عمومی

چگونه محتوای علمی تولید نمی کنید؟


ما در زمانی زندگی می کنیم که همه به لطف رسانه های اجتماعی بستر خاص خود را دارند. بسته به انتخاب شخص ، این بستر می تواند صرف زندگی شخصی فرد یا اختصاص به اقدامات شخص شود. امکان ایجاد بیش از یک حساب کاربری در هر شبکه اجتماعی به افراد در هر شبکه اجازه می دهد تا نه تنها یک حساب کاربری داشته باشند بلکه بسیاری از سیستم عامل ها را نیز داشته باشند و بتوانند آنها را طبقه بندی کنند. این به خودی خود خوب است ، اما وقتی بحث تدریس و ترویج علم صورت می گیرد ، چگونه می گذرد؟

ارتقاء علم به یک زبان ساده به معنای برقراری ارتباط علم با مردم و معرفی آنها با مفاهیم علمی است. این امر امروزه با ارائه انواع منابع بصورت آنلاین و آفلاین آسانتر می شود. با این حال ، دنیای علم دنیای جادویی است و بسیاری از افرادی که می بینم می خواهند در شناخت این جهان جادویی نقش داشته باشند. رسانه های اجتماعی بستری است که در آن مردم به سادگی و بدون هیچ زحمتی مشکلی در انتشار مطالب برای کمک به گسترش دانش دارند.

اما تلاشهای این افراد چقدر مفید است؟

علاوه بر تلاشهای مفید بسیاری که من در تولید محتوای علمی انجام دادم ، تلاشهای دیگری نیز وجود دارد که به نظر می رسد مخرب تر از مفید است. حقیقت این است که تولید محتوای علمی نیاز به مراقبت ویژه دارد. این موضوع هم برای تولید محتوا ملاحظات کلی دارد و هم ملاحظاتی که باید در مورد علم به کار رود. در بیشتر موارد من اخیراً دیده ام ، هیچ یک از این دو دسته از ملاحظات مشاهده نشده است.

در زیر ، چند نکته را بیان خواهم کرد که فکر می کنم می تواند به تولید محتوای علمی کمک کند. به یاد داشته باشید که هیچ استاندارد جهانی برای ارتقاء علوم وجود ندارد ، اما قطعاً استانداردهای غیر استاندارد وجود دارد که می تواند از آنها برای بهبود کیفیت محتوا اجتناب شود.

هدف شما تولید محتوای علمی چشمگیر است ، تا زمانی که در دانش شما باشد. شما مسئولیت مخاطبان خود را بر عهده دارید و باید آن را به خوبی انجام دهید. به عنوان مثال ، اگر شما یک ستاره شناس آماتور هستید ، لازم نیست نگران مفاهیم پیچیده تری مانند مقایسه انرژی تاریک با چهار ضلعی باشید. نجوم آماتور مفاهیم جالبی دارد که می توانید با آموزش همان مفاهیم بیشتر بیاموزید.

منابع معتبر را بررسی کنید ، به خصوص هنگام برخورد با اعداد. اگر از منابع ترجمه شده استفاده می کنید ، سعی کنید از ترجمه های مناسب استفاده کنید. اگر از ترجمه مطمئن نیستید ، منبع زبان اصلی را بررسی کنید تا ببینید چگونه مطالب اصلی با ترجمه مطابقت دارد.

محتوای نمونه ای که نویسنده برای آن اطلاعات کافی ندارد
محتوای نمونه ای که نویسنده برای آن اطلاعات کافی ندارد

اگر محتوای شما توسط حق چاپ محافظت شده است و / یا توسط شخص دیگری ترجمه شده است ، مقاله اصلی را مرور کنید. مراجعه به منابع معتبر محتوای شما را تأیید می کند. این را به خاطر داشته باشید ، مخصوصاً هنگام نوشتن نقل قول های مشهور.

از مخاطبی آگاه باشید که قصد تولید محتوا را دارید. اگر مخاطبان شما نوجوان و بزرگسال هستند ، از ادبیات کودکان بسیار آشنا استفاده نکنید. در مقابل ، اگر می خواهید به عنوان سخنران علمی ظاهر شوید ، باید اطمینان حاصل کنید که مخاطب اطلاعات زیادی از شما ندارد. بنابراین داستان را تا حد امکان پیچیده توضیح دهید.

داشتن بسیاری از مخاطبین اینستاگرام یا رتبه نخست در جستجوی Google به معنای محتوای با کیفیت بالا نیست! تجارت عمومی می تواند انجام شود و اولین پیوند به Google با استفاده از SEO مناسب قابل دستیابی است. اگر به دنبال یک الگوی نقشی در تولید محتوای علمی هستید ، به دنبال منابعی باشید که بی سر و صدا کار کنند تا منابع عادی.

ترکیب دو موضوع بحث برانگیز (جنسیت و فضانوردی) بدون ذکر منبع مناسب
ترکیب دو موضوع بحث برانگیز (جنسیت و فضانوردی) بدون ذکر منبع مناسب

تصویری که شما برای تولید محتوای علمی استفاده می کنید ، اغلب از متن مهمتر است. بنابراین تصاویر با کیفیت بالا را انتخاب کنید. به جای ارسال تصاویر با کیفیت پایین از سایر پست های اینستاگرام ، چند قسمت apod ، بخش اخبار ناسا را ​​انجام دهید و به دنبال تلسکوپ های فضایی مانند هابل باشید.

استفاده صحیح از شکلک می تواند باعث افزایش درگیری مخاطبان با شما شود. اگر مقدار زیادی استفاده شود ، این یک دلیل سخت برای خواندن متن ها خواهد بود. در ابتدای هر پاراگراف می توانید از شکلک ها استفاده کنید. استفاده از آن در وسط جمله ، خواننده ناخودآگاه را هنگام خواندن متن متوقف می کند و شرایط خواندن تلگراف را ایجاد می کند.

عناوین بحث برانگیز بیشتر مورد توجه قرار می گیرند ، اما توجه داشته باشید که شما علم محتوا را تبلیغ می کنید ، نه انتشار اخبار زرد خانواده سلطنتی. عنوانی بحث برانگیز اما علمی اما صحت کار شما را زیر سوال می برد.

هر از چند گاهی ، مردم به اشتباه و نادرست از شغل شما انتقاد می کنند. اگر ایرادات منطقی و علمی صحیح است ، آنها را بپذیرید و آنها را عملی کنید. اگر انتقاد از ناآگاهی است ، از منتقد تشکر کنید و سعی کنید او را آرام کنید.

سرانجام قبل از شروع تولید محتوای علمی ، کمی فکر کنید “آیا مخاطب واقعاً به محتوای من احتیاج دارد؟” فضای مجازی پر است از مطالب درست و نادرست. بعضی اوقات بهترین کار برای هدایت مخاطب خود به سمت ایجاد منابع مناسب است نه ایجاد محتوای اضافی.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه مطالب عمومی کلیک کنید 


منبع خبر: چگونه محتوای علمی تولید نمی کنید؟

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا