دانش و فناوری

ویندوز 10 قصدی برای رفتن ندارد!مایکروسافت، مانع اصلی عدم محبولیت ویندوز 11 است


سایت Statcounter، به تازگی آخرین گزارش خود را از سهم نسخه های مختلف ویندوز در بازار را منتشر کرد. در کمال تعجب، با وجود گذشت 9 سال از عرضه ویندوز 10، این سیستم عامل بر روی 70 درصد از محصولات ویندوزی در حال اجرا می باشد. و این در حالی است که آمار استفاده از ویندوز 11، با کاهشی یک درصدی به 25.65 درصد رسیده است.

ویندوز 10 قصدی برای رفتن ندارد!

زمان قابل توجهی از عرضه ویندوز 11 گذشته است اما این سیستم عامل هنوز موفق نشده که جایگزین نسخه قبلی خود شود. این مسئله در گزارش سایت Statcounter به خوبی مشهود است. بر اساس این گزارش، سهم آخرین نسخه ویندوز در ماه آپریل (فروردین و اردیبهشت) از 26.68% به 25.65% کاهش پیدا کرده است. بنظر می رسد که اکثر کاربرانی که ویندوز 11 را رها کرده اند به استفاده از نسخه قبلی این سیستم عامل روی آورده اند.

درباره ویندوز 10 نیز سایت مورد اشاره گفته که این سهم سیستم عامل با افزایشی 1 درصدی، از 69.07% به 70.03% درصد رسیده است. آخرین باری که ویندوز 10 بیش از 70% بازار را در اختیار داشت، سپتامبر(شهریور و مهر) سال گذشته بود.

نمودار درصد سهم نسخه های مختلف ویندوز

مایکروسافت، مانع اصلی عدم محبولیت ویندوز 11 است

برای بسیاری از کاربران توضیح اینکه چرا ویندوز 11 در حال از دست دادن کاربران خود است، کار سختی نیست. به عنوان مثال، مایکروسافت تعدادی از ویژگی های مهم سیستم عامل خود را حذف کرده است که یکی از مهم ترین آنها پشتیبانی از اپ های اندرویدی است. علاوه بر این میزان نمایش تبلیغات در رابط کاربری ویندوز 11 دائما در حال افزایش است.

اما مایکروسافت نیز بیکار ننشسته و در تلاش است تا محصول خود را بهبود ببخشد. مثلاً، ردموندی ها قصد دارند بزودی ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی جدیدی را معرفی کنند که می تواند تعدادی از کاربران را به ارتقا دادن ویندوز 10 خود ترغیب کند. اما برخی شایعات ادعا می کنند که بعضی از این ویژگی ها با سخت افزار فعلی موجود در محصولات ویندوزی، قابل اجرا نیست.

در این صورت، کاربران ویندوز 10، تقریبا هیچ دلیلی برای ارتقاء سیستم عامل خود ندارند. مورد عجیب دیگری که در گزارش Statcounter خود نمایی می کند، سهم سه درصدی ویندوز 7 می باشد. این در حالی است مایکروسافت پشتیبانی از این نسخه را پارسال کاملا متوقف کرد. بسیاری از مرورگر ها و نرم افزار های محبوب نیز طی ماه های اخیر، این سیستم عامل را کنار گذاشته اند.

نظر شما چیست؟ آیا مایکروسافت موفق می شود در رقابت با نسخه قبلی محصول خود برنده شود؟

بفرست برای دوستات

دکمه بازگشت به بالا