فیلم و هنر

«کودا»؛ فیلمی که حالتان را خوب می‌کند / داستان دختری شنوا در یک خانواده ناشنوا

مجله یک تجربه ، ترجمه علی افتکاری

وقتی شان هدر اولین نمایشنامه CODA را نوشت ، می دانست که گفت و گو باید تغییر کند. او می گوید: “وقتی شما یک جوک یا مکالمه می نویسید ، مانند این است که به متن خود گوش دهید.” من به عنوان نویسنده ، صدای شخصیت هایم را در ذهنم می شنوم ». اما صدای سه نفر از چهار شخصیت اصلی درام نوجوان هیتر اصلا شنیده نمی شود.

در عوض ، صدای سه بازیگر ، مارلی متلین ، تروی کتسور و دنیل دورانت ، که برای خانواده های ناشنوا در ماهیگیری در سواحل ماساچوست در کودا بازی می کنند ، به زبان اشاره آمریکایی قابل مشاهده است. هیتر 44 ساله می گوید: “فکر نمی کنم به طور کامل ثبت کرده ام که این کلمات را نشنیده ام ، اما آنها را دیده ام.” “به نظر می رسد دیدن تجلی افکار یا احساسات یک فرایند بسیار جالب است.”

“کودا” ، که از 13 آگوست 2021 در سینماهای آمریکا و همزمان در Apple TV Plus نمایش داده می شود ، بازسازی فیلم فرانسوی زبان “خانواده شکم” (2014) است. این فیلم داستان دختری نوجوان را روایت می کند که در حال شنیدن نقش مترجم برای والدین و برادر ناشنوا خود است. (CODA مخفف “کودک ناشنوایان” است. به گونه ای که او احساس کرد می تواند این داستان را به فیلم خودش تبدیل کند علاقه او را به خود جلب کرد. در واقع سه شخصیت وجود دارد و من می توانم آنها را به صورت ناشنوا تعریف کنم. “

هدر نمی خواست انتخابی را که با فیلم فرانسوی مغایرت داشت ، تکرار کند: نقش دو شخصیت ناشنوا در فیلم توسط تماشاگران بازی شد و برخی از فعالان احساس کردند که ناشنوایی شخصیت ها به عنوان یک منبع توهین آمیز برای ساختن یک کمدی مورد استفاده قرار گرفته است. به به هدر می گوید: “از ابتدا احساس کردم فیلم با گوش دادن بازیگران ساخته می شود ، ترجیح می دهم این کار را نکنم.”

NSملیا جونز

سرمایه گذاران هیدر در پروژه فیلم با او همکاری کردند با او مخالف بودند. روح گفت: “ای کاش می توانستم بگویم همه موافق هستند.” کسانی که باید هزینه فیلم را می پرداختند به دنبال ستاره های بزرگ هستند و فکر می کنند انتخاب بازیگران جوان ناشنوا می تواند بسیار خطرناک باشد. سپس مارلی متلین – بازیگر ناشنوا که برنده جایزه اسکار (فیلم 1986 برای کودکان خدا بزرگتر) و ستاره های غیرقابل انکار او در این ژانر شد – با تهدید به استخدام بازیگران ناشنوا برای نقش آنها در ناشنوایان به جمع بازیگران پیوست. روی پروژه متلین در مصاحبه با Daily Beast گفت: “اگر می خواهید این کار را انجام دهید ، من اینجا نیستم.”

هدر می گوید: “هنگامی که ما برای اولین بار بازی را شروع کردیم ، انکار این همه استعداد در مکانی با افراد ناشنوا آسان نبود.” می دانم وقتی فیلم های آزمایشی را به مدیران و تهیه کنندگان استودیو نشان می دهم ، بحث کردن بسیار ساده تر خواهد بود. من می توانم به آنها بگویم ، “ببینید این بازیکنان چقدر خوب هستند.” اگر از این استعدادها استفاده نکنید بسیار احمق هستید. “

سر شان

متلین در نقش جکی روسی ، مادر خانواده ، ملکه سابق زیبایی انتخاب شد. هدر کاتسور را مانند فرانک ، شوهر جکی ، آرایشگر ریش شاد و دورانت مانند لئو ، یک پسر بیست ساله دیوانه پرتاب کرد. کاتسور و دورانت ، هر دو ناشنوا متولد شده اند ، قبلاً در نقش پدر و پسر در اقتباس از نمایشنامه ای از استیون ساکس سیرانو بازی کرده اند. در همین حال ، امیلیا جونز ، بازیگر “قفل و کلید” در نقش روبی ، دختر یک شنونده روسی و فرانک ، بازی کرده است. او یک نوجوان معمولی است که علاقه زیادی به خوانندگی دارد و در عین حال نقش مترجم خانواده را ایفا می کند. دیری نگذشت که چهار بازیکن اصلی شبیه یکدیگر شدند. جذابیت واقعی – وقتی افراد آزاد هستند که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، یکدیگر را بشناسند و دوست داشته باشند ، این کاری است که شما به عنوان کارگردان نمی توانید انجام دهید.

جونز و هدر هر دو زبان اشاره آمریکایی (ASL) را در فیلم آموختند و همانطور که هدر احساس کرد ، مکالمات باید تغییر کند. او گفت که معلم زبان اشاره من اسکندریه ولز و آن توماستی بودند. اسکندریه و من همیشه روی میز کنار هم بودیم و متن را در امتداد خط جلو می بردیم و او صحبت های من را به زبان اشاره حفظ می کرد. سپس در مورد آن صحبت کردیم. “منظورت اینه؟” او خواهد گفت. همانطور که روشهای زیادی برای نوشتن مکالمه وجود دارد ، روشهای زیادی برای گفتن چیزی به زبان اشاره وجود دارد. “من وارد ریتم زبان اشاره آمریکایی شدم و متوجه شدم ، برای مثال ، چگونه به نظر می رسد که یک جوک در مقابل مکالمه متمایز می شود.”

تروی کاتسور ، مارلی متلین و دنیل دورانت

“کودا” برای اولین بار در جهان در جشنواره فیلم ساندنس 2021 به صورت آنلاین نمایش داده شد و بسیار محبوب شد. این فیلم چهار جایزه فیلم آمریکایی از جمله جایزه بزرگ هیئت داوران ، کارگردان جایزه ، جایزه تماشاگران و جایزه ویژه هیئت داوران برای بازیکنان را از آن خود کرده است. کودا رکورد بهترین فیلم در هر فصل را در جشنواره فیلم ساندنس ثبت کرد که 25 میلیون دلار به اپل فروخته شد. علاوه بر همه چیزهای شناخته شده ، هیتر تا همین اواخر فرصت تماشای فیلم با تماشاگران را نداشت. این فرصت در نمایشگاهی در گلوستر ، ماساچوست ، یک شهر ماهیگیری ساحلی که داستان کودا در آن اتفاق می افتاد ، ایجاد شد. “” هربار که کسی به من می گوید بعد از تماشای فیلم زیاد گریه کردی ، من همیشه می پرسم ، “یعنی تو نخندیدی؟”

“کودا” هم در فضای عمومی گلوستر و هم در اولین نمایش ساندنس با “موضوعات فرعی” پخش شد – کل فیلم و نه فقط نمایش های زبان اشاره. هدر به خاطر می آورد که “بسیاری از مهمانان بازی گلوستر را می شناخت” و انتظار افراد ناشنوا را نداشت ، اما به عنوان هشدار ، او کل فیلم را نوشت ، و این چیز خوبی بود. هیتر گفت: “پس از آزمایش ، یک مرد ناشنوا نزد من آمد و از من تشکر فراوان کرد.” او گفت: “من به سینما نرفتم زیرا از عینک گم شده متنفرم (که توسط افراد ناشنوا توسط فیلم توضیح داده شده است). او می گوید. بیشتر اوقات کار نمی کند. این چشمانم را تحریک می کند ، شوکه کننده است.

هدر گفت: “امیدوارم فیلم ما مردم را تشویق کند که فیلم ها را کنار بگذارند.” ما جامعه ای را ایجاد کرده ایم که بسیار متمرکز بر افراد با استعداد است و از شروع ارتباط با جامعه و دیدن ماندن در آن احساس بسیار بدی می کند. “اگرچه مطمئنم بازیکنان و اعضای ناشنوا تیم من که از من مراقبت می کنند با خنده می گویند” این زندگی ماست!

تروی کاتسور و دنیل دورانت

“کودا” دومین نمایش هیتر پس از درام سیاه “تالولا” (2016) با بازی الیوت پیج و آلیسون جنی است. هیتر هیچ نشانه ای از بهبود را نشان نمی دهد – او اخیراً یک قرارداد کلی با اپل امضا کرد ، اکنون یکی از سازندگان درام محبوب “آمریکای کوچک” است که توسط اپل تولید شده است ، و به زودی فیلمی از زندگی قهرمان فلج خواهد ساخت. جودی جهت می دهد. هدر برای اولین بار داستان هویمن را در مستند نتفلیکس درباره جنبش حقوق معلولان ، نیکول نیونام و “اردوگاه معلولان” جیم لربک شنید و آنقدر به وضعیت هویمن علاقه داشت که به سرعت یک دفتر خاطرات مبارزه خرید.

“وقتی کتاب را تمام می کردم ، به او ایمیل زدم و پرسیدم:” در این کتاب چه خبر است؟ ” آیا می توان آن را به فیلم تبدیل کرد؟ “اگر می خواهید جودی را ملاقات کنید ، می توانید او را امروز در ساعت پنج ملاقات کنید.” احساس می کردم کشور برای ما کار می کند. “با جودی ملاقات کردم و ما بلافاصله با هم دوست شدیم و رابطه خوبی بین ما شروع شد.”

گفته می شود علی استروکر – اولین بازیگری که برنده جایزه تونی شد (با بازی در “اوکلاهما!”) که از ویلچر برای راه رفتن استفاده می کرد – نقش هویمن را بازی می کرد ، که در دوران کودکی به بیماری فلج اطفال مبتلا بود و بیشتر عمر خود از ویلچر استفاده می کرد. هدر درباره شایعات پیرامون فیلم اظهار نظری نکرد ، اما گفت: ما مصمم هستیم که این اتفاق رخ دهد.

امیلیا جونز

“کوداس” یک فیلم مورد اعتماد است که پایان خوش برای بینندگان دارد. جای تعجب نیست که برخی آن را به عنوان “فیلمی که به شما احساس خوبی می دهد” برچسب زده اند ، عبارتی که می تواند مانند یک توصیف خنده دار به نظر برسد ، به ویژه وقتی از منتقدان فیلم می آید که آن را شخصی می دانند و در توییتر دنبال کننده دارند. زیاد. هدر اعتراف می کند که برای مدتی همیشه به خواسته اش نمی رسید. “شما نام یک فیلمساز مستقل ساندنس را می خواهید.” “فیلمی که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید” دقیقاً به معنی فیلم درباره کریسمس چیست؟ “

او گفت ، اما من فکر می کنم ارزشش را دارد. به عنوان یک جامعه ، ما یک سال و نیم سخت را پشت سر گذاشتیم. “من فکر می کنم همه مشتاق دیدن فیلمی در مورد ارتباط با خانواده هستند و این باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.” بنابراین ، هدر در پایان می گوید: “من این را بهانه می دانم که فیلم ما غمگین است و فیلمی است که به شما احساس خوبی می دهد ، زیرا فکر می کنم اکنون مهم است که داستانها ما را شفا می دهند.”

منبع: Desider (آنا منتا)

این فیلم را در تجربه ببینید

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا