عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

چرا پمپ آب خاموش نمیشه

یکسره شدن پمپ آب یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما هم با آن روبه رو شده باشید، با ما همراه باشید تا در این مقاله علت یکسره شدن اتومات پمپ آب را با هم بررسی کنیم. امروزه در اکثر ساختمان ها، برای تهویه مطبوع محیط و تأمین فشار آب مورد نیاز، از سیستمی به نام پمپ آب استفاده می شود. پمپ های آب عموما با مشکل یکسره کارکردن روبه رو هستند که خراب بودن شیر یک  طرفه یکی از علت های اصلی آن است.
با خواندن این مقاله شما در ابتدا با تمام دلایلی که منجر به کارکردن مداوم پمپ می شود آشنا می شوید، سپس برای تعمیر پمپ آب به شما راهکارهایی پیشنهاد می دهیم. به  علاوه شما می توانید در صورت داشتن سؤال در این  رابطه و با مشاوران تخصصی ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

سیستم پمپ آب خانگی

آب شهری بعد از ورود به لوله های ورودی ساختمان، ابتدا توسط مکش می شود. بعد از آن آب مورد نیاز به  وسیله پمپ، با فشار زیادی در لوله ها به حرکت درمی آید. نحوه کار پمپ آب بدین صورت است که شما وقتی آب را باز می کنید با فشار آب کمی روبه رو می شوید، در اینجا پمپ آب به شکل خودکار روشن می شود و آب را به  صورت پرفشار در لوله ها جریان می دهد در نهایت وقتی شیر آب را می بندید، پمپ به  صورت خودکار بعد از چند ثانیه خاموش می شود.
توجه داشته باشید، شیرهای یک  طرفه در پمپ آب از یکسره کارکردن پمپ شما جلوگیری می کنند. درواقع شیرهای یک  طرفه اجازه نمی دهند فشار پمپ آب کاسته شود و به  واسطه آن، دیگر برگشت آب وجود ندارد و هر زمانی شما آب را باز کردید، پمپ روشن می شود. در عین  حال اگر در پمپ آب، شیر یک طرفه نباشد آب به داخل لوله ها و سپس پمپ برمی گردد و سرانجام موجب یکسره شدن پمپ آب می شود.


علل یکسره شدن پمپ آب

اطلاع از علت یکسره شدن اتومات پمپ اب باعث می شود که شما بتوانید حالت طبیعی را از غیرطبیعی تشخیص داده و به این ترتیب در صورت نیاز، برای تعمیر پمپ، با متخصص تماس بگیرید. همچنین می توانید برای آشنایی با مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید. در ادامه به بررسی دلایل این موضوع می پردازیم:

1_ تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب

یکی از دلایل یکسره کارکردن پمپ آب تنظیم نبودن کلید اتوماتیک است. در این حالت، پمپ به  صورت دائم کار می کند و در فشار آب نوسان به وجود می آید. به  عبارت  دیگر با تنظیم نمودن کلید اتوماتیک، شما هر زمان آب را باز کنید پمپ روشن می شود و وقتی آب را می بندید خاموش است.

2_ به هم چسبیدن کنتاکت  های کلید اتوماتیک

کنتاکت های کلید اتوماتیک وقتی که دچار چسبندگی می شوند، پمپ آب دائم کار می کند. تعمیرکاران پمپ به این حالت خال زدن می گویند که یک علت یکسره شدن اتومات پمپ اب است.

3_ نشتی لوله  کشی ساختمان

یکی از نکات حائز اهمیت، جلو افتادن زمان اتومات پمپ آب است. علت رخ  دادن این مشکل، نشتی در سیستم لوله  کشی ساختمان است. در اینجا پمپ آب ابتدا به حالت اتومات و سپس آنلود درمی آید. زیرا پمپ زودتر از تخلیه، فشار کافی را تأمین می کند. این نشتی اگر زیاد باشد، اتومات پمپ کشاورزی دیگر متوجه فشار کافی برای عمل  کردن نیست.
در این میان علت از کار افتادن الکتروموتور، تأمین شدن آب از لوله  کشی شهری است. این امر موجب می شود پمپ، مداوم کار کند و در نهایت به از کار افتادن الکتروموتور منجر شود.

4_خراب  شدن اتومات پمپ آب

وقتی آب مورد نیاز شما فشار کافی داشته باشد، اتومات پمپ به شکل خودکار از کار می افتد و سپس اگر دوباره با افت فشار روبه رو شدید، روشن می شود. خرابی اتومات، یکی از علت های یکسره شدن پمپ آب می باشد.

5_ باز بودن شیر آب ساختمان

اگر شیر آب یکی از موارد زیر باز باشد، می تواند به یکسره کار کردن اتومات پمپ منجر شود:
• شیلنگ آب کولر آبی
• شیلنگ آب دستگاه تصفیه آب
• شیلنگ آبگرمکن
• مجاری آب فلاش تانک

6_خشک کار کردن اتومات

این مورد از چند علت یکسره شدن اتومات پمپ اب آسیب زیادی به پمپ آب می رساند. چون پمپ به  صورت دائم کار می کند و همچنین از عمر آن کاسته می شود. این اتفاق زمانی پیش می آید که آب شهری قطع می شود و یا آب موجود در تانک به اتمام می رسد. اما وقتی فشار آب شهری مناسب باشد، پمپ آب بدون مشکل کار می کند و در زمان موردنیاز روشن می شود و اگر از آن استفاده ای نشود خاموش است.

7_ هوا گرفتن پمپ آب

این اتفاق بسیار کم رخ می دهد. در اینجا به دلیل هوا گرفتن، اتومات پمپ آب یکسره می شود و به  صورت دائم کار می کند. به همین خاطر خوب است هر چند وقت یکبار پمپ خود را هواگیری کنید تا با این مشکل روبه رو نشوید. شما می توانید جهت مطالعه نکات مهم جهت انجام به این لینک مراجعه نمایید.

حل مشکل یکسره کار کردن پمپ آب

شما با تعمیر کردن ابزارآلات آشنا هستید، خودتان می توانید به تعمیر پمپ طبقاتی آب خود بپردازید و به  علاوه فشار آب خوبی را در ساختمان فراهم کنید. البته قبل از هر کاری باید با علت یکسره شدن اتومات پمپ آب آشنا شوید و بدانید که این مشکل به چه دلیل ایجاد شده است.
1. برای شروع، به قطع پمپ آب بپردازید و سپس فشار مخزن را بررسی کنید.
2. با بازکردن شیر زیر مخزن، آب را به طور کامل از مخزن خالی کنید.
3. میزان باد مخزن را از طریق دستگاه سنجش باد، اندازه گیری کنید. شما از این راه می توانید اگر سوراخی وجود داشته باشد متوجه آن شوید.
4. در مرحله چهارم تیوپ داخل مخزن را به وسیله دستگاه باد تا فشار 0٫9 پر کنید.
5. درپوش را ببندید و شلنگ رابط آب را به مخزن متصل کنید و بعد از آن کلید اتوماتیک پمپ آب را چک کنید.
6. در مرحله بعدی شما درب دستگاه اتوماتیک را باز کنید و سیم های زیر آن را خارج کنید.
7. در آخر به بررسی و اصلاح سیم  کشی های پمپ آب بپردازید و دوباره آن را به داخل دستگاه وارد کنید.

سخن آخر

همان  طور که در مطالب قبلی گفته شد، پمپ آب در زمان استفاده از آب شهری برای پرفشار کردن آب مورد نیاز شروع به کار می کند و در صورت عدم استفاده از آب شهری، پمپ به  صورت خودکار خاموش می شود. سپس در ادامه مقاله به دلایل یکسره کار کردن پمپ آب اشاره شد و راه  حل هایی برای برطرف کردن علت یکسره شدن اتومات پمپ اب ارائه نمودیم. توجه داشته باشید اگر هر بار که به پمپ ساختمان خود دقت می کنید، بی  وقفه در حال کارکردن است حتما باید به وجود مشکلی در پمپ مشکوک شوید.
ادامه این روند ممکن است به پمپ ساختمان آسیب برساند و شما را با هزینه های زیاد و بی آبی تا زمان تعویض پمپ، روبه رو کند. بنابراین همیشه به چک کردن پمپ خود بپردازید. همچنین درصورت بروز هر گونه مشکل یا سوالی می توانید از مشاوران تخصصی ما در در این امر کمک بگیرید.

سوالات متداول
1. بهترین فشار برای تیوپ پمپ چقدر است؟
فشار 0٫9
2. دلایل یکسره شدن پمپ آب چیست؟
تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ – نشتی لوله کشی ساختمان – خراب شدن اتومات پمپ آب – خشک کارکردن اتومات – هوا گرفتن پمپ

دکمه بازگشت به بالا