فیلم و هنر

واکنش کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی به فیلم قهرمان چیست؟

فیلم قهرمانانه اصغر فرهادی توانسته در گیشه خوب ظاهر شود و بهتر از اکثر منتقدان روی کاغذ بدرخشد. این فیلم تا به امروز جوایز متعدد بین المللی و داخلی را از آن خود کرده است و پیش بینی می شود در آینده جوایز سینمایی معتبرتری را نیز از آن خود کند. اصغر فرهادی در کنار قهرمان نشان داده است که هنوز یک مرد داستان‌نویس سینماست و در یک فیلم واقعاً جذاب داستانی را روایت می‌کند تا آن را تماشا کرده و از بازیگران برای روایت این داستان که بر روی یک صفحه نقره‌ای شگفت‌انگیز تحت کنترل او ظاهر شده است استفاده کند. شخصیت‌های دو شخصیت و فیلمنامه «قهرمان» بهترین‌هایی هستند که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن فکر می‌کنند و آن‌ها را قدرت فیلم جدید اصغر فرهادی می‌دانند.

پاسخ داستان زندگی کاربران توییتر به فیلم اصغر فرهادی در دو نقطه مثبت و منفی از دیدگاه بینندگان ارائه شده است. نکاتی برگرفته از دل شبکه اجتماعی توییتر و نظرات افرادی که در این شبکه اجتماعی کار می کنند و می توانند نظر مشترک و جامعی را درباره فیلم به ما نشان دهند.

مطالب پیشنهادی:نگاهی به قسمت اول مجموعه Sele بیاندازید – مرحله بعدی نمایش خانگی آغاز می شودتاریک، تاریک و تاریک
به قسمت اول سله نگاه کنید- مرحله بعدی نمایش خانگی آغاز می شود

اگرچه در روزهای اخیر حجم انتقادات اصغر فرهادی اندکی افزایش یافته است، اما با توجه به انتشار مقاله در هفته گذشته، این حجم از انتقادات روند کاهشی چشمگیری پیدا کرده است. Life Web Report بازه زمانی 19 اکتبر (یعنی چند روز قبل از اکران فیلم) تا 15 نوامبر (دو تا سه هفته پس از اکران فیلم) را در بر می گیرد که بر اساس آن 45 درصد از کاربران مهمترین ویژگی را داشتند. از فیلم و 39 درصد رویکردی کاملا سازنده داشتند. فیلم جدیدی از اصغر فرهادی داشتند.

در این مدت نزدیک به 6.5 هزار توییت درباره فیلم قهرمان نوشته شده است که در این میان موضوعات مختلفی مورد توجه قرار گرفته است. مواردی مانند فیلمنامه، بازیکنان، کارگردان، جوایز، انتشار اخبار و فروش باکس آفیس و پایان داستان از جمله مواردی هستند که کاربران در مورد آنها اظهار نظر کرده اند.

نکته اصلی عنوان «کارگردان» است و به نظر می‌رسد خود فرهادی بیشتر مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد تا فیلمش. 36 درصد از محتوای تولید شده در توییتر مربوط به او بود که 78 درصد نسبت به فرهادی نگرش منفی داشتند و تنها 19 درصد نسبت به او نگرش مثبت داشتند. بررسی ها نشان می دهد موضوعاتی مانند نوشته دبیرکل و ابهام فرهادی در برخی اتفاقات در سال های اخیر از جمله مواردی بوده که باعث شده مردم نسبت به او نگاه تحقیر آمیزی داشته باشند، البته باید تاکید کرد که این نگاه پس از آن بد است. انتظار اعلام شده است.» انتقاد او از دولت و دولت به دلیل برخی اقدامات نادرست در سال های اخیر به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

مطالب پیشنهادی:نقد فیلم قهرمان – همه دروغ می گویندسقوط قهرمان
نقد فیلم قهرمان - همه دروغ می گویند

داستان فیلمنامه 29 درصد از توییت ها را تشکیل می دهد که 67 درصد نگرش مثبت و 32 درصد نظر منفی داشتند. این نشان می‌دهد که فرهادی حتی اگر تحت نظر منفی کاربران باشد، همچنان از محافظ صفحه‌نمایش مناسب است. این کاربران معتقدند که وضعیت کار می کند و وضعیت عمومی را منعکس می کند.

ده درصد توئیت ها با بازیگران همراه است که بیشتر آنها به بازی امیر جدیدی پرداخته و از بازی او در فیلم تمجید می کنند. 89 درصد از توییت های این بخش ظاهر خوبی دارند و این نیز نشان می دهد که تمرین چند روزه فرهادی با تیم بازیگری کاملا پاسخگو بوده است.

10 درصد دیگر از توییت ها به جوایز فرهادی بارده و احتمال نامزدی این فیلم در اسکار اشاره کرده اند. 30 درصد دیدگاه ها در این رده منفی بوده و به نظر می رسد مردم به شدت با فرهادی که سومین اسکار را برد و رکوردش را در کشورمان شکست!

مطالب پیشنهادی:قسمت اول گیسو – عاشقانه 2 را ببینیدتا اینجا نه!
قسمت اول گیسو - عاشقانه 2 را ببینید

عنوان اکران و فروش مجدد فیلم 7 درصد از توییت‌ها را تشکیل می‌دهد که اکثر آنها در این دسته خنثی بوده و 11 درصد از آن‌ها عملکرد مناسبی داشته‌اند.

فیلم های پایانی فرهادی همیشه پرمخاطب و منحصر به فرد بوده اند و پایان فیلم جدید او با 6 درصد توییت توسط سینماگران استناد شده است.

60 درصد از کاربران نظر منفی به پایان فرهادی و 40 درصد نظر منفی داشتند. به نظر می رسد پایان فرهادی که اندکی با کارهای قبلی اش متفاوت است، مورد پسند برخی کاربران قرار نگرفته و ترجیح می دهند فرهادی در همان «انتهای باز» آثار «دائمی» خود بماند.

مطالب پیشنهادی:نقد فیلم دینامیت – خط قرمز سینمای ایرانجاده نه این است و نه آن
نقد فیلم دینامیت - خط قرمز سینمای ایران

در برخی موارد، موقعیت هایی مانند لهجه های شیرازی توسط بازیکنان توسط کاربران توییتر وجود دارد که بسیاری از شیرازی ها آن را اشتباه می دانند.

نظر شما درباره فیلم اصغر فرهادی و خود کارگردان چیست؟ حتما نظر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید و همچنین می توانید نقد فیلم قهرمان را در این لینک بخوانید مطالعه این مطلب درباره فیلم فرهادی خالی از لطف نیست.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا