بازاریابی

چک لیست سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو این روزها در ذهن هر مدیر وب سایتی است. دستیابی به رتبه‌بندی مطلوب برای کلمات کلیدی مناسب می‌تواند به معنای جریان ثابتی از ترافیک هدفمند به سایت شما باشد، و همه اینها به صورت رایگان – شکست دادن آن سخت است. کلید رتبه بندی بالا در موتورهای جستجو، ساختار صحیح وب سایت شما است، از جمله محتوای زیاد مرتبط با کلمات کلیدی شما، و اطمینان از اینکه وب سایت شما عنکبوت پسند است. می توانید از این چک لیست برای اطمینان از یافتن، فهرست بندی و رتبه بندی صحیح صفحات وب خود استفاده کنید:

وب سایت شما دارای موضوع است. سایت شما با موضوعی قابل شناسایی سروکار دارد که از متن صفحه اصلی مشخص است و توسط سایر صفحات سایت شما تقویت شده است. به عبارت دیگر، تمام صفحات وب منفرد با یکدیگر ارتباط دارند و با جنبه های مختلف یک موضوع مرکزی سروکار دارند. متن صفحه اصلی شما باید به وضوح بیان کند که آن موضوع چیست و وب سایت شما در مورد چیست، و سایر صفحات باید آن را تقویت کنند.

صفحات وب شما به اندازه کافی محتوای با کیفیت بالا و مرتبط دارند. عنکبوت ها به دنبال محتوا به وب سایت شما می آیند. اگر صفحه‌ای محتوای زیادی نداشته باشد، یا محتوا ارتباط نزدیکی با عنوان صفحه و موضوع وب‌سایت شما نداشته باشد، احتمالاً صفحه ایندکس نمی‌شود یا اگر ایندکس شود رتبه خوبی نخواهد داشت. موتورهای جستجو محتوای با کیفیت و بسیاری از آن را دوست دارند – محتوا همان چیزی است که جستجوگران وب به دنبال آن هستند و موتورهای جستجو سعی در ارائه آن دارند.

ساختار ناوبری وب سایت شما نسبتاً مسطح است. شما نمی خواهید صفحات مهم در وب سایت شما خیلی “عمیق” باشند، به این معنی که چندین کلیک طول می کشد تا از صفحه اصلی به آنجا برسیم. موتورهای جستجو معمولاً ابتدا صفحه اصلی را ایندکس می کنند، سپس به مرور صفحات دیگر را در یک سایت ایندکس می کنند. بسیاری از عنکبوت‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که تنها به سه لایه عمیق بروند – اگر برخی از محتوای مهم شما عمیق‌تر از آن مدفون باشد، ممکن است هرگز پیدا و نمایه‌سازی نشود.

شما برای هر صفحه یک برچسب منحصر به فرد “عنوان” ایجاد کرده اید. عنوان یکی از مهمترین جنبه های هر صفحه وب از نقطه نظر سئو است، به خصوص برای گوگل (که مهمترین موتور جستجو برای بهینه سازی است). از عنوان عمومی برای همه صفحات خود استفاده نکنید، از کلمات کلیدی مورد نظر خود برای آن صفحه استفاده کنید و آن را مختصر اما توصیفی نگه دارید.

شما از متا تگ “Description” استفاده می کنید. حاوی یک جمله بسیار توصیفی در مورد محتوا و هدف صفحه شما است و حاوی مهمترین عبارت کلیدی شما در ابتدای جمله است. همه موتورهای جستجو زمانی که صفحه را در نتایج جستجو فهرست می کنند، این توضیحات “کنسرو شده” را نمایش نمی دهند، اما بسیاری از آنها این کار را انجام می دهند، بنابراین ارزش آن را دارد که آن را درست انجام دهید.

شما از متا تگ “کلمات کلیدی” استفاده می کنید. مانند توضیحات متا تگ، هر موتور جستجویی از متا تگ کلمات کلیدی استفاده نمی کند. اما برخی از آن استفاده می کنند و هیچ کدام شما را به خاطر داشتن آن جریمه نمی کنند. همچنین، داشتن یک لیست کوتاه از کلمات کلیدی مورد نظر به شما کمک می کند محتوای مناسب برای هر صفحه بنویسید. برچسب کلمه کلیدی باید شامل عبارت کلیدواژه مورد نظر شما و تغییرات رایج، غلط املایی رایج و اصطلاحات مرتبط باشد. اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی شما ارتباط نزدیکی با محتوای صفحه دارند و با موضوع کلی سایت شما مرتبط هستند.

کلمات کلیدی شما در محتوای صفحه قابل مشاهده، ترجیحاً در بالای صفحه قرار می گیرند. شما باید در اینجا به یک تعادل دست یابید – می خواهید عبارات کلیدی (و تغییرات) را چند بار در متن خود بگنجانید، اما نه آنقدر که به نظر می رسد مقصر “پر کردن کلمات کلیدی” باشید. ترفند این است که کلمات کلیدی را در متن کار کنید تا به طور طبیعی برای بازدیدکنندگان سایت شما خوانده شود. به یاد داشته باشید، می توانید کلمات کلیدی را در هر عنصر صفحه وب که به طور بالقوه توسط بازدیدکنندگان سایت قابل مشاهده است، بگنجانید – متن سرصفحه، متن و عنوان پیوند، عنوان جدول، ویژگی “Alt” تگ تصویر، ویژگی “عنوان” تگ پیوند، و غیره.

هر صفحه از وب سایت شما توسط عنکبوت های موتورهای جستجو قابل دسترسی است. این بسیار مهم است – اگر صفحات شما یافت نمی شوند، نمی توانند ایندکس شوند و در نتایج جستجو گنجانده شوند، چه رسد به اینکه رتبه خوبی داشته باشند. موتورهای جستجو از عنکبوت ها برای کاوش وب سایت شما و فهرست بندی صفحات استفاده می کنند، بنابراین هر صفحه باید با دنبال کردن پیوندهای متنی قابل دسترسی باشد. اگر صفحاتی برای مشاهده نیاز به رمز عبور دارند، توسط یک اسکریپت در پاسخ به یک پرس و جو ایجاد می شوند، یا URL طولانی و پیچیده ای داشته باشند، ممکن است عنکبوت ها نتوانند آنها را بخوانند. شما باید پیوندهای متنی ساده ای به صفحاتی که می خواهید ایندکس شوند داشته باشید.

شما یک نقشه سایت قرار داده اید. اگر سایت شما خیلی کوچک نباشد، ایده خوبی است که یک نقشه سایت با لینک های متنی ایجاد کنید که از صفحه اصلی خود به نقشه سایت پیوند می دهید. علاوه بر یک پیوند، متن توصیفی حاوی کلمات کلیدی مربوطه برای هر صفحه را در نظر بگیرید.

شما به مهمترین صفحات خود از سایر صفحات سایت خود لینک می دهید. پیوندهای داخلی به تعیین رتبه صفحه کمک می کنند زیرا نشان می دهند که کدام صفحات سایت شما مهم ترین هستند. هر چه پیوندهای بیشتری به یک صفحه داشته باشید، نسبت به سایر صفحات سایت خود، موتورهای جستجو اهمیت بیشتری به آن می دهند.

شما از کلمات کلیدی در متن لینک خود استفاده می کنید. هنگامی که یک پیوند متنی به صفحه دیگری در سایت خود ایجاد می کنید، از کلمات کلیدی مورد نظر آن صفحه به عنوان متن پیوند (در داخل تگ های لنگر که پیوند را ایجاد می کنند) استفاده کنید. آن را تا حد امکان توصیفی کنید. به عنوان مثال، پیوندی که می‌گوید «ویجت‌های سفارشی ممتاز» بسیار بهتر از پیوندی است که به سادگی می‌گوید «صفحه محصول»، و به عنکبوت‌های موتورهای جستجو نشان می‌دهد که آن صفحه پیوند شده درباره چه چیزی است.

سایت شما از فریم استفاده نمی کند. در صورت امکان، در هیچ صفحه ای که می خواهید توسط موتورهای جستجو ایندکس شود از فریم استفاده نکنید. اگر احساس می‌کنید که باید از فریم‌ها برای یک صفحه استفاده کنید، از تگ‌های HTML «noframes» نیز برای ارائه متن جایگزینی که عنکبوت‌ها می‌توانند بخوانند استفاده کنید (و آن متن را توصیفی کنید نه اینکه صرفاً به این نکته توجه کنید که «این سایت از فریم‌ها استفاده می‌کند و غیره. و غیره. “).

شما از تغییر مسیر خودکار صفحه استفاده نمی کنید. هیچ صفحه‌ای را به‌طور خودکار بازدیدکننده را به صفحه دیگری هدایت نکنید (به استثنای صفحه‌ای است که برای همیشه حذف کرده‌اید – در این صورت باید از “redirect 301” استفاده کنید، یک تغییر مسیر دائمی که برای موتورهای جستجو قابل قبول است).

محتوای مهم شما به صورت متن ساده است و در تصاویر موجود نیست. عنکبوت‌های موتورهای جستجو نمی‌توانند محتوا را در فایل‌های JPEG، GIF یا PNG “خواندن” کنند. اگر واقعاً احساس می کنید که استفاده از تصویر به جای متن برای طراحی شما بسیار مهم است، حداقل همان متن را در تگ “Alt” تصویر قرار دهید (یا در تگ “عنوان” اگر از تصویر به عنوان یک لینک استفاده می کنید).

محتوای مهم شما در فایل های فلش موجود نیست. فلش یک فناوری فوق العاده است، اما متأسفانه عنکبوت ها «پلاگین» لازم برای مشاهده فایل های فلش را ندارند. در نتیجه، محتوای فلش عمدتاً برای عنکبوت های موتورهای جستجو غیرقابل دسترسی است. برخی از آنها می توانند هایپرلینک ها را در فایل فلش پیدا کرده و دنبال کنند، اما مگر اینکه این پیوندها به صفحاتی با محتوای HTML قابل خواندن منتهی شوند، این کمک زیادی به شما نخواهد کرد. همه صفحات -Flash را برای هر محتوایی که می خواهید نمایه شود ایجاد نکنید – در عوض، آن محتوا را در بخش HTML صفحه قرار دهید.

لینک ها و کلمات کلیدی در کد جاوا اسکریپت پنهان نمی شوند. اگر پیوندهای شما از جاوا اسکریپت برای هدایت کاربر به صفحه مناسب (مثلاً یک لیست کشویی) استفاده می کنند یا محتوای مهم در کد جاوا اسکریپت موجود است (مثلاً وقتی با استفاده از DHTML به صورت پویا نمایش داده می شود) عنکبوت های موتورهای جستجو نمی توانند برای “دیدن” آن با این حال، می توانید از تگ های HTML “noscript” برای ارائه جایگزینی استفاده کنید که توسط عنکبوت ها قابل خواندن باشد.

شما هر صفحه مهم وب سایت خود را به صورت جداگانه بهینه کرده اید. در صفحه اصلی خود متوقف نشوید. برای بهینه سازی هر صفحه ای که شانس معقولی برای ایندکس شدن توسط موتورهای جستجوی اصلی دارد، تلاش کنید و برای هر کدام کلمات کلیدی مناسب را هدف قرار دهید. اگر با رقابت زیادی روبرو هستید، ممکن است کسب رتبه برتر برای صفحه اصلی خود تقریبا غیرممکن باشد، اما همچنان می توانید ترافیک موتورهای جستجوی زیادی را از صفحات دیگر که بر روی عبارات کلیدی بسیار خاص متمرکز شده اند، به سایت خود دریافت کنید.

شما مطالب را تکراری نکردید هر صفحه از سایت شما باید محتوای منحصر به فردی داشته باشد که آن را از سایر صفحات سایت شما متمایز کند. کپی کردن محتوا یا داشتن صفحاتی که فقط کمی متفاوت هستند ممکن است به عنوان “هرزنامه موتور جستجو” (تلاش برای دستکاری نتایج موتورهای جستجو) دیده شود.

شما دستورالعمل های پیوند را برای کسانی که می خواهند به سایت شما پیوند دهند ارائه می دهید. در جایی از سایت خود خط مشی های خود را در مورد افراد دیگری که به سایت شما پیوند می دهند بیان کنید و عبارتی را که می خواهید آنها در پیوند خود استفاده کنند ارائه دهید. شما می‌خواهید افراد دیگر را تشویق کنید تا به سایت شما پیوند بزنند، ترجیحاً از متن پیوند و توضیحاتی استفاده کنید که کلمات کلیدی آن صفحه را منعکس کند. برای راحتی آنها، کد HTML آماده را برای پیوند ارائه دهید – همه از آن استفاده نمی کنند، اما اغلب آنها از متن دلخواه شما برای حسن نیت استفاده می کنند تا زمانی که واقعاً توصیفی از سایت شما باشد و حاوی “هیجان های تبلیغاتی بازاریابی” نباشد. “.

شما دستورالعمل های پیوند را برای کسانی که می خواهند به سایت شما پیوند دهند ارائه می دهید. در جایی از سایت خود خط مشی های خود را در مورد افراد دیگری که به سایت شما پیوند می دهند بیان کنید و عبارتی را که می خواهید آنها در پیوند خود استفاده کنند ارائه دهید. شما می‌خواهید افراد دیگر را تشویق کنید تا به سایت شما پیوند بزنند، ترجیحاً از متن پیوند و توضیحاتی استفاده کنید که کلمات کلیدی آن صفحه را منعکس کند. برای راحتی آنها، کد HTML آماده را برای پیوند ارائه دهید – همه از آن استفاده نمی کنند، اما بسیاری از متن ترجیحی شما تا زمانی که حاوی “هیجان های تبلیغاتی بازاریابی” نباشد، به عنوان حسن نیت استفاده می کنند.

لینک های مهم پیوندهای متنی ساده هستند و نه پیوندهای تصویری یا نقشه های تصویری. پیوندهای متنی از نقطه نظر SEO بهتر از پیوندهای تصویری هستند، زیرا عنکبوت ها نمی توانند متن را از یک فایل تصویری بخوانند. اگر فکر می‌کنید واقعاً باید از یک گرافیک به عنوان پیوند استفاده کنید، حداقل یک توضیح متنی (شامل کلمات کلیدی مربوطه) با استفاده از ویژگی “عنوان” تگ پیوند اضافه کنید.

وب سایت شما عاری از خطاهای کدنویسی و لینک های شکسته است. خطاهای کد نویسی HTML و پیوندهای غیر کارآمد می تواند باعث شود عنکبوت های موتور جستجو به درستی صفحات شما را نخوانند و فهرست بندی کنند. به همین دلیل، ایده خوبی است که از یک ابزار اعتبارسنجی صفحه وب برای بررسی کد HTML خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که بدون خطا است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا