اخبار بازار

پیچیدگی استخراج و طراحی پرسنل در زنجیره ها و فروشگاه های بزرگ – قسمت دوم: نقشه همدلی

در بخش اول ، در مورد طراحی Persona برای فروشگاه های بزرگ و زنجیره های بزرگ بحث می کنیم

در این بحث دو موضوع زیر را مورد بحث قرار خواهیم داد:

 • یک مورد تست برای طراحی انواع تبلیغات در یک فروشگاه بزرگ لباس
 • نقشه همدلی پارچه

بیایید بگوییم که شما یک فروشگاه بزرگ لباس دارید و می خواهید مشتریان خود را طبقه بندی کنید. در ساده ترین حالت ، شما می توانید آنها را بر اساس جنسیت زن و مرد ، یا بر اساس سن کودک و بزرگسال طبقه بندی کنید. بیشتر ما با مقوله ذکر شده در بالا آشنا هستیم و ممکن است عناوین این نوع را در غرفه های فروشگاه مشاهده کرده باشیم. در طراحی اولیه ، این عناوین می توانند نمایانگر مشتریان فروشگاه باشند ، اما اگر عناوین به درستی انتخاب شوند و نحوه طبقه بندی آنها می تواند به شما کمک کند تجزیه و تحلیل مفصلی از شغل خود داشته باشید.

آیا می توانید به سوالات مشابه در مورد این فروشگاه پاسخ دهید؟

آیا همه مردان رفتار خرید یکسان دارند؟

کدام منطقه از مشتریان برای شما سودآورتر است؟

برای توسعه و خرید باید روی چه نوع محصولاتی تمرکز کنید؟

کدام یک از خریداران از خرید کالای خاصی مانند کت و شلوار جلوگیری می کند؟

آیا همه زنان چانه زنی می کنند؟

و بسیاری سؤال دیگر …

برای پاسخ به انواع سؤالات کلیدی برای مشتریان خود ، باید یک تحلیل و درک دقیق و دقیقی از خریداران و مشتریان موجود در فروشگاه داشته باشید و به درستی طبقه بندی کرده و به انواع مختلفی از آنها برسید. شما باید بتوانید داده های لازم را از نمایندگان هر گروه مشتری بدست آورید و نتایج و تحلیل های لازم را تهیه کنید.

در واقع ، هدف Persona Design استخراج صحیح تعداد زیادی طبقه بندی ها و دسته بندی مشتریانی است که ممکن است رفتارها و شرایط خرید بسیار مشابهی داشته باشند و این دسته ها طیف گسترده ای از مشتریان را تحت پوشش خود قرار می دهند.

برای برنامه ریزی صحیح شخصیت ، ابتدا باید مشتری یا مشتری را بر اساس موضوعاتی از قبیل علایق خریداران ، خصوصیات مشترک ، ویژگی های مشترک کالاهای خود و تجربیات خودمان که از بررسی داده های موجود بدست می آیند طبقه بندی کنیم.

در زیر نمونه ای از نحوه طبقه بندی خریداران در فروشگاه پوشاک مردانه وجود دارد:

1- لباس ورزشی: کلیه خریدارانی که فقط لباس ورزشی خریداری می کنند

2- خریداران منزل: کلیه خریدارانی که فقط لباس منزل خریداری می کنند

3. کیف های ورزشی: کلیه خریدارانی که فقط لباس ورزشی خریداری می کنند

حال با فرض اینکه سه مورد فوق سه دسته اصلی مشتری در فروشگاه شما را نشان می دهد و با استفاده از چارچوب “هفت است” که در بخش اول به آن اشاره کردیم ، داده ها را برای این گروه های مشتری در یک نقطه تجزیه و تحلیل می کنیم.

فرض کنید در پایان بازه پس از تجزیه و تحلیل داده ها نتایج زیر را بدست می آورید:

 • خرید منازل: دامنه کودکانی در سنین 40 تا 65 سال که عمدتاً با خانواده خود خریداری می کنند و میانگین خرید آنها یک سال است و میانگین خرید آنها بالاتر از میانگین خرید مشتری ، 35٪ مشتری و 28٪ از کل سود است. این بخش مشتری
 • کالاهای ورزشی: دامنه افراد 15 تا 35 ساله ، نیمی از خرید به تنهایی و نیمی با دوستان ، با متوسط ​​خرید برابر با نیمی از میانگین خرید کلیه مشتریان فروشگاه ، 20٪ مشتری را تشکیل می دهند که بیشتر آنها 4 ماه است. آنها خریدهای سال اول را انجام می دهند و 22٪ از کل سود از مشتریان است
 • کالاهای ورزشی: افراد 18 تا 30 ساله ، نیمه تنها و نیمی با خانواده یا دوستان ، با میانگین خرید دوبار در سال ، 40٪ از مشتریان فروشگاه و 45٪ سود به این بخش از مشتریان رسیده اند.

با این حال ، نتایج تحلیل فوق نشان می دهد که در این مثال ، این سه دسته 85٪ از مشتریان ما و 95٪ سود این سه دسته را تشکیل می دهند ، بنابراین می توانند نمایندگان اولیه خوبی برای پرسونا باشند. وجود داشت با این وجود ، ممکن است متوجه شوید که برخی از این دسته ها را برای تجزیه و تحلیل دقیق تر به زیر گروه های کوچکتر تقسیم می کنید.

 • ورزش خرید شخصی: افرادی که فقط تصمیم می گیرند و می خرند
 • مشاوره خرید ورزشی: افرادی که با مشورت دیگران خرید می کنند

این باعث می شود که چهار نامزد بعدی برای انواع پرسنل در این فروشگاه وجود داشته باشد.

 • 1- خرید لباس ورزشی
 • 2. مجلس نمایندگان
 • 3- خرید یک ورزش واحد
 • 4- مشاوره خرید ورزشی

اکنون می توانید این چهار دسته تماس را مجدداً درک کرده و نمایه هرکدام از آنها را ویرایش کنید.

علاوه بر چارچوب “هفت است” که می تواند در آنالیز خریدار اولیه استفاده شود ، ابزارهای دیگری نیز برای درک دقیق مخاطبان وجود دارد.

نقشه همدلی ابزاری است که می تواند برای درک و درک مخاطبان تجاری خریداران ، مشتریان و کاربران به طور یکسان استفاده شود. خالق این ابزار ابتدا آقای دیو گری بود و بعد بروزرسانی شد. در سال 2017 ، نسخه به روز شده با شکل زیر منتشر شد. مراحل پیشنهادی برای انجام کار و پاسخ به سؤالات در تصویر نشان داده شده است

لینک بارگیری
لینک بارگیری

پس از دستیابی به طبقه بندی اولیه پرسنل ، می توانید از طریق ابزارها و ابزارهای تحقیق فوق ، درک عمیقی از هر بخش مشتری و ویژگیهای مشترک آنها کسب کرده و برای هر گروه مشتری پروفایل بسازید.

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه اخبار کسب و کار کلیک کنید 

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده وبانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا