دانش و فناوری

کوالکام با ناامیدی از سامسونگ، تولید بخشی از تراشه‌های Snapdragon 8 Gen 1 را به TSMC محول می‌کند

اولین نسل از اسنپدراگون 8 در ابتدا به عنوان آغازی برای رشد روابط بین کوالکام و سامسونگ تلقی می شد. اما طبق گزارش‌های جدید، پایان این رابطه نزدیک‌تر از آنچه فکر می‌کردیم به نظر می‌رسد و نکته اصلی، شرکت کره‌ای است. گفته می‌شود که ناتوانی سامسونگ در ارائه عملکرد مورد نیاز در فرآیند تولید تراشه‌های 4 نانومتری، کوالکام را بر آن داشته است تا از عرضه کافی آخرین تراشه پرچم اطمینان حاصل کند. اسنپدراگون 8 نسل 1، جداسازی محصولات خود و اختصاص بخشی از دستورالعمل های تولید تراشه به TSMC برای جلوگیری از تاخیرهای غیر ضروری.

تولید تراشه Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 توسط TSMC

بودن شایعات اخیر راستش را بخواهید، کوالکام از عملکرد پایین سامسونگ در سیستم تولید 4 نانومتری راضی نیست. همچنین، اگر مشکلات تولید ادامه یابد، این شرکت آمریکایی می‌تواند حداقل بخشی از محصول نسل اول چیپست اسنپدراگون 8 خود را از سامسونگ به رقیب اصلی خود، TSMC تغییر دهد.

به گفته برخی از کارشناسان صنعت، فرآیندهای تولید تراشه TSMC از نظر عملکرد و بهره وری انرژی همیشه از مدل های سامسونگ پیشی می گیرد. اگر کوالکام تصمیم بگیرد برخی از نسل اول تراشه های اسنپدراگون 8 خود را با استفاده از سیستم سامسونگ و برخی دیگر را با استفاده از فناوری TSMC بفروشد، می توانیم شاهد تفاوت قابل توجهی در عملکرد یا بهره وری انرژی بین آنها باشیم که منجر به مشکلاتی می شود. ممکن است این اتفاق زودتر در سال های سامسونگ رخ داده باشد. تعداد موارد اخیر

تولید تراشه Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 توسط TSMC

تولید تراشه Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 توسط TSMC

با این حال، ممکن است اصلاً شاهد این اتفاق نباشیم. زیرا طبق گزارش های قبلی همه ظرفیت تولید 5 تراشه یا 3 نانومتر TSMC قبلا رزرو شده است. اپل به عنوان بزرگترین مصرف کننده شرکت تراشه های تایوانی دلیل اصلی این امر است و قدرت این شرکت به خود اختصاص داده شده است. بنابراین، برای کوالکام سخت خواهد بود که TSMC را متقاعد کند که وظیفه تولید تراشه خود را بر عهده بگیرد.

انتظار می رود چیپست Exynos 2200 با استفاده از سیستم 4 نانومتری سامسونگ توسعه یابد. بنابراین، و احتمالاً، سری گلکسی S22 می تواند با کمبود تراشه مقابله کند. علاوه بر این، از دست دادن بخشی از قرارداد تراشه به مصرف کننده بزرگی مانند کوالکام می تواند به تجارت نیمه هادی سامسونگ و برنامه های آن برای تصویب TSMC تا سال 2030 آسیب برساند.

نظر شما چیه؟ آیا کوالکام محصول تراشه اصلی خود را برای TSMC عرضه خواهد کرد یا این شرکت تایوانی نمی تواند ظرفیت کامل خود را برآورده کند؟

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا