اخبار بازار

چند مدل فروش B2B داریم؟

بازار لازاراز ، حمیدرضا 9 ، 97 ژانویه
بازار لازاراز ، حمیدرضا 9 ، 97 ژانویه

شما احتمالاً انواع دسته بندی های فروش تقسیم شده به فروش مشتری (B2C) و فروش سازمانی (B2B) را می دانید.

در ایران به دلایلی مانند بلوغ تولید کنندگان محصولات مصرفی (به ویژه در صنعت FMCG) ، کانال های توزیع شگفت انگیز ، درک نیازهای مصرف کننده و پاسخ سریع آنها در بازارهای B2C ، در مقایسه با بازارهای B2B به طور کلی. تمام وقت نیست (استراتژی های بازاریابی B2C و B2B قابل تعیین است).

به عبارت دیگر ، شرکت های ایرانی توانسته اند کالاهایی را با مشخصات و قیمت های مورد انتظار مصرف کنندگان نهایی تولید کنند و در زمان و مکان مناسب تحویل دهند ، اما به دلیل داشتن تکنولوژی پایین در تولید محصولات واسطه (مانند مواد افزودنی) مواد غذایی ، رنگ ، آلیاژ ، پردازنده و غیره. حضور شرکت های وارداتی نسبت به تولید کنندگان داخلی برجسته تر است. مشاغل نیز تنها کالاهایی را که بدون نیاز به سفارشی سازی (ویژگی ها و قیمت های مشتری پسند) در خارج از کشور در اختیار خریداران ایرانی است وارد می کنند ، بنابراین تنها ابزار آنها معرفی مستقیم محصول و مذاکره در مورد فروش با مشتریان است.

با این مشخصات سوال اصلی این است که آیا همه فروش های B2B یکسان هستند؟ ممکن است ما بتوانیم ویژگی های کلی از قبیل: اطمینان از محصول در دسترس مشتری ، تسهیل در پرداخت محصولات خریداری شده یا ایجاد منطقه بندی مشتری را ارائه دهیم و به طور مرتب از متخصصان فروش برای کلیه فروش های B2B بازدید کنیم. اما اگر می خواهیم استراتژی فروش خود را دقیق تر بنویسیم ، بهتر است به انواع فروش B2B توجه کنیم. برای این کار ، فروش B2B را در ماتریس یک گروه از شرکتهای کوچک و بزرگ و گروه دیگری از واسطه ها و بازاریابان قرار دادم.

انواع سازمانها و کالاهایی که خریداری می کنند
انواع سازمانها و کالاهایی که خریداری می کنند

در زیر یک مثال و توضیح درباره هر یک از متغیرهای فوق آورده شده است

سازمانهای بزرگ: سازمان هایی که بخش قابل توجهی از صنعت خود را دارند ، از جمله ایران قابل نفوذ ، شرکت هواپیمایی والا ، بانک ملی ، فروشگاه های عمرانی و غیره.
سازمان های کوچک: با دوستان زیر 50 سال که معمولاً صاحب آن هستند تجارت کنید. مانند شیرینی پزی ، سوپر مارکت ها ، کمد ، نانوایی ، دکه های روزنامه و …

محصولات کارگزار: کالاهایی که برای سایر تولیدات از جمله سیمان ، اتوماسیون حسابداری ، خدمات مشاوره مدیریتی ، ورق های ام دی اف ، گیربکس های اتومبیل ، نشاسته های صنعتی و غیره استفاده می شود.

بازاریابان: محصولاتی وجود دارد که مجدداً خریداری می شوند ، مانند شیر ، ماست ، پنیر ، پنیر پیتزا ، کتابهای دارای حق چاپ ، منسوجات و غیره.

نمونه هایی از کالاهای مختلف برای مشتریان مختلف
نمونه هایی از کالاهای مختلف برای مشتریان مختلف

با تقسیم بندی مشتریان طبق الگوی فوق ، می توانیم استراتژی بازاریابی خود را بهتر برنامه ریزی کنیم. البته باید به یاد داشته باشیم که در بسیاری از بازارها جدایی کاملی وجود ندارد ، به عنوان مثال موتوژن به عنوان تولید کننده موتور خنک کننده ، چه در سازمانهای بزرگی مانند Absalon که محصول خود را به عنوان واسطه و هم در فروشگاه های ابزار فروش می کنند. او برای فروش در شهرهای مختلف ، کالای خود را به عنوان نمایندگی فروش ارائه می دهد. اما آنچه مهم است بدانید این است که این سیاست در ترخیص ، عرضه ، ضمانت ، تجارت ، خدمات به مشتری ، مدیریت ارتباط با مشتری و غیره در هر یک از دو بازار روشن است. این یعنی استراتژی فروش شرکت ، محصول و ترکیبی.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا