اخبار بازار

چرا رسانه ها شایعات را پخش می کنند؟ آیا فایده ای دارد؟

یکی از بخش های کتاب تفکر شفاف رالف دافلی “چرا تبلیغات کار می کنند؟” معرفی پدیده جالبی یا به عبارت دیگر یکی از خطاهای مغزی ما معروف به “اثر خفته” است.

اما چرا رسانه ها آنقدر دروغگو و بعضی اوقات حتی دروغ می گویند که مخاطب ممکن است متوجه شود اشتباه کرده است؟

در طول جنگ جهانی دوم ، ارتش آمریکا بخش بزرگی از پول خود را صرف تبلیغات و ترغیب سربازان برای پیوستن به جبهه جنگ کرد. بسیار ناامیدکننده بودند ، و آنها نشان دادند که فیلم ها کاملاً ارتباطی با شور و شوق جوانان دارند.

ناکارآمدی فیلم ها به دلیل ساختار و محتوای ضعیف آنها نیست بلکه به دلیل آگاهی سربازان از ماهیت تبلیغی و منبع خبری آنها است. اما 9 بعداً اتفاق غیر عادی رخ داد. روانشناسان دوباره شور و شوق سربازان را اندازه گرفتند. تمایل سربازانی که این فیلم ها را می دیدند برای شرکت در جنگ بسیار بیشتر بود. سرانجام ، تبلیغات کار خود را انجام داد.

منابع منطق زودتر از خود استدلال از حافظه ما پاک می شوند و این دلیل “اثر خفته” است. ذهن ما به سرعت فراموش می کند که اخبار از کجا می آیند ، اما پیام خود و معنی آن بعداً حذف می شود و احتمالاً اصلاً حذف نمی شود. اما این چه ارتباطی با شایعات رسانه ای دارد؟

تکرار شایعات از رسانه های مختلف ، حتی اگر می دانیم که منبع خبر معتبر نیست و حتی اگر می دانیم که خبر کذب است ، به تدریج در ذهن ما باورپذیر می شود و بر تصمیمات ما تأثیر می گذارد.

و در برابر این خطای مغزی چه باید کرد؟ به نظر من ، بهتر است تا حد امکان اخبار رسانه‌ها را دنبال کنیم که خنثی هستند و مورد حمایت دولت و سازمان نیستند که تقریباً غیرممکن است !!! و از دوستان و آشنایان بخواهید که اخبار را با ما در میان نگذارند.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا