فیلم و هنر

همه خانه‌ها یک «پیکو» می‌خواهند

مجله نماوا ، مرسده مقیمی

از آخرین باری که یک بازیگر هندی داور مسابقه اصلی جشنواره کن بود حدود یک دهه می‌گذرد که اتفاقا او هم ی؛ بازیگ ویدیا بالان بازیگر بنام هندی. امسال که نام دیپیکا پادوکن به عنوان داور این جشنواره برگزیده شد، با توجه به این که به نظر می‌رسد عجیب است، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که او فعالیت‌های ابتدایی را معطوف می‌کند به فیلم گیشه‌ای موفق و ناموفق که در هر صورت نمی‌توان برای آن‌ها ارزش هنری خاصی قائل شد. جشنواره کن اما در معرفی او نامی از آن فیلم‌ها نبرده و با اشاره به چند فیلم ه و

و با بازی مقابل شاهرخ خان به معرفی سینما و خیلی زود از دعوت به کار سانجی لیلا بنسالی و همکاری با او کاملاً مسیر بازیگری‌اش تغییر کرد و به یک باره به بلو غ کم از فیلم‌های ابتدایی دوران کاری‌اش فاصله گرفت و تلاش کرد با وسواس بیشتر انتخاب کرد تا مجاز باشد که با بنسالی همکاری کند به ارمغان آورده شده بود را خدادار نکند و حالا کمتر کسی است که او را بشناسد و بر این باور باشد که او یکی باشد. موفق‌ترین ستاره‌های سینمای هند است.

یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های سال‌های اخیر که اتفاق می‌افتد با اختلاف غیرقابل انکار بهترین فیلم او نیز لقب می‌گیرد. «»یکو» فیلمی از شوجیت سرکار است. فیلمی که جشنواره نن نیز در معرفی داور جوان‌اش به آن اشاره کرده است. یکی از عوامل موفقیت «»یکو» و تماشایی بودن‌اش خود دیپیکاست که نقش پیکو را می‌کند اما آن‌چه باعث ایجاد این می‌شود. انتخاب بازیگران هوشمندانه و درخشانی است که سرکار برای فیلم متفاوت به خدمت گرفته شده است. آمیتاب باچان افسانه‌ای و زنده‌نام عرفان خان، رئوس دیگر مانند بازیگری «پیکو» هستند که در هر دوی آن‌ها حضور دارند، برای هر بازیگری این امکان را فراهم می‌آورد که خودش بهترین‌ها را ارائه می‌دهد و به دیپیکا به خاطر این موقعیت بهره می‌برد.

شوجیت سرکار که خودش نیز بنگالی است و از فیلمسازان آوانگارد هند است، قصه های را کارگردانی کرده است که بر اساس فیلم کوتاه فیلمساز بسیار مشهور بنگالی ساتیاجیت رای ساخته است. فیلم کوتاهی به همین نام. «»یکو» روایتی کمدی-درام از رابطه دختری جوان با پدر پیرش است. قصه‌هایی که ممکن است تکراری و مستعمل به نظر برسد، اما تبحر جوهی چاتوروِدی در نگارش فیلمنامه‌های سهل و ممتنع باعث می‌شود تا «پیکو» علی‌رغم سوژه تکراری‌اش کاملا بداعت داشته باشد و برای مخاطب غیرمنتظره باشد. شوخی‌های درست و دقیق که در فیلمنامه با کار نکردن پدر پیر شده است! باعث می‌شود موقعیت‌های بامزه و شکلی عجیب و غریب. نمایش پرجزئیات رابطه دختری مستقل که برای همراهی با پدر پیرش لازم است انواع و اقسام اخلاق‌های عجیب و کلافه‌کننده آن را تحمل کند و همین او را از زندگی عادی‌اش دور ساخته است.

پیکو

نتایج جستجو برای «»یکو» اما با فیلم‌های مشابه این جاست ک. او همیشه با پدرش کل کل دارد، از دست او و رفتارهایش خسته می‌شود و با او دعوا می‌کند. پدر قصه نیز با بازی دیدنی آمیتاب باچان یک پدر ترحم‌برانگیز نیست که مخاطب بخواهد کنار او قرار بگیرد و پیکو را بابت تندی‌هایش کند که به عکس گاهی اوقات بسیار آزاردهنده است که صبر می‌کند و تحمل پیکو در شرایط عجیبی به نظر می‌رسد. این رابطه بامزه و عجیب و غریب با همراهی سومین نفر کامل می شود. فرزندانی که باید این پدر و دختر را تا مقصدشان همراهی کنند و هم با رفتارهای عجیب پدر خانواده کنار بیاید هم عصبانیت‌ها و کلافگی‌های دختر را تحمل کند و در طول زمان و در طول این سفر مانند این خانواده بدل شود.

ه ب ب ب ک ک »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» ی ی و و و و و و و و و و و و و ن ن ن ن ن ن ن ن ن او که در این فیلم بار اصلی را به دوش می کشد باید در مرز کمدی و درام دائماً در حرکت باشد و بازی اش به دامختگی نیفتد و به خوبی موفق شود این مثلث خودش را در موقعیت های مختلف در بهترین موقعیت ها قرار دهد. و من تو را راحت نخواهم گذاشت؛ به سوی تو خواهم آمد.

شوجیت سرکار با این‌که شاید با همین قصه متفاوت و بازی‌های درخشان هم می‌توانم فیلم درخور توجهی بسازم اما برخی از کارگردانان هندی مرعوب قصه و بازیگران‌اش نمی‌توانند تا همه چیز را به کلی رها کنند. قابهای تماشایی و دیدنی کمالجیت نِگی و موسیقی شنیدنی آنوپام آهنگساز شهیر بنگالی و تنظیم ظریف و با دقت چاندراشکار پراجاپاتی که با حشو و یک فیلم دو ساعته برای مخاطب تدارک دیده می شود که از ریتم و تمپوی مناسبی برخوردار است. کمک کرده تا «پیکو» از هر نظر قابل اعتنا و در کل فیلم مهم و به یادماندنی باشد. فیلمی که موفق می‌شود کاملاً کلیشه‌ای را به ضد کلیشه‌ترین حالت ممکن تصویر کند و حتی پیام اخلاقی‌اش را هم می‌توان به مخاطب گفت که نه‌تنها توی ذوق‌اش را نمی‌خورد بلکه با آغوش باز آن را می‌پذیرد.

«»یکو» همان سال برای دیپیکا پادوکن بهترین بازیگر زن را به ارمغان دو د ر ا ا ا ا. خود فیلم هم در بخش‌های متعددی جایزه گرفت و به پرافتخارترین فیلم شوجیت سرکار تبدیل شد. اگر تا به حال یک عکس شلیک نکرده اید، باید آن را امتحان کنید. سرکار وقتی جایزه‌اش را گرفت با اشاره به شخصیت اول قصه‌اش گفت: «حواس‌مون به پیکوهامون» فرزندی که مدل خودش فرزندی کند، آن هم به غایت.

تماشای «»یکو» در نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا