پشیمانی از لمینت دندان

لمینت دندان روشی قابل اعتماد و بسیار رایج برای اصلاح طرح لبخند به کمک دندانپزشکان است که برای اصلاح طیف گسترده ای از نقص های ظاهری دندان و کمک دستیابی به لبخندی زیباتر مورد توجه است.  تقریبا بیشتر افراد در صورت داشتن مشکلات زیبایی دندان می توانند لمینت دندان انجام دهند اما اگر شما جزو هر یک از 6 گروه زیر هستید به هیچ عنوان واجد شرایط اصلاح طرح لبخند با این روش نخواهید بود.

در چه افرادی امکان لمینیت دندان وجود ندارد؟

1. افراد مبتلا به پوسیدگی دندان

تقریبا اولین شرط نصب لمینت عاری بودن دندان از هرگونه علائم پوسیدگی است. تا زمانی که پوسیدگی به طور کامل برطرف نشود به هیچ عنوان امکان نصب وجود نخواهد داشت. زیرا رها کردن پوسیدگی زیر لمینت می  تواند باعث پیشرفت آن شده و در نهایت نه تنها درمان لمینت را با شکست مواجه می کند بلکه می تواند باعث از دست رفتن دندان نیز شود.

2. افراد مبتلا بیماری لثه

بیماری لثه اشاره به وضعیت هایی دارد که در آن بافت لثه از حالت طبیعی خارج شده و دچار علائم آزار دهنده می شود. اولین مرحله از بیماری لثه التهاب آن است که با نام ژنژویت نیز شناخته می شود. افرادی که ژنژویت را تجربه می کنند با التهاب لثه همراه هستند. لثه آن ها متورم، قرمز و دردناک است. با تحریک لثه در این افراد، امکان خونریزی وجود دارد وخط لثه تا حدی به سمت عقب حرکت می کند. نصب یا قرار دادن لمینت بر روی دندان یک بیمار مبتلا به التهاب لثه می تواند منجر به دو نتیجه نامطلوب زیر شود:

  • اول اینکه خونریزی یا تورم لثه ها در فرآیند نصب اختلال ایجاد می کند و در لمینت ها به خوبی جا نمی شوند.
  • و دوم اینکه اگر التهاب لثه درمان نشود، لثه ها به عقب رفتن ادامه می دهند و بین لمینت و ریشه دندان آشکار می شود و ظاهری بسیار ناخوشایند به طرح لبخند می دهد.

در صورت داشتن التهاب لثه، می توانید به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید. انجام جرمگیری دندان،  شستشوی دندان ها با دهانشویه کلرهگزادین یا آنتی بیوتیک درمانی درمان هایی است که در برای شما قبل از نصب لمینت صورت خواهد گرفت.

3. افرادی که دندان قروچه می کنند

دندان قروچه یا براکسیزم یا سابیدن دندان ها به هم، وضعیتی است که معمولاً برای افرادی که اضطراب، استرس طولانی مدت یا ناهنجاری فکی دارند دیده می شود. در این افراد دندان ها با هر بار تجربه استرس یا جویدن و صحبت کردن، محکم به هم ساییده می شوند. این ممکن است خودآگاه یا به صورت کاملا ناخودآگاه صورت بگیرد.

چنانچه شخصی دندان قروچه داشته باشد نمی تواند دندان هایش را لمینت کند زیرا با وجود مستحکم بودن لمینت های سرامیکی، اما به هم سابیدن بیش از حد دندان ها به هم در یک دوره زمانی کوتاه باعث شکستن، لب پر شدن و یا ترک خوردن لمینت می شود.

4. کسانی که ممکن است از لمینت کردن دندان پشیمان شوند

برای نصب لمینت دندان نیاز است تا مقداری از مینا در سطح قدامی دندان تراشیده شود. بسته به نوع لمینت و ضخامت آن، ممکن است بین 0.5 تا 0.7 میلی متر از ضخامت مینا برداشته شود. دلیل تراشیدن دندان، عدم برآمدگی و برجستگی لمینت ها بر روی دندان ها است. دقیقا به اندازه ای که لمینت ضخامت دارد باید از مینا برداشته شود تا لمینت ها به خوبی روی دندان سوار شوند.

و از آنجا که مینای دندان بعد از تراش خوردن دیگر به صورت طبیعی بازسازی و ترمیم نیست، تا آخر عمر باید با لمینت یا جایگزین های دیگر محافظت شود. این یعنی اگر بعد از لمینت شما از اصلاح طرح لبخند خود پشیمان شوید، دیگر نمی توانید مینا را به حالت طبیعی خود برگردانید. این در حالی است که ونیر کامپوزیت یک پروسه برگشت پذیر است زیرا نیازی به تراشیدن مینا ندارد.

علل پشیمانی لمینت دندان

قبل از شروع به بررسی علل پشیمانی از لمینت دندان نیاز داریم تا در خصوص لمینت دندان توضیحات مختصری را ارائه دهیم. اگر در این خصوص اطلاعاتی ندارید پیشنهاد میکنیم فیلم لمینت کردن دندان را مشاهده کنید. لمینت یکی از روش های درمانی زیبایی دندان به شمار می آید که در آن نیاز داریم تا دندان های بیمار قالب گیری شود. پس از قالب گیری، دندانپزشک شروع به فرم دادن دندان های بیمار می کند.

عواملی که باعث پشیمانی لمینت می شود؟

  1. نداشتن استحکام
  2. فرم دهی دندان
  3. بازگشت پذیر نبودن
  4. تهاجمی بودن این روش
  5. تغییر رنگ
  6. نداشتن نتیجه دائمی

عدم استحکام

لمینت دندان یک روشی بسیار مناسب برای زیبا جلوه دادن دندان ها می باشد. دندان های بیمار در این روش بعد از 2 الی 3 جلسه سفید و جذاب می شود. اگر دندان فردی از یکدیگر فاصله داشته باشد و  همچنین وضعیت مطلوبی را نداشته باشند، به وسیله این روش عیوب دندان ها را میتوان به طور کامل از بین برد. این روش با وجود اینکه مزیت های بسیار زیادی دارد اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید.

بعد از انجام لمینت دندان مراقبت آن خیلی مهم است و فرد باید بعد از لمینت کردن توجه بسیاری را به دندان های خود داشته باشد. نکته مهمی که وجود دارد این است که دوام و استحکام لمینت بالا نیست. برخی از افراد یک نگاه کاملا ابزاری نسبت به دندان خود دارند و به وسیله دندان های خود شروع به شکستن اجسام بسیار سخت و باز کردن درب  می کنند. انجام این رفتارها به لمینت دندان آسیب می رساند. به این دلیل است که بسیاری از افراد بعد از لمینت کردن دندان های خود پشیمان می شوند.

فرم دهی دندان

از آن جایی که برای لمینت دندان نیاز است تا از دندان ها قالب گیری صورت گیرد پس نیاز به فرم دهی به دندان ها نیز ضروری است. بعد از قالب گیری دندانپزشک شروع به فرم دادن به دندان ها می کند. این فرم دهی باید به گونه ای انجام شود که فرد در انجام کارهای روزمره به مشکل برنخورد. در صورتی که اگر فرم دهی دندان ها به درستی انجام نشود فرد به هنگام جویدن غذا با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. این مورد را نیز می توان یکی دیگر از علت های پشیمانی از لمینت و درمان نادرست توسط پزشک دانست.

بازگشت پذیر نبودن

لمینت دندان یکی از روش های درمانی بازگشت ناپذیر است. برای انجام لمینت دندان نیاز است تا دندان ها تراش داده شوند. به دلیل اینکه قالب را بتوان بر روی دندان ها قرار داد، تراش روی دندان ها صورت می گیرد و به همین دلیل اگر فردی تصمیم به انجام لمینت دندان های خود گرفته باشد باید بعد از گذشت مدت زمانی مجدد آن را ترمیم کند و هیچ راه بازگشتی پس از تراش دندان ها وجود ندارد.اما ونیر کامپوزیت قضیه کاملا متفاوتی دارد چرا که کامپوزیت یک روش بازگشت پذیر است و در صورت پشیمانی می توان از انجام مجدد این روش درمانی امتناع کرد.

تهاجمی بودن این روش

یکی دیگر از علت هایی که باعث می شود تا افراد از انجام لمینت دندان پشیمان شوند تهاجمی بودن آن است. منظور از تهاجمی بودن این روش درمانی این است که در لمینت در ساختار دندان ها تغییراتی ایجاد می شود. همین موضوع باعث می شود تا بسیاری از بیماران و مراجعان برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به دندان طبیعی خود، از انجام این روش پشیمان شوند. البته این روش هیچ گونه آسیبی را به ساختار دندان شما وارد نمی کند.

تغییر رنگ دندان ها و پشیمانی لمینت

برخی از افراد این ایده را دارند که لمینت دندان یک روش دائمی برای سفید کردن دندان ها است و می توانند بدون نیاز به ترمیم دندان های خود، تا آخر عمر از این روش استفاده کنند. این یک تصور کاملا اشتباه است چرا که لمینت دندان نیز طول عمر مشخصی دارد و باید پس از چند سال اقدام به تعویض آنها بکنیم. برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان باید به یک سری از دستورالعمل های پس از درمان توجه شود.

عدم انتخاب دندان پزشک متخصص

انجام عمل لمینت دندان خود را باید به دندان پزشک حاذق و کاربلد در این حوزه بسپارید تا بتوانید از نتیجه کار رضایت کافی داشته باشید. دندان پزشکانی که برای انجام لمینت دندان مبلغ کم و گاهی غیر معول را درخواست می کنند، ممکن است نتوانند آن طور که باید و شاید کار را به نحوی مطلوب انجام دهند.

از آن جایی که دندان یک عضو بسیار  مهم و تاثیر گذار بدن است و همچنین نقشی مهم را در زیبایی چهره هر فرد میتواند ایفا کند پس کیفیت کار باید برایتان جز اولویت باشد. در صورتی که برای لمینت دندان خود نزد یک دندان پزشکان بی تجربه بروید، به احتمال زیاد بعد از مدت کوتاهی از انجام این روش پشیمان خواهید شد.

نداشتن نتیجه دائمی

علت دیگری که باعث میشود  افراد از انجام این عمل پشیمان شوند نداشتن نتیجه دائمی است. مدت زمان مشخصی برای طول عمر لمینت نمی توان در نظر گرفت؛ چرا که این مدت زمان برای هر شخص و فردی متفاوت است. به طور میانگین در صورت کنترل کردن بعضی موارد از بایدها و نبایدها طول عمر لمینت دندان میتواند 7 الی 8 سال باشد.

 چه اقداماتی برای جلوگیری از پشیمانی لمینت دندان می توان انجام داد؟

برای انتخاب نوع روش درمانی خود حتما با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید می توانید از مشاوره رایگان دکتر صالحی برای لمینت دندان بهره مند شوید. در صورت چنین کاری دندان پزشک با توجه به بررسی و نوع دندان بهترین پیشنهاد را برای شما خواهد داد. در چنین حالتی درصد پشیمانی بعد از لمینت برای شما به شدت کاهش میابد. اگر تعداد زیادی از دندان های شما دارای شکستگی شده است و به دنبال پیدا کردن یک راه حل و معالجه مطمئن برای ترمیم دندانتان هستید، بهترین گزینه استفاده از لمینت می تواند برای شما باشد.

دکمه بازگشت به بالا