بازاریابی

نقش چند ملیتی در دنیای مدرن

یک مهاجر ، در بیشتر سفرهای تجاری بین المللی ، با پرواز بریتیش ایرویز به پرواز در می آید ، تویوتا را در هرتس اجاره می کند ، به هتل های هیلتون سوار می شود و به اتاق می رسد ، به تلویزیون سونی می چرخد ​​و نگاهی به آن نشانه های چشمک زن کوکاکولا می اندازد و BMW و غیره سپس ناگهان هنگام تماشای این خبر در بی بی سی ، آنها احساس سردرگمی کردند و سعی کردند محل زندگی آنها در سیدنی ، سنگاپور ، استکهلم یا سیاتل را به خاطر بیاورند؟ به لطف پدیده MNC ، این یک تجربه مشترک شده است. چند ملیتی (MNC) 40٪ از تولید صنعتی جهان و نزدیک به یک چهارم تجارت جهانی را تشکیل می دهد. حدود 85٪ از اتومبیل های جهان ، 70٪ رایانه ها ، 35٪ از خمیردندان ها و 65٪ نوشابه ها توسط شرکت های چند ملیتی تولید و روانه بازار می شوند (Bartlett et al، 2003، p3).

با این حال ، بسیاری از ملیت ها در زمان جهانی شدن و تغییر اخیر ظهور کرده اند. این در تعریف در حال تغییر از نماد چند ملیتی مشهود است ، یعنی تا سال 1973 ، سازمان ملل مجوز بین المللی چند ملیتی را به عنوان سازمانی شناسایی کرد که دارایی ها ، کارخانه ها ، معادن ، دفاتر فروش و موارد مشابه را در دو یا چند کشور کنترل می کند (Bartlett et al، 2003). با این حال ، دامنه آنچه تحت پوشش اصطلاح چند ملیتی است تغییر کرده است و نیاز به دو صلاحیت مهم در مواجهه با صلاحیت اول دارد که به MNC نیاز دارد که یک سرمایه گذاری مستقیم مستقیم در استانهای خارجی داشته باشد و نه فقط تجارت صادراتی. در حالی که ، شرط دوم برای یک MNC واقعی ، یک شرکت است که به جای اینکه آنها را در یک سبد مالی منفی نگه داشته باشد ، در مدیریت فعال این دارایی های خارجی مشغول فعالیت باشد (Bartlett et al، 2003).

یکی از مهمترین محرکهای شرکتها برای گسترش فعالیتهای خود در سطح بین المللی ، عوامل تولید کم هزینه در کشورهای در حال توسعه مانند چین و هند است (Papers4you.com ، 2006). این امر تأثیر شگرفی در اقتصاد کشورهای در حال توسعه داشته است ، زیرا در روند رشد خود عامل مهمی محسوب می شود. با این وجود ورود به بازار جدید در کشور دیگری به آسانی به نظر نمی رسد ، با عواملی مانند فرهنگ محلی و شناخت بازار محلی در ابتدا به عنوان یک مانع ظاهر می شود. روش های زیادی وجود دارد که یک شرکت می تواند تصمیم به ورود به بازار بگیرد ، یکی از این مدل ها مدل Uppsala است که نشان می دهد شرکت باید تعهد اصولی از منابع را به بازار خارجی ارائه دهد که با استفاده از آن تجربه بازار محلی را بدست می آورد بر این اساس که می توان ارزیابی های بیشتری انجام داد. آن (بارتلت و همکاران ، 2003). با این حال ، بسیاری از شرکت ها وجود دارند که از چنین مدل هایی پیروی نمی کنند و با سرمایه گذاری در شرکت یا به دست آوردن شریک محلی ، میانبر برای ساختن دانش بازار استفاده می کنند ، به عنوان مثال ، والمارت با خرید زنجیره سوپر مارکت Asda وارد انگلستان شد (Papers4you.com، 2006). )

با این حال ، اخیراً ، اکثر شرکت ها لزوم پاسخگویی به بازارهای محلی و نیازهای سیاسی را درک کرده اند و روش های مدیریت چند ملیتی بتدریج به سمت یک استراتژی فراملی “می روند جهانی فکر کنید ، به صورت محلی عمل کنید”.

منابع

بارتلت ، C. و همکاران. (2003) مدیریت فراملی ویرایش چهارم. مک گرا هیل ، لندن.

مقالات برای شما (2006) “C / B / 311. چند ملیتی (MNE) در کشورهای در حال توسعه” ، موجود در http://www.coursociation4you.co.uk/sprtbus35.htm [17/06/2006]

Papers For You (2004) “P / B / 220. آیا صحیح است که بگوییم بسیاری از ملیت های آمریکایی (MNE) از نظر اقتصادی و سیاسی قوی تر از برخی کشورها هستند؟ آیا این سناریو بهترین ظهور آمریکا به جهانی سازی و قدرت واقعی پشت کاخ سفید را توضیح می دهد؟” ، در دسترس از http://www.coursociation4you.co.uk/sprtbus35.htm [18/06/2006]

جهت دیدن مقالات بیشتردر مجموعه بازاریابی و مارکتینگ کلیک کنید 

این مقالات بصورت سیستمی از جدیدترین پایگاه های مقالات بازاریابی جمع آوری شده است .
مسوولیت کلیه محتوای سایت بر عهده منابع اصلی بوده و اینفوجاب مارکت هیچ مسوولیتی در قبال محتوا ندارد.

جهت دیدن ادامه مطالب مجموعه بازاریابی کلیک کنید

لینک کوتاه مطلب: shrtco.de ulvis.net tny.im clck.ru v.ht v.gd is.gd tinyurl.com plink.ir g6g.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا