دانش و فناوری

همکاری اپل و OpenAI برای بهبود سیری رعشه بر اندام مایکروسافت انداخت

اخیراً شایعاتی مبنی بر مذاکره اپل با OpenAI برای استفاده از فناوری GPT در iOS 18 به گوش می رسد. اکنون گزارش جدیدی از وب سایت The Information فاش کرده که این مذاکرات از اواسط سال 2023 آغاز شده و از آنجایی که مایکروسافت خود نیز به OpenAI وابسته است، نسبت به قرارداد بین دو شرکت نگران است.در گزارشی که وب سایت The Information درباره سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI، منتشر کرده، جزئیات بیشتری از قرارداد همکاری بین اپل و OpenAI ارائه شده است. بر اساس این گزارش، انتظار می رود این قرارداد در کمتر از دو هفته دیگر و در کنفرانس WWDC 2024 به صورت رسمی اعلام شود. اپل در حال توسعه ویژگی های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای سیستم عامل های خود است و OpenAI نقش مهمی در بهبود و تقویت این ویژگی ها خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

    بهترین هوش مصنوعی برای یادگیری زبان
    8 ویژگی Copilot چت بات هوش مصنوعی مایکروسافت ؛ هوشمندانه تر کار کنید، نه سخت تر

نتیجه مذاکره اپل با OpenAI در WWDC امسال مشخص می شود
بر اساس این گزارش، کارکنان تیم یادگیری ماشین اپل در اواسط سال 2023، یعنی حوالی WWDC سال گذشته، با آلتمن و دیگر اعضای OpenAI ملاقات کرده اند. اگرچه اطلاعات دقیقی از محتوای این مذاکرات در دست نیست، اما هر دو شرکت بعداً به توافق رسیدند که کارکنان اپل به APIهای OpenAI برای آزمایش های داخلی دسترسی داشته باشند.
در این آزمایش ها، مهندسان اپل ChatGPT را به سیری متصل کردند و نمایش های قابل توجهی از توانایی سیری در پاسخ به پرسش های پیچیده تر و درک بهتر زمینه صحبت های کاربران ایجاد کردند. وب سایت 9to5Mac نیز شواهدی از استفاده اپل از این APIها در کد iOS 17.4 پیدا کرده است.
منابع آگاه اعلام کرده اند که اپل بر استفاده از فناوری های OpenAI برای بهبود پاسخ های سیری به پرسش های پیچیده تر و حتی تبدیل آن به یک چت بات تمرکز دارد. OpenAI به اپل نشان داده که چگونه سیری می تواند پاسخگوتر، طبیعی تر و حتی قادر به ترجمه آنی باشد.
با این حال، اپل می خواهد به کاربران خود اطلاع دهد که پاسخ سیری توسط ChatGPT تولید شده است.
 چرا مایکروسافت بابت مذاکره اپل با OpenAI نگران است؟
گزارش همچنین فاش کرده که مایکروسافت نسبت به همکاری بین اپل و OpenAI نگران است. مایکروسافت نیز با OpenAI قرارداد دارد که تکنولوژی های پشت Microsoft Copilot را فراهم می کند و در عوض OpenAI از مراکز داده مایکروسافت برای تقویت ChatGPT استفاده می کند.
آلتمن، مدیر عامل OpenAI، اخیراً با ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، دیداری داشته تا نگرانی های مایکروسافت را مورد بررسی قرار دهد. مایکروسافت نگران این است که زمانی که اپل ویژگی های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را برای کاربران آیفون و آیپد معرفی می کند، تقاضا برای سرورها افزایش یابد و مدیریت این تقاضا دشوار شود. همچنین، مایکروسافت از OpenAI درخواست کرده است که در ازای سرمایه گذاری 13 میلیارد دلاری خود در این استارتاپ، سهمی از سودهای آینده آن را به مایکروسافت بدهد.
از یک سو، مایکروسافت احتمالاً از همکاری بین اپل و OpenAI سود بیشتری کسب خواهد کرد. اما در عین حال، توانایی های هوش مصنوعی اپل مستقیماً با مایکروسافت رقابت خواهد کرد.
اپل همچنین سعی کرد با گوگل برای استفاده از Gemini در iOS 18 به توافق برسد، در حالی که با OpenAI مذاکره می کرد. با وجود این قرارداد، اپل همچنین در حال کار بر روی مدل زبان خود است که به صورت آفلاین برای انجام وظایف ساده مانند خلاصه سازی متن ها اجرا خواهد شد.
ناگفته نماند که پیش نمایش اول ویژگی های جدید هوش مصنوعی iOS 18 توسط اپل در تاریخ 10 ژوئن در رویداد WWDC 2024 رونمایی خواهد شد.
بیشتر بخوانید: 

    بهترین ابزارهای هوش مصنوعی گوگل
    بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویسی

منبع: 9to5mac
 

دکمه بازگشت به بالا