اخبار بازار

چرا تدوین استراتژی مدیریت دانش مهم است؟

چرا تدوین استراتژی مدیریت دانش مهم است؟
چرا تدوین استراتژی مدیریت دانش مهم است؟

“چرا استراتژی مدیریت دانش مهم است” عنوان مقاله است که دلایل عدم موفقیت سیستم های مدیریت دولتی و اهمیت توسعه استراتژی مدیریت دانش در سازمان را توضیح می دهد.

اگر طرفدار موسیقی سنتی ایران هستید ، هیچی! اما اگر اینطور نیستید ، احتمالاً آهنگ زیبای 93.5 مگاهرتز FM “هوای گریه” را با آهنگ سیمین بابانی و صدای بی نظیر همایون شجریان شنیده اید که از این طریق شروع می شود:

من به قلب کسی دلبسته نیستم ، به قلب کسی دلبسته نیستم ، به تکه های پاره شده ام ، مرا آزاد کن

چند روز پیش ، وقتی این آهنگ را برای خودم زمزمه می کردم ، احساس کردم وضعیت سیستم های مدیریتی در سازمان های ما شبیه به همان “صفحه موج” است که همایون می گوید؛ ره رها

در سالهای اخیر با سازمان های بزرگ و شرکت های بزرگی در صنعت مادر درگیر شده ام.ترک کردن“موارد زیادی در آنها جریان دارد. شرکتهایی که از اواسط دهه 1970 انواع استاندارد ها را پیاده سازی می کنند و سیستم های مدیریتی را پیاده سازی می کنند ، اما بر اساس آنها هرگز به نتیجه مطلوب نرسیده اند. استانداردهای مدیریت کیفیت ، سیستم های تأمین ، مدارهای کنترل کیفیت از جمله مواردی هستند که مدیریت دانش می تواند به این لیست اضافه کند.

دلایل زیادی برای عدم موفقیت سیستم های مدیریت وجود دارد و مقالات مفصل را می توان برای هر یک نوشت. در این مقاله می خواهم به طور خلاصه به یکی از این موارد بپردازم ، اما قبل از آن ، بررسی داستان کوتاه و واقعی زیر ، بدون مدرک نیست.

مدیر عامل شرکت X که زیر مجموعه یکی از بزرگترین هلدینگ های کشور است و برای ارائه گزارش های دوره ای در سطح نگهداری ، نشستن را نشان می دهد. مدیریت دانش او از مدیرعامل شرکت تابعه دیگری می شنود. در این مرحله ، صدای درونی به او می گوید “” اما ما کمتر هستیم!! . صبح روز بعد ، برای تحقق دستورالعمل های صدای کشور ، به دنبال مشاوره مدیریت دانش است و از انتخاب مشاور بدون ممیزی مناسب کاسته می شود ، مدیرعامل و پروژه مدیریت دانش شرکت به طور رسمی در حال انجام است. به گفته عمان مارکی نتیجه این پروژه و پروژه ها بسیار واضح است:

من این را با جزئیات عالی گفتم؛ حدیث مفصل این خلاصه را برای خود بخوانید

وقتی نمی دانیم به دنبال چه چیزی هستیم ، احتمالاً به دنبال چیزی نیستم! دلایل زیادی برای عدم موفقیت سیستم های مدیریت وجود دارد ، اما یکی از مهمترین دلایل بروز این عارضه ، ارتباط ناکافی این سیستم ها با اهداف و استراتژی های سازمان است. برای موفقیت در اجرای مدیریت دانش ، اهداف ، استراتژیها و معیارهای کلیدی عملکرد مدیریت دانش باید با اهداف ، استراتژیها و معیارهای عملکرد اصلی سازمان مطابقت داشته باشند. در غیر این صورت ، مدیریت دانش همان “شکستن تابلو” خواهد بود!

برای ایجاد تعادل بین مدیریت دانش و اسناد بالادستی ، باید استراتژی های مدیریت دانش را تدوین کنیم. استراتژی مدیریت دانش چارچوب حرکت به سمت اهداف سازمانی را تعریف می کند. استراتژی مدیریت دانش طرحی مفصل است که مراحل لازم برای دستیابی به اهداف مدیریت دانش را به روشی جامع و جامع شرح می دهد. تدوین استراتژی مدیریت دانش ، اصول و مبانی مدیریت دانش را تقویت می کند و فعالیت های عملیاتی مدیریت دانش را در دوره های زمانی برنامه ریزی شده تقویت می کند تا بتواند مدیریت سازمان را کنترل و اندازه گیری کند و مدیریت این برنامه را اندازه گیری کند. یک استراتژی مدیریت خوب و روشن دانش می تواند به شما کمک کند:

  • افزایش آگاهی و درک مدیریت دانش در سازمان
  • موارد تجاری را بیان کرده و مزایای احتمالی را توضیح دهید
  • به دستیابی به اهداف کلی سازمان کمک کنید
  • تعهد به مدیریت ارشد سازمان
  • منابع مدیریت دانش را جذب کنید
  • هماهنگی ، مسئولیت پذیری و چابکی در برنامه های مدیریت دانش
  • ایجاد تعادل بین ارکان اصلی اجرای مدیریت دانش (کارمندان ، فرایندها ، فناوری ها و …)
  • سنجش کارایی مدیریت دانش

داشتن یک استراتژی مدیریت دانش مستند بسیار مهم است و یک اصل اساسی در اجرای مدیریت دانش است. فرقی نمی کند سازمان تلاش جدیدی را برای ایجاد مدیریت دانش موجود یا توسعه برنامه انجام دهد. استراتژی مدیریت دانش باید مطابق با اهداف مشاغل سازمان باشد و رمز موفقیت در اجرای مدیریت دانش در سازمان است.

سازمان های موفق در اجرای مدیریت دانش که می توانند ارتباط مستقیمی و واضح بین اهداف مدیریت دانش و استراتژی ها با اهداف و استراتژی های کسب و کار برقرار کنند. به عبارت دیگر ، مدیریت دانش می تواند موفقیت آمیز باشد زیرا بخشی از بدنه کشتی در حال حرکت سازمان است ، به جای تخته شکسته که بی هدف در دریای خشن حرکت می کند.

در پایان ، گوش دادن به آهنگ زیبای گریه هوا بی لطف نیست …

# مدیریت_استعدادی # احمد سپهری # دانش_دانش_محور_مدیریت_مدیریت_شرکه # دانش_مدیریت_محور__فرهنگی_محور_پیشرفت دانش # تدوین استراتژی مدیریت دانش

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا