فیلم و هنر

پشت پرده حذف آثار مهدی یراحی از سایت های داخلی!

بر اساس گزارش ها عنوان؛ حذف فرمان مهدی یراحی صادر شده در رسانه های محلی و رسانه ای توسط تیم تایید جنایی جنایی و متنی.

بهمن بابازاده، هماهنگ کننده موسیقی در کانال تلگرامی خود نوشت: دستور حذف فعالیت های «مهدی یراحی» در رسانه ها و اخبار داخلی توسط کارگروه تشکیل پرونده و محتوای مجرمانه صادر شد.

زندگی مهدی یراحی

زندگی مهدی یراحی
زندگی مهدی یراحی

مهدی یراحی وی متولد 23 آبان 1360 در اهواز است اما اکنون ساکن تهران است. مهدی یراحی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرد.

یراحی کارگردانی را آموخت و به فیلمنامه نویسی علاقه دارد اما اکنون فقط در زمینه موسیقی و خوانندگی فعالیت می کند.

شور و اشتیاق مهدی یراحی به تصنیف در سنین 10 تا 13 سالگی و زمانی که در مسابقات قرائت قرآن شرکت می کرد شکل گرفت.

بعدها، دوران راهنمایی را گذراند و سعی کرد وارد دنیای موسیقی شود، اما با شروع دوره تئوری زیر نظر علی کسرایی که تنها معلم موسیقی او بود، علاقه عمیق خود را به دنبال فالو آغاز کرد.

مهدی یراحی او همچنین در نواختن گیتار و پیانو کاملاً مجرب است و در نواختن آن بسیار خوب است.

زمان شهرت است

در سال 2009، او آهنگ “.روح شمااو با عنوان آهنگ برنامه ماه عسل به شهرت رسید. او همچنین یک آهنگ عربی «علی مدک» ساخته کاظم الساهر را خواند که یکی از قدیمی ترین آهنگ های عراق است. در خوزستان شهرت و اعتبار زیادی پیدا کرد.

در سال 1390 اولین آلبوم او “بزار تو حال خودم باشمکاری که او برای آن کار کرده و سه سال برای آن وقت گذاشته بود، با تایید اداره ارشاد آزاد شد. آهنگ تو برگرد از سیروان خسروی; خواننده و آهنگساز معروف کشورمان یکی از پرطرفدارترین آهنگ های این آلبوم است.

خدمات اجتماعی مهدی یراحی

یراحی در چهارمین پیوند انسانی حمایت از کارون در سال 1392.
حضور مهدی یراحی در چهارمین زنجیره انسانی حمایت از کارون در سال 1392. وی پس از شرکت در تجمعی که با ازدحام جمعیت و استقبال این هنرمند برای حضور وی همراه بود، توسط پلیس امنیت اهواز احضار شد.
در کنسرت 21 اردیبهشت 1393 در تهران، زمانی که مهدی یراحی نتوانست مجوز کنسرت در اهواز را بگیرد، یک بطری آب کارون با گل را به روی صحنه برد و حمایت خود را اعلام کرد.
چهار سال بعد مهدی یراحی توانست در بهمن ماه ۱۳۹۳ مجوز اجرای کنسرت در اهواز را دریافت کند و در اقدامی نمادین روی صحنه رفت و با ماسک به آلودگی هوای اهواز اعتراض کرد.
مهدی یراحی در سال ۱۳۹۴ در اعتراض به عدم توجه رسمی به معضل گرد و غبار و آلودگی هوای اهواز، تک آهنگ «خاک» را منتشر کرد.
مهدی یراحی در 30 شهریور 1395 میزبان کنسرتی رایگان در شهر تهران در کوره آجرپزی در منطقه شمس آباد بود که تمامی گالری های هنری برخی از کنسرت های خود را به ارمغان آورد.
مهدی یراحی در کنسرت 19 اسفند 1396 در تهران در اعتراض به معضل ریزگردهای اهواز در عمل قطعه زمینی را اجرا کرد. در این مسابقه دو بازیکن در گل و لای بودند و خواننده و جمعی از خوانندگان نقاب زده بودند.

مطالب مرتبط:

مهدی یراحی در سال 1396 با انتشار مطلبی با عنوان «چه شنیده ام؟» با اشاره به متهمان دروغین ارتباط با حجت بن الحسن، افراطیون و بدعت گذاران فاسدی که سعی در دستگیری مذهبی ها و سوء استفاده ابزاری از دین دارند، پرداخت.
در پی اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، مهدی یراحی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور، از حقوق بشر در عرصه سیاسی دفاع کرد و از عملکرد دولت در برابر مخالفان و مشکلات کشور انتقاد کرد. این نامه با تغییراتی در روزنامه شرق منتشر شد.
مهدی یراحی در مراسم دریافت جایزه باربد بهترین بازیگر زن جشنواره موسیقی فجر به وضعیت نامساعد جوی اهواز اشاره کرد و از مسئولان خواست تا مراقب مردم باشند.
در اوج اعتصاب کارگران شرکت ملی فولاد اهواز، مهدی یراحی و تیمش در کنسرت 6 آذر 1397 در تالار آفتاب اهواز همراه با کارگران بازداشتی لباس کارگران معترض را به تن کردند. (که اعتصاب کرده اند). او از خود کارگران قرض گرفته بود) و سپس روی صحنه رفت. اقدام مهدی یراحی با واکنش های موبایلی رسانه های داخلی و بین المللی مواجه شد و در عرض چند روز پس از شروع کار به حراست موسیقی دفتر فراخوانده شد.
یک روز پس از حمایت مهدی یراحی از کارگران معترض فولاد اهواز، دومین آهنگ آلبوم «نخستین سه گانه اجتماعی» را با نام «پره سنگ» منتشر کرد که بازتاب های زیادی در اخبار مختلف داخلی و خارجی و فضای مجازی به دنبال داشت. به مهمترین آهنگ سیاسی پس از انقلاب اسلامی تبدیل شد. نماهنگ «پاره سنگ» با مضمون ضد جنگ، مهدی یراحی را وارد «مسدود کار» کرد. با این حال، برخی معتقدند بسته شدن او بیشتر به ائتلاف کنسرت او با کارکنان اسیر پرده آهنین ملی اهواز مرتبط است تا با کلیپ ضد جنگ او.
مهدی یراحی برای ابراز همدردی با مردم آسیب دیده از سیل سال 2009 در جنوب و غرب ایران، قطعه ای از رحل النخلیخ را در 30 فروردین 1388 همراه با کلیپی از دشت های سیلابی منتشر کرد.
پس از اعتصاب ایران در سال 2009، مهدی یراحی در روزهای 12 و 22 آذرماه در اهواز به روی صحنه رفت و یکی از ترانه های اجتماعی خود به نام سرسم را به یاد قربانیان اعتراضات اخیر ایران خواند و با استناد به سپاه و روحانی به تشریح این ضرورت پرداخت. برای سیستم انتقاد از همه افراد و نهادها. وی در بخشی از سخنان خود گفت: «همانطور که نیروهای امنیتی می توانند هنر و فرهنگ را نقد کنند، ما نیز باید بتوانیم آنها را نقد کنیم. وی افزود که ما باید بتوانیم از شورشیان انتقاد کنیم. هیچ مرجعی نباید خود را حرم معصوم بداند.
مهدی یراحی پس از تحریم جشنواره فجر توسط گروهی از عوامل تئاتر و فیلم در پی اعتراضات ایران در سال 1388 و لاپوشانی مسئولان در مورد علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که در زیرمجموعه ای رخ داد. از پدافند هوایی سپاه پاسداران این اقدام را انجام داد و به اعتراض محلی پیوست و حمایت قاطع خود را از آن نشان داد و آرزو کرد که هنرمندان برنگردند و پرداخت نکنند.
مهدی یراحی در سالگرد درگذشت «سحر خدایاری» (دختر سبز) قطعه ای از این دختر را به یاد دخترانی که قربانی جهل و تبعیض شدند منتشر کرد و در توضیح این اثر نوشت: «به دختران؛
مهدی یراحی در پرداختن به مشکلات مهاجرت و زخم های پناهجویان و با اشاره به خسارات جنگ و بی تفاوتی و ناآگاهی مسئولان نسبت به رنج های انسانی و تسلیم شدن به پادشاه کشور، اثر «لاک پشت» را منتشر کرد. هنر صحنه ایرانی بهرام بیضایی.
مهدی یراحی در سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی با انتشار عکسی با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرد.

آلبوم های مهدی یراحی

1390 رفتم
۱۳۹۲ امپراتور
2015 به عنوان یک مجسمه
۱۳۹۵ آینه قدی
1397 اولین سه گانه بهزیستی

جوایز مهدی یراحی

او برنده مجسمه بهترین آلبوم موسیقی پاپ (آلبوم امپراطور) جزء درجه یک از دومین جشنواره سالانه موسیقی کشورمان در سال 1392 شد.

-کسی که در دومین جشنواره سالانه موسیقی ما در سال 1392 برنده مجسمه بهترین آهنگ موسیقی پاپ (قسمت “امپراطور”) فارغ التحصیل درجه یک شد.

آنچه برخی در حال یادگیری هستند:

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا