عمومیکسب و کار های برتر ایجی مارکت

چرا بسته بندی محصولات مهم است

بسته بندی انواع محصولات در جذب مشتریان جدید و وفاداری مشتریان قدیمی می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد. همانطور که می دانید جذب مشتری به معنای فروش بیشتر مجموعه و در نهایت سود بسیار بالای برند شما است. از بسته بندی می توان به عنوان ابزاری جهت بازاریابی محصولات خود استفاده کرد. در این مقاله اهمیت نمونه بسته بندی و تاثیر آن در فروش را برای شما شرح داده ایم، با ما همراه باشید.

بسته بندی انواع محصولات برای حمل آسان تر و سالم رساندن محصول به دست مشتری  نهایی استفاده می شود؛

استفاده از بسته بندی می تواند فرصتی بزرگ برای افزایش فروش مجموعه ی شما باشد.

بر اساس نظرسنجی و تحقیقات اخیر، 72 درصد از افراد، تاثیر طراحی و کیفیت بسته بندی بر روی تصمیمات خرید خود را تایید کردند.

اگر برای طراحی بسته بندی محصول خود از ایده های خلاقانه استفاده نکنید، در واقع فرصت تبلیغات، بازاریابی و در نهایت فروش بیشتر مجموعه ی خود را از دست داده اید.

بیایید بررسی کنیم که چگونه بسته بندی محصول می تواند بر فروش تأثیر بگذارد و چرا اینقدر مهم است.

مزایای استفاده از بسته بندی باکیفیت و اختصاصی چیست؟

کیفیت و طراحی بسته بندی محصولات اهمیت دارد؟

قطعا جواب این سوال بله است.

بسته بندی نقش های اساسی و مهم برای شرکت ها و مشتریان آن ها ایفا می کند.

نقش های مختلفی مثل بازاریابی، فروش و شناخت بیشتر برند را بر عهده دارد.

در ادامه به اهمیت بسته بندی در فروش برند می پردازیم:

یکی از نقش های مهم و کاربردی که بسته بندی دارد، محافظت از محصولات داخل بسته بندی از زمان ارسال و حمل آن، تا لحظه ی باز کردن بسته توسط مشتری است.

اگر محصول هنگام تحویل به مشتری آسیب ببیند، قطعا تصور او از شرکت شما هم آسیب خواهد دید و احتمالا مجبور به تعویض، جایگزینی یا عودت دادن هزینه ی محصول هستید.

طراحی بسته بندی برای ادویه باید به گونه ای باشد که به راحتی باز شود، این کار باعث می شود مشتری تجربه ی بهتری از پکیجینگ برند شما داشته باشد.

استفاده از بسته بندی اختصاصی و منحصر به فرد باعث می شود محصولات برند شما در ذهن مشتریان ماندگار شود.

بسته بندی باید از طریق متن، تصاویر و… اطلاعات کافی را به مشتری ارائه دهد تا مصرف کننده بتواند به سرعت تشخیص دهد که چه چیزی داخل بسته وجود دارد.

استفاده از رنگ مناسب و متفاوت می تواند برای درک بهتر محصول توسط مشتری تاثیرگذار و برای برند شما مفید باشد.

زمانی  که از خود در بسته بندی محصولات استفاده کنید، باعث شناسایی محصولات و برند خود می شود مشتری برند شما را راحت تر کند.

بسته بندی هایی که از لوگو، رنگ ها و فونت مربوط به برند استفاده می کنند، به مشتری کمک می کند تا برند شما را راحت تر شناسایی کنند.

استفاده از لوگو، رنگ ها و فونت مناسب و مرتبط با برند در بسته بندی اختصاصی می تواند به مشتریان جدید کمک کند تا با برند شما آشنا شوند و به راحتی با محصولات ارتباط برقرار کنند.

بسته بندی باید با برند شرکتی که محصول را می فروشد، مطابقت داشته باشد، چون بسته بندی یک فرصت عالی برای برندینگ و تبلیغات است.

بسته بندی محصولات نقش اساسی در افزایش فروش دارد که در ادامه به اهمیت بسته بندی می پردازیم.

بسته بندی محصولات چگونه می تواند فروش برند شما را افزایش دهد؟

از آنجایی که از هر 10 خریدار 7 نفر می گویند که بر تصمیمات خرید آن ها تأثیر می گذارد، شرکت ها باید طراحی بسته بندی محصولات برند خود را هم از نظر کارایی و هم از نظر بازاریابی و فروش در نظر بگیرند و انتخاب کنند.

بسته بندی چه تاثیری در فروش مجموعه ی شما دارد؟

هنگامی که مصرف کنندگان با تنوع زیادی از محصولات در فروشگاه مواجه می شوند، عامل اصلی در تصمیم گیری آن ها بسته بندی محصول است.

بسیاری از خریداران، محصولی را انتخاب می کنند که بسته بندی آن جلب توجه می کند.

اکثر افراد حداقل یکبار محصولی را فقط به دلیل بسته بندی جذابی که داشته و جلب توجه کرده است خریداری کرده اند.

بسته بندی باکیفیت و جذاب باعث می شود محصول شما نسبت به محصول رقبا متمایز شود و در واقع به فروش مجموعه ی شما کمک می کند.

بسته بندی محصولات اولین برداشتی است که افراد از برند شما دارند، به همین دلیل بهترین کار این است که اولین برداشت برند شما به خوبی ایجاد شود.

اگر بسته بندی شما باکیفیت باشد، مشتریان، برند و محصولات شما را ارزشمند می دانند و احتمال خرید مجدد این افراد از شما به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

محافظت از محصول داخل بسته بندی برای مشتری اهمیت دارد؛

بسته بندی باید محکم و مقاوم باشد تا هنگام حمل محصول آسیب نبیند.

اگر این موارد در بسته بندی رعایت نشود، از نظر خریداران، شرکت انتخابی آن ها به اندازه ی کافی به محصولات و مشتریان خود اهمیت نمی دهد.

بسته بندی حتی می تواند یک ابزار موثر در بازاریابی آنلاین باشد.

مشتریان شما ممکن است تصاویر یا ویدئویی جذاب از بسته بندی محصول خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و اینکار برند شما را بهبود می بخشد و به مرور زمان مشتریان جدیدی جذب برند شما می شوند.

در یک نظرسنجی، 60 درصد از خریداران محصولات آنلاین گفتند که تمایل دارند عکس یا ویدیوی محصول جدید را که بسته بندی خاص و لوکس دارد به اشتراک بگذارند.

در میان افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده بودند، 35 درصد از افراد تمایل به تماشای ویدیو آنباکسینگ هستند و 55 درصد از افراد گفتند که دیدن ویدئو بازگشایی جعبه ی منحصر به فرد، حس اشتیاق در آنها بوجود می آورد که آنها میل بیشتری برای خرید محصول دارند.

تأثیر بسته بندی محصول بر رفتار خرید مصرف کننده

بسته بندی اصولی و استاندارد بر درک مصرف کنندگان از برند شما تاثیر می گذارد به همین دلیل افراد زیادی می توانند با برند شما ارتباط موثر برقرار کنند و در نهایت محصولات بیشتری از مجموعه ی شما به فروش می رسد.

طراحی اختصاصی بسته بندی، به ویژه استفاده از رنگ مرتبط با محصول و برند، نقش مهمی در درک خریداران از برند شما دارد.

بر اساس مقالات منتشر شده در وب سایت های معتبر خارجی، به این موضوع اشاره شده است که بسته بندی خوراکی ها و مواد غذایی بر درک کودکان از طعم محصولات تأثیر دارد.

تحقیقات اثبات کرده است که رنگ ها تاثیر زیادی در فعالیت های مغزی و تصمیمات افراد دارد.

وقتی افراد بسته بندی جذابی را می بینند، فعالیت مغزی شدیدتری دارند که در اکثر مواقع به خرید محصول ختم می شود.

بطور مثال رنگ قرمز محرک است و ضربان قلب را افزایش می دهد همچنین ممکن است اشتها را افزایش دهد، به همین دلیل است که بسیاری از شرکت های مواد غذایی و نوشیدنی از آن در لوگو و بسته بندی خود استفاده می کنند.

چگونه بسته بندی مناسب با برند خود را انتخاب کنیم؟

موارد زیر را در نظر بگیرید تا در انتخاب بسته بندی مناسب به شما کمک  کند:

مخاطبین هدف برند شما:

یکی از عوامل کلیدی و مهم که باید در نظر داشته باشید، مخاطبان هدف شما هستند.

شما باید ترجیحات، علایق و انتظارات آن ها از محصول و برند خود را بدانید.

از طریق نظرسنجی می توانید اطلاعاتی مثل، سلیقه، انتظارات مشتریان و نظرات کاربران را دریافت کنید و در نهایت بسته بندی مناسب برای محصولات برند خود را تهیه کنید.

به عنوان مثال، مشتریان شما ممکن است بسته بندی هایی که به راحتی باز می شوند و کاربردی هستند و یا رنگ های ملایم و پاستلی در بسته بندی خود را ترجیح دهند.

مطابقت داشتن بسته بندی با برند شما:

بسته بندی باید با برند شما همخوانی داشته باشد، این کار به افراد کمک می کند تا محصولات برند را به راحتی شناسایی کنند و باعث بهبود هویت برند شما شوند.

محافظت از محصول داخل بسته بندی:

با توجه به نوع محصولی که پکیجینگ می شود باید بسته بندی کاربرد محافظت از محصول را داشته باشد تا کالا سالم به دست مشتری نهایی برسد.

برای مثال، بسیاری از محصولات غذایی به بسته بندی نیاز دارند که رطوبت و اکسیژن را از خود دور نگه دارد، یا عایق سرما و گرما باشد، بنابراین استفاده از بسته بندی هایی که این کار را انجام می دهند بسیار کاربردی و مهم است.

در پایان اضافه کنیم که خیلی مهم است که بسته بندی محصول خود را به که در حوزه شما تجربه دارد بسپارید.

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه

لطفا ایمیلتان را در فرم زچرا باید به بسته بندی اهمیت داد و نقش بسته بندی چیست؟

پیشرفت و توسعه تکنولوژی در دنیا بر نوع و شیوه زندگی افراد تأثیر بسیار زیادی گذاشته است که قابل قیاس با گذشته نیست.

نتایج این پیشرفت ها در همه جوانب زندگی اعم از تهیه و تولید مواد غذایی و عادات مصرف و نحوه بسته بندی قابل مشاهده است. در صنعت مواد غذایی موجب به وجود آمدن شیوه های جدید در بسته بندی محصولات گردیده است. بسته بندی نقش به سزایی در زندگی جوامع بشر دارد. از مواد غذایی و دارویی گرفته تا لوازم خانگی و صنعتی و کالاهای مصرفی و … همه این موارد به گونه ای با بسته بندی مرتبطند.

بسته بندی سبب ایجاد ارزش افزوده در محصولات تولیدی می گردد و این یکی از مهم ترین نقش های بسته بندی می باشد. با توجه به آمار و اسناد معتبر موجود، متوسط هزینه بسته بندی 10 درصد قیمت تمام شده کالاهای صادراتی است اما می تواند تا 90 درصد باعث ایجاد ارزش افزوده گردد. از دو جهت ارزش افزوده مورد بررسی قرار می گیرد، از این جهت که سبب افزایش سطح درآمد ملی می گردد، و از جهت دیگر باعث بالا رفتن ارزش محصولات صادراتی می شود.

 • نقش ضروری یک محصول است.
 • شناساندن محصول به مشتریان و نگهداری از آن از زمان تولید تا مصرف.
 • جمع آوری، مرتب نمودن و یا نظم دادن به کالا ها و یا محصولات معنای بسته بندی است.
 • هنر و آماده سازی و حفاظت از مواد غذایی برای نگهداری، انبار کردن، انتقال و توزیع ، ذخیره و در نهایت فروش است.
 • به گونه ای که کم ترین مشکلی در هنگام تولید تا مصرف به محصول و از طرف دیگر به محیط زیست وارد نشود.

ایمنی مواد غذایی و نقش بسته بندی در آن

در صنعت مواد غذایی از بسته بندی جهت حفظ کیفیت و به حداقل رساندن ضایعات مواد غذایی و کاهش استفاده از نگهدارنده ها از زمان تولید تا مصرف استفاده می شود.

انتخاب مواد بسته بندی

مهم ترین ویژگی هایی که در انتخاب مواد بسته بندی مهم هستند عبارتند از :

 • عدم تأثیر متقابل سوء بین محصول و ماده بسته بندی.
 • مقاومت مواد بسته بندی در برابر رطوبت، شکستگی، اضافه وزن، برخورد ضربه و سوراخ شدگی.
 • مقاومت حرارتی ماده بسته بندی.
 • عدم تأثیر اثرات نور بر روی محصول غذایی.

برچسب زدن محصول

بسته بندی مواد غذایی باید مطابق با استانداردهای برچسب زنی و تبلیغات باشد.

برچسب محصول باید شامل این موارد باشد:

 • نام محصول
 • ترکیبات و مواد تشکیل دهنده آن
 • تاریخ استفاده
 • شرایط نگهداری

بسته بندی های هوشمند مواد غذایی

امروزه بسیاری از کشورها توانایی فناوری نانو در صنایع غذایی را کشف کرده اند و در حال سرمایه گذاری در این راه هستند. با افزایش تأثیرات فناوری نانو بر صنایع غذایی و ورود این محصولات به بازار مصرف، اهمیت سلامت این دسته از مواد غذایی بیشتر مطرح می شود.

اهمیت سلامت مواد غذایی سبب شده تا برای مثال با استفاده از فناوری نانو با نزدیک شدن به تاریخ انقضای مواد غذایی به خریداران و فروشندگان هشدار داده شود و یا نوعی از بسته بندی به بازار آمده است که شامل رشته ای از نانو حسگرهاست که دارای حساسیت بالایی نسبت به گازهایی است که از مواد غذایی آزاد و سبب فساد آنها می شوند. و این نانو حسگرها تغییر رنگ می دهند. این تغییر رنگ، علامت واضحی از سلامت یا فساد ماده غذایی است. نمونه دیگر استفاده از کیسه های پلاستیکی است که از کیسه های موجود در بازار بسیار سبک تر و در برابر گرما بسیار مقاوم تر هستند.

هدف بسیاری از شرکت ها افزایش عمر مفید محصولات با استفاده از بسته بندی های هوشمند است. در واقع علاقه مصرف کنندگان به استفاده از مواد غذایی سالم و تازه در بسته بندی های مناسب سبب پیشرفت این صنعت گردیده است.

نقش بسته بندی در توسعه صادرات

به جهت افزایش توان رقابتی در بازارهای بین المللی، تولید کنندگان و صادرکنندگان توجه بسیار خاصی به بسته بندی دارند علاوه بر آن بسته بندی یکی از ابزارهای بازایابی نیز به شمار می رود.

یکی از مهم ترین عوامل تأثیر گذار در ارائه محصول در بازارهای بین المللی، توجه به هنر طراحی بسته بندی است که می تواند درک مشتریان را نسبت به محصولی تغییر داده و شانس خرید آن را در بازار هدف افزایش دهد.

موادی با پایه نشاسته، قند و فیبر گیاهی در بسته بندی تولیدات کشاورزی علاوه بر اینکه توسعه صنعت بسته بندی را به همراه داشته است بلکه مقرون به صرفه بوده و به راحتی قابل دسترس هستند.

مهم ترین بخش صنعت بسته بندی، قابلیت بازیافت و استفاده مجدد از بسته بندی مواد غذایی است که هر روزه در حال به روز رسانی و پیدا کردن روش های جدیدی برای استفاده مجدد از بسته بندی مواد غذایی می باشد.

نکات مهم در بسته بندی صادراتی

 • مطابق با استانداردها
 • مطابق با مقررات و قوانین کشور
 • جلب توجه خریدار و ترغیب او به منظور خرید محصول
 • استفاده از بسته بندی متناسب با نیازها و خواسته های بازار هدف
 • افزایش توان حفاظت و نگهداری از ویژگی های کالای درون بسته بندی (مثل طعم، رنگ، مزه، بو و …)

یر وارد کنید

 

دکمه بازگشت به بالا