فیلم و هنر

«نمک زمین»؛ دور زمین با دوربین

مجله نماوا، رضا صائمی

سباستیائو سالگادو و عکاس نقاش مشهور برزیلی با تکیه و ارجاع به عکس و عکاسی از زمین، طبیعت و مردم جوامع مختلف تلاش می‌کنند برخی از مهم‌ترین فجایع طبیعی و انسانی را در جهان معاصر به تصویر بکشند و نسبت به آنها هشدار بدهند. مستند «نمک زمین» روایت این قصه است. داستان تلخ و تراژیک جهانی که در آن زیست می‌کنیم. «نمک زمین» البته مستندی پرتره هم هست که به شکل موازی هم به روایت زندگی شخصی سالگادو می‌پردازد و هم به مرور و تحلیل عک. وجوه زیبایی شناسی اثر را باید در بازنمایی همین عکسها جستجو کرد که از نسبت معنادارش با سوژه مستند، خود به شکل مستقل تماشایی است و تضمین کننده زیبایی شناسی بصری مستند است. عکس‌هایی که دوست دارند آن‌ها را ثابت نگه دارند و از تماشای آن لذت ببری. زن سن سو قصه زندگی سالگادو هم شنیدنی و جذاب است. و چگ ن ن ه ه ه ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن ن هه با عشق به عکاسی همراه شد و مسیر زندگی او را تغییر داد به طوری که درس

نمک زمین

تصویری غم‌انگیز از واقعیت‌های تراژیک جهان

در مستند «نمک زمین» با عکسهای متنوع و گوناگونی از سالگادو میشویم که به طور پازلگونه ای که در کنار هم قرار گرفتن تصویری غمانگیز را از واقعیتهای تراژیک جهان معاصر بازنمایی می کند. شاید مهمترین آنها در این میان عکس‌های تکان‌دهنده آن از زندگی مردم آمریکای جنوبی بین سال‌های ۱۹۷۷ تایلندی باشد. به این عکس‌ها باید عکس‌های مشهور درباره معدنچیان و زندگی‌شان، همچنین پروژه «ساحل. پایان راه »را نام برد که درباره چند کشور آفریقایی در دوران قحطی است، پروژه Exodus هم که درباره نسلکشی در آفریقا و مصائب بیخانمانهاست، بخشی دیگر از این پازل است که در نهایت در کنار عکسهای مربوط به جنگ خلیجفارس و خاموش کردن آتش چاههای نفت است. ویت قرار می‌گیرد. در زیر لیستی از محبوب ترین صفحات ما در جهان آمده است. یکی از تحلیل های زیایی شناختی که ناظر به نقد فنی و تکنیکی این عکس هاست و نقدهای دیگر جامعه شناسانه این عکس هاست که در جهان معاصر را در خود شکل بصری بندی کرده است. آنچه در «نمک زمین» مستند دارد همین سویه دوم نقد است.

جولیانو ریبیرو سالگادو و ویم وندرس کارگردانان مستند «نمک زمین» هه ی ک ک م م م م م م م م م م م م م م م م م دوربین نیز پشت این صفحه است و سالگادو در عین حال که به عکس‌هایش می‌نگرد، روبه‌روی بیننده نیز قرار گرفته و به شرر می‌رسد. عکس‌های سیاه و سفیدی که گاه بیننده را مسحور خود کرده و با شرح و تحلیل عکاسی از آنها همراه می‌کند. تضمین حفظ ریتم و ضرب‌آهنگ مناسب مستند در روایت مستندی که گرچه ماهیتش فیلم و عکس متحرک است، اما هویت آن با عکس و تصاویر ثابت رقم خورده است که در نهایت هم فضا و بستری برای لذت بردن از تماشای عکسها ایجاد می کند و هم فرصتی برای بصیرت و تفکر درباره مضمون و پیام این عکس ها که می توانند ایجاد کنند. تلنگری برای مخاطب باشد درباره نگرانی از وضعیت زمینی که در آن زندگی می‌کند.

مر ممانا دم نماوا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا