فیلم و هنر

کمیک بوک چیست؟ معرفی بهترین کتاب های کمیک ایران و جهان

محتوای این مطلب پنهان

این روزها کمیک بوک ها طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند و همیشه درباره برترین کمیک بوک های دنیا اختلاف نظر وجود دارد. اگر شما هم می‌خواهید با بهترین کتاب های کمیک جهان و ایران آشنا شوید، با ما همراه باشید.

کمیک بوک که با عناوین مجله کمیک و یا تنها واژه کمیک هم شناخته می‌شود، به کتاب‌هایی اشاره می‌کند که شامل نقاشی‌هایی با داستانی پیوسته هستند. اگرچه گفته می‌شود که خواستگاه کتاب کمیک در قرن هجدهم در ژاپن بوده است، اما اولین بار این مفهوم در سال‌های 1930 در آمریکا و انگلیس به شهرت رسید. اولین کمیک بوک مدرن با نام Famous Funnies در آمریکا منتشر شد و چاپ آن از سال 1933 تا 1955 ادامه داشت. در ادامه این مقاله از پلازا به معرفی جزئیات بیشتر درباره کتاب های مصور کمیک بوک و بهترین کمیک های تاریخ خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید :

فهرست مطالب:

کمیک بوک چیست؟

برترین کمیک بوک های دنیا

کتاب کمیک چیست؟ همانطور که در مقدمه گفته شد کمیک بوک به کتاب‌هایی گفته می‌شود که داستان‌هایی را به صورت مصور بیان می‌کنند و هر بخش از داستان در قالبی مجزا اما در کنار هم قرار دارند. طراحی‌های کتاب کمیک غالبا شامل جملات و دیالوگ‌هایی می‌شوند که داخل ابرهای مخصوص دیالوگ نوشته می‌شوند.

این رمان های مصور در ابتدا با مفاهیم طنز نوشته می‌شدند و دلیل انتخاب نام کمیک هم همین بوده است، اما این کتاب‌ها به همین سبک محدود نشدند و حالا در ژانر‌های مختلف و برای سنین متفاوت نوشته می‌شوند. پس اگر این سوال برایتان پیش آمده که «ژانر کتاب ها کمیک بوک چیست؟» باید بگوییم که کمیک بوک‌ها ژانرهای متفاوتی همچون علمی-تخیلی، فانتزی، کمدی، ماجراجویی، ترسناک، عاشقانه و… را در بر می‌گیرند.

با وجود اینکه اولین‌بار کمیک‌بوک Famous Funnies در آمریکا به شهرت رسید، اما جالب است بدانید که بزرگترین مارکت کتاب کمیک جهان با ارزش 6 الی 7 میلیارد دلار در ژاپن قرار دارد. کمیک بوک در ژاپن بیشتر با نام مانگا (Manga) شناخته می‌شود و اشاره به دو مفهوم کمیک و طراحی کارتونی دارد. هر شخص ژاپنی به طور میانگین 15 مجله کمیک دارد.

کمیک چیست

همچنین بخوانید :

ارزش کمیک‌بوک در جهان چیزی حدود 8.49 میلیارد دلار است و انتظار می‌رود این عدد تا سال 2028 به 12.81 میلیارد دلار برسد. بزرگترین ناشران مانگا و کتاب کمیک VIZ Media LLC، کمیک DC و کمیک بوک مارول (Marvel) هستند. کشور دیگری که مارکت بزرگی از کمیک بوک را در دست دارد فرانسه است. کمیک‌های فرانسوی-بلژیکی و کمیک‌های ژاپنی هر کدام 40 درصد از مارکت کمیک و مانگا و آمریکا 10 درصد آن را در دست دارد. ما در این مقاله به معرفی بهترین کمیک بوک‌های مارول، بهترین مانگاها و بهترین کتاب‌های کمیک کره‌ای می‌پردازیم.

ساختار کتاب کمیک

کمیک بوک چیست

کمیک‌بوک‌ها بسیار متکی بر ساختار و ظاهرشان هستند. نویسندگان کمیک بخش اعظمی از توجهشان را بر قالب صفحه، اندازه، جهت و موقعیت قاب تصاویر می‌گذارند. این ویژگی‌های منحصر به کتاب کمیک از ملزومات رساندن پیام و هدف در داستان است. از عناصر کلیدی کمیک بوک می‌توان به قاب‌بندی، ابرهای دیالوگ، متن و شخصیت‌ها اشاره کرد. همچنین برای ساخت یک روایت مصور نیاز به نوشتن، طراحی کردن و رنگ‌آمیزی است.

بهترین کمیک های ژاپنی (مانگا)

در ادامه این بخش با معرفی 8 عنوان از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین کمیک بوک های ژاپن با ما همراه باشید.

1. کتاب کمیک One Piece ؛ از بهترین کتاب های کمیک

بهترین کتاب های کمیک برای نوجوانان

One Piece نوشته نویسنده ژاپنی ایچیرو اودا (Eiichiro Oda) است. این کتاب کمیک در حال حاضر با فروش بیش از 500 میلیون نسخه در 43 کشور پرفروش‌ترین کمیک بوک تاریخ است. ایچیرو اودا نوشتن کتاب کمیک One Piece را از سال 1997 آغاز کرد. او اعلام کرده که این مجموعه کتاب‌ها تا سال 2024 یا 2025 به اتمام می‌رسند.

داستان کمیک بوک وان پیس درباره پسری است با نام مانکی دی لوفی که به دنبال گنجی به نام One Piece است تا بتواند پادشاه بعدی دزدان دریایی باشد. جالب است بدانید که درآمد حاصل از کتاب کمیک وان پیس با در نظر گرفتن فروش کتاب، انیمه، فیلم و بازی‌هایی که از روی آن ساخته شد به 21 میلیارد دلار می‌رسد.

2. داستان مصور Dragon Ball

بهترین کتاب های مصور

کتاب کمیک Dragon Ball نوشته آکیرا توریاما (Akira Toriyama) نویسنده 65 ساله ژاپنی است. کمیک بوک Dragon Ball در لیست پرفروش‌ترین کمیک‌های سریالی در رتبه دوم قرار دارد. از این کمیک‌بوک تا کنون 160 میلیون نسخه در ژاپن و حدود 300 میلیون نسخه در دنیا به فروش رسیده است. نوشتن و انتشار کتاب کمیک Dragon Ball از سال 1984 آغاز شد و تا 1995 ادامه یافت.

داستان این کتاب ابتدا تم کمدی داشت، اما بعد به اکشن تغییر یافت. ماجرای کمیک بوک دراگون بال در رابطه با پسری به نام Son Goku و ماجراجویی‌های او از کودکی تا بزرگسالی است. او به آموزش هنرهای رزمی می‌پردازد و دنیا را در جست‌وجوی Dragon Ball می‌گردد.

3. کتاب کمیک Golgo 13 ؛ از برترین کمیک بوک های دنیا

کتاب های کمیک مارول

Golgo 13 نوشته تاکائو سایتو (Takao Saito) نویسنده ژاپنی است. انتشار کمیک Golgo 13 از سال 1968 آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. این کمیک بوک در رتبه سوم لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های کمیک با فروش 280 میلیون نسخه قرار دارد. از کمیک Golgo 13 تاکنون دو فیلم، یک فیلم انیمه، یک انیمیشن، یک انیمه سریالی و شش بازی ساخته شده است. داستان این کمیک بوک راجع به یک قاتل حرفه‌ای به نام دوک است که هیچ‌کس از سن و محل تولد او خبر ندارد.

تاکائو سایتو،‌ نویسنده اصلی این کمیک بوک در سال 2021 به‌خاطر ابتلا به سرطان از دنیا رفت. اما او در وصیتنامه‌اش درخواست کرد حتی بعد از مرگ او نیز این مجموعه ادامه پیدا کند. با توجه به تیم حرفه‌ای دستیاران سایتو، چنین کاری ممکن به‌نظر می‌رسد.

4. کمیک بوک Naruto ؛ از بهترین کتاب های کمیک

ژانر کتاب ها کمیک بوک چیست

داستان مصور ناروتو نوشته ماساشی کیشیموتو (Masashi Kishimoto) نویسنده ژاپنی است. انتشار این کتاب کمیک از سال 1999 آغاز شد و تا سال 2014 ادامه یافت. از کمیک ناروتو 250 میلیون نسخه در جهان به فروش رفته است و از داستان این کمیک، انیمه سریالی، یازده فیلم، دوازده انیمیشن و ویدئو گیم ساخته شده است. ماجرای این کمیک بوک راجع به پسری نینجا با نام ناروتو اوزوماکی است که در تلاش است رهبری دهکده خود را به دست بگیرد. داستان ناروتو در دو بازه زمانی روایت می‌شود: دوران پیش از نوجوانی ناروتو و پس از آن.

5. کمیک Case Closed

بهترین کمیک های تاریخ

همچنین بخوانید :

کمیک Case Closed که با نام Detective Conan (کارآگاه کونان) هم شناخته می‌شود نوشته نویسنده ژاپنی گوشو آیاما (Gosho Aoyama) است. انتشار کتاب کمیک Case Closed از سال 1994 آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. از رمان مصور کارآگاه کونان 250 میلیون نسخه در 25 کشور به فروش رفته، اما انیمه ساخته شده از این کمیک در 40 کشور پخش شده است. داستان کتاب کمیک Case Closed درباره کارآگاهی دبیرستانی است، او حین انجام تحقیقات روی پرونده‌ای به یک کودک تبدیل شد.

6. مانگا  Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba ؛ از بهترین کتاب های کمیک

معنی کمیک بوک

مانگای شیطان‌کش: کیمتسو نا یائیبا یکی از مجموعه‌های مانگای محبوب نوشته‌ی کویوهارو گوتوگه (Koyoharu Gotouge) است. در این مانگا داستان پسری را دنبال می‌کنیم که بعد از به قتل رسیدن خانواده‌اش و تبدیل شدن خواهر کوچکترش به یک اهریمن، می‌خواهد یک شیطان کش بشود. این مجموعه مانگا از سال 2016 تا 2020 منتشر شد. از روی مانگای شیطان‌کش، از بهترین کتاب های کمیک، تا کنون یک مجموعه انیمه، یک فیلم انیمه و دو بازی ویدئویی ساخته شده است. در سال 2020 کل فرنچایز شیطان‌کش حدود 8.75 میلیارد دلار فروش داشته است. این میزان فروش شیطان‌کش، از بهترین کتاب های کمیک برای نوجوانان، آن را به یکی از پردرآمدترین فرنچایزهای جهان تبدیل می‌کند.

7. مانگا Attack on Titan

بهترین کتاب های کمیک

بدون شک وقتی حرف از بهترین کتاب های مصور در میان باشد، نمی‌توانیم مجموعه مشهور و البته محبوب اتک آن تایتان را فراموش کنیم. این مانگا که از برترین کمیک بوک های دنیا محسوب‌ می‌شود، توسط هاجیمه ایسایاما (Hajime Isayama) نوشته شده است. حمله به تایتان‌ها، از بهترین کتاب های مصور، در دنیایی روایت می‌شود که در‌ آن انسان‌ها ناچارند در شهری با دیوارهای بلند زندگی کنند تا از دست غول‌هایی به نام تایتان‌ها در امان باشند. وقتی تایتان‌ها موجب نابودی خانه و مرگ مادر ارن یگر می‌شوند، او قسم می‌خورد که آن‌ها را برای همیشه نابود کند.

این مجموعه مانگا نیز از پرفروش‌ترین و برترین کمیک بوک های دنیا است که تا کنون بیش از 110 میلیون نسخه از آن منتشر شده است. بر اساس این مانگا یک انیمه سریال و چند فیلم ساخته شده. برای آشنایی بیشتر با انیمه سریالی اتک آن تایتان می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

8. مانگا Hunter × Hunter ؛ از بهترین کتاب های کمیک

برترین کمیک بوک های دنیا

هانتر × هانتر یکی از بهترین کمیک های تاریخ است. خالق این مانگا یوشیهیرو توگاشی (Yoshihiro Togashi) است. این مجموعه مانگا داستان پسربچه‌ای را دنبال می‌کند که متوجه می‌شود پدرش که او را در کودکی ترک کرده، یک شکارچی مشهور است. پدر او متخصص مأموریت‌های فانتزی است. او حیوانات کمیاب یا ناشناخته را پیدا می‌کند، از قلمروهای ناشناخته بازدید می‌کند و حتی گاهی خلافکاران را تعقیب می‌کند. پسر جوان نیز سفری طولانی را آغاز می‌کند تا مانند پدرش یک شکارچی شود و روزی او را ببیند. او در این مسیر با افراد زیادی آشنا می‌شود و تجربیات مختلفی کسب می‌کند.

اولین جلد مانگای هانتر× هانتر سال 1988 منتشر شد. انتشار این مانگا تا کنون ادامه دارد. تا به امروز اقتباس‌های متعددی از این مانگا صورت گرفته و بازی‌ها و انیمه‌های سینمایی و سریالی متعددی بر اساس آن ساخته شده‌اند. مجموعه مانگا هانتر × هانتر تا کنون حدود 84 میلیون نسخه فروش داشته است.

بهترین کمیک بوک های مارول

در این بخش به معرفی 6 کمیک بوک مارول (Marvel) می‌پردازیم که شهرت بسیار زیادی در میان کمیک‌خوان‌ها دارند. کمیک بوک فارسی مارول هم در میان فارسی زبانان بسیار محبوب است.

1. کتاب کمیک سوپرمن (Superman)

کمیک چیست

سوپرمن یک ابرقهرمان تخیلی است که اولین بار در یک کمیک بوک آمریکایی و در کمپانی DC منتشر شد. جرومی سیگل (Jerome Siegel) نویسنده و جوزف شاستر (Joseph Shuster) طراح این شخصیت بودند. این کمیک بوک اولین بار در سال 1938 منتشر شد. از این کتاب کمیک مارول در سریال‌های رادیویی، رمان، فیلم و سریال و تئاتر اقتباس شده است. داستان این کمیک درباره پسری در سیاره‌ای به نام کریپتون است و چون این سیاره به دلیل یک فاجعه‌ طبیعی رو به نابودی است، مادر و پدر این پسر او را با یک فضاپیما به زمین می‌فرستند. 600 میلیون نسخه از این کمیک بوک به فروش رسیده است.

2. کتاب کمیک بتمن (Batman) ؛ از برترین کمیک بوک های دنیا

کمیک بوک چیست

بتمن نیز مانند سوپرمن یک ابرقهرمان است که در سال 1939 از کمپانی DC منتشر شد. میلتون فینگر (Milton Finger) نویسنده و رابرت کین (Robert Kane) طراح آن است. از این کتاب کمیک 484 میلیون نسخه به فروش رفته است. داستان کمیک بوک بتمن راجع به مردی ثروتمند به نام بروس وین است که پس از کشته شدن پدر و مادرش توسط جنایتکاران قسم به نابود کردن آن‌ها می‌خورد.

3. کتاب کمیک مرد عنکبوتی (Spiderman)

بهترین کتاب های کمیک برای نوجوانان

کمیک بوک مرد عنکبوتی کمیک بوکی ابر قهرمانانه است که توسط نویسنده استن لی (Stan Lee) نوشته و توسط استفان جان دیتکو (Stephen John Ditko) طراحی شده است. این کتاب کمیک اولین بار در سال 1962 در انتشارات Marvel Comics منتشر شد. داستان این کمیک راجع به پسری به نام پیتر است که پدر و مادرش در یک سانحه هواپیمایی کشته می‌شوند و او در کنار خاله خود بزرگ می‌شود. روزی یک عنکبوت رادیواکتیو او را نیش می‌زند و همین مسئله ویژگی‌های عنکبوت را به او منتقل می‌کند. از کمیک بوک مرد عنکبوتی 387 میلیون نسخه به فروش رفته است.

4. داستان مصور مردان ایکس (X-Men) ؛ از برترین کمیک بوک های دنیا

بهترین کتاب های مصور

کمیک بوک X-Men در انتشارات Marvel Comics منتشر شده است و نوشته نویسنده کمیک بوک مرد عنکبوتی، یعنی استن لی است و جیکوب کرتزبرگ (Jacob Kurtzberg) طراحی آن را به عهده داشته است. ایکس من انسان‌هایی هستند که به خاطر وجود ژن X با قابلیت‌های فراانسانی متولد شده‌اند و برای صلح جهان تلاش می‌کنند. از این کتاب کمیک 260 میلیون نسخه به فروش رسیده است.

5. کمیک کاپیتان آمریکا (Captain America)

کتاب های کمیک مارول

Captain America کمیک‌بوک دیگری در ژانر ابرقهرمانی و در انتشارات Marvel Comics است که نویسنده و طراح آن جوزف هنری سایمون (Joseph Henry Simon) و جیکوب کرتزبرگ هستند. از این کتاب کمیک 210 میلیون نسخه به فروش رسیده و داستان آن راجع به ابر سربازی است که در برابر قدرت‌هایی که باعث جنگ جهانی دوم شده‌اند می‌ایستد. این کمیک بوک در دوران جنگ طرفداران بسیار زیادی داشت.

6. چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) ؛ از بهترین کتاب های کمیک

ژانر کتاب ها کمیک بوک چیست

یکی از کتاب های کمیک مارول که با موفقیت تجاری خوبی روبه‌رو شد، مجموعه چهار شگفت‌انگیز بود. این بهترین کتاب های کمیک توسط جک کربی (Jack Kirby) و استن لی (Stan Lee) نوشته شده‌اند. جلد اول این مجموعه در سال 1961 منتشر شد. این کتاب‌های مصور درباره چهار محقق است که پس از قرار گرفتن در معرض پرتوهای آسمانی، قدرت‌های مافوق طبیعی به دست می‌آورند.

بهترین کمیک بوک کره ای (مانهوا)

نام کمیک بوک های محصول کره‌جنوبی مانهوا (Manhwa) است. در این بخش به معرفی 4 کمیک بوک کره ای می‌پردازیم.

1. کمیک Tower of God ؛ از بهترین کتاب های کمیک

بهترین کمیک های تاریخ

مانهوا Tower of God نوشته نویسنده S.I.U بوده و در انتشارات Young Com به صورت وبتون (کتاب کمیک دیجیتال) منتشر شده است. انتشار این کتاب کمیک سریالی از سال 2010 آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. انیمه این وبتون کره‌ای توسط کمپانی Telecom ژاپن ساخته شد و در کره جنوبی و بلافاصله پس از آن در ژاپن بر روی آنتن رفت. داستان این وبتون درباره پسری به نام بم است که مدتی طولانی در زیرزمین برجی زندانی بوده تا اینکه ریچل دوست صمیمی بم او را نجات می‌دهد. حالا بم می‌خواهد حتی به قیمت جانش به دنبال ریچل بگردد.

2. مانهوا Solo Leveling

معنی کمیک بوک

وبتون Solo Leveling نوشته چوگونگ (Chugong) و در انتشارات D&C است. انتشار این وبتون از سال 2018 آغاز و تاکنون ادامه دارد. داستان این وبتون از این قرار است که دنیای انسان‌ها و هیولاها به یکدیگر متصل شده‌اند و در این میان انسان‌هایی هستند با قابلیت‌های فراتر از انسان که به شکار هیولاها می‌پردازند. سانگ جین-وو یکی از شکارچیان است، اما به او لقب ضعیف‌ترین را داده‌اند.

3. کتاب کمیک Girls of the Wild’s ؛ از بهترین کتاب های کمیک

بهترین کتاب های کمیک

وبتون Girls of the Wild’s توسط نویسنده Hun نوشته و در نشر Bohai منتشر شده است. وبتون Girls of the Wild’s اولین بار در سال 2011 منتشر شد و تا سال 2016 ادامه یافت. داستان این وبتون راجع به پسری به نام جگو است که به ناچار در دبیرستانی تماما دخترانه که قهرمان‌ هنرهای رزمی هستند ثبت‌نام می‌کند و حالا با مشکلات بسیار زیادی باید دست و پنجه نرم کند.

4. کتاب کمیک Annarasumanara

برترین کمیک بوک های دنیا

یکی دیگر از برترین کمیک بوک های دنیا، آناراسومانارا است. این کمیک بوک کره‌ای اولین بار در سال 2010 به صورت وبتون منتشر شد. این کمیک بوک داستان یک دختر دبیرستانی فقیر را دنبال می‌کند که سعی می‌کند هم مدرسه برود و هم با کار کردن زندگی خود و خواهرش را تأمین کند. اما یک روز با یک شعبده‌باز آشنا می‌شود که زندگی‌اش را برای همیشه تغییر می‌دهد. براساس این کمیک بوک محبوب، یک سریال جدید با نام صدای جادو (The Sound of Magic) ساخته شده که می‌توانید از طریق این مقاله با آن بیشتر شوید.

بهترین کتاب کمیک ایرانی

در حال حاضر بازار کتاب کمیک ایرانی چندان داغ و پرطرفدار نیست، اما در ادامه این بخش به معرفی داستان مصور ایلیا می‌پردازیم.

ایلیا

کمیک چیست

همچنین بخوانید :

کتاب کمیک فارسی ایلیا توسط تیم کمیک‌نویسی کمیکا نوشته و منتشر می‌شود. از این کمیک ایرانی تا کنون 14 قسمت منتشر شده است. داستان کتاب کمیک ایلیا راجع به پسری به نام امیرعلی است که به همراه دوستانش برای تهیه داروهای مادرش به یک گلخانه می‌رود؛ گلخانه‌ای که فعالیت غیرقانونی دارد. از همین نقطه مسیر زندگی امیرعلی تغییر می‌کند و او به قهرمانی به نام ایلیا تبدیل خواهد شد که در برابر نیروهای شرور مبارزه می‌کند.

سخن پایانی

کمیک بوک چیست

در این مقاله به معرفی معنی کمیک بوک و انواع آن در کشورهای مختلف و چندین کتاب کمیک در سبک‌های مختلف پرداختیم. آیا شما از علاقه‌مندان کتاب کمیک هستید؟ چه کمیک بوک‌هایی را بیش از همه دوست داشته و معرفی می‌کنید؟ شما می‌توانید نظراتتان را در پایین همین صفحه برای ما بنویسید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
منتخب کاربران
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا