فیلم و هنر

چرا فیلم The Batman از برچسب «سینمای ابرقهرمانی» فراتر می‌رود؟

نقل قول های فیلم “بتمن”. جواهری تیره در فرم، اما در اجرا، که از برچسب «سینمای ابرقهرمانی» فراتر می‌رود. موفق، مت ریوز شخصیت بتمن را به حوزه کاری خود می‌برد و بیش از همه به چیزی می‌شود که. کارگردانی عالی مت ریوز باعث می‌شود فیلم «بتمن» در منظره خاص بلوک‌باسترهای فعلی، اثری غیرمعمول باشد. اما چرا؟ چون فیلم مت ریوز شخصیت را در یک کابوس شهری متراکم واکاوی می کند که قهرمان محبوب دی سی را وارد تحقیقات جنایی می کند و یک گاتهام کثیف برای محیط های گوتیک و بافت های فیلم ترسناک را ارائه می دهد، دلایلی که ریوز در مصاحبه های بیان می کند:

«در مرکز داستانهای سینمای نوآر تقریباً همیشه کارآگاه دارد، درست است؟ به همین دلیل بتمن بهترین کارآگاه دنیاست. ن یا ت ن ن »» »ت ت ت»»»»»»»

باترا فیلم The Batman از برچسب «سینمای ابرقهرمانی» ریر می‌رود؟

بنابراین، مثالی که متمایز می شود به عنوان کارگردان و فیلمنامه نویس این اثر مشخص می کند، «بتمن» شبیه دیگر فیلم های بتمن نیست و از دستورالعمل فیلم های ابرقهرمانی بعدی پیروی نمی کند. این فیلم یک نئوآر واقعی است که در آن تحقیقات پلیسی بر کنشهای هیجانی و اکشن غلبه دارد و شخصیت را به منشأ خود به عنوان یک کارآگاه نزدیک می کند و دست در دست پلیس در طرحی از لایه ها و شخصیت ها، با فساد و ارتباط با دنیای بیرونی. تاریک جنایات شهری پیش میرود. و حتی در این فضا ما شاهد بازگشت شخصیت زن مهلک فیلم نوآر هستیم که در اینجا توسط یک زن گربه های جذاب تجسم یافته است، که به نظر می رسد مستقیم از دل فیلم «شهر گناه» رابرت رودریگز بیرون آمده است. با این اوصاف ، فیلم The Batman یک نوآر ترسناک مدرن است.

لحن تیره و تار یک تریلر جنایی، «بتمن» را بدون صحنه های اکشن فوقالعاده رها نمیکند، کارگردانی عالی توسط مت ریوز برای ارائه فیزیکال ملموستر از حد معمول بتمن، جایی که ضربات و خشونت ذاتی او به خودش و دشمنانش آسیب میزند، به قدری در. اجرا دقیق‌پارچه‌شده‌اند که به نظر می‌رسد شاهد یک واقعیت است. واقعیت‌گرایانه و بر اساس فیلم ژانر بتمن باعث می‌شود این اثر سینمایی ظاهری معمولی فیلم‌های ابرقهرمانی را نشان دهد.

باترا فیلم The Batman از برچسب «سینمای ابرقهرمانی» ریر می‌رود؟

«بتمن» مت ریوز با گرایش شدید خود به فیلمهای نوآر کلاسیک و البته متنهای ماندگار «ساموئل دشیل همت» در گونه پلیسی جنایی، خود را به شدت به آثار پلیسی مافیایی دهه 70 و 80 میلادی نزدیک کرده است. ماری مانند «The Untouchables» «ا «The French Connection» ا «« «« Klute »هارگردانی آلن جی پاکولا. بهترین راه برای رسیدن به این موضوع چیست؟ این دو مصداق کامل آل کاپون در جهان واقعی اوباش هستند که امپراتوری مواد مخدر شهر گاتهام را هدایت می‌کنند.

چه راه فوق العاده ای برای سرکوب کردن مردم و شروع روزشان. ساتهام ساخته مت ریوز در یک نقاشی منحط که منعکس کننده دیترویت «Robocop 2» یا شهر مرکزی فیلم «Dredd» سا د با این حال، و فراتر از هر چیزی که در نسخه پلیسی از ابرقهرمانی چون بتمن انتظار میرفت، با ریوز سه ساعت از «بتمن» را با شاه کلیدهای بی شماری از نشانه های تصویری و لحنی فیلم های ترسناک همراه است.

ت ریوز با استفاده مداوم از تاریکی و سایه، حتی در طول روز تصاویر و اکثر قابهای شیک این اثر در تودهای از فضای ابری و بارانی فرو رفته، و این ساختار نمایشی به گونه ای باهم چفت و بسته شده است که نقاشی یک گاتهام مخروبه پر از گوشه های بدون نور را برای مخاطب تداعی می کند. موسیقی مایکل جاکینو نیز در یر موقعیت‌ها دارای قطعات حماسی است، اما آنها متن

نمایش از قتلهای ریدلر

رردن دردن ضردن ضردن فضای ترسناک فیلم «» م»»»»»»»»» در این سکانس، مت ریوز از عمق میدان، تاریکی و سکوت استفاده می‌کند، انگار که ما شاهد یک هستیم. ریوز در این صحنه آذردهنده با معرفی یک قاتل سریالی مدرن با بازی پل دانو، ساختار رفتاری و روانی شخصیت مخوف خی هر چیزی که در این صحنه به شخصیت ریدلر به عنوان یک شرور روانی مربوط می شود، می تواند در یک فیلم با شخصیت ریدلر زن باشد.

ردلر فیلم بتمن به عنوان یک قاتل سریال، به سبک «شکار انسانچی» (1986)، با بازی پیام ها و معماها با پلیس و ایده هایی از آن نوع هزارتوهای مرموز که در آثاری چون «Suspect Zero» یا «زودیاک» نمونه اش را دیدم. با روان شخصیت بتمن به عنوان یک کارآگاه بازی می کند. چگونه ساختار و شمایل تصویری و رفتاری ریدلر از سوی دیگر بسیار وام دار آثاری چون «هفت» و «اره» است. در حقیقت، ظاهر ریدلر، با الهام از لباس قاتلان مانند آنچه در «فیلم پلنگ سیاه» (1977) ساخته شده است، نوعی نسخه از قاتل زودیاک است که با سینمای دیوید فینچر نزدیکی ویژه دارد.

تمام معماهای معمولی و حتی گاهی ظاهری فیلم بتمن مانند استفاده از محیط تاریک، لحن و طراحی تولید حول محور «Seven» از ساخی حتی به نظر می‌رسد رابطه بتمن با کمیسر گوردون نیز ادای احترام به پیوند مورگان فریمن و برد پیت در آن اثر سینمایی است. و در حالی که این قاتل همچنین سعی می‌کند در تلاش خود یک گناه بزرگ را به منصه ظهور برساند، بنابراین ریدلر روشی که شخصیت دانو قربانیانش را روی طناب میکشد، ساده سازی تله های «اره» را تداعی می کند که قبلاً نوعی بهره برداری از «هفت» فینچر بود، اما جالب اینجاست که چگونه این فیلم بتمن نیز با آن آغشته شده است.

یک تعقیب و گریز بی پایان، همراه با دلبستگی برای تریلرهای خشمگین کرهای مانند «The laser» یا «I Saw the Devil» در فیلم وجود دارد که ژنتیک آن دست آثار را برای مدیریت دقیق صداها، فریادها و دیگر ترفندها به سبک فیلم «بولیت» دارد. »تغییر می دهد. این صحنه بدون توسل به تصاویر کاملاً گرافیکی، یک سکانس جذاب را به مخاطب ارائه می‌کند. در زیر لیستی از محبوب ترین صفحات ما در جهان “کریستین” آمده است.

به طور کلی «بتمن» همچنین شامل برخی از عناصر سینمای جان کارپنتر است، مانند گروه نقاشی شده از اوباش خیابانی که میست در فیلم «Escape from New York» او قدم بزند، یا به ویژه جزئیات بتموبیل خروشان آقای بتمن که بسیار واضح است که چرا. از کریستین الهام گرفته شده است. علاوه بر این، فیلم در هالووین شروع می شود و دارای صحنه های معمولی مانند خانه متروک برای چهره های رهگذر و معتادان پناهنده به عنوان حیوانات موذی است که ما را به یاد ساختار آثار هالوین می اندازد.

باترا فیلم The Batman از برچسب «سینمای ابرقهرمانی» ریر می‌رود؟

اما مت ریوز به واسطه بازی رابرت پتینسون علاوه بر ترسیم یک گاتهام غم‌انگیز، بروس وینی را مجسم می‌کند که جوهر. او یک اشراف زاده عذاب دیده است، بنابراین جابه جا شده و در اثر زوال وابسته به آن است. برای مثال وقتی برای اولین بار با محل اقامت او روبرو میشویم، بدون این که این ایده به ذهن ما میرسد که این مکان متعلق به دورانی دیگر است، فضای تاریک که با طاقها و زیورآلات یک عمارت قدیمی نوزدهمی مزین شده است.

حتی خود بروس وین نیز با عینکی مانند وینسنت پرایس عذاب در اجتماع ظاهر می‌شود. جوانه خشم او راز تاریکی است که باعث می‌شود جوهر درگیری او را در نهایت بفهمیم بدون اینکه آن را به مردی ترل کنیم. پتینسون انسانیت بی‌سابقه‌های را در مقایسه با نسخه‌های دیگر این شخصیت به ارمغان می‌آورد و جدیت یا بدون کلام منتقل می‌شود. ی ا و ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ا ًً ً ً

باترا فیلم The Batman از برچسب «سینمای ابرقهرمانی» ریر می‌رود؟

در نهایت باید گفت: دید کاملا سیاه فیلم «بتمن» از نهادها، طبقات بالا و عدم امید مطلق آن به شخصیت های دارای اقتدار، آن را به یک اثر بدبینانه تبدیل می کند که پایه های سینمای ابرقهرمانی را از درون زیر سوال میبرد. به همین دلیل، فیلم ترسناک «بتمن» بهعنوان یک بوم بینقص برای مضامینش عمل می کند که شخصیت های اصلی آن به همان اندازه محکوم به یافتن محبت در میان افق تیرهای از دروغ و افسون هستند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا