سلامتی و پزشکی

پروتئین گیاهی: بهترین، بدترین و همه چیز درباره آن

پروتئین های جایگزین برای آینده غذایی بشر حیاتی هستند. برای اینکه پروتئین های جایگزین به بخشی از رژیم غذایی روزمره ما تبدیل شوند، باید مزایا و معایب تغذیه ای گوشت را در نظر گرفت. گوشت منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است. و هنگامی که طبق دستورالعمل های توصیه شده خورده شود، می تواند بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل را تشکیل دهد، اما همه افراد با استفاده از آن موافق نیستند. به غیر از این دامداری های بزرگ تا حد زیادی باعث آلودگی هوا و مصرف بیش از اندازه آب می شوند بنابراین استفاده از پروتئین های گیاهی جایگزین می تواند تا حد زیادی به سلامت جهان ما کمک کند.

گنجاندن پروتئین های جایگزین در رژیم غذایی روزانه

گوشت همچنین می تواند سرشار از چربی اشباع شده باشد که می تواند باعث افزایش سطح کلسترول شود. همچنین اگر بیش از حد مصرف شود می تواند باعث ایجاد سرطان و سایر بیماری ها شود. علاوه بر این، اگر گوشت به درستی ذخیره، آماده و پخته نشود، می تواند باعث بیماری جدی شود. علیرغم اینکه پروتئین برای عملکردهای بدن ضروری است، مردم گاهی تا 25 درصد بیشتر از آنچه نیاز است غذا می خورند. ما در آینده به یک سیستم غذایی نیاز داریم که پروتئین را به روشی پایدار و سالم در اختیار ما قرار دهد. برای بسیاری از مردم در سراسر جهان واقعاً انتخابی وجود ندارد. به عنوان مثال، برخی از گزینه های دام فرصت های ارزشمندی را برای مردم فراهم می کند تا تغذیه پروتئینی خود را دریافت کنند. اما استفاده از آن معایب زیادی نیز دارد. ما به دنبال جایگزین های گیاهی برای گوشت هستیم. در ادامه بعضی از این جایگزین ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • لبنیات
  • برخی سبزیجات
  • گوشت آزمایشگاهی
  • پروتئین های گیاهی
  • حشرات خوراکی
  • جلبک

لبنیات

لبنیات و شیر حاوی مقادیر بالایی از پروتئین هستند. شیر به خوبی می تواند پروئین روزانه مورد نیاز برای بدن شما را تعمین کند. این یک پروتئین جانوری است. شیر سویا و شیر بادام به عنوان دو منبع مناسب از پروتئین گیاهی شناخته می شوند و می توانید این شیرها را به صورت سنتی یا محلی تهیه کنید یا انواع آن را توسط خرید آنلاین لبنیات از فروشگاه های اینترنتی تهیه کنید.

نخود سبز و سبزیجات

نخود سبز حاوی تقریباً 9 گرم پروتئین در هر فنجان پخته شده (160 گرم) است که کمی بیشتر از یک فنجان (237 میلی لیتر) شیر لبنی است. علاوه بر این، یک وعده نخود سبز بیش از 25 درصد از نیاز روزانه شما به فیبر، تیامین، فولات، منگنز و ویتامین A، C و K را پوشش می دهد. نخود سبز همچنین منبع خوبی از آهن، منیزیم، فسفر، روی، مس و چندین ویتامین B دیگر است. می توانید از نخود فرنگی در دستور العمل هایی مانند سوپ نخود تایلندی یا گواکاموله نخود و آووکادو استفاده کنید. در حقیقت تمام سبزیجات سبز حاوی پروتئین هستند اما مقدار آن محدود است. شما می توانید روزانه از مقدار مناسبی سبزیجات تازه و ارگانیک در رژیم غذایی خود استفاده کنید و همچنین می توانید آن را از طریق خرید آنلاین تهیه کنید تا سبزیجات تازه و به موقع به دستتان برسد.

گوشت آزمایشگاهی

گوشت تولید شده در آزمایشگاه که به دلیل مزایای پایداری و حذف کشتار حیوانات مشهور است، در حال افزایش است. پیش بینی می شود که به یکی از بزرگترین بازارهای پروتئین جایگزین در جهان تبدیل شود. شرکت های در حال توسعه همه چیز از مرغ آزمایشگاهی گرفته تا ماهی قزل آلا در آزمایشگاه تولید می کنند و مجموعه آنها همچنان در حال رشد است. اما وقتی صحبت از سلامت و تغذیه به میان می آید، گوشت تولید شده در آزمایشگاه چگونه است؟ مزیت اصلی این است که مشخصات تغذیه ای گوشت های آزمایشگاهی را می توان متناسب و شخصی سازی کرد. این بدان معنی است که محصولات می توانند به گون ای طراحی شوند که چربی اشباع کمی داشته باشند و برای مثال برای کسانی که کلسترول بالایی دارند هدف قرار گیرند. گوشت تولید شده در آزمایشگاه نیز در شرایط آزمایشگاهی استریل ایجاد می شود و خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا را تقریباً به طور کامل کاهش می دهد. با این حال، گوشت تولید شده در آزمایشگاه هنوز در مراحل اولیه توسعه است.

پروتئین های گیاهی

مصرف پروتئین های گیاهی با نرخ سالانه 7 درصد در سطح جهان در حال افزایش است. رایج ترین گیاهان غنی از پروتئین سویا، حبوبات و دانه های روغنی هستند. گیاهان غنی از پروتئین که در حالت خام مصرف می شوند، دارای پروتئین قابل مقایسه با گوشت هستند. آنها همچنین معمولا حاوی فیبر بیشتر و چربی اشباع کمتری هستند. با این حال، هنگامی که برای تشکیل محصولات جایگزین گوشت، مانند همبرگرهای گیاهی، فرآوری می شود، آیا مزایای سلامتی آنها آسیب می بیند؟ به منظور تقلید از طعم، ظاهر و بافت گوشت، محصولات گیاهی گاهی اوقات به شدت فرآوری می شوند. این اغلب با مقادیر بالای چربی اشباع و سدیم است. برخی از محصولات همبرگر گیاهی می توانند 20 درصد بیشتر سدیم و 25 درصد چربی اشباع بیشتری نسبت به گوشت گاو داشته باشند. افزودنی هایی مانند صمغ، تثبیت کننده ها و عوامل نیز اغلب مورد نیاز است. اینها خواص طبیعی اتصال به آب و چربی گوشت را تکرار می کنند. برای مشاهده بیشتر انواع پروتئین های گیاهی این مطلب را نیز مطالعه کنید.

جلبک

جلبک پروتئین جایگزین دیگری است که توجه را به عنوان یک جایگزین امیدوارکننده گوشت و یا ماهی به خود جلب می کند. فواید تغذیه ای ماهی، مانند اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و پروتئین، اغلب مستقیماً از مصرف جلبک های دریایی ناشی می شود، بنابراین، چرا جلبک ها را مستقیما مصرف نکنید؟ جلبک ها را می توان به صورت کامل یا به صورت کپسول ژل، پودر یا عصاره مصرف کرد. این یکی از معدود منابع گیاهی ویتامین B12 و ید است. جلبک ها همچنین سرشار از پپتیدهای فعال زیستی و آنتی اکسیدان ها هستند. این می تواند دفاع بیولوژیکی بدن در برابر بیماری های التهابی را بهبود بخشد. اما ارزش غذایی جلبک ها بسته به گونه، شرایط رشد، محل برداشت و فصل متفاوت است. نگرانی هایی وجود دارد که جلبک ها می توانند حاوی فلزات سنگین باشند.

همچنین تحقیقات مداومی در مورد فواید جلبک ها و ریزجلبک ها وجود دارد که می تواند منجر به برچسب گذاری آن به عنوان “ابر غذا” شود. محققان در حال تکثیر جلبک ها در آزمایشگاه هستند و دریافته اند که می توان آنها را دستکاری کرد تا غنی از مواد مغذی شود.

پروتئین های جایگزین، رژیم غذایی جایگزین؟

برای اینکه سیستم غذایی خود را حفظ کنیم، شکی نیست که باید نحوه غذا خوردن خود را تغییر دهیم. ترکیب پروتئین های جایگزین در رژیم غذایی ما ممکن است یکی از راه های انجام این کار باشد، اما ما نباید سلامت خود را در این فرآیند قربانی کنیم. این حیاتی است که صنایع غذایی کشاورزی برای ادامه تحقیقات و نوآوری دور هم جمع شوند. هنگام افزایش میزان پروتئین های جایگزین در رژیم غذایی ما باید اطمینان حاصل کنیم که سلامتی یک اولویت کلیدی است.

دانه شاهدانه

دانه های شاهدانه از گیاه شاهدانه به دست می آیند که گاهی اوقات به دلیل تعلق به همان خانواده گیاه شاهدانه مورد سوء استفاده قرار می گیرند. اما دانه های شاهدانه فقط حاوی مقادیر کمی از تتراهیدروکانابینول (THC) هستند، ترکیبی که اثرات روانگردان حشیش را ایجاد می کند. اگرچه دانه های شاهدانه به اندازه دانه های دیگر شناخته شده نیستند، اما حاوی 9 گرم پروتئین در هر وعده 3 قاشق غذاخوری (30 گرم) هستند. دانه های شاهدانه همچنین حاوی سطوح بالایی از منیزیم، آهن، کلسیم، روی و سلنیوم هستند. علاوه بر این، آنها منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در نسبت بهینه برای سلامت انسان هستند. این  می تواند به عنوان یک نمونه بد از پروتئین گیاهی شناخته شود.

پروتئین گیاهی و انواع پروتئین های جایگزین می توانند به خوبی برای کسانی که رژیم غذایی بدون گوشت یا وگان را دارند مورد استفاده قرار گیرد. برای خرید انواع پروتئین های گیاهی و انواع شیرهای گیاهی می توانید به دیجی کالا مراجعه کنید.

نویسنده: سارااقبالی

مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و بانک مشاغل اینفوجاب هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

دکمه بازگشت به بالا