عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

چرا دود خروجی از اگزوز ژنراتور سیاه رنگ است؟

بررسی دود موتورهای دیزلی (دیزل ژنراتور)

علت ایجاد دود در موتورهای دیزلی به رنگ آن بستگی دارد. و میتوان از رنگ دود خروجی دیزل بسیاری از عوامل و مشکلات موتور دیزل را بررسی کرد گزینه های زیر رنگ دود های خروجی از موتور های دیزلی می باشد:

  • خروج دود سیاه از اگزوز دیزل ژنراتور ـ نشان می دهد که احتراق سوخت ناقص است.
  • خروج دود سفید از اگزوز دیزل ژنراتور ـ نشان می دهد که سوخت در محفظه احتراق سیلندر به درستی نمی سوزد.
  • خروج دود آبی از اگزوز دیزل ژنراتور ـ نشان می دهد موتور دچار روغن سوزی شده است.

درصورتی که نمی توانید دود را ببینید ، نشانه خوبی می باشد زیرا همه چیز در موتور سالم است. این بدان معنی می باشد که موتور سوخت را به خوبی می سوزاند و ذرات سوخت دوده یا آلودگی دیگری در گازهای خروجی موتور وجود دارد.

دود از هر رنگی به طور کلی بد می باشد و باید بررسی شود. ممکن است در هنگام راه اندازی کمی دود سفید مشاهده کنید که در بیشتر موارد طبیعی است. دود علامت وجود چیزی در گازهای خروجی است.

در یک موتور دیزلی مدرن، با مقررات آلایندگی بسیار خوب اگر گاز خروجی به رنگ روشن باشد نشان می دهد که گاز خروجی از هرگونه آلودگی مانند، دوده و بخار آب، آزاد است.و اگر با همه این موارد برخورد کردید نشان می دهد که در اثر احتراق سوخت، در داخل موتور اتفاق نامطلوبی رخ می دهد.

دوده نشانه آن است که موتور بیش از اندازه هوای مورد نیاز در سیلندر دارد، این می تواند به انواع دلایل باشد. کمبود هوا در سیلندر منجر به ایجاد دود سیاه از موتور دیزلی شما می شود. این نشان می دهد که احتراق اتفاق افتاده است، اما احتراق سوخت خود را کامل نکرده است.

دود سفید حاصل از ژنراتور نشان می دهد که مسئله زمان بندی وجود دارد یا نسبت فشرده سازی بد است. این نشان می دهد که سوخت در سیلندرها نمی سوزد. روغن سوخته نیز در استوانه ها با دود آبی نشان داده می شود. به یاد داشته باشید که ممکن است فقط یک سیلندر داشته باشید و ممکن است بقیه سیلندر ها به خوبی کار کنند اما هنوز دود رنگی زیادی دریافت خواهید کرد

دود های سیاه دیزل ژنراتور ها

چرا از موتور های دیزلی دود سیاه می گیرید؟

دود سیاه تولید شده از دیزل ژنراتور شما به دلیل احتراق گازوئیل سوخته در گاز خروجی نیست. این نشانه ای از احتراق ضعیف است. احتراق ضعیف منجر به مصرف سوخت زیاد می شود و ممکن است نشانه ضعف در نگهداری یا خرابی موتور باشد.

دلایل خروج دود سیاه از محفظه احتراق دیزل ژنراتور

هرگاه عمل احتراق سوخت به درستی در محفظه احتراق موتور انجام نشود، دود سیاه علامت آن است که نسبت اختلاط سوخت و هوا در داخل سیلندر بیش از اندازه غنی می باشد لذا سوخت به طور کامل محترق نمی شود و مقداری از آن به صورت دود سیاه از اگزوز دستگاه خارج می شود و به این صورت دستگاه دود سیاه از خود خارج می کند.

بیشتر بخوانید: دیزل ژنراتور

 توربوشارژ معیوب ، محدودیت در سیستم القایی

اگر موتور از فیلتر هوا خود به اندازه کافی هوا دریافت نکند، به دلیل محدودیت زیاد، اکسیژن کافی در سیلندرهای موتور وجود نخواهد داشت. این امر منجر به احتراق ناقص در دیزل خواهد شد. بررسی کنید فیلتر هوا از محدودیت عاری است و آن را تغییر دهید. همچنین از نظر انسداد کلیه لوله های خود را به موتور بررسی کنید .در مقاله به بررسی این نکات پرداخته شده است.

مشکل در انژکتور ایجاد دود سیاه دیزل

مشکل انژکتور، مشکل زمان بندی یا پاک شدن نادرست سوپاپ می تواند باعث ایجاد دود در موتورهای دیزلی آن هم به رنگ سیاه شود. انژکتورهای موتور سوخت را در ذرات بسیار ریز به داخل سیلندرهای موتور اسپری می کنند. این ذرات کوچک سوخت به راحتی اکسیژن را پیدا کرده و احتراق می کنند. اگر انژکتور نقصی داشته باشد، ممکن است نتواند به همین راحتی ریز احتراق را اسپری کند. این ممکن است در اثر مسدود شدن کیفیت سوخت پایین در انژکتورها یا رسوبات گوگرد ایجاد شود. در این حالت تمام انژکتورهای موتور تحت تأثیر قرار می گیرند. اگر دریچه ها یا فاصله شیرها صحیح نباشد ، این امر باعث ایجاد مشکلات احتراق در محفظه می شود و منجر به ایجاد دود سیاه می شود.

کربن بیش از حد در فضاهای احتراق

این مشکل در موتورهای بسیار قدیمی یا موتورهایی که از سوخت کم استفاده می کنند بسیار رایج می باشد. اگر مشکلات دیگری باعث ایجاد دود سیاه شده و برطرف شده باشد، ممکن است برای تمیز کردن سیستم نیاز به توجه بیشتری باشد. غالباً می توان با کارکردن موتور روی یک بار زیاد برای مدت زمانی که کربن اضافی آن را سوزاند،مشکل دود سیاه را رفع کرد.

فشرده سازی کم سیلندر

اغلب توسط اجزای فرسوده ایجاد می شود، اما همچنین می تواند به دلیل چسبیدن حلقه های پیستون ایجاد شود. این نشانه آن است که زمان آن است که به طور قابل توجهی در موتور انجام دهید و آن را به فرم خوبی برگردانید.

سوخت بی کیفیت

سوخت بی کیفیت دلیل بسیاری از مشکلات است. اگر گوگرد زیادی داشته باشد، می تواند انژکتورها را مسدود کرده و به موتور آسیب برساند. سوخت اغلب با کیفیت پایین دارای محتوای آب بالایی است که در ابتدا منجر به دود سفید موتور می شود، اما این آب می تواند به انژکتورها و اجزای دیگر آسیب برساند و منجر به دود سیاه شود. با تغییر سوخت در این مرحله مشکلی حل نمی شود ، شما به یک مهندس ژنراتور نیاز دارید.

دود های سفید دیزل ژنراتور ها

دود سفید از دیزل ژنراتور شما به دلیل احتراق گازوئیل سوخته در گاز خروجی یا آب موجود در سوخت ایجاد نمی شود. دود سفید ساطع شده دیزلی است که به درستی در سیلندرهای موتور یا بخار حاصل از آب موجود در سوخت احتراق پیدا نمی کند.

دلایل عمده ایجاد دود سفید از دیزل ژنراتور

اگر موتور قادر به احتراق کامل سوخت نباشد ، ایجاد دود سفید می کند  که چند دلیل می تواند داشته باشد. یکی از دلایل برای دود سفید، ممکن است نسبت فشرده سازی می باشد که اگر صحیح نباشد (یعنی نشتی فشرده سازی)دیزل ژنراتور دچار دود سفید می شود. اگر پمپ بنزین یا انژکتور مشکلی داشته باشد، هر چیزی که زمان موتور را از بین ببرد می تواند منجر به دود سفید موتور دیزل شود.

آب موجود در سوخت نیز باعث ایجاد دود سفید می شود. آب موجود در سوخت به انژکتورها و سیستم سوخت شما آسیب می رساند.همچنین اگر موتور سرد باشد در ابتدای کار دود سفید تولید می شود.

دود های آبی دیزل ژنراتور ها

دود آبی حاصل از دیزل ژنراتور به دلیل سوختن روغن در سیلندرها ایجاد می شود. ورود روغن به محفظه احتراق طبیعی نمی باشد و بنابراین دود آبی نشانه این است که مشکلی در موتور شما وجود دارد. شما باید با کارشناسان فنی شرکت بینش ابتکار تماس حاصل فرمایید تا نگاهی به آن بیندازند.

دلایل عمده ایجاد دود آبی از دیزل ژنراتور

همانطور که گفته شد، دود آبی به دلیل وجود روغن در محفظه احتراق می باشد، بنابراین باید بررسی کرد که چطور روغن می تواند به محفظه احتراق وارد شود؟راه های زیادی وجود دارد و مثال هایی از جمله پمپ تزریق معیوب، پمپ بالابر معیوب، سیلندرهای فرسوده، حلقه های پیستون فرسوده یا مهر و موم های بد سوپاپ می تواند باعث شود روغن داخل سیلندر قرار گیرد و دود آبی به شما بدهد.

حلقه های پیستون فرسوده

در صورت استفاده از حلقه های پیستون، روغنی که سیلندرها را روغن کاری می کند از حلقه های پیستون رد می شود و به داخل سیلندر می رود، جایی که گرمای حاصل از احتراق دیزل باعث سوختن آن می شود و دود آبی را آزاد می کند.

سیلندر های فرسوده

وقتی سیلندرهای شما فرسوده می شوند، فاصله کمی بین حلقه پیستون و دیواره سیلندر باقی می ماند. در این حالت تغییر حلقه های پیستون کمکی نخواهد کرد و در نهایت با شکاف باقی خواهد ماند و روغن از حلقه پیستون به محفظه احتراق نشت کرده و در آنجا می سوزد که باعث تولید دود آبی در موتورهای دیزلی شما می شود.

رقیق شدن سوخت در روغن

اگر روغن با گازوئیل رقیق شود، اجازه می دهد از بین حلقه پیستون و دیواره سیلندر عبور کند. همچنین اگر روغن به طور تصادفی به سیستم سوخت اضافه شود و گازوئیل به روغن آلوده شود،این امر نیز اعمال خواهد شد.

مهر و موم بد سوپاپ

مهر و موم های شیر سوپاپ باعث خرابی می شود.در صورتی که روغن موتور به داخل سیلندر مجدد برگردد ،باعث احتراق در سیلندر می شود و دود آبی از اگزوز موتور خاعیب یابی و علت دود در موتورهای دیزل ژنراتور گاهی رنگ دود خروجی از اگزوز دیزل ژنراتورها نشان دهنده یک نقص است که برای برطرف کردن آن باید سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کرد. اگر اپراتور یا مالک دستگاه، علت دود موتورهای دیزل را نداند و گمان کند این تغییر رنگ بی دلیل است، خرابی دستگاه مضاعف خواهد شد، لذا واجب است اپراتور یا مالک اطلاعات کافی در این مورد کسب کند. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع دود و علت ایجاد آن آشنا شوید.

علت دود موتورهای دیزل که به رنگ سفید است، از عدم شکل گیری درست احتراق در محفظه سیلندر ناشی می شود. معمولاً علت دود سفید دیزل ژنراتور ناشی از موارد زیر است.

سرما و سرد بودن موتور

چه عامل سرما که موجب سرد شدن موتور می شود، چه کار نکردن موتور دیزل ژنراتور برای مدتی که به اصطلاح سرد شدن موتور را به دنبال دارد، باعث می شود که در هنگام استارت دود سفید از اگزوز خارج شود. علت این دود، سرد بودن قطعات در ابتدای کار است. زمانی که قطعات موتور سرد است، کمی هوای داغ را (به دلیل انتقال دما) به خود جذب می کنند. این هوای جذب شده موجب احتراق ناقص و درنتیجه دود سفید می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا