فیلم و هنر

چرا فیلم «برادران لیلا» توقیف شد ؟ + معرفی فیلم


تیتربرتر سازمان سینمایی دقایقی قبل اعلام کرد برای فیلم تازه سعید روستایی به دلیل اصرار به تخلف و اعلام اصلاح نکردن فیلم توسط کارگردان پروانه نمایش نمی خواهد کرد تا سومین فیلم سعید روستایی تا اطلاع ثانوی مجوز در ایران نداشته باشد!

شرح توقیف رسمی فیلم برادران لیلا


شرح توقیف رسمی فیلم برادران لیلا
شرح توقیف رسمی فیلم برادران لیلا

در اطلاعیه این سازمان: «فیلم سینمایی« رادران لیلا »در اطلاعیه این سازمان. از آن جایی که این فیلم بدون اخذ پروانه نمایش و بی توجه به مقررات به جشنواره کن ارسال شده بود ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با هدف مساعدت و حل مشکل فیلم از تهیه کننده و کارگردان آن تصمیم تا جلسه وضعیت و شرایط فیلم و فرآیند. بن را بررسی کنید.

با تهیه کنندگان فیلم، «برادران لیلا» در سازمان سینمایی مورد بازبینی قرار گرفت و تصمیم و توافق بر این شد که تهیه کننده و کارگردان برای دریافت پروانه نمایش برای ارائه نسخه نهایی در جشنواره کن، موارد و اصلاحات لازم را که بخشی از آنها حتی می کنند. در فیلمنامه مصوب شورای پروانه ساخت نیز وجود ندارد که این مهم حتی در مواردی از اعلامی محقق نش.

برغم آمد و تذکرات لازم برای رعایت قانون و با علم و آگاهی تهیه کننده و نسبت به تبعات غیر قانونی، فیلم بدون همکاری و انجام اصلاحاتی در جشنواره کن به نمایش در می آید. عنانکه عوامل اصلی فیلم با اسرار و ابرام بر ادامه مسیر اشتباه نشان می دهد که اکران فیلم در جشنواره کن را در سر در نمایش می دهد.

از این رو، فیلم «برادران لیلا» به تاسی از اصل «قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری» و به دلیل دلیل اشتباهات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی:، شرکت در جشنواره های خارجی بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه. نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر نسخه اصلاح نشده برغم برداشت و استمرار بر کریت و تکرار بر آن حتی بعد از جشنواره کن و در جشنواره مونیخ و در نهایت رسمی کارگردان محترم مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم، این فیلم. من تو را راحت نمی گذارم، به سراغت خواهم آمد.»


فرودگاه ها:

بازیگران برادران لیلا


بازیگران برادران لیلا
بازیگران برادران لیلا


  • ترانه علیدوستی در نقش لیلا
  • میمان معادی

  • نوید محمدزاده در نقش علیرضا
  • سعید پورصمیمی
  • محمد علیمحمدی
  • فرهاد اصلی
  • محمد علیمحمدی
  • نیره محمدی
  • مهدی حسینی نیا

نقد فیلم «برادران لیلا»

ورایتی – پیتر دبروج

در فیلم «برادران لیلا» یک خانواده ایرانی که زمانی مغرور و پرافتخار بوده و اکنون رقت‌انگیز است، در آستانه پایانی قرار گرفته اما توسط خواهر بااعتمادبه‌نفس خانواده که از تکیه بر مردان برای تصمیم‌گیری درباره سرنوشتش خسته شده است، در امان می‌ماند.

در این نظری نیست، بازیگر نقش لیلا و بازیگر زن نقش اصلی فیلم «فروشنده» بر کل مردان فیلم سایه افکنده اما از زاویه دیگر همین نکته یک وجه تراژیک در فیلم سه‌ساعته و رمان‌گونه سعید روستایی در فیلم سه‌ساعته است. کارگردانی که برای اولین بار فیلمی در بخش مسابقه کن دارد.

رارب ال روستایی را از یک پرتره پرتلاطم خانوادگی دیگر به نام «ابد و یک روز» به خاطر بیاورن. اگر چه تریلر پلیسی فوق‌العاده او یعنی «متری شیش و نیم»، نزدیک‌ترین محصول سینمای ایران به فیلم «ارتباط فرانسوی» هنوز در ایالات متحده آمریکا اکران نشده است اما همین فیلم بود که مرا معطوف به این کارگردان کرد.

روستایی سبک که از دیالوگ‌های درهم، موقعیت‌های اجتماعی خفقان‌آور و تغییر زاویه دید است، انحراف کاملی نسبت به فیلم‌های سرراست و ایرانی‌ها به حساب می‌آید که تا کنون در بازار جهانی راه‌اندازی شده است. داستان‌های افسانه‌مانند مجیدی و چه درام‌های صمیمانه فرهادی به دلیل بهتر نسبی‌شان برای مصرف بین‌المللی مناسبان. فیلمی مانند «برادران لیلا» اما در مقایسه می‌توان کاملاً آزاردهنده باشد چرا که فشار جامعه ایران را به تماشاگرش می‌کند بی‌آنکه زمینه لازم را برای چنین امری فراهم کرده باشد.

گاردین – بیتر بردشاو

سعید روستایی فیلم‌ساز ایرانی یک درام خانوادگی بزرگ، جذاب و شخصیت‌محور را به سبک ایتالیایی-آمریکایی با اجرای خشن، صحنه بزرگ عروسی و تأثیرپذیری‌هایی از «روکو و برادرانش» ساخته ویسکونتی و «پدرخوانده»ی کوپولا می‌کند. حتی در نزاع‌ها و مناقشه‌های فیلم نشانه‌هایی از آرتور میلر هم پیدا می‌شود.

لیلا با والدین مسن خود زندگی می کند. او از کمدرد دوره‌های ناشی از استرس و کار بیش از حد رنج می‌برد و اصولا ن در این میان پرویز (با بازی فرهاد اصلی) که اضافه وزن دارد به عنوان نظافتچی یک مرکز خرید به کار سا خانواده‌ای که با تلاش او برای پسردارشدن حتی بزرگتر و بزرگتر هم می‌شود. فرهاد (با بازی محمد علی محمدی) فقط به تماشای کشتی‌های آمریکایی از تلویزیون علاقه‌مند است. منوچهر (با بازی پیمان معادی) که به کار نمی‌دهد به دنبال طرح‌های حیله‌گرانه برای تصاحب ثروت‌های بادآورده است و علیرضا (با بازی نوید محمدزاده) به کار جدید در کارخانه را رها کرده است چرا که روسا با دستمزد درخواستی‌اش دریافت نکرده‌اند.

اسکرین‌دیلی – لیزا نسلسون

وزن سنت و پیوندهای خانوادگی در فیلم «برادران لیلا» نقش متقاعدکننده‌های دارد. فیلم یک بررسی از دینامیزم درون یک خانواده فقیر و تا به حال صادق تهرانی می‌دهد که صورت‌شان را با سیلی ارائه می‌کند.

سعید روستایی، نویسنده و کارگردان، با اطمینان کامل در فیلم جدید از نظر بصری و مضمونی جاه‌طلبانه‌اش که در ادامه فیلم قبلی شگفت‌انگیزش «متری شیش و نیم» ساخته شده است، حقیقت، دروغ‌ها، ناباورهای متضاد، اقتصادی و عدم امکان هر چیزی. عنوان پیشرفت اجتماعی در نظر گرفت را نشان می دهد.


دنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: مریم بالوی فیلی

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا