جراح عمومی مشورت کنید.

پیشگیری از کیست پیلونیدال یا کیست مویی ممکن است؟

برای کمک به جلوگیری از کیست های پیلونیدال، موارد زیر می توانند مفید باشند:

 • رعایت بهداشت شخصی: منطقه را پاکیزه نگه دارید.
 • کاهش وزن
 • اجتناب از نشستن طولانی مدت و استفاده از کوسن جهت کاهش فشار در ناحیه ی دنبالچه
 • در صورت وجود سابقه ی کیست پیلونیدال یا کیست مویی در گذشته، اصلاح منظم منطقه و یا استفاده از محصولات حذف مو برای کاهش خطر عود، موثر هستند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

کیست مویی حالتی است که ممکن است برای مردان و زنان ایجاد شود. این کیست که به آن کیست پیلونیدال هم می گویند درمان های خانگی و درمان های دارویی و جراحی دارد. برای انتخاب درمان باید با دکتر مشاوره کنید. اگر کیست مویی درمان نشود ممکن است که عارضه های بدی مانند سرطان پوست به جای بگذارد.

برای درمان کیست مویی یا کیست پیلونیدال می توانید به دکترهای زیر مراجعه کنید:

زشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هر کدام از علائم کیست مویی سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با بررسی ضایعه، بیماری را تشخیص می­دهد و روش درمان متاسب برای شرایط شما را انتخاب می کند.

 

دکمه بازگشت به بالا