دانش و فناوری

نگاهی به پردازش تصویر Snapdragon 8 Gen 1 و Snapdragon Sight

تراشه های پرچم کوالکام همیشه در خط مقدم پردازش تصویر و اشیاء مرتبط با دوربین بوده اند. تراشه اسنپدراگون 8 نسل 1 امروز به طور رسمی معرفی شد. اما تصاویر موجود در اسنپدراگون 8 نسل 1 چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اصلاح تصویر در اسنپدراگون 8 نسل 1، بهتر از همیشه!

ارزان اسنپدراگون 888 پلاس، یک تراشه پرچمدار کوالکام است.

کوالکام اسنپدراگون 888 پلاس را معرفی کرد: اسنپدراگون 888 پلاس برای ارتقای هوش مصنوعی

اما بالاخره اسنپدراگون 8 نسل 1 با یک پردازشگر تصویر جدید عرضه شد. مطابق با گسمارناتراشه اسنپدراگون ٨ نسل هفتم پیشرفت‌های زیادی در CPU و GPU به ارمغان آورده است. اما در حال حاضر،. دوربین تصحیح تصویر و دوربین این تراشه نیز بهبود یافته است. کوالکام قصد دارد یک برند منحصر به فرد در این زمینه ایجاد کند.

به هر حال، Snapdragon Sight نام جدیدی است که کوالکام برای پردازشگرهای تصویر انتخاب کرده است. در این نسل از پردازشگرهای تصویر کوالکام، سرعت عملکرد به سطح تکنولوژیکی رسیده است و حتی کاربران عادی نیز سود زیادی خواهند برد. این پردازشگر تصویر هم اکنون می تواند 1.5 گیگیکسل را در 2 ثانیه اجرا کند. این رقم در اسنپدراگون 888 حدود 2.1 گیگاپیکسل بود. در کنار پیشرفت های دیگر، این بدان معناست که اسنپدراگون 8 نسل 1 می تواند 140 عکس با وضوح 2 مگاپیکسل در 2 ثانیه بگیرد. این واقعیت را دو چندان می کند که اسنپدراگون 888 قادر به ضبط بود.

اما این آمار روی دیگر قضیه است. اگر فکر می کنید وضوح سنسور 8 مگاپیکسل است، تعداد تصاویر تا 2 در ثانیه خواهد بود. همچنین با اتصال همزمان به سه دوربین مختلف با وضوح 16 مگاپیکسل، این تعداد عکس ذخیره می شود. بدیهی است که همه نمی توانند آن تعداد زیادی عکس را در یک ثانیه ثبت کنند. اما پردازش تصویر Snapdragon 8 Gen 1 با این سرعت طبیعی است.

کوالکام بعداً یک تراشه برای پشتیبانی از تصاویر 2 بیتی به جای 24 بیتی توسعه داد. این امر دامنه دینامیکی را تا حد زیادی افزایش می دهد و تصاویر HDR را بهبود می بخشد. از سوی دیگر، اسنپدراگون 8 نسل 1 قادر است تصاویر 4 بیتی RAW فشرده نشده را به متخصصان منتقل کند. اما تمرکز روی تصاویر نبود. در عوض، تصویربرداری با اسنپدراگون 8 نسل 1 با وضوح بالای 8K و سرعت 2 فریم بر ثانیه انجام می شود. البته این نوع ویدیو با استانداردهای HDR پشتیبانی می شود. در این حالت قابلیت استفاده از لرزش گیر نیز فراهم شده است. کاربران می توانند در حین عکاسی با این وضوح تصاویر 64 مگاپیکسلی بگیرند. علاوه بر این، کوالکام یک موتور سخت افزاری اختصاصی برای ارائه ویدیوهای بوکه 4K نصب کرده است.

موتور تراشه Mega Multi Frame عکاسی در شب را بهبود می بخشد. به لطف این موتور، می توان تا 3 عکس را در حالت شبانه ترکیب کرد. این مقدار 6 نسل قبل بود. بنابراین شاهد بهبود عملکرد 5 برابری هستیم. پردازش تصویر قدرتمند اسنپدراگون 8 نسل 1 نیز کیفیت تصویر را بهبود می بخشد.

کوالکام همچنین با لایکا برای توسعه سیستم پردازش تصویر جدید خود همکاری کرده است. بنابراین، این تراشه می تواند در ارتباط با دوربین های قبلی لایکا کار کند و تصاویر مشابهی را ثبت کند. جالب اینجاست که کوالکام حتی جامع ترین موتور پردازش تصویر دوربین را روی این تراشه ارائه کرده است! بنابراین عواملی مانند اعوجاج و اعوجاج رنگ به وضوح در این دوربین کاهش می یابد.

پیش از این، فناوری ساخت تراشه کوالکام کاربردهای محدودی مانند نوردهی و فوکوس خودکار روی دوربین داشت. اما در این تراشه، اکنون یک سیستم تشخیص چهره جدید و بهبود یافته وجود دارد. سرعت و دقت این فرآیند تشخیص چهره با شناسایی 2 ناحیه مختلف صورت بسیار سودمند است. این دو برابر بیشتر از آنچه در نسل قبلی دیده بودیم است. یکی از مزایای این سیستم تشخیص چهره، ارائه آواتارهای مخفی و دقیق برای کاربران است.

قابل ذکر است که چهارمین پردازنده تصویر در اسنپدراگون 8 نسل 1 موجود است! این قطعه مربوط به سنسور هاب نسل سوم است و ویژگی هایی مانند دوربین دائمی را ارائه می دهد. روش های جدید تشخیص چهره نیز به بهبود حریم خصوصی کاربران کمک می کند. به عنوان مثال، در جاهای دیگر، تراشه ممکن است تشخیص دهد که شما محتوای نمایشی خود را به اشتراک گذاشته اید تا اعلان ها را بی صدا کنید. گوشی های مجهز به این تراشه نیز می توانند ظاهر خارجی صفحه نمایش را تشخیص دهند تا به شما هشدار دهند.

بله، نگرانی هایی در مورد حفظ حریم خصوصی در این تراشه وجود دارد. یکی از نگرانی‌های مربوط به دوربین همیشه باز است و کوالکام این موضوع را جدی می‌گیرد. اما به طور کلی، هیچ داده ای از ISP دستگاه خارج نمی شود و ویژگی امنیتی جدید، ورود داده ها غیرممکن می شود. کارکرد این قابلیت نیز بر عهده سازنده گوشی می باشد. موتور تعمیر هوشمند اسنپدراگون 8 نسل 1 قادر است 4 برابر قدرت قبلی را با 8 درصد بازدهی بالاتر به توان قبلی برساند.

نظر شما در مورد سیستم تعمیر تصویر اسنپدراگون 8 نسل 1 چیست؟ در این نسل از تراشه های پرچم، به نظر شما کدام پردازنده تصویر بهتر عمل می کند؟

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا