هوش مصنوعی Gemini گوگل رونمایی شد؛ رقیب جدید ChatGPT پای به میدان گذاشت

گوگل نزدیک به یک دهه اولین شرکت هوش مصنوعی جهان محسوب می شد. حال که نزدیک به یک سال از معرفی ChatGPT می گذرد، هوش مصنوعی Gemini گوگل رونمایی شد و احتمالا این رقیب جدید بتواند GPT-4 را زمین بزند.

مدیرعامل گوگل گفته هوش مصنوعی جمینای آغازگر عصر جدیدی برای این شرکت خواهد بود که با نام عصر جمینای از آن یاد خواهد شد. این مدل AI قرار است در ورژن های مختلف عرضه شود و رقیب بی چون و چرای GPT-4 شرکت OpenAI به شمار می رود.
البته گوگل در رویداد توسعه دهندگان ژوئیه 2023 این هوش مصنوعی را معرفی کرده بود اما حالا به صورت عمومی عرضه خواهد شد. Gemini شامل سه ورژن است؛ ورژن اول Gemini Nano نام گرفته و امکان اجرای آن به صورت آفلاین بر روی دستگاه های اندرویدی وجود دارد.
نسخه دوم با نام Gemini Pro از قدرت بیشتری برخوردار بوده و قرار است به زودی در سرویس های هوش مصنوعی گوگل پیاده سازی شود و از امروز هم در چت بات بارد فعال شد. مدل سوم جمینای نیز Gemini Ultra نام گرفته و می توان آن را قدرتمندترین و بزرگترین مدل زبانی در نظر گرفت که گوگل تابه حال ساخته و ظاهراً بیشتر برای دیتاسنترها و سازمان ها کاربرد دارد.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک به دنبال جذب سرمایه 1 میلیارد دلاری است
  مدیر ارشد OpenAI: از هوش مصنوعی توقع بیش از اندازه نداشته باشید
  بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید متن ؛ با این ابزارها حرفه ای شوید
  بنیانگذار دیپ مایند به ایلان ماسک گفته بود که هوش مصنوعی می تواند برنامه زندگی در مریخ را نابود کند

هوش مصنوعی Gemini گوگل رونمایی شد
در حال حاضر، گوگل در حال پیاده سازی مدل هوش مصنوعی جدیدی به نام جمینای پرو در در بارد بوده و کاربران پیکسل 8 پرو هم می توانند از امکانات جمینای نانو استفاده کنند. همچنین، گوگل قصد دارد تا از سال آینده، نسخه جمینای اولترا را نیز عرضه کند و توسعه دهندگان و مصرف کنندگان سازمانی می توانند از تاریخ 13 دسامبر از طریق Generative AI Studio یا Vertex AI در گوگل کلود به جمینای پرو دسترسی داشته باشند.
در حال حاضر این مدل AI فقط به زبان انگلیسی در دسترس است ولی مطمئنا به مرور زبان های دیگر هم به آن اضافه خواهد شد. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، اعلام کرده است که در نهایت این مدل در موتور جستجو، سرویس تبلیغات، مرورگر کروم و سایر محصولات گوگل پیاده سازی خواهد شد و نقش مهمی در آینده گوگل را ایفا خواهد کرد.

مدیرعامل دیپ مایند، دمیس هاسابیس، که در توسعه مدل هوش مصنوعی Gemini نقش بزرگی داشته، اعلام کرده است که بنچمارک های متعددی روی این مدل انجام داده اند و از بین 32 بنچمارک مهمی که بر روی جمینای انجام شده، این مدل در 30 مورد جلوتر از رقبا قرار دارد.
یکی از برتری های واضح جمینای در بنچمارک ها، توانایی آن در درک و تعامل با صوت و ویدیو است. از ابتدا، قابلیت چندوجهی یکی از اهداف توسعه جمینای بوده و گوگل قصد نداشته مانند رقیب خود مدل های گوناگونی مانند DALL-E یا Whisper را برای امور مختلف بسازد.

در حال حاضر، جمینای نانو تنها قادر به پردازش ورودی و خروجی متنی است، اما نسخه قدرتمند آن، با نام اولترا، قادر به کار با متن، تصویر، ویدیو و صدا است. هاسابیس اظهار می کند که در آینده، این مدل هوش مصنوعی قابلیت های بیشتری مانند تشخیص لمس و حرکت را نیز خواهد داشت.
این غول تکنولوژی تمرکز خاصی روی جمینای داشته است. Gemini از سیستم تولید کد جدید AlphaCode 2 استفاده می کند که به گفته شرکت، 85 درصد بهتر از رقبا و 50 درصد بهتر از نسل قبلی کدنویسی می کند.
همچنین، مدل هوش مصنوعی Gemini در مصرف انرژی بسیار بهینه است. گوگل این مدل را بر روی واحد پردازش تنسور (TPU) خود آموزش داده است، تا به طور سریع تر و ارزان تر از مدل های قبلی، ازجمله PaLM، عمل کند. علاوه بر این، گوگل نسخه جدیدی از سیستم TPU به نام TPU v5p معرفی کرده است که یک سیستم رایانشی مخصوص دیتاسنترهاست و قابل استفاده در آموزش و اجرای مدل های زبانی بزرگ است.
گوگل تأکید می کند که برای اطمینان از ایمنی و مسئولیت پذیری Gemini، تلاش های فراوانی صورت گرفته است و تعداد زیادی آزمایش در این زمینه انجام شده است. اما به هر حال، باید صبر کنیم تا عملکرد این مدل در دنیای واقعی را ببینیم.
به نظر می رسد ساندار پیچای و دمیس هاسابیس باور دارند که راه اندازی هوش مصنوعی Gemini به عنوان یک پروژه بزرگتر و یک گام در مسیر تغییر عمل می کند. این همان مدلی است که گوگل سال ها در حال توسعه آن بوده و اکنون برای رقابت با OpenAI به آن متوسل شده است.
بیشتر بخوانید:

  همکاری آسترازنکا با شرکت هوش مصنوعی Absci برای درمان سرطان
  بهترین سایت های هوش مصنوعی برای گرافیست ها
  هوش مصنوعی آمازون کیو اطلاعات محرمانه شرکت را فاش می کند
  اولین قانون نوشته شده توسط هوش مصنوعی ChatGPT تصویب شد

نظر شما کاربران ای جی مارکت درباره هوش مصنوعی Gemini گوگل چیست؟ به نظر شما این مدل می تواند GPT-4 را کنار بزند؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ای جی مارکت به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: theverge
  

دکمه بازگشت به بالا