فیلم و هنر

نگاهی به انیمیشن های پیکسار که هرگز ساخته نشدند

پیکسار (Pixar) نامی آشنا برای طرفداران انیمیشن است و یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین استودیوهای انیمیشن سازی به شمار می رود. این استودیو تا به امروز به لطف آثار فوق العاده مانند Finding Nemo، Ratatouille، WALL-E، Toy Story 3( در سال 2010) و Up موفق شده جایزه اسکار را دریافت کند و به درآمد میلیاردی در گیشه برسد. اولین فیلم پیکسار یعنی، داستان اسباب بازی (Toy Story) در سال 1995 اکران شد و اگرچه اکنون نزدیک به سه دهه از آن می گذرد، بخش بزرگی از هویت پیکسار محسوب می شود. کمپانی Pixar در سال های اخیر به طرفداران ثابت کرده که پشت هر انیمیشن  آن یک تیم خلاق وجود دارد که برای هر داستان آن زحمت می کشند و از هیچ جزییاتی غافل نمی شوند.

اما این تعاریف به آن معنا نیست که پیکسار همیشه در قله موفقیت بوده، بلکه در دوره هایی دچار بحران نیز شده است. برخی از انیمیشن های آن تنها در مرحله توسعه اولیه و ایده پردازی باقی ماندند و هیچ گاه به سینما نیامدند. اگر شما نیز به دنبال دلیل یا دلایل این اتفاق هستید و کنجکاو هستید تا بدانید چه انیمیشن هایی از پیکسار هرگز ساخته نشدند، این مقاله را از دست ندهید.

بهترین فیلم ها برای کودکان که باید تا قبل از 10 سالگی تماشا کنند

The Graveyard Book

پیکسار

داستان The Graveyard Book زمانی شروع شد که نیل گیمن، نویسنده نام آشنای بریتانیایی کتاب خود را با همین نام در سال 2008 منتشر کرد. این رمان فانتزی و ترسناک حول محور پسری به نام Nobody Owens یا «Bod» جریان دارد. خانواده اش او کشته شده اند و اکنون در قبرستانی توسط ارواح و موجودات عجیبی زندگی می کند و توسط آن ها بزرگ شده است.

اگرچه او دائما با این موجودات ماوراءالطبیعه ارتباط دارد، اما خطر واقعی در مردی به نام جک (کسی که خانواده اش را کشته) نهفته است. این کتاب گیمن از لحاظ تجاری و منتقدان بسیار موفق بود و همچنین برنده جایزه هوگو، مدال کارنگی (Carnegie) و نشان نیوبری (Newbury) شد و بیش از یک میلیون نسخه فروخته است. طرفداران آن در سراسر جهان شیفته نثر آهنگین و دلهره آور گیمن شدند و بنابراین تعجبی نداشت تا فیلمسازان بخواهند آن را تبدیل به یک اثر سینمایی کنند. دیزنی هنری سیلیک را برای کارگردانی این اثر استخدام کرد که پیش از این نیز وظیفه ساخت انیمیشن اقتباسی Coraline را از گیمن برعهده داشت. با این که به نظر می رسید این پروژه در دستان شخص درستی قرار دارد، سیلیک آن را ترک کرد تا روی فیلم دیگری کار کند. بنابراین ساخت این انیمیشن در هاله ای از ابهام قرار گرفت و کشمکش ها بر سر آن ادامه داشت که سرانجام در سراشیبی سقوط قرار گرفت.

Monsters Inc. 2: Lost in Scaradise

پیکسار

اگر قرار بود طرفداران حدس بزنند که کدام اثر موفق پیکسار، دنباله ای لغو شده دارد قطعا هیچ گاه نام کارخانه هیولاها به ذهنشان نمی رسید. در سال 2013 و دوازده سال پس از اکران فیلم اصلی .Monsters Inc دنباله  یا به بیان بهتر پیش درآمدی از آن ساخته شد. در انیمیشن Monsters University مخاطبان مایک و سالی را می بینند که برای اولین بار با یکدیگر به عنوان رقبای دانشگاهی آشنا می شوند. چیزی که بسیاری از طرفداران نمی دانند این است که این انیمیشن در واقع در پی اتفاقات فیلم اصلی برنامه ریزی شده بود.

در Monsters Inc. 2: Lost in Scaradise، این دو هیولا راهی دنیای انسان ها می شوند تا دوباره با Boo متحد شوند، اما متوجه می شوند که او نقل مکان کرده است. شاید به خاطر صحنه خنده داری که به هیمالیا تبعید می شوند، مایک و سالی اکنون در دنیای انسان ها به دام افتاده اند و باید راه خود را پیدا کنند. با این توصیفات آن یک داستان هیجان انگیز به نظر می رسید و از آنچایی که هر دو فیلم اول بیش از 500 میلیون دلار در باکس آفیس فروخته بودند، فیلم سوم باید از آن فراتر نیز می رفت. با این حال درگیری های میان پیکسار و دیزنی باعث شد این ایده به جایی نرسد. در سال 2006، کمپانی دیزنی پیکسار را خریداری کرد و در واقع به این ترتیب مشخص شد که مالک حقوق دنباله  آن است. در نهایت این دنباله ساخته نشد و تاکنون هم برنامه ای برای ساخت آن وجود ندارد.

1906

پیکسار

وقتی که اسم «فیلم های پیکسار» به میان می آید، مخاطبان در سراسر جهان به یاد آثار انیمیشنی احساسی، هوشمندانه و پرجزییات آن می افتند. اما جالب است بدانید که پیکسار برای عنوان 1906 قصد داشت وارد دنیای فیلم های لایو اکشن شود. 1906 در واقع نام رمان جیمز دالساندرو، نویسنده آمریکایی است. این کتاب در سال 2004 منتشر شد و در مورد آتش سوزی و زلزله ویرانگری است که شهر سانفرانسیسکو را لرزاند. خبرنگاری به نام آنالیسا برای ثبت تنش بین شهروندان، سیاستمداران، مجریان قانون و سایر خبرنگاران در این دوران پرآشوب کار می کند.

با توجه به تاریخچه فیلم های پیکیسار، می دانیم که از موضوعات سخت و سنگین هیچ ابایی ندارد. در انیمیشن Elemental که در سال 2023 اکران شد، پیکسار به موضوعات مهمی مانند مهاجرت، نژادپرستی و همسان سازی پرداخت. یا انیمیشن خاطره انگیز Up که با صحنه های سرشار از عشق و غم خود قلب  تماشاگران را به لرزه درآورد. با این وجود، 1906 لحن متفاوتی نسبت به دیگر آثار پیکسار داشت. دالساندرو روی فیلمنامه آن کار کرده بود، بنابراین شاید شور و اشتیاق او به این ایده می توانست این لحن تلخ  و جدی تر را جبران کند.

برد برد، کارگردان و انیماتور انیمیشن های دوست داشتنی مانند شگفت انگیزان و راتاتویی به این پروژه پیوسته بود. اما دامنه داستان آنقدر عظیم به نظر می رسید که نمی توانست در یک فیلم خلاصه شود. البته اخیرا در سال 2018، برد بیان کرده که این داستان ممکن است برای تلویزیون مناسب باشد. اما بعید است که پیکسار بخشی از آن باشد.

Toy Story 3

پیکسار

این فیلم کنسل شده پیکسار ممکن است کمی برایتان گیج کننده باشد، زیرا داستان اسباب سازی 3 ساخته شده، اما نسخه ای از آن وجود دارد که نشان می دهد ساخته نشده است. در انیمیشنی که اکثر ما می دانیم، اندی کوچک اکنون هفده ساله است و برای رفتن به دانشگاه آماده می شود. وودی، باز، جسی، و اسباب بازی های دیگر به مهدکودک اهدا می شوند. حالا، آنها باید از این محیط جدید و آشفته فرار کنند و قبل از اینکه خیلی دیر شود به اندی برگردند.

یک استودیوی انیمیشن سازی به نام Circle Seven Animation که در حال حاضر منحل شده در قلب این نسخه های کنسل شده قرار دارد. ایده های داستانی متعددی ایجاد شد که هیچ ارتباطی با اندی مقید به دانشگاه ندارند. یکی که اتاق اندی در حال تغییر است و او آن زمان را با مادربزرگش می گذراند. یکی دیگر مربوط به اکشن فیگورهای Buzz Lightyear می شود یا حتی یک راز قتل.

با این حال، مسائل بین پیکسار و Circle Seven بحث برانگیز شد. استودیو Circle Seven ساخته شد تا شخصیت ها و فرنچایزهای پیکسار را بگیرد و آنها را به دنباله تبدیل کند. با این حال، دخالت دقیق افرادی که در پیکسار کار می کنند، مشخص نبود. آیا دیزنی (که Circle Seven را ایجاد کرد) حریص بود؟ هنگامی که باب ایگر مدیریت دیزنی را به دست گرفت، به طور کامل به پیکسار بازگشت و هر ایده ای که در گذشته در حال شکل گیری بود، کنار گذاشته شد.

The Shadow King

پیکسار

هنری سیلیک، این بار با لغو فیلم استاپ موشن The Shadow King، که با نام The Shademaker نیز شناخته می شود، به این فهرست بازگشته است. این انیمیشن داستان یک پسر یتیم را دنبال می کرد که به طرز عجیب و غیرعادی انگشتان بلندی دارد و باید این ویژگی را از بقیه پنهان کند. این پسر با دختری آشنا می شود که به او یاد می دهد سایه های دست خود را به موجودات و سلاح های موجود در زندگی واقعی کند. این خلاقیت ها زمانی به کار می آید که او سعی دارد هیولایی را شکست دهد.

انیمیشن استاپ موشن یک رابطه عشق و نفرت با مخاطبان دارد. با این حال سیلیک ثابت کرده که می تواند آثار برجسته ای را خلق کند. انیمیشن هایی مانند Coraline و The Nightmare Before Christmas هر دو از این تکنیک انیمیشن استفاده می کنند و موفقیت های بزرگی بودند. با این حال، حتی با وجود تجربیات موفقیت آمیز در کارنامه او، سیلیک از حمایت کامل تیم پیکسار، یعنی جان لستر، مدیر اجرایی آن زمان، برخوردار نبود. گویا آن ها مجبور بودند تا بودجه پایینی را برای پروژه در نظر بگیرند، اما در نهایت بدون تلاش های جان لستر، توافقی میان پیکسار و دیزنی حاصل نشد. سال ها از لغو رسمی فیلم پیکسار می گذرد، اما سیلیک از این ایده دست نمی کشد. او حقوق این فیلم را در سال 2022 پس گرفت و همچنان می خواهد آن را بسازد.

Newt

پیکسار

نیوت فیلمی بود که در اواخر دهه 2000 معرفی شد. داستان آن روی دو سمندر پا آبی به نام های نیوت و بروک متمرکز بود. آن ها تنها نر و ماده باقی مانده در نوع خود هستند و سرنوشت گونه آنها به جفت گیری موفقیت آمیزشان بستگی دارد. اما نکته اینجاست که یکدیگر را دوست ندارند. طرفداران پیکسار احتمالا درباره این فیلم گمشده شنیده اند. سال هاست که تصاویر احتمالی و مربوط به آن در فضای مجازی در حال پخش است و بسیاری را به فکر فرو می برد که چه اتفاقی افتاد و این انیمیشن ساخته نشد. خب جالب است بدانید که به جای آن انیمیشن Rio در سال 2011 ساخته شد.

این انیمیشن دقیقا داستانی مشابه نیوت دارد. با این حال نیوت قرار بود در سال 2012 اکران شود، در توسعه این پروژه، اعضای تیم پیکسار برای ساختن داستان دیگری یعنی Inside Out الهام  گرفتند.

Finding Nemo 2

پیکسار

هنگامی که انیمیشن در جست و جوی نمو (Finding Nemo) در سال 2003 منتشر شد، فراتر از انتظارات عمل کرد. داستان تکان دهنده ای درباره یک جفت دلقک ماهی پدر و پسر که از بهترین کارهای پیکسار محسوب می شود. هنگامی که قرار بود انیمیشن Finding Dory در سال 2016 اکران شود، تماشاگران تقریبا درباره آن خوشبین بودند. همانقدر که طرفداران دنباله نمو، یعنی در جست و جوی دوری را دوست داشتند، ممکن است از داستان دیگری که تقریبا جای آن را گرفته بود بی اطلاع باشند.

زمانی که دیزنی همچنان در تلاش بود تا استودیو Circle Seven Animation را در کانون توجه قرار دهد، بر اساس گزیده فیلمنامه ای که در وب سایت جشنواره فیلم Raindance منتشر شد، ایده ای برای دنباله ای که روی نمو و مارلین متمرکز بود، ارائه کردند. آن صحنه آغازین احساسی را که مارلین همسر و فرزندانش را از دست داد، به جز نمو، به خاطر دارید؟ خب، در نسخه Circle Seven، یکی از آنها جان سالم به در برد، برادر دوقلوی نمو، رمی. همچنین مارلین نیز گیر افتاده بود و باید نجات می یافت.

در دو فیلمی که عموم مخاطبان دیده اند، شاهد از دست دادن نمو و همچنین دوری بودیم. بنابراین منطقی به نظر می رسید که اکنون نوبت مارلین بدخلق باشد. اما با سقوط Circle Seven، ایده ساخت Finding Nemo 2 نیز به سرانجام نرسید.

دکمه بازگشت به بالا