فیلم و هنر

نقد فیلم The Eyes of Tammy Faye – بُت‌ِ سقوط‌کرده

Tammy Faye’s Eyes یک فیلم بیوگرافی است که بر اساس مستندی با همین عنوان در سال 2000 توسط فنتون بیلی و رندی بارباتو ساخته شده است. اسکرین شات نسخه جدید نوشته آی بی سیلویا و کارگردانی مایکل شوالتر. همانطور که از نامش پیداست، درباره زندگی، فراز و نشیب های دو مجری برجسته تلویزیون، تامی فی و همسرش جیم بیکر است.

مایکل شوالتر بازیگر و کارگردان آمریکایی بیشتر به خاطر فیلم بی نظیرش در سال 2017 و یک کمدی محبوب که بسیار بیمار است، شناخته می شود. روابط انسانی به ویژه روابط عاشقانه و ازدواج یکی از موضوعات تکراری آثار اوست.

مطالب پیشنهادی:چرا سازندگان مورتال کامبت می گویند این فیلم چیزی فراتر از یک فیلم «کتک زدن» است؟بازیکنی که اسکرین پلیر شده است
چرا سازندگان Mortal Kombat می گویند این فیلم چیزی فراتر از یک فیلم است

چشمان تامی فی زن و شوهری را می‌بیند که می‌توان آنها را مبلغان مسیحی نامید. آنها برنامه های تلویزیونی انجام می دهند. آنها عشق به خدا و رفتار مسیحی را گسترش می دهند. آنها برای خیریه خود پول جمع می کنند و در این راه فراز و نشیب های زیادی را پشت سر می گذارند.

اگرچه این فیلم با استقبال خوبی از سوی تماشاگران و منتقدان مواجه نشد، حداقل جسیکا چستین برای بازی در نقش تامی فی بسیار مورد توجه قرار گرفت. بدون شک چستین تنها برنده فیلم است. او کسی است که چشمان تامی را روشن می کند. درام روانگردان با شخصیت باقی می ماند و این همان چیزی است که مخاطب را تا پایان فیلم همراهی می کند. بیشتر مسئولیت شناسایی بیننده و شخصیت را بر عهده دارد.

رزومه ها همیشه در خطر بی حوصلگی هستند. چشمان تامی فی دو ساعت و چند دقیقه در زیست شناسی است. درباره شخصیتی است که مدت ها جلوی دوربین رفته است. آیا طبیعی است که مخاطبان آمریکایی حداقل از خود بپرسند که آیا باید Tammy Fee را ببینیم؟

مطالب پیشنهادی:سری Easttown Mare را ببینید – راهی شگفت انگیز از درام جناییحوادث آسیب زا برای یک پلیس افسرده
سری Easttown Mare را ببینید - راهی شگفت انگیز از درام جنایی

معمای تامی فی و جیم بیکر و چگونگی و چرایی انحراف آنها از مسیحا مدتهاست که موضوع اخبار ایالات متحده بوده است. اما این فیلم نه مفهوم جدیدی در این زمینه ارائه می کند و نه در منظری جدید موضوع را حل می کند. پس چرا باید جدا ساخته شود؟

سوالی که شوالتر و سیلویا هرگز به آن پاسخ ندادند این بود که چه چیزی باعث شد آنها به موضوع تمی فی روی بیاورند؟ و یک سوال مهمتر: چرا مردم باید چنین فیلمی را ببینند؟ Tammy Fee کیست؟ آیا این یک شخصیت تلویزیونی قانون را زیر پا می گذارد؟ زنی که در یک ازدواج ناموفق له شده است؟ یک مسیحی؟ یک مسیحی؟

مطالب پیشنهادی:بهترین فیلم هایی که تا به حال ساخته شده اند درباره عیسی مسیح هستندبرای جشن سال نو
بهترین فیلم هایی که تا به حال ساخته شده اند درباره عیسی مسیح هستند

همانطور که از نام فیلم پیداست، ما باید تامی فی را ملاقات کنیم، اما حقیقت این است که ما خیلی به او نزدیک نیستیم. تامی فردی است که علاقه زیادی به مذهب دارد و در عین حال آرایش و استحکام او او را به انتخاب خوبی برای بازی در تلویزیون تبدیل کرده است. با این حال، ما دقیقاً نمی دانیم که او چه می خواهد، جز اینکه لاف بزنیم، چه فکر می کند. اگر به فکر گذر به تنهایی توجه نکنیم، دلیل این گرایش به چشم نیز بر ما پوشیده است.

چشمان تامی فی نسبت به شخصیت هایش بسیار مهربان است. آنقدر که به نظر می رسد مصمم به پاکسازی آنهاست. حتی وقتی آنها کار اشتباهی انجام می دهند، فیلم در زاویه ای قرار می گیرد که ممکن است به نوعی آنها را دلسرد کند.

بعید است که رابطه بین تامی و مادر سنگدلش درست باشد. حتی اگر درست باشد، منطقی نیست. اثر هنری باید حس خودش را داشته باشد، چه مستند باشد و چه وای به وای. این فیلم برای شما چه معنایی دارد؟ یک راه مسیحی مانند تمی؟ یکی از خودکشی فیلمساز برای ساختن تصویری مقدس از قهرمانش؟

مطالب پیشنهادی:این مطالعه یکی از تئوری های بازی ماهی مرکب است که می تواند پایه گذار فصل دوم باشدگمانه زنی های غیر معمول طرفداران
این مطالعه یکی از تئوری های بازی ماهی مرکب است که می تواند پایه گذار فصل دوم باشد

زاویه دید باید نزدیک به محتوا باشد، اما در عمل خیلی از جیم دور نیست. در سومین سوم فیلم، تامی هر روز به خدا نزدیک می شود و جیم با سرعتی نامعقول از مسیح و همسرش دور می شود. بازتاب ضعیف هر دو شخصیت باعث می شود رفتار آنها غیر منتظره، ناگهانی و خسته کننده به نظر برسد. سیلویا و شوالتر احتمالاً بر این باور بودند که مخاطبان فیلم این افراد را به خوبی می‌شناسند و به همین دلیل به خود زحمت نمی‌دهند تا عملکرد آنها را بررسی کنند.

اگرچه تلاش زیادی شده است تا بازیگران شبیه همتایان واقعی خود به نظر برسند، اما درست نیست که قدرت ارائه فیلم را به آن محدود کنیم. عملکرد فیلمسازان فراتر از یک تخمین است. مثلاً سکانس بیمارستان را به یاد بیاورید که در آن محتوای همان خیانت آشکار می شود. صورت و موهای او در نمایش به گونه ای طراحی شده است که چهره پرنسس دایانا را تازه می کند. پرنسس دایانا و همسرش چارلز دو نمونه کهن الگوی خیانت زناشویی هستند. به این ترتیب فیلم به دنبال آوردن محتوای بیشتر از صحنه مجرم به صحنه قربانی است.

چشمان Tammy Faye زیبایی خود را می تاباند که در نور و رنگ های گرفته شده با نبوغ و نبوغ در استفاده از آسمان و خورشید در نقاشی های مسیحی منعکس شده است.

مطالب پیشنهادی:نقد و بررسی بهترین فیلم روزها – بزرگترین جنایت ملودرام از سینمای چیناو نامزد بهترین فیلم خارجی زبان اسکار شده است
نقد و بررسی بهترین فیلم روزها - بزرگترین جنایت ملودرام از سینمای چین

به طور خلاصه، اگر انتظار زیادی ندارید، چشمان تامی فی راه بدی برای تماشای همراه با خانواده نیست.

بیشتر بخوانید:

  • نقد فیلم تیتان-داستان عشق مرد آهنی
  • نقد خانه شب – شعر عالی
  • نقد فیلم Cry Macho – کار اخیر کلینت ایستوود

مطالب پیشنهادی:بهترین فیلم های آلفرد هیچکاک برای تماشادر روز تولد پادشاه وحشت
بهترین فیلم های آلفرد هیچکاک برای تماشا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا