فیلم و هنر

نقد چهار اپیزود ابتدایی سریال Wheel Of Time: غرق در جادو و ماورا

پس از انتظارات فراوان، سرانجام نسخه تلویزیونی مجموعه کتاب چرخ زمان منتشر شد. این سریال که توسط سونی پیکچرز و آمازون و دایموند پایک تولید شده است به مدت یک فصل تولید می شود و با توجه به سابقه خوب در فصل های آینده گسترش خواهد یافت.

منبع مجموعه چرخ زمان مجموعه ای از کتاب های چرخ زمان است که شامل 14 جلد داستان حماسی و فانتزی می باشد. داستان هایی از تاریخ آسیا و اروپا، به ویژه دوره رنسانس، با داستان های عامیانه و سنت های ادیان مختلف آمیخته شده و دارای نثر غنی و شخصیت های جالب است. این فهرست کتاب توسط انتشارات پریان ترجمه و منتشر می شود.

فضای کلی مجموعه، مانند هر اثر فانتزی مفصل و پیچیده دیگری، مملو از داستان های وام گرفته از واقعیت و همراه با یک تخیل در قالب اسطوره های عجیب و جالب است. بنابراین به راحتی می توان ارتباط محتوایی و معماری آن را با ایده های محبوب دیگری مانند ارباب حلقه ها و بازی تاج و تخت مشاهده کرد. دنیای باستان، جنگ های خونین طولانی و جنگ های وحشتناک آینده، زبان های باستانی، جادو و جادو، علم بیگانه و قدرت های ماوراء طبیعی. همه و همه در سری ماجراجویی Wheel of time حضور بسیار خوبی دارند. پس اگر دلتان برای زوج های حلقه تنگ شده و از آخرین فصل بازی تاج و تخت راضی نیستید، این سریال را از دست ندهید.

در دنیای چرخ زمان، زمان ماهیتی دارد که می چرخد. امروزه که به عنوان عصر سوم شناخته می شود، نیروهای تاریکی به رهبری شیطان و بندگانش، موجودات بی خونی به نام Eyeless و سربازانی به نام Thracians (مانند ارک ها در ارباب حلقه های جهان) تصمیم می گیرند جهان را فتح کنند. . این دقیقاً همان چیزی است که 3000 سال پیش رخ داده است.

در آن لحظه اژدها چیزی به نام شکاف در جهان ایجاد کرد و همه چیز در این دنیا خراب شد. اکنون وظیفه مورین سادای این است که عدد موعود را بیابد و قبل از نابودی جهان، او را به برج سفید ببرد تا با کمک قدرت بی همتای خود جهان را نجات دهد. پیشگویی ها می گویند که این عدد یک پسر است. بنابراین مورین به دنبال گروهی از جوانان است.

قسمت اول سریال مورین سادای و روزاموند پایک را معرفی کرد. او یک آگورای یقه آبی است و به عنوان یکی از وزرای ارشد برج سفید و آیسدا (محل قدرت) در نظر گرفته می شود. کار او یافتن عدد موعود است. کسی که باید یک چرخ زمان را با تخمین نگه دارد. مورین تنها در خدمت قدرت است و قدرت جادویی خود را از این منبع می یابد.

در قسمت اول چرخ زمان، مورین چهار پسر (سه پسر و یک دختر) را در یک منطقه روستایی به نام دورود پیدا می کند که می تواند شماره موعود باشد: دختری به نام آگوین، همسرش رند و دو دوست دیگر به نام های مت و پرین. . . اما وقتی قایق های ماهیگیری به روستا رسیدند همه چیز فرو ریخت و مجبور شدند خانواده خود را ترک کنند زیرا دیدند شیطان تاریکی آنها را می خواهد.

قسمت اول: افتتاحیه بد، معرفی سریع بدون اطلاع شخصیت ها

چرا شخصیت های عصر در آمازون شو پیر هستند؟

قسمت اول چرخ زمان شروع قوی و جالبی دارد. دنیای پیچیده لیست آنطور که باید به مخاطب تحویل داده نشد و بنابراین ارتباط اولیه با لیست به درستی صورت نگرفت. با این حال جلوه های ویژه با کیفیت خوب و قدرتمند و بازی های راضی کننده می تواند بیننده را به ادامه سریال ترغیب کند.

در دنیای چرخ های زمان، قدرت همیشه در دست زنان است. به همین دلیل است که رهبران و عوامل برج سفید زنان هستند و اگر مردانی را اژدها تشخیص دهند، توسط گروهی از مأموران برج سفید، آنها را دیوانه و «تحقیر» می‌دانند تا این حماقت را از آنها جدا کنند. این را در قسمت اول می بینیم.

افتتاحیه قسمت دوم چرخ زمان خیلی بهتر از قسمت اول است. در این بخش شخصیت های جدید معرفی می شوند و به اندازه کافی به روابط فعلی شخصیت ها و مشکلات و ناراحتی های آنها پرداخته می شود. برخی برای پیوستن به مورین مردد هستند، برخی حتی اعتماد به نفس بیشتری دارند و برخی فقط به زنده ماندن از مرگ و زنده ماندن فکر می کنند.

چرخ جهانی زمان در نیمه دوم رشد می کند. در این قسمت با راهنماهای سفید به اصطلاح نور آشنا می شویم که در اصل شکارچیان ایساد بودند. آنها را پیام آور تاریکی می نامیدند و اسادی ها را با خشونت زیاد، با لذت و قدرت کشتند.

افزایش صعودی سیستم تایم از نیمه دوم شروع می شود و در سه ماهه سوم ادامه می یابد

در قله مورین و جوانان مجبور شدند به شهر فراموش شده ای به نام شودار لغوت (کلمه ای به معنای سایه در کمین) فرار کنند. شهر نفرین شده، ساکنان آن برای زنده ماندن از جنگ و کمک به متحدان خود، مردم از دست رفته، دیواری را در اطراف شهر ساختند، اما قربانی نفرین شیطان شدند و در نهایت زنده ماندند.

در قسمت سوم، ماجراجویی ها به دلیل تنوع اعضای گروه، رویکرد متفاوتی دارند. مورین که در یک کشتی غرق شده مجروح شده بیهوش است و درد دارد و محافظش به او کمک می کند. رند و مت به شهر جدیدی به نام برین اسپرینگ می رسند در حالی که رند می خواهد به شرق برود و به یوجین بپیوندد و مت می خواهد با خواهرش به خانه برود. به همین دلیل درگیری هایی بین این دو ایجاد می شود که باعث جذابیت بیشتر اتفاقات این قسمت می شود.

از سوی دیگر، آگوین و پرین توسط گرگ ها در دمای انجماد صحرای آیلین احاطه شده بودند و از این قاعده مستثنی نبودند. پرین به خاطر اتفاقی که در قسمت اول برای همسرش افتاد با احساس گناه و پشیمانی دست و پنجه نرم می کند و یوجین ممکن است در مورد احساسات رند نسبت به او شک داشته باشد.

قسمت سوم چرخ زمان به این درگیری می پردازد و مشکلات درونی اعضای تیم و اختلاف نظر آنها را آشکار می کند. زیبایی بصری و مناظر طبیعی در این بخش نیز حضور شگفت انگیزی دارد و فیلمبرداری سریال به اوج خود می رسد. اما بزرگترین معجزه هنوز در راه است!

در این قسمت خبری از سفیدپوستان و ماهیگیری نیست. در عوض، بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در محیط درام انجام می‌شود و بر ارتباط عاطفی بین شخصیت‌ها و اهمیت وحدت و اعتماد تمرکز می‌کند. اینجاست که آدمی که مهربان به نظر می رسد واقعاً می خواهد به شیطان تاریکی خدمت کند و می خواهد مانند اسامیل آخرین عدد در تاریکی در تاریخ بماند و عدد موعود را به پروردگار تاریکی بدهد (مشابه داستان یهودا) . و خیانت او به مسیح).

بخش چهارم: همه چیز در اوج است

چرخ روزاموند پایک در آن زمان، قدرت بافت یک را توصیف می کند
هیچ چیز ترسناکی در مورد کسی که گذشته خود را می داند وجود ندارد

جنسیت دوره به طور غیر منتظره و تا حدی بالغ می شود و به تدریج شگفتی های خود را بدون عجله و فضا نشان می دهد. قسمت چهارم تا اینجای کار بهترین قسمته.

در این قسمت دو شوک داریم یکی در ابتدا و دیگری در انتها. اولین معجزه به شخصیت جدید سریال باز می گردد. اینتر که خود را نفر پنجم گروه معرفی کرد و گفت که یک عدد است. البته این تمام ماجرا نیست زیرا بازیگر این شخصیت به تنهایی می تواند بر هیجان سریال بیفزاید. او کسی نیست جز بازیگر نقش پروفسور در سریال مانی هایست! اوه بله. شما اینجا هم منتظر موفقیت هستید.

در فصل چهارم هفته سه گروه آجا از هفت گروه برتر معرفی شدند. سنجاقک های سبز، قرمز و سبز عملکردهای متفاوتی دارند و در عین حال همه سعی می کنند از زمین در برابر شیطان محافظت کنند و عدد موعود را بدست آورند.

در یک نگاه، Leandrin Sadai، نماینده Red Ajah (بزرگترین گروه آجاج) که وظیفه شکار اژدهاهای جعلی و انسان های ساخته شده توسط انسان را بر عهده داشته است، به نظر می رسد بی وفا باشد. آژاکس های آبی، در واقع مدافعان و حیات وحش در برج سفید، به نظر می رسد از قرمزها و آبی ها پایین تر هستند، اما بسیار فداکار و وفادار به همان قدرت هستند. آجاهای آبی، که آثار مولین تا به امروز تنها عضو این فهرست هستند، نیز از قدرت و خرد خود برخوردار بوده‌اند و تنها برای تعقیب تعداد زیادی و برقراری عدالت به برج سفید با قدرت خدمت کرده‌اند.

همانطور که گفته شد راز دیگری در این قسمت از چرخه زمانی فاش می شود. تعداد افرادی که در واقع می توانند اژدهای موعود باشند پنج نفر است، یعنی یک عضو به چهار عضو داستان اضافه می شود. نفر پنجم این قسمت کسی نیست جز زندانی قدرتمند!

لوگین که بسیار مسن تر از عدد موعود به نظر می رسد، متقاعد شده است که او همان موعود است و سرانجام نیروهای وفادار خود را یافته است. قدرت او شگفت انگیز و غیرمنتظره است و بندگانش نگران هستند. اگرچه مورین او را یک شماره جعلی خطاب می کند، اما اکنون در مورد اعضای گم شده تیمش شک دارد و نگران است.

علاوه بر همه ماجراجویی ها، در این قسمت از فصل، با طوارگ ها نیز آشنا می شویم. مردمی که خود را بیگانه می نامند و زندگی برده ای دارند. آنها به پرین و آگوین کمک کردند و مسکن و غذا فراهم کردند.

کمک بزرگ آنها به پرین، اما برای آشنایی او با قدرت آرامش درونی، زیرا پرین هنوز به نتیجه ناخواسته اما مرگبار خود در قسمت اول نرسیده است. گردشگران به خشونت اعتقادی ندارند و در واقع طبق داستان هایشان ترانه ای در مورد صلح جهانی می خواهند.

اما پرین در ارتباط با شیطان تنها نیست. مت، آسیب پذیرترین عضو گروه که به تاریکی رفته است، وضعیت خوبی ندارد و در خطر دیوانه شدن و پیوستن به جانور تاریکی است. او از اینکه خواهرانش را در روستا رها کرده است آنقدر احساس گناه می کند که از نظر روحی و جسمی دچار اختلال می شود.

در قسمت چرخ زمان، محافظ مورین و نانیو (معلم یوجین) که برای اولین بار در قسمت 3 با هم ملاقات کردند، نزدیک شدند. پیوند عاطفی بین آنها قوی تر می شود، یکدیگر را می شناسند و با دنیای خودشان بهتر آشنا می شوند. این حس قدرتمند در پایان اپیزود منجر به سورپرایز دوم اپیزود می شود: نانو نور و رعد قدرت! همچنین یک آس قوی و شفابخش است.

باید دید در قسمت بعدی Wheel of Time آینده هر شخصیت چه خواهد شد. کدام یک از چهار نفری که اکنون پنج نفر می‌دانیم، در واقع یک عدد موعود و یک کلید چرخ هستند؟

بیشتر بخوانید:

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا