دانش و فناوری

واردات آیفون ممنوع شد

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل از ممنوعیت واردات آیفون خبر داد. امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، اعلام کرد که واردات

راساس اطلاعیه سامانه تجارت و انتقال از امیر اسحاقی، تمامی مدل‌های آیفون در دسته‌های کالاهای گروه 27 قرار می‌گیرند. این یعنی گوشیهای آیفون، «لوکس» تلقی می‌شوند و آنها ممنوع است.

قیمت روز گوشی های بازار ایران

منظور از کالای گروه 27، کالاهایی هستند که برای واردات آنها از دستیابی به استفاده می‌شود. برخی از کالاها از لوازم آرایشی، لوازم التحریر، میوه موز، کمپوت آنها، وسایل جانبی لوازم خانگی و…. در کالاهای گروه 27 هستند که با مشکلاتی همراه بوده اند.

میامدهای ممنوعیت واردات آیفون

امیر اسحاقی در توضیح ممنوعیت واردات همه مدل های آیفون به کشور گفت که این موضوع یامدهای منفی است او در ادامه توضیح داد که در حال حاضر، تعداد زیادی گوشی از طریق رویه مسافری به صورت قاچاق وارد بازار شده است.

واردات ممنوع شد

افزایش گوشی های آیفون یکی دیگر از پیامدهای منفی این تصمیم گیری است. امیر اسحاقی به این موضوع اشاره می کند و توضیح می دهد که گوشی های تلفن در دست مصرف کننده هستند. بنابراین، گوشی‌های آیفون برای خرد شدن و تامین قطعات، افزایش پیدا می‌کند.

شرکت بوشی‌های اپل به همینجا ختم نمی‌شود. هفته امیر اسحاقی، در حال حاضر 5 هزار واحد صنفی به‌صورت مستقیم در حوزه گوشی‌های آیفون فعالیت می‌کنند. بنابراین، ممنوعیت باعث زیان و بیکاری این واحدهای صنفی می شود.

اسحاقی توضیح داد که قبل از اجرای ممنوعیت به پیشنهاد پیشنهاد داده شد که تا ورود نسل جدید گوشی‌های آیفون در آینده در تابستان، ممنوعیت واردات را اجرا کند تا فرصتی برای کاهش نتایج ممنوعیت‌های ارائه شده باشد.

او مدعی شده است که در مدت زمان کوتاهی، تصمیم گیری در رابطه با بازار و حوزه گوشی های موبایل گرفته شده است موارد اسحاقی مانند افزایش عوارض واردات گوشی‌های بالای 600 دلار (از 5 به 12 درصد)، تغییر ارز تخصیصی به واردات این کالاها و اجباری شدن ارز از تالار دوم بورس را از جمله این تصمیمات برشمرد دریافت می‌کند.

در حال حاضر، هیچ ابلاغیه رسمی از سوی وزارت صمت و سازمان‌های متولی صادر نشده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد ممنوعیت واردات گوشی های آیفون چیست؟ در زیر چند پیشنهاد در مورد نحوه ظاهر یا گرفتن قرار ملاقات برای وسایل عتیقه ارائه شده است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا