هوش مصنوعی 3D-GPT برای ساخت جهان های سه بعدی معرفی شد

هوش مصنوعی 3D-GPT با امکان ساخت جهانی سه بعدی معرفی شد. به گفته متخصصین، این مدل هوش مصنوعی قادر است صنایع فعال سه بعدی را متحول کند.
پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه آکسفورد و آکادمی هوش مصنوعی پکن از مدل هوش مصنوعی 3D-GPT با هدف ساخت جهانی سه بعدی رونمایی کردند. طبق گفته این دانشمندان، این مدل هوش مصنوعی قادر است صنایع فعال در عرصه سه بعدی را متحول کند.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  شرکت OpenAI مدعی ساخت ابزاری با توانایی تشخیص 99 درصدی تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی شد
  تماشا کنید: تصاویر هوش مصنوعی از زنان کشورهای مختلف جهان ؛ زن ایرانی از نظر هوش مصنوعی چه ظاهری دارد؟
  نسخه جدید هوش مصنوعی بایدو برای رقابت با GPT-4 معرفی شد
  هوش مصنوعی چیست ؛ بررسی ویژگی های مثبت و منفی AI

هوش مصنوعی 3D-GPT برای ساخت جهان های سه بعدی معرفی شد
محققان دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه آکسفورد و آکادمی هوش مصنوعی پکن یک سیستم هوش مصنوعی جدید به نام «3D-GPT» توسعه داده اند که می تواند مدل های سه بعدی را به سادگی از توضیحات متنی ایجاد کند. این هوش مصنوعی قادر است با تجزیه کردن پرامپت کاربر و با استفاده از سه عامل خود، مدل های سه بعدی دقیقی بسازد. هوش مصنوعی 3D-GPT می تواند صنایع مختلف تولید محتواهای سه بعدی را متحول کند.
براساس مقاله  منتشرشده در arXiv، این هوش مصنوعی در مقایسه با عملکردهای سنتی، مدل های سه بعدی را به صورت کارآمدتری می سازد. هوش مصنوعی 3D-GPT فرایند مدل سازی سه بعدی را به بخش های قابل دسترس تقسیم می کند؛ هر بخش نیز به وسیله یک عامل انجام می گردد. بدین ترتیب پرامپت کاربر طی سه مرحله تجزیه و تحلیل و درنهایت کد دستوری مدل سه بعدی تولید می شود.

هوش مصنوعی 3D-GPT برای مدل سازی سه عامل کلیدی دارد. «عامل ارسال تسک» که پرامپت های متنی را تجزیه می کند. «عامل مفهوم سازی» که جزئیات ذکرنشده را به توضیحات اولیه اضافه می کند و «عامل مدل سازی» که پارامترها را تنظیم و کد نهایی را تولید می کند. کد به دست آمده را می توان در نرم افزارهای سه بعدی مانند Blender به مدل سه بعدی تبدیل کرد.

محققان هوش مصنوعی 3D-GPT را با پرامپت «یک صبح مه آلود بهاری، جایی که گل های شبنم  زده در علفزاری سرسبز با درختان پُرجوانه احاطه شده است» آزمایش کردند. 3D-GPT توانست صحنه های سه بعدی کاملی را با گرافیک واقعی ایجاد کند که عناصر توصیف شده در متن را به دقت انعکاس می دهد. خروجی نهایی را در پایین مشاهده می کنید:

در حالی که کیفیت گرافیک نهایی هنوز به واقعیت نزدیک نیست، نتایج اولیه نشان می دهد که رویکرد این هوش مصنوعی (تجزیه متن و تخصیص هر کدام به یک عامل) می تواند محتوای سه بعدی بسیار خوبی تولید کند. معماری مدولار این هوش مصنوعی این امکان را فراهم می کند تا هر جزء هوش مصنوعی به طور مستقل بهبود یابد.
محققان این هوش مصنوعی می گویند:
«تحقیقات تجربی ما تأیید می کند که 3D-GPT نه تنها پرامپت ها را تفسیر و اجرا می کند و نتایج قابل اعتمادی ارائه می دهد، بلکه به طور مؤثر با طراحان انسانی همکاری می کند».
محققان به این نتیجه رسیدند که سیستم و پتانسیل «مدل های زبانی بزرگ» (LLM) در مدل سازی سه بعدی اهمیت برجسته ای دارد و یک چارچوب اساسی برای پیشرفت های آینده در تولید صحنه و انیمیشن ارائه می دهد.
این هوش مصنوعی می تواند صنعت مدل سازی سه بعدی را متحول، کارآمدتر و در دسترس تر کند. همان طور که به سمت عصر متاورس پیش می رویم، ایجاد محتوای سه بعدی به وسیله ابزارهایی مانند 3D-GPT برای سازندگان در طیف وسیعی از صنایع، از بازی و واقعیت مجازی تا سینما و بخش های چندرسانه ای، می تواند ارزشمند باشد.
بیشتر بخوانید:

  آزمایشگاه ارزیابی محصولات هوش مصنوعی کشور راه اندازی می شود
  رئیسی: مرکز ملی هوش مصنوعی ایران به زودی راه اندازی می شود

  برتری هوش مصنوعی بر هوش انسانی ظرف 10 سال آینده!

نظر شما درباره هوش مصنوعی 3D-GPT چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای جی مارکت در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.
.
منبع: دیجیاتو
 

دکمه بازگشت به بالا