چین از خدمات رایانش ابری آمریکا محروم شد

دولت یایدن قصد دارد دسترسی چین به خدمات رایانش ابری را محدود کند. بدین  ترتیب احتمالا تنش های بین آمریکا و چشم بادامی ها افزایش خواهد داشت.
با افزایش تنش های بین ایالات متحده آمریکا و چین، ابرقدرت جهان قصد دارد خدمات رایانش ابری را برای چشم بادامی ها محدود کند. با این خبر، تمامی شرکت های بزرگ ارائه دهنده رایانش ابری مانند مایکروسافت، آمازون و غیره نمی توانند خدمات خود را چینی ها ارائه دهند. البته آنظور  که پیداست، چین به تحریم های صادرات تراشه پایبند نبوده و به همین دلیل آمریکا خدمات خود را محدود کرده است.
بیشتر بخوانید: آمریکا با سلاح جدید خود به جنگ تکنولوژی فضایی روسیه و چین می رود
چین از خدمات رایانش ابری آمریکا محروم شد
درصورت اجرایی شدن این قانون از سوی دولت بایدن، شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری باید پیش از ارائه خدماتی که از چیپ های پیشرفته هوش مصنوعی استفاده می کنند از دولت آمریکا مجوز بگیرند.
آمریکا و متحدانش پیش از این صادرات چیپ های پیشرفته ای که در صنعت هوش مصنوعی و تکنولوژی های نوین کاربرد دارند را به چین محدود کرده اند. پکن نیز به تازگی صادرات فلزات اساسی تولید چیپ را محدود کرده است و شرکت های صادرکننده برای ادامه یا آغاز صادرات باید از دولت چین مجوز دریافت کنند.
به گفته وال استریت ژورنال، محدودیت پیشنهادی دولت آمریکا قرار است جلوی دور زدن تحریم های قبلی را بگیرد. تحلیلگران امنیت ملی ایالات متحده پیش از این هشدار داده اند که شرکت های هوش مصنوعی چین با استفاده از خدمات ابری تحریم های صادرات چیپ را دور می زنند.
خدمات رایانش ابری
خدمات ابری به مشتریان اجازه می دهند تا بدون خرید تجهیزات (از جمله چیپ) پیشرفته ای مثل A100 از شرکت انویدیا که در لیست تحریم ها قرار دارند به قدرت پردازشی آنها دست پیدا کنند.
امیلی واینستین، یکی از محققان مرکز امنیت و تکنولوژی های نوپای جورج تاون، می گوید:
«اگر شرکت چینی مایل به دسترسی به Nvidia A100 باشد، از طریق هر ارائه دهنده ابری می تواند این کار را انجام دهد. این کار کاملا قانونی است.»
انتظار می رود که وزارت بازرگانی آمریکا در هفته های آینده و به صورت توسعه ای بر سیاست کنترل صادرات نیمه رسانا این مقررات را معرفی کند.
ممنوعیت استفاده از خدمات رایانش ابری تازه ترین رویداد روابط پرتنش واشنگتن و پکن در حوزه نیمه رسانا و تکنولوژی های پیشرفته است.
دولت بایدن که نگران پیشرفت چین در حوزه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی است در تلاش است تا از انتقال چیپ و محصولات و خدمات دیگر به شرکت های چینی جلوگیری کند.
چین نیز واکنش هایی را نشان داده است که از جمله می توان به ممنوعیت خرید یک سری شرکت ها از شرکت میکرون، بزرگترین تولید کننده چیپ حافظه آمریکا، اشاره کرد.
سیاست جدید آمریکا گستره محدودیت های صادراتی را فراتر از تولید کنندگان چیپ و تجهیزات گسترش می دهد. مایکروسافت و آمازون از جمله بزرگترین ارائه دهندگان خدمات ابری هستند که به دلیل حضور پررنگ در بازار چین احتمالاً بیشتر از همه تحت تاثیر قرار می گیرند.
دولت بایدن اکتبر سال گذشته از محدودیت های صادرات چیپ و تجهیزات رونمایی کرد اما این محدودیت ها در مقررات نهایی وارد نشدند. انتظار می رود که دولت آمریکا طی چند هفته آینده از محدودیت های به روز نهایی رونمایی کند که احتمالاً چیپ های هوش مصنوعی انویدیا و دیگر تولید کنندگان را در بر می گیرد. مقررات جدید ابری هم بخشی از همین سیاست ها خواهند بود.
افزون بر این مقامات و قانون گذاران آمریکایی علاوه بر کنترل صادرات گام های دیگری را برای محدود کردن فعالیت ارائه دهندگان چینی از جمله علی بابا و تنست نیز در دستور کار دارند.
بیشتر بخوانید:

  واردات جنگنده سوخو 35 از روسیه تایید شد؛ سوخو 35 چه ویژگی هایی دارد؟

  دو جنگنده جدید به ناوگان هوایی ارتش ایران اضافه شد [+عکس]
  نخستین جنگنده بومی ترکیه رونمایی شد [+عکس]
  میگ 41 به عنوان پیشرفته ترین جنگنده جهان توسط روسیه عرضه می شود [+عکس]
  جنگنده ایرانی کوثر به زودی جایگزین اف 5 خواهد شد [+عکس]
  افشاگری سناتور معروف آمریکایی از یوفوها ؛ دولت ارتباط خود با فرازمینی ها را پنهان می کند!

نظر شما درباره  عدم ارائه خدمات رایانش ابری آمریکا به چین چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

دکمه بازگشت به بالا