کنترل DNA با الکتریسیته با ابزار سلامتی دانشمندان زوریخ

دانشمندان موفق به ابداع نوعی ابزار سلامتی شدند که قادر به کنترل DNA با الکتریسیته است. این روش می تواند تولید انسولین را افزایش دهد.
دانشمندان دانشگاه زوریخ به تازگی یک نوع ابزار سلامتی توسعه داده اند که قادر به کنترل DNA با الکتریسیته است. از زمان پیدایش ساعت های هوشمند، یکی از مواردی که این نوع ساعت ها تمرکز ویژه ای بر روی آن داشتند، ویژگی های سلامتی متنوع است. می توان گفت که تقریباً ابزارهای سلامتی با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند. اما ابزار سلامتی تولیدی دانشمندان زوریخ قادر است DNA را تحت کنترل درآورد و این پیشرفت تکنولوژی عظیمی به حساب می آید.
بیشتر بخوانید: کشف روشی جدید برای ذخیره داده در DNA ؛ پایان دوران دیتاسنترهای عظیم و پرمصرف!
کنترل DNA با الکتریسیته با ابزار سلامتی دانشمندان زوریخ
دانشمندان دانشگاه زوریخ نوعی ابزار سلامتی پوشیدنی ابداع کرده اند که می تواند با کمک پالس های کوچک الکتریسیته به کنترل DNA انسان کمک کنند. در اولین آزمایش این دستگاه با موفقیت توانسته منجر به افزایش تولید انسولین در موش های مبتلا به بیماری دیابت شود.
ابزارهای پوشیدنی مجهز به حسگرهای حوزه سلامت از جمله ساعت های هوشمند Fitbit یا ساعت های هوشمند اپل واچ، برای جمع آوری داده های کاربر و ردیابی سلامت وی طراحی شده اند. این دستگاه های کوچک به دلیل مزایای بی شمار خود اخیراً بسیار محبوب شده و طبق آمار، در کشورهای پیشرفته تقریباً یک سوم افراد بزرگ سال به ساعت هوشمند مجهز به حسگرهای مراقبت های بهداشتی مجهز هستند.

در حالی که سیستم بیولوژیکی بدن انسان آنالوگ محسوب می شود، سیستم های الکترونیکی اطراف ما همگی دیجیتال هستند و توسط الکتریسیته کنترل می شوند. حالا دانشمندان دانشگاه زوریخ نوعی ابزار سلامتی پوشیدنی توسعه داده اند که با پرکردن این فضای خالی توانسته همچون یک رابط ارتباطی کاربردی عمل کرده و DNA انسان را از طریق الکتریسیته کنترل کند.
به گفته محققان، این ابزار پوشیدنی می تواند با کمک پالس های کوچک الکتریسیته باعث تغییر DNA و در نهایت افزایش و تقویت سلامت بدن شود.
به گزارش Interestingengineering، محققان توانستند از طریق آزمایشی نشان دهند که تولید انسولین در سلول های انسانی را می توان با ارسال سیگنال های الکتریکی از طریق یک رابط «الکتروژنتیک» به نام فناوری تنظیم جریان مستقیم (DART) فعال کرد.
آن ها با انتشار گزارشی در رابطه با این دستگاه جدید مدعی شده اند که در آزمایش های اولیه آن ها توانسته اند در موش هایی با بافت پانکراس انسانی میزان تولید انسولین را افزایش دهند. افزایش تولید انسولین می تواند به بیماران دیابتی کمک کرده و یکی از کاربردهای این دستاورد علمی محسوب می شود.

این قابلیت دستگاه رابط الکتروژنیک نام گرفته و می تواند برای ژن های غیرفعال نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این آزمایش، از سوزن های طبی استفاده شده و سلول های پانکراس انسانی موجود در موش های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری دیابت، با کمک جریان مستقیم تحریک شده اند.
محققان دریافتند که با کمک سیگنال های الکتریکی امکان دست کاری ژن های بدن وجود دارد. این کشف شگفت انگیز می تواند به زودی در دستگاه هایی مانند ساعت های هوشمند تعبیه شده و برای مقابله با بیماری دیابت مورد استفاده قرار گیرد.
در بخش هایی از گزارش مربوط به این دستاورد علمی توضیح داده شده است:
رابط های الکتروژنتیکی که دستگاه های الکترونیکی را قادر می سازد که ژن را کنترل کنند، حلقه مفقود شده مسیر سازگاری و قابلیت همکاری کامل دنیای الکترونیک و ژنتیک هستند.
بیشتر بخوانید:

    محکم ترین ماده جهان از ترکیب DNA و شیشه ساخته شد؛ پنج برابر قوی تر از فولاد!
    تولد نوزادی با DNA سه نفر در بریتانیا ؛ پایان عصر بیماری های ارثی؟

نظر شما درباره کنترل DNA با الکتریسیته چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: شهر سخت افزار
 

دکمه بازگشت به بالا