فیلم و هنر

پروین بهمنی مادر لالایی ایران در گذشت

پروین بهمنی، خالق لالایی های مادرانه در ایران زمین که چندی پیش به دلیل مشکلات قلبی و ریوی در بیمارستان بستری شده بود، روز پنجشنبه (۳۰ مهر) درگذشت.

طبق گزارشات محتوای کلیدی ؛ لوکی فرزند «پروین بهمنی» درباره حال عمومی این استاد پیشکسوت گفت: از ظهر که حال مادرش وخیم شد به حدی که نمی توانست حرف بزند، در صدد یافتن بیمارستان برای او بودیم که در بیمارستان بستری شد متأسفانه مادرش فوت کرد.» جان آفرین تسلیم شد.

پروین بهمنی متولد 1328 شیراز، آهنگساز ترانه های محلی و پژوهشگر فرهنگ قشقایی است. او از دانشگاه تربیت معلم فارغ التحصیل شد و به عنوان مدرس مشغول به کار شد. این دانشمند پس از سالها تحقیق، ساخت و جمع آوری غرور در نقاط مختلف ایران، اولین مقام افتخاری (پزشکی) را در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد به دست آورد و به عنوان اولین زن معرفی شده از سوی مشاهیر ترکیه شناخته می شود. پس از فارغ التحصیلی وارد مدرسه ای سیار شد و به مدت 16 سال در حین تحصیل موسیقی به تدریس پرداخت. مدتی موسیقی اولیه را نزد اساتیدی چون محمدحسین کیانی، حبیب خان گرگین، غلامرضا خان بهمنی و محمدقلی خورشید فرا گرفت و سپس به تهران رفت. اماس. بهمنی به عنوان پژوهشگر موسیقی با آوازهای محلی و آوازهای محلی شناخته می شود. او در سال ۱۳۸۶ با بازی در فیلم سه زن ساخته منیژه حکمت به شهرت رسید. این آهنگ به زودی نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از تهیه کنندگان ، نوازندگان و محققان جذب موسیقی قشقایی شدند. پروین بهمنی دارای جایزه درجه یک از ایران، دکترای افتخاری از کنسرواتوار مسکو و یکی از دانشگاه های ترکیه است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا