دانش و فناوریکسب و کار های برتر ایجی مارکت

کاربرد هلی کویل و پران نیتراته چیست؟

کاربرد هلی کویل و پران نیتراته چیست؟

هلی کویل یک درج فلزی سیم پیچی است که در داخل سوراخ های ضربه خورده قرار می گیرد. هنگامی که شاخک هلیکویل شکسته شد، می توان یک پیچ را به داخل و خارج از درج وارد کرد. هلیکویل ها را می توان از مواد مختلفی از جمله: فولاد ضد زنگ، فولاد، نیکل و تیتانیوم ساخت. همچنین به پایه ساعت اندیکاتور و پران نیتراته نیز می پردازیم.

مزایای استفاده از هلی کویل

هلی کویل یک نوع سیم سیم پیچی از درج رزوه تعمیر است که برای ایجاد رزوه‌های پیچ داخلی برای قرار دادن بست‌هایی با اندازه استاندارد استفاده می‌شود.

برخی از مزایای استفاده از هلی کویل عبارتند از…

محدوده اندازه نخ

طیف وسیعی از قطرهای رزوه موجود امکان استفاده در انواع برنامه های تعمیر رزوه را فراهم می کند.

بر اساس داده های منتشر شده، درج ها به اندازه پیچ شماره 2 و قطر 1 1/2 اینچ در دسترس هستند. اندازه های متریک مربوطه نیز موجود است.

گزینه های مواد

چندین انتخاب مواد از جمله فولاد ضد زنگ، فسفر برنز، اینکونل ایکس، نیترونیک 60 و تیتانیوم در دسترس است. مجموعه ای از پوشش های پایان نیز ارائه شده است.

همانطور که از نام آن پیداست، درج رزوه بخشی است که در قطعه کار نصب می شود – یا وارد می شود. هنگامی که به درستی نصب می شود، درج ها رزوه های داخلی دائمی با کیفیت بالا، مقاوم در برابر سایش را ارائه می دهند. در بسیاری از موقعیت ها، درج های نخ برای ترمیم رزوه های آزاد شده ایده آل هستند. درج های نخ نیز به دلیل مزایای زیادی که ارائه می دهند معمولاً در طراحی های جدید قطعات مورد استفاده قرار می گیرند. درج های نخ در پیکربندی های مختلفی عرضه می شوند. با این حال، اساساً دو دسته کلی از درج وجود دارد.

سطح مقطع سیم اجازه می دهد تا قسمت خارجی سیم در حین نصب به رزوه های دریافت کننده در محفظه بپیچد. در قسمت داخلی سیم، فاصله بین سیم پیچ های درج، نخ های معمولی 60 درجه جدیدی را تشکیل می دهد. سیم پیچ های درج در حین نصب فشرده می شوند زیرا درج به داخل محفظه رزوه می شود. مانند یک فنر پیچ‌دار، سیم‌پیچ‌های فشرده درج نصب‌شده سعی می‌کنند در برابر دیواره‌های محفظه رزوه‌شده منبسط شوند. کشش حاصل بین درج و دیواره های محفظه به نگه داشتن درج و جلوگیری از رزوه کشی آن کمک می کند.

کاربرد پایه ساعت اندیکاتور در صنعت

ساعت اندیکاتور که به آن ساعت اندازه گیری هم می گوییم یک ابزار اندازه گیری دقیق و پر کاربرد است. در امور مختلفی مانند تراشکاری، فرزکاری، ماشین کاری و.. از آن استفاده می شود. این ساعت در انواع مختلف ساعت شیطانی، اندیکاتور ساعتی، اندیکاتور عقربه ای و دیجیتال در بازار وجود دارد.

ساخت ساعت اندیکاتور با توجه به دسته بندی آنها تغییر می کند. به عنوان مثال، مهندسان اغلب از دو نوع نشانگر شماره گیری یا ساعت اندیکاتور مانند شکل بخش و شکل دایره استفاده می کنند. اما ساعت اندیکاتور نوع Sector برای اندازه گیری هیچ ابزار یا قطعه کاری مفید نیستند. اغلب توسط مهندسان برای انجام دقیق ترین اندازه گیری استفاده می شود. همچنین، نشانگرهای شماره گیری نوع Sector از نظر برد کاملاً محدود هستند.

برخی از قسمت های اصلی یک ساعت اندیکاتور به شرح زیر است:

 • صفحه ای با ادغام ترازوی اصلی.
 • پیستون (اسپیندل).
 • پیچ قفل یا مهره قفل.
 • شماره گیری مینی که نشان دهنده تعداد دورها است.

انواع ساعت اندیکاتور :

دسته های عظیمی از ساعت اندیکاتور در بازار وجود دارد که برای اندازه گیری دقت قطعه کار بسیار مؤثر است. دسته بندی ساعت اندیکاتور به شرح زیر است:

 • ساعت اندیکاتور خواندن تعادل
 • ساعت اندیکاتور تعادل معکوس
 • ساعت اندیکاتور پیوسته
 • ساعت اندیکاتور پیوسته معکوس
 • ساعت اندیکاتور تست

پران نیتراته در قالب تزریق پلاستیک

دانستیم که پران ها از جمله ابزار مورد استفاده در قالب تزریق پلاستیک هستند و از جنس فولاد می باشند. این ابزار بسته به نوع و کیفیت فولاد مورد استفاده، آلیاژ های آن و نیز بر اساس فرایند های سخت کاری سطحی که بر روی آنها انجام می شود، از یکدیگر متمایز می گردند. اصطلاح گرمکار برای پران زمانی به کار می رود که پران یا به عبارتی فولاد آن در برابر دماهای بسیار بالا، خواص خود را از دست ندهد و مقاوم باشد.

منظور از نیتراته بودن آن است که فولاد، طی رده ای از فرایند های شیمیایی تحت عنوان نیتراسیون، با یک ترکیب آلی وارد واکنش می شود و در نتیجه، مقاومت و سختی آن افزایش می یابد. پس در می یابیم که پران گرمکار نیتراته، نوعی از پران است که دارای مقاومت بالا در برابر گرما و سایش بوده و طی یک سری فرایند های شیمیایی، نیتراته شده است. از مزایای استفاده از پران گرمکار نیتراته می توان به این موارد اشاره کرد:

 • مقاومت عالی در برابر ساییدگی و خوردگی
 • مقاومت بسیار خوب در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر بازگشت بالا
 • مقاومت در برابر نرم شدن حین عملیات با دما های بالا
 • مقاومت در برابر شوک های حرارتی از قبیل سرد شدن ناگهانی با آب سرد

با توجه به ویژگی ها و مزایایی که برای پران گرمکار نیتراته و فولاد آن ذکر شد، می توان کاربرد هایی را نیز برای آن در نظر گرفت. به عنوان مثال، ابزار گرمکار برای استفاده در فرایند هایی که شوک حرارتی بالا دارند و نیز فرایند هایی که دمای کاری بالاتر از 200 درجه سانتی گراد دارند، مناسب می باشد.

پران ها در عین حال که وظیفه اصلی یکسانی در کمک به خروج قطعات از قالب دارند، در انواع مختلفی ساخته می شوند. یکی از انواع پران ها، پران سر استوانه می باشد. پران سر استوانه با یک انطباق لغزشی مناسب در داخل سوراخ مربوط به صفحه قالب نصب می گردد، به طوریکه مواد پلاستیکی در سوراخ میل پران نفوذ نکند. حال که با این موارد آشنا شدید، برای خرید این وسایل می توانید به فروشگاه اینترنتی formoboresh.com مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا