دانش و فناوری

هشدار کارشناسان امنیت سایبری درباره قابلیت جدید ریکال مایکروسافت

مایکروسافت در حال آماده سازی ویژگی جدیدی به نام “ریکال” (Recall) است که به وسیله هوش مصنوعی از تمامی وفعالیت های کاربران اسکرین شات می گیرد. آنطور که گزارش شده قابلیت جدید ریکال مایکروسافت قرار است به طور پیش فرض بروی سری جدید کامپیوترهای کوپایلوت پلاس فعال باشد. این خبر باعث شد تا کارشناسان امنیت سایبری نسبت به این قضیه حساس شده و آن را مورد بررسی قرار دهند. پس از بررسی های انجام شده از سوی برخی از کارشناسان امنیت سایبری، نقص های امنیتی مهمی از این قابلیت کشف  شد که باعث نگرانی های جدی ای به دنبال داشت.

بیشتر بخوانید:

    بهترین لپ تاپ های مایکروسافت 2024
    همکاری اپل و OpenAI برای بهبود سیری رعشه بر اندام مایکروسافت انداخت

ریکال مایکروسافت ؛ قابلیت یا یک فاجعه امنیتی
قابلیت جدید ریکال به کمک مدل های هوش مصنوعی از هر چیزی که کاربر با کامپیوترش در حال انجام یا تماشاست، اسکرین شات می گیرد؛ مایکروسافت هم این مسئله را تائید کرده و گفته که این اطلاعات بر روی دستگاه کاربر ذخیره می شود اما برای مدل های هوش مصنوعی استفاده نمی شوند!  با این وجود، کوین بومونت، کارشناس امنیت سایبری، که سابقاً در مایکروسافت فعالیت داشته، نقص های امنیتی مهمی در این قابلیت شناسایی کرده است.
بومونت هشدار داده که ریکال اطلاعات را در یک پایگاه داده ساده ذخیره می کند و دسترسی آن را برای هکرها راحت می کند. او توضیح داده که اسکرین شات ها به صورت خودکار توسط هوش مصنوعی بررسی و سپس در پایگاه داده SQLite ذخیره می شوند. این پایگاه داده شامل تمامی فعالیت های کاربر بر روی کامپیوتر است و می تواند هدف جذابی برای بدافزارها و مهاجمان سایبری باشد
علاوه بر بومونت، دیگر کارشناسان امنیتی نیز نگرانی های مشابهی را در رابطه با ریکال مایکروسافت بیان کرده اند. پاتریک تی کت از شرکت Keeper Security اشاره کرده که این ویژگی می تواند اطلاعات حساس کاربران را بدون رعایت پروتکل های امنیتی مناسب ذخیره کند و امنیت سایبری و حتی هویت کاربران را به خطر بیندازد. جیک مور، مشاور جهانی امنیت سایبری در ESET، نیز اظهار کرده که این قابلیت می تواند به عنوان یک “کی لاگر” در ویندوز عمل کند و مسیر جدیدی برای حملات سایبری ایجاد کند.
مایکروسافت در واکنش به این نگرانی ها اعلام کرده که کاربران می توانند این ویژگی را غیرفعال کنند یا از گرفتن اسکرین شات از وب سایت ها و برنامه های خاص جلوگیری کنند. همچنین این ویژگی اسکرین شات هایی از جلسات مرور خصوصی در مرورگر مایکروسافت اج یا مطالب حفاظت شده با مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) نمی گیرد. با این حال، کارشناسان معتقدند که ذخیره سازی محلی اسکرین شات ها همچنان خطرات زیادی دارد و ممکن است استانداردهای امنیتی و حفظ حریم خصوصی را نقض کند
در نهایت، اگرچه مایکروسافت تلاش کرده تا اطمینان دهد که ریکال به صورت امن و رمزنگاری شده عمل می کند، اما همچنان نگرانی های گسترده ای درباره امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران وجود دارد. به همین دلیل، کارشناسان به کاربران توصیه می کنند که هنگام استفاده از این ویژگی، اقدامات احتیاطی لازم را رعایت کنند.
بیشتر بخوانید: 

    آلودگی های مایکروسافت با توسعه هوش مصنوعی 30 درصد افزایش داشته است
    8 ویژگی Copilot چت بات هوش مصنوعی مایکروسافت ؛ هوشمندانه تر کار کنید، نه سخت تر

منابع: scmagazine و theregister
  

دکمه بازگشت به بالا