عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

چیلر ساختمان چیست؟

چیلر خانگی در اصل چیلر هوا خنک(یعنی کندانسور استفاده شده برای آن از نوع هوا خنک می باشد) کوچکی است و تقریبا از همان سازکار برای خنک کردن محیط و همچنین گرمایش آن استفاده میشود که به منظور استفاده در آپارتمان ها ساخته می شود که در بیرون ساختمان معمولا در حیاط یا پشت بام نصب می گردد این چیلر ها نیاز به سرمایش و گرمایش ساختمان را تامین کرده و هوای مطبوع برای همه واحد ها فراهم میکند. گام بعدی در خرید برج خنک کننده تعیین شکل و نوع کولینگ تاور است که باید قابل قبول باشد. برای دانستن این که کدامین نوع برج خنک کننده می تواند برای انجام یک خرید اصولی مناسب باشد مستلزم دانستن جزئیات هر یک از انواع کولینگ تاور می باشد.

چیلر ساختمان چیست - نیکاسان

چیلر خانگی برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتور خانه مرکزی را نداشته باشند به کار می رود. روش کار آن به این صورت است که در فصل تابستان هوا با استفاده از فن کویل ها وارد ساختمان شده و آن را خنک می کندو در فصل زمستان با استفاده از پکیج آب گرم وارد کویل ها شده و خانه را گرم می کند .

چیلر خانگی را می توان همان مینی چیلر هوا خنک دانست که وظیفه آنها پمپاژ کردن هوای سرد یا گرم به فن کویل ها  برای تولید هوای گرم یا سرد در محیط مسکونی می باشد .چیلر های خانگی معمولا برای متراژهای بالای 150متر مکعب استفاده میشوند.

یکی از مزایای مهم چیلر خانگی این است که در فصولی مانند بهار و پاییز بنابر خواست ساکنین واحد ها اگر تعدادی از واحدها تمایل به استفاده از سیستم گرمایشی را داشته باشند و یا تعدادی از واحدها تمایل به استفاده از سیستم سرمایشی را داشته باشند این چیلر ها می توانندبه طور هم زمان هوای گرم یا هوای سرد را تامین کنند و ساکنین هر واحد میتوانند سلیقه و خواسته خود را  به راحتی اعمال کنند.یکی دیگر از مزایای چیلر خانگی نسبت به اسپیلت این است که می توان از چندین فن کویل به طور مجزا برای هر اتاق استفاده کرد و آنها را کنترل نمود.

هزینه چیلر خانگی

هزینه چیلر خانگی به پارامتر های مختلفی از جمله کمپرسور ،چیلر، حجم مخزن، نوع کندانسور، فن کویل ها،  نوع برند، ابعاد دستگاه، قیمت ورق فولادی، نوسانات قیمت ارز و نوع کاربری آن بستگی دارد به عبارت دیگر هر چه چیلر امکانات بیشتری داشته باشد وقابلیت های بیشتری را به مشتری ارائه کند قیمت بالاتری خواهد داشت.

هزینه چیلر خانگی را می توان به طور مستقیم بر اساس حجم یا ظرفیت تبرید آن بیان نمود  می توان گفت که اگر یک چیلر دارای کندانسور بوده وقابلیت اتصال به فن کویل را داشته باشد و بتواند هم گرما و هم سرما را به محیط انتقال دهد مسلما قیمت بیشتری خواهد داشت .

در نهایت قیمت چیلر و نصب واجرای آن به تعداد واحدها و نوع چیلر بستگی داردو مهم ترین عامل تعیین کننده در قیمت هزینه چیلر که علاوه بر تفکیک در نوع انرژی مصرفی که می تواند برق یا گاز باشد بر اساس حجم و ظرفیت خنک کنندگی که توسط مشتری انتخاب می شود.

مزایای چیلر خانگی

چیلر خانگی مزایای خیلی زیادی دارد از جمله صرفه جویی در هزینه ها و مصرف انرژی و همچنین تهویه بهینه هوا و نصب آسان و راندمان کاری بالا و همچنین می توان بر حسب نیاز و با توجه به مساحت محیط نوع و اندازه آن را انتخاب کرد .

عوامل تاثیر گذار بر قیمت چیلر که باید به آنها توجه کرد

1- انتخاب نوع چیلر که چیلر تراکمی باشد یا چیلر جذبی

2- انتخاب نوع کمپرسور (اسکرال ، اسکرو، رفت و برگشتی و یا سانتریفیوژ)

کمپرسور که به  قلب چیلرمعروف است و وظیفه ان گردش مبرد در سیکل تبرید می باشد که بر حسب نیاز ممکن است از چندین کمپرسور استفاده شود .

3- انتخاب نوع کندانسور (کندانسور هوا خنک ، کندانسور آب خنک )

برای چیلر های خانگی که معمولا از نوع هوا خنک می باشند از کندانسور هوا خنک استفاده میشود کندانسور هوا خنک به این صورت کار میکند که هوایی که از روی کویل ها عبور میکند سیال داغ داخل کویل ها را خنک میکند به نوعی خنک سازی دستگاه در بخش کندانسور به کمک جریان هوا صورت میگیرد. پکینگ رندوم اسپلش یا اصطلاحاً پکینگ استکانی (random splash packing) یکی دیگر ازانواع پکینگ برج خنک کننده کولینگ تاور به شمار می آید.

4-انتخاب فن کویل

فن کویل دستگاهی برای تهیه هوای مطبوع برای محیط های مسکونی است که انواع مختلفی دارد و بر حسب نیاز و با توجه به مکان انتخاب میشود.

5-انتخاب نوع مدار فرمان چیلر (مدار فرمان آنالوگ یا مدار فرمان دیجیتالی)

6-انتخاب نوع مبرد و گاز فریون آن

7- انتخاب نوع فیلتر درایر

8-انتخاب نوع اکسپنشن چیلر

سرمایش محیط با چیلر خانگی

سرمایش محیط یکی از مهم ترین عوامل برای انتخاب چیلر است چیلر های خانگی عملکرد مناسب برای تهویه مطبوع و خنک کردن محیط را دارا  می باشد، چیلرهای خانگی توانایی خیلی بالایی برای خنک کردن محیط دارند و استفاده از آنها برای متراژهای بالاتر از 150متر مکعب بسیار معقولانه و مقرون به صرفه می باشد در چیلر های خانگی با استفاده از فن کویل برای تمام اتاق ها ی خانه می توان دمای هر اتاق را به طور مستقل و  مطایق با خواست خودتان تغییر دهید که این کار مسلما در بهینه سازی مصرف انرژی کمک شایانی میکند.

گرمایش محیط با چیلر خانگی

برای گرمایش محیط خانه با استفاده از چیلر فقط کافی است که از یک پکیج که معمولا در تمام ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد استفاده کنید و چیلر را به آن متصل کنید با عبور جریان آب گرم در کویل ها هوای گرم وارد محیط خانه می شود.

مصرف انرژی در چیلر خانگی چگونه است؟

میزان مصرف برق در چیلر های خانگی که از نوع هوا خنک می باشند تابع چند عامل است که می توان گقت هزینه های چیلر مجموع هزینه برق تمام اجزای چیلر که برای کار به برق احتیاج دارند است و مجموع آنها محاسبه میشود از جمله این دستگاه ها موتور الکتریکی متصل به کمپرسور که بیشترین مصرف برق را داردو دستگاه بعدی موتورالکتریکی متصل به اواپراتور(وظیفه این دستگاه تولید سرمایش ) است .و همچنین می توان گفت اگر در چیلر هوا خنک برای خنک کردن کندانسور از چند فن استفاده شود در مجموع برق مصرفی تاثیر میگذارد.

ما در این صفحه ابتدا به تشریح ساختار انواع چیلر ساختمانی به طور مفصل خواهیم پرداخت و سپس موضوع نحوه طراحی آن برای اماکن مختلف را به طور مختصر بررسی خواهیم کرد. یکی از متداولترین انواع پکینگ اسپلش گرید، مدل FC.70.34 نام دارد.

تولید و فروش چیلر برای انواع ساختمان هایی که متراژ زیربنای آنها حداقل 150 متر مربع است (ساختمان مسکونی ، اداری ، تجاری و غیره) کاربرد دارد و در واقع از چنین متراژی به بالا به عنوان پر کاربردترین دستگاه سرمایشی در سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرد. البته به جز سرمایش قابلیت گرمایش نیز در این سیستم وجود دارد که آن را نیز بررسی خواهیم نمود.

چیلر ساختمانی چیست ؟ تشریح ساختار سرمایش و گرمایش چیلر برای ساختمان

چیلرها به همراه فن کویل ها و هواسازها به عنوان مهمترین دستگاه های سرمایشی در ساختمان های بزرگ (انواع ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری و غیره که حداقل متراژ آنها 150 متر مربع است) مطرح هستند که به آن چیلر ساختمانی گفته می شود. چیلر در ساختمان به همراه یک دستگاه هواساز (هواساز دستگاه بزرگ دارای کویل ، فن ، فیلتر ، رطوبت زن و غیره است که مثل چیلر در بیرون از ساختمان نصب می شود)

و یا به همراه چند دستگاه فن کویل (که درون ساختمان قرار دارد) و یا به صورت ترکیبی (هم به همراه هواساز و هم به همراه فن کویل ها) نصب می شود و با لوله کشی آب به یکدیگر متصل می شوند که در ادامه نحوه کار سیستم چیلر در ساختمان به طور مختصر بیان شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا