پروفسور پروانه وثوق تا آخرین روز حیات، دستان کودکان مبتلا به سرطان را رها نکردند

زندهاد پروفسور پروانه وثوق مدرک دکترای عمومی خود را در سال 1342 از دانشکده علوم پزشکی تهران دریافت کردند و دوره های تخصصی و فوق تخصصی  در زمینه  خون و سرطان شناسی را در دانشگاه های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراندند. ایشان پس از اتمام دوره تحصیلات تکمیلی پزشکی خود در دانشگاه واشنگتن به عنوان دستیار در بیمارستانی در آمریکا مشغول به کار شدند.

پروفسور وثوق پس از بازگشتشان در دهه 50 به کشور، با دکتر مردآویژ آل بویه آشنا شدند. ایشان به همراه دکتر آل بویه و سایر متخصصان خون و انکلوژی، نخستین درمانگاه سرپایی انواع بیماری های سرطانی را در بیمارستان شهدای تجریش راه اندازی کردند؛ در این درمانگاه که از سوی انجمن سرطان ایران راه اندازی شده بود، خدمات درمانی به صورت رایگان به بیماران ارائه می شد. همچنین به همت ایشان و سایر همکارانشان بود که انجمن تالاسمی ایران تاسیس شد.

پروفسور وثوق در سال های آغازین فعالیتشان در ایران، تمامِ وقت خود را به درمان بیماران در بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر اختصاص می دادند چراکه راهروهای بخش هماتولوژی و انکولوژی، مملوء از کودکان مبتلا به بیماری های سرطان و تالاسمی بود که پناهی جز پروفسور پروانه وثوق نداشتند. ایشان با هزینه شخصی خود، اتاق های این بخش را برای کودکان تجهیز کرده و تلاش می کردند تا کودکان در فضایی مناسب درمان شوند.

از سوی دیگر برگزاری کنفرانس ها و گردهمایی های علمی درباره بیماری تالاسمی از سوی ایشان و همکارانشان و آگاهی بخشی به جامعه علمی و عموم مردم درباره شیوه های درمانی تالاسمی موجب شد تا بهبود بیماران به سرعت ممکن شود و بیماری تالاسمی کاهش محسوسی داشته باشد.

پس از آنکه تلاش های پروفسور پروانه وثوق در درمان تالاسمی در ایران به ثمر نشست، ایشان و سایر متخصصانی چون دکتر مردآویژ آل بویه بر درمان کودکان مبتلا به سرطان متمرکز شدند. با توجه به تحصیلات تخصصی و تجربه پروفسور وثوق، برنامه های تشخیصی و درمانی کودکان مبتلا به سرطان در ایران با تمرکز بر برنامه های درمانی به روز در اروپا و آمریکا اجراء شد و با تلاش های مستمر ایشان و دکتر مردآویژ آل بویه، گروه انکولوژی کودکان در ایران جایگاهی ویژه یافت و مقالات علمی معتبری از سوی این دو شخصیت، در سطح بین المللی انتشار یافت.

در ادامه فعالیت پروفسور وثوق در بیمارستان حضرت علی اصغر برای درمان کودکان مبتلا به سرطان، آشنایی ایشان با سعیده قدس بنیان گذار موسسه محک رقم خورد. سعیده قدس برای پیگیری درمان فرزند مبتلا به سرطان خود، توسط دکتر مردآویژ آل بویه به پروفسور وثوق معرفی شدند. این آشنایی در آن سال ها، در راهروهای شلوغ بیمارستان حضرت علی اصغر که آن زمان مملوء از کودکان مبتلا به سرطان بود، دغدغه تشکیل موسسه ای برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان را در سعیده قدس ایجاد کرد. پس از تاسیس محک در سال1370 پروفسور وثوق همکاری خود را به عنوان رئیس هیات امناء این موسسه آغاز کرد.

مهمترین رویای پروفسور وثوق تاسیس بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک بود که در سال 1386 فعالیتش را آغاز کرد و ایشان در آن سال ها به صورت داوطلبانه سرپرستی تیم پزشکی این بیمارستان را بر عهده داشتند.

پروفسور وثوق پایه گذار انکولوژی نوین در ایران بودند و زندگی خود را صرف بهبودی کودکان مبتلا به سرطان کردند. پروفسور وثوق پس از حضور دائمی شان در موسسه محک، تنها در روزهای جمعه فرصت داشتند که میزبان خانواده و دوستانشان باشند و سایر روزهای هفته را به درمان کودکان مبتلا به سرطان، آموزش دانشجویان و به اشتراک گذاری دانش تخصصی خود با سایر متخصصان، اختصاص می دادند.

عضویت محک در انجمن آی. سی. سی با رایزنی ها و تلاش های بی وقفه پروفسور پروانه وثوق و دکتر مردآویژ آل بویه انجام گرفت که زمینه دستیابی با جامعه علمی بین اللملی و دستیابی به برنامه به روز درمانی را رقم زدند.

دکتر پریوش لاجوردی عضو هیات امناء موسسه محک، نقل می کنند که پروفسور پروانه وثوق حتی در شب قبل از درگذشتشان، به فکر کودکان مبتلا به سرطان در محک بودند؛ اما متاسفانه زندگی فرصت دیگری برای بهره مندی از دانش، مهر و تخصص ایشان را نداد و سرانجام در صبح روز یکشنبه 29 اردیبهشت ماه 1392 بدرود حیات گفتند.

میراث ماندگار پروفسور پروانه وثوق در موسسه محک در سال های پس از درگذشتشان، توسط سایر پزشکان متخصص محک، شاگردان و همکاران ایشان حفظ شد تا دستان کودکان مبتلا به سرطان سرزمینمان هیچ گاه تنها نماند.

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا