نکوداشت اکبر زنجان پور همراه با شرم و حیای نوید محمدزاده

نکوداشت اکبر زنجان پور همراه با شرم و حیای نوید محمدزاده

تیتربرتر، این نکوداشت، عصر روز یکشنبه 9 اردیبهشت ماه همزمان با زادروز حمید سمندریان که یکی از استادان زنجان پور بوده است، با حضور جمع پرشماری از مخاطبان در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برپا شد.

در این مراسم که به کوشش انجمن کارگردانان تئاتر ایران با اجرای محمد سلوکی برگزار شد، نشان ویژه خانه تئاتر به این هنرمند باسابقه اهدا شد.

در آغاز، شهرام گیل آبادی، رییس انجمن کارگردانان با اشاره به زادروز حمید سمندریان گفت: نام او خاطرات فراوانی به ذهن هر یک از ما می آورد و هُرم نفس ایشان بر صورت تک تک ما نشسته و هیچ لحظه ای در تئاتر ما بی حضور ایشان نبوده. 

او با ارایه توضیحاتی درباره تقدیرهایی که در نوزدهمین «شب کارگردان» صورت می گیرد، افزود: خوشحالیم در سال قبل به سختی سعی کردیم در کنار دوستان مان بایستیم. هیچ تحمیلی را نپذیریم و با استقلال در جهت عملی کردن نظرات خود بکوشیم. همچنان در کنار تمام هنرمندان تئاتر می ایستیم و  به ظالم اجازه صف آرایی نمی دهیم چون تئاتر، عرصه حقیقت است.

گیل آبادی یادآوری کرد: سال قبل مدالیوم خانه تئاتر به آتیلا پسیانی اهدا شد که امسال یاد او را گرامی می داریم. 

در ادامه تصاویری از آتیلا پسیانی در مراسم سال گذشته این انجمن پخش شد و حاضران به یاد او کف زدند.

سپس احسان حاجی پور ، دبیر برنامه و عضو هیات مدیره انجمن کارگردانان با خوشامدگویی به مهمانان متن اولین لوح تقدیر را که به علی شمس مربوط می شد، ارائه کرد و این تقدیر با حضور صدرالدین زاهد، کارگردان، مترجم و بازیگر باسابقه تئاتر انجام شد.

علی شمس، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر با تشکر از برگزارکنندگان برنامه آرزو کرد مسیر اتفاقات طور دیگری بچرخد و همه کسانی که به شیوه های گوناگون کار می کنند، بدون هیچ گونه رنج و تبعاتی بتوانند آثار خود را ارائه کنند.

او عنوان کرد که بهتر است برای اینکه برنامه به حاشیه کشیده نشود، سکوت کند.

در ادامه آرش دادگر، عضو هیات مدیره انجمن کارگردانان طی سخنانی درباره علیرضا کوشک جلالی، کارگردان و مدرس تئاتر، متن تقدیرنامه او را خواند و این کارگردان با حضور اصغر همت، تقدیر شد.

کوشک جلالی با تشکر از برگزارکنندگان این برنامه فقط آرزو کرد که برخی خبرهای ناخوشایند را که این روزها می شنویم، دیگر نشویم.

در بخش بعدی، مراسم تقدیر از ژاله علو برپا شد که خودش در برنامه حضور نداشت اما پیامی صوتی را فرستاده بود که پخش شد.

او در این پیام عذرخواهی کرد که به دلیل کسالت، نتوانسته در برنامه شرکت کند و از عشق و علاقه اش به تئاتر و نمایش رادیویی گفت.

او همچنین به پیشینه حضورش در تئاتر و هنرمندانی که با آنان همکاری داشته، اشاره کرد.

علو عنوان کرد که در رادیو نمایش های بسیاری را کارگردانی کرده و افزود: برایم افتخاری است که توانستم کارهایی انجام دهم که بعد از گذر سال ها هنوز به خوبی از آنها یاد می شود.  او در پایان شعری از سروده های خودش را خواند.

سپس محمد رحمانیان، دیگر عضو هیات مدیره انجمن کارگردانان متن تقدیرنامه ژاله علو را خواند و ایرج راد به نمایندگی از علو تقدیرنامه او را دریافت کرد.

او همچنین بخش کوتاهی از نمایشنامه «روزهای رادیو» را که اشاره ای به ژاله علو و رقیه چهره آزاد داشت، اجرا کرد. 

رحمانیان حضور کوشک جلالی را در تئاتر کشورمان همچون معجزه ای خواند که در امر آموزش در استان های گوناگون و ترجمه و کارگردانی ثابت قدم است و خطاب به او گفت: علیرضای عزیز بمانی برایمان!

هایده حائری ، مدرس تئاتر و دیگر هنرمند حاضر در برنامه از جایگاه تماشاگران گفت: من اعتراض دارم.

او از مردم کشورمان قدردانی کرد که به هنرمندان کشورشان احترام می گذارند و در مراسم تقدیر از آنان شرکت می کنند و گفت: الان احساس کردم جای یک خانم در مراسم تقدیر از خانم علو خالی است. ایشان دوست خیلی صمیمی دو تن از عمه های من بودند؛ خانم ها طوسی و عذرا حائری. حیف است که تقدیرنامه خانم علو را دو تن از آقایان دریافت کنند.

او بعد از این سخنان طنزآمیز که با خنده های تماشاگران همراه شد و به دعوت رحمانیان که در دانشکده هنرهای زیبا دانشجویش بوده، روی صحنه رفت و تقدیرنامه علو را دریافت کرد.

رحمانیان نیز در سخنانی از حائری به عنوان یکی از استادان خوب خود یاد کرد که به نوعی، منشأ ساخت فیلم «هامون» شده چون با اجرای اثری از او، داریوش مهرجویی خسرو شکیبائی را برای بازی در «هامون» انتخاب کرده است.

در بخش بعدی، بخش هایی از فیلم زندگی تئاتری اکبر زنجان پور در گفتگو با محمد رحمانیان پخش شد.

سپس محمود دولت آبادی روی صحنه رفت و با تشریح خاطراتی از مهدی فتحی (بازیگر فقید تئاتر) که دوست مشترک خودش و زنجان پور بوده، گفت: ما در آن دوران قدم می زدیم و فکر می کردیم کسانی که کار هنر نمی کنند، چه می کنند.

او ادامه داد: زنجان پور در کنار دیگر دوستان ما سعی کرده هنر بورزد ولی همیشه موانع اجازه نداده این فعالیت چه در ایشان و چه در دیگر دوستان، ادامه پیدا کند.

دولت آبادی افزود: آنچه مایه خرسندی من است، حضور این اجتماع است که به مناسبت دوستی هنرمندان تئاتر تشکیل شده و بسیار گرامی است.

این داستان نویس با سابقه که پیشنیه تئاتری دارد، خاطراتی از دوران مشکلات خودش در تئاتر در سال 53 بیان کرد و افزود: بعد از آن سال، دیگر روی صحنه نرفتم ولی سال 56 پیشنهاد تشکیل سندیکای تئاتر را دادم و در تئاترهای لاله زار به نشان تقدیر از هنرمندان گذشته خود برنامه ای تدارک دیدیم اما متاسفانه دیگر آن تئاترها باقی نماند.

دولت آبادی خطاب به حاضران در برنامه افزود: وقتی مهدی فتحی کسل و بی حوصله می شد، برای خودش نقشی می ساخت و آن را اجرا می کرد. یعنی لازم نیست حتما چیزی بشود، همین که هستید و سرپا هستید، همین که چنین شب هایی برگزار می شود، یعنی شدن. چیزی در انتظار هنرمند نیست. آرزو می کنم همیشه رونده باشید و وقتی هم خسته می شوید، خستگی از تن دور کنید و دوباره ادامه بدهید.

سپس رحمانیان بار دیگر روی صحنه رفت و با یادآوری خاطراتی از زنجان پور گفت: اولین بار استاد را در «آتش بدون دود» کار نادر ابراهیمی و بعد از آن در فیلم «بیتا» هژیر داریوش و پس از آن در نمایش های تلویزیونی دیدم.

این نمایشنامه نویس و کارگردان اضافه کرد: اولین مواجهه من با آقای زنجان پور به عنوان کارگردان، اجرای درخشان ایشان از نمایشنامه «همه پسران من» کار آرتور میلر بود که سبب شد راه خودم را به عنوان کارگردان پیدا کنم. صحنه های درخشان این نمایش از یک کلاس درس آموزنده تر بود و هنوز تک تک صحنه های آن را به یاد دارم و بزرگترین تاثیری است که یک اثر هنری و یک کارگردان بر من گذاشته است. 

رحمانیان از اجرای نمایش«مروارید» نوشته عزت الله مهرآوران و کار زنجان پور به عنوان دیگر نمایش درخشانی یاد کرد که همچنان تاثیرش بر او باقی مانده و آرزو کرد که سایه زنجان پور همچنان بر سرمان باقی بماند.

در بخش بعدی برنامه، تصاویری خاطره انگیزی از نمایش «نگاهی از پل» نوشته میلر و کار سمندریان پخش شد که سال 51 اجرا شده است.

سپس مسعود دلخواه، دیگر کارگردان حاضر در برنامه در سخنانی با بیان اینکه مبالغه نمی کند، گفت: تصمیم دارم از دشواری اکبر زنجان پور بودن صحبت کنم چون اکبر زنجان پور بودن، اصلا ساده نیست. 

او با یادآوری اولین خاطره های خود از زنجان پور افزود: نمایشی از رکن الدین خسروی دیدم که زنجان پور و بهروز بقایی در آن بازی می کردند. او در این نمایش بیش از 25 کارکتر را بازی کرد و هنوز صدایش و انرژی اش را که خیلی سریع از نقشی به نقشی می رفت، در ذهنم مانده. 

دلخواه با بیان خاطره همکاری اش در نمایش «دایی وانیا» به کارگردانی زنجان پور ادامه داد: یک نفر می تواند بازیگر، کارگردان، دوبلور یا انسان شریفی باشد و همیشه خود اصیلش باشد ولی داشتن همه اینها در یک جا سخت است و اکبر زنجان پور همه اینها را با هم دارد. رفتار او می تواند الگویی باشد برای نسل جوان؛ از دیسیپلین کاری اش تا برخورد یکسان با همه اعضای گروه.

وی خاطرنشان کرد: در نمایش «دایی وانیا» کاریزمایی روی صحنه می دیدم که نظیرش را ندیده بودم. کاریزمای اکبر زنجان پور، از خود بودن اوست و نترس بودن و نقاب به چهره نداشتنش. ما بعد از آن نمایش، در گفتگوهایمان از ابزورد بودن شرایط اجتماعی و تئاتری با هم حرف می زنیم.

دلخواه در پایان سخنانش پیشنهاد کرد یک جایزه بازیگری به اسم اکبر زنجان پور نامگذاری شود و توضیح داد: این نامگذاری تنها به دلیل این نیست که او بازیگر خوبی است بلکه چون انسان شریفی است. 

در ادامه، نوید محمدزاده به عنوان نماینده ای از نسل جوان در سخنانی درباره زنجان پور گفت: خجالت می کشم درباره ایشان صحبت کنم.

او خطاب به زنجان پور ادامه داد: استاد خیلی دوست تان دارم. چندی پیش فرصتی شد تا در کنار شما متنی را دورخوانی کنیم. امیدوارم قسمت باشد روی صحنه کنارتان بازی کنم و نفس شما را حس کنم و لذت ببرم و یاد بگیرم. سلامت باشید و سرحال.

 در بخش بعدی، شهرام گیل آبادی که مدت ها مدیر رادیو بوده، خاطراتی از دوران کاری خود در این رسانه بیان کرد و گفت: هُرم نفس خیلی از بزرگان رادیو بر صورتم  نشست که ویژگی های مشترکی داشتند.

او خاطراتی از بازی زنجان پور در نمایشی از صدرالدین شجره و نیز خاطراتی از احمد آقالو  و مهدی فتحی بیان کرد و ادامه داد: ما در رادیو با حکمت هایی مواجه بودیم که یکی از آنها آموزش سینه به سینه بود. امثال زنجان پور، این فضا را ایجاد کردند که حکمت جاری در رادیو، آموزش باشد. چیزی که از این نسل بزرگ عاید من شد، این بود که نظم، توسعه فکری، دانایی و درایت سکوت را می آورد. این آدم ها هر چه دارند در طبق اخلاص می گذارند که دیگران قد بکشند چون آنان بخیل نیستند. ماموریت خود را معرفت شناسی و توسعه فکری می دانند. آقای زنجان پور در عالم هنر، یکی از آبروهای زمین است.

در بخش بعدی، پرویز ممنون، دیگر هنرمند پیشکسوت تئاتر که در وین زندگی می کند و دیشب تازه به ایران رسیده، در سخنانی گفت: هنوز گیج راه هستم ولی خوشحالم که در بزرگداشت اکبر شرکت می کنم.

او که استاد زنجان پور بوده ادامه داد: شما از زمان استادی او گفتید و من چند خاطره از زمان دانشجویی اش می گویم. اولین بار که برای مدیریت دانشکده دعوت شدم، نمایشی از بهمن فرسی روی صحنه بود و اکبر نقش اصلی آن را بازی می کرد . فرسی قبل از کارگاه نمایش، کارهای تجربی و غیر متعارف اجرا می کرد. با دیدن بازی اکبر حیرت زده شدم و اگر سال قبل بازی محمد علی کشاورز را ندیده بودم، با دیدن او روی صحنه، ضعف می کردم.

ممنون از زنجان پور در کنار آذر فخر و کیهان رهگذر وبه عنوان یکی از چند دانشجوی محبوب خود یاد کرد و افزود: هرچند اکبر هم سنش به دانشجویان نزدیک بود، هرگز سراغ شعار نمی رفت و در کار خود همیشه جدی بود. او همیشه محترم بود مثل انتظامی. آنان سر کلاس بسیاری استادان می رفتند چون معتقد بودند از هر استادی چیزی یاد می گیرند. 

ممنون اضافه کرد: یکی از نقش های حساس خود را به او سپرد و بعد از آن، استاد راهنمای رساله اش شدم که اجرای نمایش «ریل» نوشته دولت آبادی بود و با همراهای رضا بابک اجرا کردند. همه کسانی که در کار تئاتر هستند، عاشق اند ولی زنجان پور جدی بود. به همین دلیل وقتی صحبت از بزرگداشت شد، با خودم فکر کردم اگر قرار باشد در بزرگداشت سه چهار تن از دانشجویانم شرکت کنم، حتما یکی از آنان اکبر خواهد بود.

در بخش پایانی، اکبر زنجان پور در میان تشویق حاضران روی صحنه رفت و در شرایطی که همه به احترام او ایستاده بودند، گفت: امشب آن قدر از من تعریف شد که گیج شدم آن ولی این سخنان مسئولیت آدم را زیاد می کند که تماشاگر و هنر را جدی بگیریم. باید حواس مان باشد به چیزهایی که نوشته و خوانده نمی شود. همه این کارها را می کنیم که به فضا برسیم.  آنچه کم است، ارتباط نانوشته و ناگفته ای است که هر کس سهم خود را از آن بر می دارد و گذر می کند.

این هنرمند پیشکسوت ادامه داد: وظیفه ماست که سعی کنیم تصویری را که دیده نمی شود، بسازیم و آنچه را شنیده نمی شود، به تماشاگر پیشنهاد بدهیم و این مال زمانی است که کمتر بتوان حرف زد و گفتنی ها را گفت .

زنجان پور در پایان گفت: امشب از حوصله و محبت شما هم شرمنده ام و هم به خودم می بالم و اینها مسئولیت مرا بیشتر می کند. «ایبسن» می گوید قوی ترین انسان کسی است که از همه تنهاتر است. بگردیم و تنهایی های خود را پیدا کنیم.

سپس نشان ویژه خانه تئاتر با حضور پرویز ممنون، صدرالدین زاهد، محمد رحمانیان، محمود دولت آبادی، ایرج راد، اسماعیل خلج، همسر، دختر و نوه زنجان پور، نشان ویژه خانه تئاتر به این هنرمند اهدا شد.

متن تقدیرنامه او را شهرام گیل آبادی خواند و زنجان پور پس از دریافت این نشان گفت: یک عمر دویده ام و امشب جایزه گرفته ام.

اسماعیل خلج که سال ها قبل نمایشنامه مشهور «گلدونه خانوم» را نوشته، خاطره ای از زنجان پور بیان کرد و گفت: شبی به من تلفن زد و اجازه گرفت اسم دخترش را گلدونه بگذارد و من هم به او گفتم  من هم این اسم را از شخص دیگری گرفته ام و بر نمایشنامه ام گذاشته ام.

زنجان پور هم توضیح داد نوه اش که در این مراسم حضور دارد، دختر گلدونه است.

بعد از برگزاری مراسم، تصاویری از مستند اکبر زنجان پور در محوطه باز پارک خانه هنرمندان ایران پخش شد.

دکمه بازگشت به بالا