هوش مصنوعی جمینای گوگل تا اوایل 2024 آماده نمی شود؛ برای رقیب ChatGPT باید بیشتر منتظر بمانید

هوش مصنوعی جمینای گوگل که رقیب قدری برای ChatGPT خواهد بود تا اوایل سال آینده آماده نمی شود. طبق گزارش ها شرکت گوگل راه اندازی سیستم هوش مصنوعی Gemini را تا سه ماه اول سال 2024 عقب انداخته است.
علت تأخیر شرکت گوگل در راه اندازی جمینای می تواند ناتمام بودن بخش اصلی سیستم این هوش مصنوعی  باشد. عامل دیگر می تواند شکست اخیر Bard در ارائه نسخه آزمایشی اوایل سال جاری باشد، چرا که گوگل قصد دارد هر دو سیستم را یکپارچه کند.
به نظر می رسد گوگل در رقابت برای توسعه هوش مصنوعی با مشکل مواجه شده است، چرا که باید در مقابل رقیب اصلی خود یعنی OpenAI به میدان برود.

ادامه مطلب در ادامه
بیشتر بخوانید:

  تیم هوش مصنوعی مسئول متا منحل شد
  پشیمانی OpenAI از اخراج سم آلتمن ؛ مذاکره برای بازگشت او در جریان است
  سایت ساخت عکس با هوش مصنوعی ؛ معرفی بهترین ابزارهای مولد عکس

معرفی هوش مصنوعی جمینای گوگل به تعویق افتاد
بر اساس اخبار سایت اینفورمیشن، ظاهرا گوگل راه اندازی هوش مصنوعی جدید خود با نام جمینای را تا سه ماه اول سال 2024 به تعویق انداخته است. از آنجا که گوگل به چند مشتری و شرکای تجاری خود اعلام کرده بود که این هوش مصنوعی در این ماه عرضه می شود این تأخیر یک اتفاق ناگوار به حساب می آید.
هوش مصنوعی جمینای گوگل
همانطور که سایت اینفورمیشن منتشر کرد مشکل گوگل این است که هنوز دارد بر روی نسخه اولیه ماشین هوش مصنوعی مکالمه خود کار می کند. جمینای قرار است با توانایی انجام کارهای پیچیده و کمی ساده تر وارد بازار شود. با این حال افرادی که بر روی هوش مصنوعی کار می کنند تنها نسخه های کوچکی از آن را توسعه داده اند و آماده سازی مدل اصلی کمی طول می کشد.
افرادی که بیشتر در مساله توسعه این هوش مصنوعی درگیر هستند گفتند که گوگل می خواهد قبل از اینکه در مقیاس گسترده به توسعه دهندگان دسترسی دهد ویژگی های بیشتری را برای کاربران عادی پیاده کند.
علاوه براین، تأخیر ممکن است به گوگل کمک کند تا با آرامش بیشتری فرآیند توسعه جمینای را پیش ببرد. ظاهرا پس از دموی بارد در سال جاری و خطای ظریف اما مهمی که در سیستم این هوش مصنوعی به وجود آمد نگرانی هایی در مورد ادغام جمینای و بارد وجود دارد. این دموی ضعیف می تواند یکی دیگری از دلایل تأخیر در راه اندازی جمینای باشد. افرادی که در این پروژه همکاری می کنند با تمام توان برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در این پروژه کار می کنند.
سرگئی برین (Sergey Brin)، یکی از بنیانگذاران گوگل، مجددا در ماه جولای به این شرکت برگشت تا در ساخت سیستم جدید هوش مصنوعی جمینای همکاری کند. هدف از این مدل هوش مصنوعی ایجاد یک مدل پایه شبیه به انسان در نسل بعدی است. Gemini پاسخ گوگل به مدل GPT-4 شرکت OpenAI است که امید دارد از آن برای تقویت تلاش های خود در حوزه Google Cloud استفاده کند.
از آنجا که گوگل به دنبال ایجاد تغییرات و اندازه های مختلف در جمینای است تا در مواقع نیاز از آن استفاده شود، این سیستم به عنوان یک نسخه از PaLM 2 طراحی شده است.
به نظر می رسید شاهد عرضه رسمی هوش مصنوعی جمینای گوگل در ماه سپتامبر باشیم. گوگل شروع به ارائه نمونه هایی از این سیستم به توسعه دهندگان خارجی کرده بود و حالا این توسعه دهندگان باخبر می شوند هوش مصنوعی جمینای گوگل تا سه ماه اول سال 2024 عرضه نمی شود. در آن زمان، گفته شده بود که شرکت به دنبال کار بر روی «خدمات مصرف کننده و فروش آن به کسب و کارها از طریق خدمات ابری شرکت است.»
علاوه براین، ادغام Gemini با Vertx AI توجه همه را جلب کرد. این امر باعث شد افزونه های زیادی به بارد اضافه شود که در حال حاضر این افزونه ها برای Gmail، Maps، YouTube، هتل ها و پروازها در دسترس عموم قرار دارند.
متاسفانه باز هم باید منتظر هوش مصنوعی گوگل بمانیم چرا که این شرکت به عنوان رقیب اصلی OpenAI هنوز راه زیادی در پیش دارد. در این بین اپلیکیشن Android ChatGPT که شامل مدل GPT-4 است قدمی رو به جلو برای OpenAI به حساب می آید.
بیشتر بخوانید:

  هوش مصنوعی چیست بررسی ویژگی های مثبت و منفی AI
  جنگنده های روسی سوخو 75 به هوش مصنوعی مجهز می شوند
  ویژگی های هوش مصنوعی مولد موتور جستجوی گوگل ؛ انتشار برای 120 کشور جدید

به نظر شما هوش مصنوعی جدید گوگل می تواند با مدل های هوش مصنوعی OpenAI رقابت کند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و جدیدترین اخبار تکنولوژی را با ای جی مارکت دنبال کنید.
منبع: androidcentral
 

دکمه بازگشت به بالا